Komentáře (3)

 • Lucie

  Dobrý den, na ultrazvuku ve 20.tydnu bylo zjištěno,že pupečníková šňůra není na placentu narostla správně uprostřed, ale bokem. Je to me třetí těhotenství a žiji v zahraničí. Bylo mi vysvětleno, že se plodu nemusí dostávat dostatek živin a může hůře růst, tím pádem může dojít k předčasnému porodu. Nikde jsem nenašla moc informací v češtině a ráda bych znala názor českého lékaře. Kontrolní ultrazvuk budu mít ve 32.tt. Ráda bych se ujistila,že toto není placenta praevia. Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, úpon pupečníku může být centrální, marginální nebo velamentozní. Při velamentózním úponu se pupečník upíná do plodových blan mimo vlastní placentu. Pupečníkové cévy nejsou chráněny rosolovitým vazivem, proto jsou snadno zranitelné. O vasa previa hovoříme, probíhají-li velamentózní cévy přes vnitřní branku. Při disrupci vaku blan během porodu hrozí natržení těchto cév. Krvácení z vasa previa má velmi vysokou mortalitu, plod vykrvácí během několika málo minut. Vasa previa je možné detekovat před porodem pomocí barevného dopplerovského ultrazvuku. Porod je pak nutno vést plánovaným císařským řezem. Marginální /okrajový/ úpon pupečníku znamená, že pupeční se upíná v samém okraji placenty a je popisován u 5–7 % gravidit. Marginální úpon pupečníku není placenta praevia. Placenta praevia značí vcestné lůžku, které je překážkou spontánního porodu pro možné masívní krvácení.

 • Pavlina

  Dobrý den, na 1.screeningu byly zjištěny pouze dvě cévy v pupecniku. Hodnoty: NT 2,1 mm CRL 80 mm Ductus Venosus 1,120 Trizomie 21: 1:733 (upr.r. 1:14664); T 18: 1:1923 (upr.r. <1:20000); T 13: 1:5994 (upr.r. <1:20000); Růst. Retardace před 37 t 1:578; Měla bych, prosím, podstoupit odběr plodové vody pro vyloučení vad/syndromů? Děkuji předem za odpověď.

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, amniocentéza - t.j. odběr plodové vody se provádí obvykle po 16. týdnu gravidity, blíže dořešte cestou registrujíícího gynekologa.

 • Anežka

  Dobrý den, chci se zeptat co může znamenat zvýšeny obsah plodové vody a dvě cévy v pupecniku? Jsem ve 37tt miminko má 3,1kg a jinak se zdá vše v pořádku. Co sem četla tak tyhle věci se spojují s vývojovými vadami. Jaké můžou hrozit vady? Pro doplnění mám tehotenskou cukrovku na dietě jestli to může souviset i s tím.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, dvoucévný pupečník ani mírně zvýšené množství plodové vody ještě nemusí nutně znamenat vývojovou vadu plodu. Blíže dle domluvy s registrujícím gynekologem.

Napsat komentář

Vaše zpráva byla odeslána.
Při odesílání došlo k chybě.