Komentáře (5)

 • Lucie

  Dobrý den, na gynekologické prohlídce jsem se tázala, zda je možné určit kdy zhruba by se mi mohla dostavit ovulace. Po provedení ultrazvuku mi bylo řečeno, že tam nejsou vidět žádné folikuly, o žlutém tělísku nic nepadlo, ultrazvuk byl proveden 14. den cyklu (obvykle mám cyklus okolo 35 dnů). Mám se obávat neplodnosti? Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, i zdravé ženy mají často anovulační cykly. Jinak se ovulace dá stanovit na ultrazvuku + vyšetřením hormonálního profilu. Rutinní vyšetření to ale není.

 • Monika P.

  Dobrý den, Chtěla bych se zeptat na známky proběhlé ovulace na UZ. 9.DC mi lékařka namerila preovulavni folikul 14mm. 11.DC jsem měla na mě poměrně silné znaky ovulace - bolesti v podbřišku, průjem, změna hlenu. 12.DC jsem byla znovu na UZ vyšetření, kde ji lékař žádný folikul nenašel. Na nálezu ovšem nepopisuje ani corpus luteum, či kabovany folikul. Douglasuv prostor je bez volné tekutiny. Je možné že ovulace proběhla a den po ovulaci na UZ nebylo vidět nic? Jaký by byl jiný důvod zmizení folikulu? Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, ovulace je lékařský termín označující okamžik, kdy dojde k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Uvolněné vajíčko začne pomalu sestupovat vejcovodem k děloze pomocí pohybů řasinek výstelky vejcovodu. Pokud se během této cesty setká se spermií, dojde k jejich vzájemnému splynutí a oplodnění vajíčka. Vajíčko po ovulaci zaniká velmi rychle, může být oplodněno pouze v intervalu kratším než 24 hodin. Spermie si však v ženském těle mohou uchovat oplodňovací schopnost i po dobu 3–5 dnů. Součet životnosti spermií v těle ženy a životnosti vajíčka se nazývá tzv. plodné období.Termín ovulace se dá určit několika způsoby. Nejpřesnějším způsobem je sledování folikulu pomocí ultrazvuku a měření tzv. luteinizačního hormonu. V běžných podmínkách lze velmi přesně ovulaci zjistit pomocí ovulačního testu (ovulační test) nebo měřením bazální teploty v ústech, pochvě nebo konečníku ráno po probuzení (vždy v přibližně stejnou dobu). V období kolem ovulace dochází ke zvýšení teploty, které přetrvává až do doby těsně před následující menstruací. Pokud dojde k početí, teplota zůstává zvýšená po celou dobu těhotenství. Ovulaci lze také zjistit pomocí sledování hlenu děložního čípku. Sledování teploty a hlenu děložního čípku se používá k určení plodného období cyklu v tzv. přirozeném plánování rodičovství nebo při léčbě neplodnosti. Ve vzácných případech může proběhnout ovulace mimo pravidelnou dobu či během doby mezi dvěma menstruacemi. Tyto nepravidelnosti jsou často způsobeny např. stresem.

 • Lucka

  Dobrý den, je mi 36 let, bohužel ještě nemám děti. V dlouhodobém vztahu jsme je odkládali, teď toho lituji protože už jsem několik let bez partnera a moje biologické hodiny tikají, spíš bijí na poplach. Mám strach jestli včas stihnu najít vhodného partnera, jestli budu moct ještě otěhotnět. Nechala jsem si z krve vyšetřit AMH hormon, vyšlo mi 1,71. Referenční meze z laboratoře 0,15 - 7,49. Je moc nízké? Jak velká je šance na přirozené otěhotnění? A jak rychle AMH klesá? Myslím tím na jaké hodnotě by mohl být například za 2 roky? Moc děkuji za odpověď, Lucka

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, plodnost po 35. roku věku začíná klesat, po 40. roce věku již velmi strmě. AMH neboli anti-Müllerův hormon je hormon, který nám ukazuje počet zbylých vajíček, které jsou ještě v našem životě k dispozici. Pomocí vyšetření z krve, které je běžně dostupné u vašeho gynekologa nebo v jakékoli laboratoři, si můžete ověřit, jaká je vaše vaječníková (ovariální) rezerva a tedy určit, kolik vám zbývá času na rozšíření rodiny.

 • Denisa H.

  Vážený pane doktore, ráda bych se zeptala na Váš názor. Jsem po samovolném potratu v 8tt (mé první těhotenství), kdy mi na pohotovosti, kam jsem jela s krvácením sdělili, že mám již děložní stahy a že potrácím. Na základě zjištění my byly podány dvě tabletky léku Mispregnol (s hodinovým odstupem), aby se celý proces urychlil. Dle slov lékaře nebude již revize dělohy s největší pravděpodobností nutná (uvidím po kontrole). A nyní k dotazům, za jak dlouho se po potratu mohu nechat očkovat proti onemocnění covid 19? Za jak dlouho dobu po potratu bez nutnosti revize a případném očkování mohu znovu pokusit o otěhotnění? A kdy byste mi doporučil začít užívat doplněk stravy Femibion 1 na podporu početí? Velice děkuji za odpověď a Váš čas S pozdravem, Denisa Hložánková

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, očkování proti Covid-19 po proběhlém potratu můžete absolvovat bez problémů. Otěhotnět můžete po proběhlém potratu po 3 měsících. Femibion 1 můžete začít užívat ihned.

 • Eva G.

  Dobrý den, je mi 42, mám již pubertální dvojčata ale ráda bych se ještě pokusila o další dítě. Jsem v dobré kondici, pravidelně sportuji, několikrát týdně kolo, běh, plavání, zimní plavání. Měřím si bazální teplotu a dělám obuv testy, délka cyklu cca 26-28 dní, ovulace 9-10 DC, luteální fáze cca 18 dní, menstruace cca 3-4 dny. Chtěla jsem se zeptat, zda může Krátká folikularni fáze znamenat nějaký problém. Děkuji . Eva G.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano krátká folikulární fáze by však mohla ovlivnit vaši pravděpodobnost otěhotnění. Může to být známka toho, že vaše vaječníky stárnou a že se blížíte k menopauze

Napsat komentář

Vaše zpráva byla odeslána.
Při odesílání došlo k chybě.