První gynekologická prohlídka

Každá dívka by měla první gynekologické vyšetření absolvovat ještě před zahájením sexuálního života, a to i když nemá žádné problémy. Maminka je určitě velkou psychickou oporou, navíc je schopna zodpovědět všechny otázky týkající se rodinné anamnézy.

Co vás při první gynekologické prohlídce čeká

 • založení karty - otázky o zdravotním stavu, alergiích, prodělaných operacích, rodinné anamnéze atd.
 • vyšetření ultrazvukem nebo vaginoskopem (úzká trubička, kterou lze bezbolestně zavést do pochvy i při neporušené panenské bláně a pochvu tak prohlédnout)
 • vyšetření v gynekologických zrcadlech (pouze u dívek, které již zahájily sexuální aktivity)
 • eventuálně mikrobiální a onkocytologické stěry štětičkou (test přítomnosti bakterií, prevence vzniku rakoviny děložního čípku aj.)
 • konzultace antikoncepční otázky, výběr správné formy antikoncepce
 • nácvik samovyšetření prsu

Kdy poprvé ke gynekologovi

 • ještě před zahájením sexuálního života
 • v případě zdravotních potíží spojených s pohlavními orgány: výtok, bolesti v podbřišku, nepravidelná menstruace, silná a bolestivá menstruace
 • pokud dívka v 15 letech ještě nemenstruuje
 • pokud dívka ve 14 letech nemá ještě žádný náznak vývoje sekundárních pohlavních znaků (ochlupení v podpaží či na zevním genitálu, vývoj prsů)

Poprvé s maminkou, nebo bez?

Maminka je určitě velkou psychickou oporou, navíc je schopna zodpovědět všechny otázky týkající se rodinné anamnézy určitě lépe než trochu nervózní dívka. Při samotném vyšetření může maminka počkat v čekárně nebo kabince.

Co s sebou potřebujete

 • zdravotní stav,
 • rodinná anamnéza,
 • pravidelnost menstruačního cyklu,
 • alergie atd.

 

Gynekologické problémy

V každém věku řešíte něco nového

Článek z časopisu MOJE ZDRAVÍ

Pro většinu z nás žen se představa gynekologické prohlídky nesetkává s nadšením. Gynekolog však opravdu dokáže odhalit mnoho špatných věcí v zárodku. A s každou novou životní etapou mohou přijít nové problémy.

MUDr. Petr Kovář

První gynekologická prohlídka čeká na dívku před zahájením sexuálního života. Vyšetření by měla dívka absolvovat, i když nemá žádné problémy. Je-li panna, je vyšetřena ultrazvukem, případně vaginoskopem, pokud již zahájila sexuální život, lékař ji vyšetří pomocí gynekologických zrcadel, případně provede mikrobiální a onkocytologické stěry. Následně zkonzultuje případnou antikoncepci a s dívkou nacvičí samovyšetření prsu,“ vysvětluje MUDr. Petr Kovář z gynekologické ambulance a centra ambulantní hysteroskopie Gynprenatal, s. r. o., a Gynenatal, s. r. o., v Hlučíně a Havířově.

Ve věku do 15 let je vhodná návštěva gynekologa v případě jakýchkoli potíží spojených s pohlavními orgány: výtok, bolesti v podbřišku, nepravidelná, silná a bolestivá menstruace, záněty v podbřišku, srůsty zevních rodidel a podobně. „Pokud dívka ještě v 15 letech nemenstruuje, případně nemá ještě ve 14 letech vyvinutý žádný náznak sekundárních pohlavních znaků, například ochlupení v podpaží, na zevním genitálu, vývoj prsů, měl by ji gynekolog vyšetřit – výše uvedené může totiž vést k řadě klinických diagnóz, které nemusí dětský lékař sám vyřešit,“ dodává lékař.

Chráněná při sexu

„Dospívající dívka by měla být zajištěna spolehlivou antikoncepcí. Přemýšlet by o tom měla včas, dříve, než ztratí panenství. Často doporučovaný kondom je sice dobré hygienické opatření a do jisté míry chrání před některými pohlavně přenosnými chorobami, ovšem jako antikoncepce je tato metoda málo spolehlivá. Udává se, že při používání kondomu jako jediné antikoncepční metody otěhotní během jednoho roku asi 5 až 15 % žen – toto číslo navíc velmi závisí na zkušenostech partnerů, které v tomto případě nemusejí být vůbec žádné,“ uvádí MUDr. Kovář.

Ve 13 letech je z veřejného zdravotního pojištění hrazeno očkování proti rakovině děložního čípku. Z preventivního hlediska nelze doporučit nic lepšího. Některé vakcíny chrání rovněž proti genitálním bradavicím.

20 až 35 let

Ženy okolo dvacítky může trápit mnoho potíží – ať už v souvislosti s nepravidelnostmi menstruačního cyklu, premenstruačním syndromem či menstruačními křečemi, řadou zánětlivých onemocnění (vaginálních či močových infekcí, zánětů vaječníků, vejcovodů), ale i sexuálně přenosnými chorobami (chlamydiovými, herpetickými), jež mohou v pozdějším věku způsobit poruchy plodnosti. „Rovněž je nutné vyhledávat nádorová onemocnění prsu, děložního čípku či děložní sliznice, ačkoli v tomto věku je jejich výskyt naštěstí spíše vzácnější,“ dodává MUDr. Kovář. „Do věku 35 let se infekcí lidským papilomavirem (HPV), který vyvolává rakovinu děložního čípku, u nás setkají dvě ženy ze tří. Většinou o tom ani nevědí – jejich imunitní systém tyto viry zničí. Kouření či poruchy imunity však způsobují, že u pěti žen ze sta viry nepozorovaně přetrvají v epitelu děložního čípku někdy i celá desetiletí,“ upozorňuje lékař onkologického centra Multiscan v Pardubicích MUDr. Vít Ulrych. S přibývajícím věkem se škála potíží příliš nemění. „Velká část žen chce ve věku okolo 30 či 35 let již založit rodinu a mít děti, proto se objevují také možné problémy v souvislosti s otěhotněním. Uvádí se, že každý sedmý pár v ČR má problémy zplodit vlastní potomstvo,“ upozorňuje MUDr. Kovář.

Menstruace je téma na mnoho let

Průběh menstruace, její délka i pravidelnost je pro ženu a gynekologa téma na mnoho let. „Bolesti při menstruaci se musejí řešit vždy, zejména jsou-li provázeny silnějším krvácením, anebo se projevují mimo pravidelný menstruační cyklus. K lékům první volby patří hormonální antikoncepce. Ta sníží množství menstruační krve – právě její pasáž přes hrdlo děložní je jednou z příčin bolestí. Gynekolog doporučí případně další analgetika,“ říká MUDr. Kovář.

Jsou ženy, které celé roky absolvovaly menstruaci bez bolestivých křečí a překvapivě se s nimi mohou setkat v období provázejícím menopauzu, kdy je menstruační cyklus nepravidelný nebo už končí.

Obávaná rakovina

Bohužel, věk okolo 35 let je dobou, kdy prudce stoupá křivka diagnostikovaných invazivních nádorů. „Rakovina často postihuje ženy v reprodukčním věku, plánující ještě těhotenství,“ potvrzuje MUDr. Ulrych. Po dovršení 35 let roste podle jeho slov riziko vzniku rakoviny děložního čípku. V některých případech se z této zdánlivě neškodné infekce vyvine přednádorový stav (změny v buňkách na povrchu čípku) a poté zhoubný nádor. Léčba lokálně pokročilého nádoru děložního čípku je náročná, ale v řadě případů lze kombinací moderní radioterapie – zevního a vnitřního ozáření – s chemoterapií vyléčit i neoperovatelný nádor. „Výsledky zlepšilo například využití magnetické rezonance pro plánování brachyterapie – vnitřního ozáření – u těchto nádorů. Zobrazení pomocí magnetické rezonance umožňuje přesně lokalizovat polohu nádoru a ten následně cíleně ozářit. Díky tomuto cílenému ozáření se výsledky přežití žen s lokálně pokročilým onemocněním zlepšily o 20 %, což je v onkologii jedno z největších zlepšení za posledních 20 let,“ popisuje MUDr. Ulrych využití magnetické rezonance přímo na ozařovně, jež onkologické centrum Multiscan zavádí jako první v ČR. „Mladé ženy také zpravidla vůbec neuvažují o tom, že by se u nich mohla objevit rakovina prsu, protože je to v mladém věku vzácné onemocnění. Kde je ale hranice mládí? Vezmeme-li v úvahu čas plodnosti, je zlomový věk 50 let. Karcinom prsu před 30. rokem je vzácný, s rizikem zhruba v poměru 1 : 2500. U žen do 40 let riziko stoupá na 1 : 250 a ve 40 letech stoupá na 1 : 70. Z hlediska prognózy je ale právě nejrizikovější skupina nemocných do 35 let. V ČR se každoročně diagnostikuje zhruba do sta nových pacientek v dané věkové skupině,“ dodává MUDr. Petr Kovář.


Markéta Ostřížková
odborná spolupráce:
MUDr. Petr Kovář, gynekologická ambulance a centrum ambulantní hysteroskopie Gynprenatal, s. r. o., a Gynenatal, s. r. o., v Hlučíně a Havířově, MUDr. Vít Ulrych, onkologické centrum Multiscan v Pardubicích

Komentáře (8)

 • Nevím

  Dobrý den, mohu se zeptat zda je možné si poškodit panenskou blánu tampónem?

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano uvedené je možné.

 • Adéla

  Dobrý den, začala jsem krvácet o zhruba 10 dní dříve než obvykle. Je mi ale divné, že s krvácením neodchází i kousky sliznice jako vždy. Může se i přes to jednat jen o dřívější nástup menstruace nebo spíš o závažnější problém? Neměla jsem ještě pohlavní styk a neužívám ani antikoncepci. V případě návštěvy gynekologie, jaké by mě čekalo vyšetření? Děkuji za radu, Adéla

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano může se jednat o dřívější "nástup" menses. Předpis antikoncepce bych doporučil včetně vyšetření/pohovoru s registrujícím gynekologem a komplexním vyšetření. Jelikož nebyl pohl.styk pak UZ vyšetření pouze abdominální nikoliv vaginální sondou a dále bez vyšetření v gynekolog.zrcadlech.

 • Jana

  Dobrý den, je mi 26 let a jsem panna, nikdy jsem nebyla u gynekologa, mám z toho hrůzu, nemám partnera, ani sexuální život, tak jsem to neřešila … asi od 13ti mám pravidelnou menstruaci … ale nyní je to 3.měsíc, kdy jsem to nedostala … mám teď více stresu, věřila jsem, že se jen opozdila, ale stále nic … mám také četnější akné, ale jinak žádné další potíže … je nutná návštěva gynekologa? Setkáváte se se ženami, které jsou panny v tomto věku? Bojím se, aby si lékař nemyslel o mě kdoví co … Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano ve Vašem případě je vhodná návštěva registrujícího gynekologa s komplexním vyšetřením a zvážením předpisu antikoncepce, resp.úpravy cyklu. Ano občas se setkávám s tím, že pacientky ve Vašem věku neměly pohlavní styk. Obavy mít nemusíte, ale návštěvu určitě doporučuji realizovat v zájmu vlastního zdraví.

    

 • Marie

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, na posledni preventivní prohlídce jsem měla špinění po menses a moje lékařka si rozhodla, že udělá ultrazvuk vaginálně i když jsem panna. Poté jsem se dozvěděla, že jsem již i zároveň při poslední návstěvě měla již v hymenu otvor jednak pro odběr cytologie a zároveň umožnující vagin. ultrazvuk. Ale předem mi to neřekla. Ptala jsem se jednoho doktora zda se otvory v hymenu nejak sami rozsiřují a on mi napsal , že ne. Z čeho je možné , že se mi ten otvor sám od sebe zvětšil ? Nepoužívám ani tampony. Ani si nic nezavádím do pochvy. Doufám, že mi to neudělala ta lékařka, protože vaginální sondou opravdu hodně na hymen tlačila, hrozně to bolelo. Předtím mi dokonce řekla,, koukneme proč nám to furt nejde´´byla jsem uplne vydešená, že to je narážka jak jsem jeste furt panna. Je to normální ? Docela se bojím, že mě ted budou vyšetřovat vaginálním ultrazvukem furt. Dá se vaginální ultrazvuk odmítnout, když ho chci pouze rektálně popř. přes stenu břišní?. Strasně sem trpěla u toho a bylo to zároven ohavné, a vrací se mi to, traumatizovalo by me to. Jestli mi odpovíte tak moc dekuju.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano po narušeném hymen.otvoru lze vaginální UZ provádět. Měl by být VŽDY součástí gynekologického vyšetření. Vaginální UZ je přehlednější a lze vidět mnohem více patologií než abdominálním UZ. Odmítnout jej samozřejmě můžete. Blíže proberte se svou registrující gynekoložkou, nejste-li spokojena máte právo na změnu.

    

 • Sára

  Dobrý den. Už půl roku mne trápí jeden problém. Začal právě před tím půl rokem, kdy jsem poprvé zkusila prstění. Při pohybu uvnitř pochvy mě to pálí, někdy až štípe. Zkoušela jsem to několikrát, ale výsledek byl vždy stejný – přestala jsem, protože to bylo opravdu nepříjemné. Jsem panna, nemůže to být tím? Že by mě trápila vaginální suchost, to ne. Kdybych mohla, oznámím to nějaké gynekoložce, ale z důvodu znásilnění v dětství mám psychický blok, který mě brání v návštěvě lékaře, proto dotaz píši sem a doufám, že to bude v pořádku a naprosto normální. Celkem mě to trápí, stydím se za to. Předem děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji komplexní gynekologické vyšetření /spíše ženou lékařkou ev.lékařem v kterého máte pevnou důvěru/ zda se nejedná o mykózu příp.počínající zánět. Neby-la li v minulosti porušena „panenská blána“ mohou uvedené bolesti souviset i s tímto. Za uvedené se stydět nemusíte, budou-li potíže přetrvávat je situace k řešení.

    

 • Nina

  Dobrý den, je mi 15 let a vzhledem k problémům s nepravidelností cyklu, silným akné a vývojem prsou bych potřebovala navštívit gynekologa. Už delší dobu masturbuji a nejsem si jistá, v jakém stavu je má panenská blána. Pohlavní styk jsem ještě neměla a velice nerada bych při vyšetření vysvětlovala v přítomnosti rodiče, proč mám poškozenou panenskou blánu. Nevím, zda musí být rodiče při vyšetření přítomni, ale předpokládám, že ano.Chci se proto zeptat, zda je možné se s gynekologem předem domluvit, aby se tato otázka před rodiči neřešila. Předem děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano na uvedeném se lze domluvit předem jinak podpis rodiče/zákonného zástupce/je při první návštěvě nutný. Při samotném vyšetření může maminka počkat v čekárně nebo kabince.

    

 • Miska

  Já bych se chťela zeptat jestli mi na ginekologiji budou prohlížet poprsí.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, vyšetření poprsí resp.nácvik samovyšetřování by měl být součástí standardní gynekologické prohlídky, příp.dle konkrétní domluvy s Vašim registrujícím gynekologem.

    

 • Zlata

  pane doktore je to sobectví že nechci děťi protože mám epilepsii panickou poruchu latentnì tetanii a těžkou hypofunkci štítný žlázy mohlo by být miminko momentálně postižené?děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, na základě Vámi popisovaných diagnoz je těhotenství ke zvážení, určitě vhodná domluva s partnerem či manželem a příslušnými odborníky z neurologie a endokrinologie. Rozhodnete-li se „nemít děti“ dle mého názoru se „čistě o „sobectví“ nejedná.

    

Napsat komentář

Vaše zpráva byla odeslána.
Při odesílání došlo k chybě.