První gynekologická prohlídka

Každá dívka by měla první gynekologické vyšetření absolvovat ještě před zahájením sexuálního života, a to i když nemá žádné problémy. Maminka je určitě velkou psychickou oporou, navíc je schopna zodpovědět všechny otázky týkající se rodinné anamnézy.

Co vás při první gynekologické prohlídce čeká

 • založení karty - otázky o zdravotním stavu, alergiích, prodělaných operacích, rodinné anamnéze atd.
 • vyšetření ultrazvukem nebo vaginoskopem (úzká trubička, kterou lze bezbolestně zavést do pochvy i při neporušené panenské bláně a pochvu tak prohlédnout)
 • vyšetření v gynekologických zrcadlech (pouze u dívek, které již zahájily sexuální aktivity)
 • eventuálně mikrobiální a onkocytologické stěry štětičkou (test přítomnosti bakterií, prevence vzniku rakoviny děložního čípku aj.)
 • konzultace antikoncepční otázky, výběr správné formy antikoncepce
 • nácvik samovyšetření prsu

Kdy poprvé ke gynekologovi

 • ještě před zahájením sexuálního života
 • v případě zdravotních potíží spojených s pohlavními orgány: výtok, bolesti v podbřišku, nepravidelná menstruace, silná a bolestivá menstruace
 • pokud dívka v 15 letech ještě nemenstruuje
 • pokud dívka ve 14 letech nemá ještě žádný náznak vývoje sekundárních pohlavních znaků (ochlupení v podpaží či na zevním genitálu, vývoj prsů)

Poprvé s maminkou, nebo bez?

Maminka je určitě velkou psychickou oporou, navíc je schopna zodpovědět všechny otázky týkající se rodinné anamnézy určitě lépe než trochu nervózní dívka. Při samotném vyšetření může maminka počkat v čekárně nebo kabince.

Co s sebou potřebujete

 • zdravotní stav,
 • rodinná anamnéza,
 • pravidelnost menstruačního cyklu,
 • alergie atd.

 

Gynekologické problémy

V každém věku řešíte něco nového

Článek z časopisu MOJE ZDRAVÍ

Pro většinu z nás žen se představa gynekologické prohlídky nesetkává s nadšením. Gynekolog však opravdu dokáže odhalit mnoho špatných věcí v zárodku. A s každou novou životní etapou mohou přijít nové problémy.

MUDr. Petr Kovář

První gynekologická prohlídka čeká na dívku před zahájením sexuálního života. Vyšetření by měla dívka absolvovat, i když nemá žádné problémy. Je-li panna, je vyšetřena ultrazvukem, případně vaginoskopem, pokud již zahájila sexuální život, lékař ji vyšetří pomocí gynekologických zrcadel, případně provede mikrobiální a onkocytologické stěry. Následně zkonzultuje případnou antikoncepci a s dívkou nacvičí samovyšetření prsu,“ vysvětluje MUDr. Petr Kovář z gynekologické ambulance a centra ambulantní hysteroskopie Gynprenatal, s. r. o., a Gynenatal, s. r. o., v Hlučíně a Havířově.

Ve věku do 15 let je vhodná návštěva gynekologa v případě jakýchkoli potíží spojených s pohlavními orgány: výtok, bolesti v podbřišku, nepravidelná, silná a bolestivá menstruace, záněty v podbřišku, srůsty zevních rodidel a podobně. „Pokud dívka ještě v 15 letech nemenstruuje, případně nemá ještě ve 14 letech vyvinutý žádný náznak sekundárních pohlavních znaků, například ochlupení v podpaží, na zevním genitálu, vývoj prsů, měl by ji gynekolog vyšetřit – výše uvedené může totiž vést k řadě klinických diagnóz, které nemusí dětský lékař sám vyřešit,“ dodává lékař.

Chráněná při sexu

„Dospívající dívka by měla být zajištěna spolehlivou antikoncepcí. Přemýšlet by o tom měla včas, dříve, než ztratí panenství. Často doporučovaný kondom je sice dobré hygienické opatření a do jisté míry chrání před některými pohlavně přenosnými chorobami, ovšem jako antikoncepce je tato metoda málo spolehlivá. Udává se, že při používání kondomu jako jediné antikoncepční metody otěhotní během jednoho roku asi 5 až 15 % žen – toto číslo navíc velmi závisí na zkušenostech partnerů, které v tomto případě nemusejí být vůbec žádné,“ uvádí MUDr. Kovář.

Ve 13 letech je z veřejného zdravotního pojištění hrazeno očkování proti rakovině děložního čípku. Z preventivního hlediska nelze doporučit nic lepšího. Některé vakcíny chrání rovněž proti genitálním bradavicím.

20 až 35 let

Ženy okolo dvacítky může trápit mnoho potíží – ať už v souvislosti s nepravidelnostmi menstruačního cyklu, premenstruačním syndromem či menstruačními křečemi, řadou zánětlivých onemocnění (vaginálních či močových infekcí, zánětů vaječníků, vejcovodů), ale i sexuálně přenosnými chorobami (chlamydiovými, herpetickými), jež mohou v pozdějším věku způsobit poruchy plodnosti. „Rovněž je nutné vyhledávat nádorová onemocnění prsu, děložního čípku či děložní sliznice, ačkoli v tomto věku je jejich výskyt naštěstí spíše vzácnější,“ dodává MUDr. Kovář. „Do věku 35 let se infekcí lidským papilomavirem (HPV), který vyvolává rakovinu děložního čípku, u nás setkají dvě ženy ze tří. Většinou o tom ani nevědí – jejich imunitní systém tyto viry zničí. Kouření či poruchy imunity však způsobují, že u pěti žen ze sta viry nepozorovaně přetrvají v epitelu děložního čípku někdy i celá desetiletí,“ upozorňuje lékař onkologického centra Multiscan v Pardubicích MUDr. Vít Ulrych. S přibývajícím věkem se škála potíží příliš nemění. „Velká část žen chce ve věku okolo 30 či 35 let již založit rodinu a mít děti, proto se objevují také možné problémy v souvislosti s otěhotněním. Uvádí se, že každý sedmý pár v ČR má problémy zplodit vlastní potomstvo,“ upozorňuje MUDr. Kovář.

Menstruace je téma na mnoho let

Průběh menstruace, její délka i pravidelnost je pro ženu a gynekologa téma na mnoho let. „Bolesti při menstruaci se musejí řešit vždy, zejména jsou-li provázeny silnějším krvácením, anebo se projevují mimo pravidelný menstruační cyklus. K lékům první volby patří hormonální antikoncepce. Ta sníží množství menstruační krve – právě její pasáž přes hrdlo děložní je jednou z příčin bolestí. Gynekolog doporučí případně další analgetika,“ říká MUDr. Kovář.

Jsou ženy, které celé roky absolvovaly menstruaci bez bolestivých křečí a překvapivě se s nimi mohou setkat v období provázejícím menopauzu, kdy je menstruační cyklus nepravidelný nebo už končí.

Obávaná rakovina

Bohužel, věk okolo 35 let je dobou, kdy prudce stoupá křivka diagnostikovaných invazivních nádorů. „Rakovina často postihuje ženy v reprodukčním věku, plánující ještě těhotenství,“ potvrzuje MUDr. Ulrych. Po dovršení 35 let roste podle jeho slov riziko vzniku rakoviny děložního čípku. V některých případech se z této zdánlivě neškodné infekce vyvine přednádorový stav (změny v buňkách na povrchu čípku) a poté zhoubný nádor. Léčba lokálně pokročilého nádoru děložního čípku je náročná, ale v řadě případů lze kombinací moderní radioterapie – zevního a vnitřního ozáření – s chemoterapií vyléčit i neoperovatelný nádor. „Výsledky zlepšilo například využití magnetické rezonance pro plánování brachyterapie – vnitřního ozáření – u těchto nádorů. Zobrazení pomocí magnetické rezonance umožňuje přesně lokalizovat polohu nádoru a ten následně cíleně ozářit. Díky tomuto cílenému ozáření se výsledky přežití žen s lokálně pokročilým onemocněním zlepšily o 20 %, což je v onkologii jedno z největších zlepšení za posledních 20 let,“ popisuje MUDr. Ulrych využití magnetické rezonance přímo na ozařovně, jež onkologické centrum Multiscan zavádí jako první v ČR. „Mladé ženy také zpravidla vůbec neuvažují o tom, že by se u nich mohla objevit rakovina prsu, protože je to v mladém věku vzácné onemocnění. Kde je ale hranice mládí? Vezmeme-li v úvahu čas plodnosti, je zlomový věk 50 let. Karcinom prsu před 30. rokem je vzácný, s rizikem zhruba v poměru 1 : 2500. U žen do 40 let riziko stoupá na 1 : 250 a ve 40 letech stoupá na 1 : 70. Z hlediska prognózy je ale právě nejrizikovější skupina nemocných do 35 let. V ČR se každoročně diagnostikuje zhruba do sta nových pacientek v dané věkové skupině,“ dodává MUDr. Petr Kovář.


Markéta Ostřížková
odborná spolupráce:
MUDr. Petr Kovář, gynekologická ambulance a centrum ambulantní hysteroskopie Gynprenatal, s. r. o., a Gynenatal, s. r. o., v Hlučíně a Havířově, MUDr. Vít Ulrych, onkologické centrum Multiscan v Pardubicích

Komentáře (47)

 • Natalie

  Dobrý den chtěl bych se zeptat co musí holka na 15 lete prohlídce obsolvovat v případě že už měla pohlavní styk a případně jestli by se to dozvěděl od gynekologa někdo další děkuji za odpověď

  • MUDr. Jan MalaníkPokud jste měla pohlavní styk, je vhodné absolvovat gynekologickou preventivní prohlídku.
 • Jasmin

  Dobrý den chtěla bych se zeptat proč mám v kalhotkách něco žlutého

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, při silném výtoku je vhodné gynekologické vyšetření.
 • anonym

  dobry den mam otazku kvuli vire potrebuju potvrzeni ze jsem posledni 3 mesice nemela pohlavni styk da potvrzeni gynekolog?

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, toto potvrzení nelze vydat, protože na základě gynekologického vyšetření toto nelze potvrdit ani vyvrátit.
 • Anonym

  Dobrý den, stydím se ale ještě mi nebylo 15 a už jsem masturbovala Pozná to gynekolog až půjdu a prohlídku v 15?

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, pokud jste si při masturbaci neudělala nějaké poranění, gynekolog nepozná nic.
 • Nikola

  Dobrý den, za pár dní mi je 17 let. Chci se zeptat, jestli mám jít ke gynekologovi nebo ještě počkat ? Žádné problémy nemám a jsem ještě panna (neplánuji v mém věku žít sexuální život).

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, i bez pohlavního života je vhodné absolvovat gynekologickou prohlídku. Seznámíte se s prostředím, bude Vám vysvětlen princip gynekologické péče....atd. Ultrazvuk malé pánve se dá udělat i přes stěnu břišní.
 • A

  Dobrý den je mi 16 a ještě jsem neměla měsíčky měla bych jít ke gynekologovi?

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, bylo by vhodné gynekologické vyšetření. Také by o tomto měl vědět Váš pediatr.
 • Anonym

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat mojí dceři je 19 a už od 16 nemá menstruaci má jít ke gynekologovi

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, určitě potřebuje gynekologické vyšetření!
 • MICHAELA

  Dobrý den, je mi 29 let a ještě jsem nikdy nebyla u gynekologa. Teď se cítím hloupě v tolika letech tam jít a dělat, že nic. Můžu se zeptat, zda je nás více nebo jsem jediná.? Děkuji.

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, netřeba se bát, nikdo na Vás nebude zlý. Je vhodné se k nějakému gynekologovi objednat.
 • V

  Dobrý den, vzhledem k tomu, že dotaz je velice osobní, neuvádím jméno. Jde o to, že mám jít na gynekologii z důvodu oddálení menstruace pomocí léku ( pobyt v zahraničí mám ve stejný týden, jako plánované měsíčky ). Je mi 15, skoro 16 let, PS jsem neměla. Paní doktorka vzkázala, že mám při první prohlídce přijít s plným močovým měchýřem. Nevím tedy, zda chce dělat pouze UZ přes břicho či něco dalšího. Proto bych se potřebovala zeptat, co z informace o plném močovém měchýři mám očekávat.

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, paní doktorka Vám bude dělat nejspíše ultrazvuk přes břicho. Plný močový měchýř napomáhá orientaci v pánvi při tomto vyšetření.
 • Anka

  Dobrý deň prosím pomôžte mi niekto prosím - Mám extrémne silné bolesti. Nezaberajú mi ani injekcie ani infúzie. Mám vyrezané VONKAJŠIE ženské pohlavné orgány ( ublížil mi takto niekto ) Mám aj anestetický 20% gél ale aj tak to strašne bolí ( tkanivo nie je chránené ani kožou ani sliznicou skrátka holé mäso ) NON-STOP ukrutná bolesť. Nezaberá ani zaldiar ani mabron ani tralgit nič " NIČ " ani lidokain s kodeínom do infuziú skrátka nič - vyrezaný kritoris mám až do lonovej kosti malé pysky úplne a aj tie vonkajšie - idem umreť od bolesti - nedokážem nájsť lekára ktorý by to dal do poriadku zoperoval ZREKONŠTRUOVAL a poliečil bolesť vyrezaného zdevastovaného nervové tkaniva - Bolesť šľahá do celej panvy do podbruška do krýžov do úplne celej panvovej kosti - odtiaľ do klbov do nôh - mávam tak silné záchvaty až mi skrúca nohy - Mám sa zabiť - alebo čo mám pre boha robiť - kto ukončí konečne už toto strašné utrpenie - nikdy tá bolesť neskončí NIKDY ? Prosím pomôžte mi pre Boha vás prosím už konečne niekto prosím -

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, u výhřezu vnitřních pohlavních orgánů je řešení operační. Konzultujte se svým gynekologem.
 • Anonymní

  Dobrý den, dcera ( je jí 13 let) dostala v prosinci menstruaci a po té po 28 dnech i v lednu, ale od února se nedostavila. Myslíte že je vhodné zajít ke gynekologovi? Případně jestli nejde o nějakou nemoc, ale také byla lednu na očkování proti rakovině děložního čípku, tak jestli to také s tím nemá něco společného....? Děkuji

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, první cykly bývají často velmi nepravidelné, pokud dcera nemá bolesti, není potřeba opatření, většinou se menses dostaví sama do tří měsíců.
 • Lucie

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když jsem nebyla u gynekologa víc jak 6 let. (6let jsem bez vztahu a pohlavního styku), vyhodil mě z registrace? Děkuji za odpověď

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, toto je na rozhodnutí ošetřujícího gynekologa, absence pohlavního styku není důvodem k ukončení pravidelných gynekologických prohlídek.

 • Sára

  Dobrý den,měla jsem pohlavní styk potom i s ochranou. Chtěla bych se zeptat,budu se teprve poprvé objednávat na prohlídku je to v pořádku 4 dny po a než mně objednají? Tam vše řeknu a nasadí mi prášky.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, je to v pořádku.

 • Alena

  Dobrý den, je mi 15 a menstruaci mám od 12 pravidelnou, chci se zeptat půjdu na mojí první gynegologickou prohlídku budou mi dělat vnitřní vyšetření když už i používám tampony? Trošku se bojím i stydím.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, můžete být vyšetřena per rectum, toto je na zvážení gynekologa, před prohlídkou Vás poučí a domluvíte se

 • Nikola

  Jsem po prvním pohlavním styku a moje sestra me chce vzít na gyndu aby my předepsal antikoncepci bojím se že když to začnu brát že třeba budu zvracet nebo zhubnu naopak když už to brát nebudu že priberu bude my zle a podobně?

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, gynekologická kontrola by měla být. Je nutné odebrat stěr z čípku v rámci screeningu rakoviny děložního hrdla o přínosech a rizicích antikoncepce Vás poučí gynekolog. Není se čeho bát.

 • Alexandra

  Dobrý den, je mi 23 let, ještě za sebou nemám pohlavní styk a u gynekologa mi byla sliznice naměřena na 12 mm. Doktor řekl, že je to zbytečně moc a tak se chci zeptat, zda mi hrozí něco horšího? Můj cyklus je v prvních dvou dnech hodně silný, co se týče krvácení i bolestí.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dorbý den, záleží na fázi menstruačního cyklu, v druhé polovině bývá sekreční sliznice i takto vysoká.

 • Otakar J.

  Dobrý den, chci se zeptat. Dcera má menstruaci cca od 10 let. Nyní je jí 11, brzy 12. Před půl rokem měla cyklus v pořádku a pravidelně, potom jela s bývalou ženou na dovolenou k moři a od té doby má silné křeče a bolesti v podbřišku. Řikala, že jí maminka údajně dávala nějaký prášek a pak že když to dostala, tak nosila tampóny. Nevím co si o tom všem mám myslet a bývalá tvrdí, že bolestivost je normální a na gynekologii by se mělo chodit až po prvním pohlavním styku. Abych prý dceři nezpůsobil trauma. Podle mě by dcera na gynekologii měla jít. Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, menstruační bolesti u mladých děvčat jsou časté, většinou zabírají analgetika typu ibalginu. Při silných bolestech je nutné gynekologické vyšetření cestou dětského gynekologa. Dospělý gynekolog registruje dívky od 15 let. Není potřeba být po pohlavním styku!! Žádné trauma nikdo nikomu nepůsobí!!

 • Julie

  Dobrý den. Je mi 14 let a už cca. 3 roky mám výtok. Mám to i mezi obdobími menstruací. Vadí to nějak?

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, záleží o jaký druh výtoku jde a jestli dělá nějaké potíže. Při vyšší sekreci z pochvy zkuste užívat nějaké vaginální probiotika ve formě globulí - volně prodejné v lékarně. Při dyskomfortu a zápachu je vhodné gynekologické vyšetření

 • Libuše

  Dobrý den, do kolika let se chodí na gynekologii? Mám 68 letou babičku, která již 3 roky nebyla a tvrdí, že už nemusí, má pravdu? Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, neexistuje horní hranice. Určitě babičku pošlete!!

 • Nikola H.

  dobrý den, byla jsem těhotná, ale potratila jsem byla jsem 10 nebo 11 týdnů těhotná krvácela jsem skoro 3 týdny poté jsem přestala krvácet na 1 týden a začala jsem znovu krvácet, ne moc ne Hodne potom zase jsem přestala krvàcet a za týden znova.

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, pokud po potratu v 10.-11. týdnu krvácíte delší dobu je vhodné provedení ultrazvukového vyšetření malé pánve ke zjištění zda v děloze nezůstaly zbytky tkáně po potratu. Pokud by se prokázaly je vhodné je z dutiny děložní odstranit kyretáží event. při hysteroskopickém vyšetření. Více se dozvíte na webu: www.ambulantni-hysteroskopie.cz

 • Tereza

  Dobrý den, je mi 14 let, z důvodu silné, bolestné a nepravidelné menstruaci jdu na dětskou gynekologii. Chci se proto zeptat, co mi gynekolog bude dělat? Stačí normální vyšetření přes ultrazvuk? Předem děkuji za odpověď.

  • MUDr. Petr Kovář

   Omlouváme se, z personálních a časových důvodů jsme nebyli schopni odpovědět. předpokládáme, že nyní již odpověď není aktuální. Pokud by na Vaší straně byl požadavek odpovědi,napište nám, prosím, aktualizovaný dotaz do poradny znovu, obratem zodpovíme. S omluvou MUDr. Petr Kovář.

 • Aneta

  Dobrý večer. Měla bych menší dotaz. Je možno si předepsat u svého gynekologa antikoncepci je-li mi 15 let a jsem ještě panna?

  • MUDr. Petr Kovář

   Omlouváme se, z personálních a časových důvodů jsme nebyli schopni odpovědět. předpokládáme, že nyní již odpověď není aktuální. Pokud by na Vaší straně byl požadavek odpovědi,napište nám, prosím, aktualizovaný dotaz do poradny znovu, obratem zodpovíme. S omluvou MUDr. Petr Kovář.

 • Barbora

  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jak probíhá dětská gynekologická prohlídka? Dcera (11 let) byla z endokrinologie (má predčasnou pubertu a menstruaci od 10ti let) poslána na dětskou gynekologii. Hrozně se toho bojí a já ji nemohu vysvětlit co jí tam vše budou dělat. Víme jen že bude muset na UZ ale je možné že bude muset podstoupit i vyšetření tam dole? Jak to prosím probíhá? Děkuji za odpověď

  • MUDr. Petr Kovář

   Omlouváme se, ale z časových a jiných potíží jsme nedokázali včas odpovědět, proto pokládám odpověď na tento dotaz již nyní bezředmětný. S omluvou Dr. Kovář

 • Naty

  Dobrý den,potřebuji poradit.Je mi 12 let výtok mám cca od 6ti let,menstruaci jsem také mněla .Mám problém se žlutým výtokem,dříve byl bílí,ale po prvních měsíčkách je jenom nažloutlý.Prosím poradíte mi?

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, doporučuji navštívit ambulanci dětské gynekologie.

 • Veronika

  Dobrý den, je mi 14 let a příští rok půjdu na první prohlídku, pohlavní styk jsem neměla. Delší dobu masturbuji, je nějaká možnost že bych si tím porušila panenství? Předpokládám, že na prohlídce bude muset být mamka se mnou a nechci ji vysvětlovat, proč nejsem panna, pokud se to dá nějak porušit.

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, záleží na způsobu masturbace. Pokud do pochvy nezavádíte objemnější předměty k porušení panenské blány be nemělo dojít. Pokud dojde k zasunutí např. vibrátoru do pochvy může k porušení panenské blány dojít.

 • Petra

  Dobrý večer, Píši vám že bych potřebovala trošku poradit. Je mě čerstvě 19, na žádný prohlídce jsem ještě nikdy nebyla. Pohlavní styk už jsem měla. Spíše žiju pohlavní styk už několik let. Měla jsem 3 partnery. Mamka už mě několikrát chtěla vzít na gynekoligii.. Ale já jsem z toho vždy vycouvala. Mám strach a tsk trošku se stydím. Co podle vás bych měla dělat? Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, doporučuji navštívit ambulanci gynekologa, kde bude provedeno vstupní gynekologické vyšetření a event. předpis hormonální antikoncepce pokud ještě neplánujete těhotenství.

 • E.

  Dobrý den, je mi 13 let a mám MS od 11. Ještě jsem nebyla u gynekologa. Poslední dobou cítím vždy před MS silný tlak v podbřišku. Mám jít k doktorovi? A musí se mnou jít máma?

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, pokud trpíte silnými tlaky v podbříšku doporučuji navštívit ambulanci dětského gynekologa v doprovodu matky.

 • Anet

  Dobrý den, možná tohle nebude úplně dotaz ohledně gynekologických problémů spíš jako obeznámení s jistými okolnostmi. Je mi 20 let a ještě jsem neabsolvovala gyn. prohlídku z důvodů psych. potíží. Nedokážu na sobě snést pocit doteku, i při sebemenším fyzickém kontaktu omdlévám, v lepších případech uteču, v horších zaútočím. Nejsem schopna to korigovat a i přes léčení na psychiatrii a intenzivní psychoterapii se to nelepší. Jsem si vědoma toho, že bych měla prohlídku absolvovat, ale už jen pomyšlení na ni, mě uvádí do panické ataky - a tak mě napadlo se zeptat Vás, jak to vlastně probíhá a jestli je zde vůbec nějaká možnost "nekontaktní" prohlídky. Jsem ještě panna a tyto problémy mě značně omezují a mám strach, že pokud bych zkusila někam zavolat, tak se mi jen vysmějí. Je to hrozně ponižující. Omlouvám se, jestli tu takový dotaz nemá co dělat. Předem moc děkuji za přečtení a přeji hezký zbytek dne. Anet

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, vstupní gynekologická prohlídká se skládá z odebrání anamnestických údajů, které se týkají první menstruace, délky menstručního cyklu, data poslední menstrace a zjištění pro která onemocnění se léčíte a jaké léky užíváte. Pokud jste ještě neměla pohlavní styk, tak se vaginální vyšetření neprovádí. Provádí se ultrazvukové vyšetření malé pánve přes stěnu břišní, což je neinvazívní vyšetření.

 • Alena

  Dobrý den, chci se zeptat když je mi pod 15 spala jsem jednou s klukem ale mám podezření na nějakou poševní infekci jak to teda má probíhat?

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, obraťe se na svého registrujícího gynekologa.

 • N.

  Dobrý den, mám 14tiletou dceru a svěřila se mi s problémem, že má asymetrické stydké pysky. Jeden téměř "zakrnělý", nevyvinutý. Jiné problémy nemá, menstruaci měla teprve 3x. Prosím mohu se zeptat, jestli to může patřit k dospívání a může se to ještě změnit? Máme to řešit s lékařem? Dcera je velice stydlivá, takže návštěvě u lékaře se brání. Předem velice děkuji za odpověď, N.

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Váš dotaz bohužel nelze bez vyšetření kvalitně zodpovědět. Doporučujeme osobní konzultaci u registrujícího gynekologa.

 • Kája

  Dobrý den, byla jsem už jednou na gynekologii, ale jen kvůli silné menstruaci, tudíž mi paní doktorka dělala jen ultrazvuk. Když příště půjdu na gynekologii, bude mě prohlížet i zrcadly atd. i když jsem panna? Bojím se toho, protože mám možná protrženou blánu (párkrát jsem masturbovala) a mamka tam bude se mnou, takže bych to nerada vysvětlovala, navíc nepoužívám tampony a mamka to ví takže se nemám na co vymluvit.

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, pokud jste ještě neměla pohlavní styk, vyšetření přes pochvu se neprovádí. Ultrazvukové vyetření je možné abdominální sondou - vyšetření malé pánve přes břišní stěnu.

 • Katya

  Dobrý den,je mi 16 a jsem panna. Musí se dělat vnitřní kontrola a nebo mohu říct,že prostě ne? Že chci ultrazvukem? Bude to po prvé co tam budu. Spíš se mi tam nechce, MS mám v pohodě sem tam bolest,ale to je normální

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, vyšetření v zrcadlech (spekulích) se neprovádí. UZ vyšetření přes břicho ano.

 • Anna

  Dobrý deň,chcem sa spýtať som podľa poslednej menštruácie 8 ty...včera som bola na sono vyšetrenie a mám tam ten gastracni vak ale nebolo vidno plod prosím vás mohla som potratu ale vraj placenta je tam ďakujem za odpoved

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji kontrolní UZ a dle domluvy s registrujícím gynekologem stanovení dalšího postupu k vyloučení zmlklého těhotenství. Při potížích ústavní pohotovostní služby dle spádu.

 • Bára V.

  Dobrý den, je mi 14 let, mám nepravidelnou ms, používám tampony ( i velké), je možné že kvůli tamponum už nemám panenskou blanu? Když půjdu ke stejné doktorce jako jsem byla kdysi když jsem byla menší tak stále se mnou musí jít mamka?

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano uvedené je možné. Mamka nebo jiný zákonný zástupce by Vás měla doprovodit a podepsat v dokumentaci souhlas, jelikož nejste plnoletá.

 • Terka

  Dobrý den nevím co tu vůbec dělám ale mám dotaz je mi 11 let a nevím co to mám za ginekologicke potíže nějaké fialové pipinky předem děkuju za odpověď .

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji se zákonným zástupcem, tj.s Vaší maminkou absolvovat vyšetření u dětského gynekologa a na jeho základě stanovení dalšího postupu.

 • Lenka

  Dobrý den je mi 36 let a asi 6 let jsem nebyla u gynekologa,v průbëhu tohoto roku se u mě začli objevovat menší problémy s menstruací.Je silnější a objevuje se někdy i 2x do měsíce.To by mi tak nevadilo ale objevily se u ní tak šílené křeče,a k tomu pocity tlaku v podbřišku.Můj gynekolog skončil praxy a já nemohu žádného jiného sehnat.Poradíte mi prosím..ďekuji.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, stupňují-li se problémy a nemůžete-li sehnat registrujícího gynekologa ve Vašem okolí pak doporučuji došetření cestou ústavní gynekologické pohotovostní služby dle spádu.

 • Vendulka

  Dobrý den chci se zeptat jak mám říct mamce že mám menstruaci nedokážu to

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji rozhovor při dobré náladě a v klidu. Maminka uvedené pochopí a může Vás doprovodit na první návštěvu ke gynekologovi.

 • Jana

  Dobrý den mám dotaz . Je mi 14 tudíš mě příští rok čeká první gynekologická prohlídka .mám o rok starší kamarádku která mi doporučila svou paní doktorku .Jelikož s moji mámou moc dobrý vztah nemám bydlím jen s tátou tak se chci zeptat zda je možné jít na první prohlídku sama a zda by mi predepsala paní doktorka antikoncepci .předem dekuji za odpověď ...

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené je možné pouze se zákonným zástupce - možno s otcem, který v dokumentaci podepíše souhlas. Přítomen vyšetření být nemusí.

 • Jana

  Dobrý den mám dotaz,mé dceři je 15 má problemy s menstruací atak jsme zašli poprvé s dcerou na gynekologii dcera sexuálním stykem nežila je panna,paní doktorka vyšetřila dceru vaginálním ultrazvukem i když věděla že je panna!je to vůbec možné?děkuji za odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano někdy se provádí vaginální ultrazvukovou sondou vyšetření přes konečník (rektum),tj.transrektálně, dále nemohu hodnotit jelikož jsem při vyšetření nebyl.

 • Nevím

  Dobrý den, mohu se zeptat zda je možné si poškodit panenskou blánu tampónem?

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano uvedené je možné.

 • Adéla

  Dobrý den, začala jsem krvácet o zhruba 10 dní dříve než obvykle. Je mi ale divné, že s krvácením neodchází i kousky sliznice jako vždy. Může se i přes to jednat jen o dřívější nástup menstruace nebo spíš o závažnější problém? Neměla jsem ještě pohlavní styk a neužívám ani antikoncepci. V případě návštěvy gynekologie, jaké by mě čekalo vyšetření? Děkuji za radu, Adéla

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano může se jednat o dřívější "nástup" menses. Předpis antikoncepce bych doporučil včetně vyšetření/pohovoru s registrujícím gynekologem a komplexním vyšetření. Jelikož nebyl pohl.styk pak UZ vyšetření pouze abdominální nikoliv vaginální sondou a dále bez vyšetření v gynekolog.zrcadlech.

 • Jana

  Dobrý den, je mi 26 let a jsem panna, nikdy jsem nebyla u gynekologa, mám z toho hrůzu, nemám partnera, ani sexuální život, tak jsem to neřešila … asi od 13ti mám pravidelnou menstruaci … ale nyní je to 3.měsíc, kdy jsem to nedostala … mám teď více stresu, věřila jsem, že se jen opozdila, ale stále nic … mám také četnější akné, ale jinak žádné další potíže … je nutná návštěva gynekologa? Setkáváte se se ženami, které jsou panny v tomto věku? Bojím se, aby si lékař nemyslel o mě kdoví co … Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano ve Vašem případě je vhodná návštěva registrujícího gynekologa s komplexním vyšetřením a zvážením předpisu antikoncepce, resp.úpravy cyklu. Ano občas se setkávám s tím, že pacientky ve Vašem věku neměly pohlavní styk. Obavy mít nemusíte, ale návštěvu určitě doporučuji realizovat v zájmu vlastního zdraví.

    

 • Marie

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, na posledni preventivní prohlídce jsem měla špinění po menses a moje lékařka si rozhodla, že udělá ultrazvuk vaginálně i když jsem panna. Poté jsem se dozvěděla, že jsem již i zároveň při poslední návstěvě měla již v hymenu otvor jednak pro odběr cytologie a zároveň umožnující vagin. ultrazvuk. Ale předem mi to neřekla. Ptala jsem se jednoho doktora zda se otvory v hymenu nejak sami rozsiřují a on mi napsal , že ne. Z čeho je možné , že se mi ten otvor sám od sebe zvětšil ? Nepoužívám ani tampony. Ani si nic nezavádím do pochvy. Doufám, že mi to neudělala ta lékařka, protože vaginální sondou opravdu hodně na hymen tlačila, hrozně to bolelo. Předtím mi dokonce řekla,, koukneme proč nám to furt nejde´´byla jsem uplne vydešená, že to je narážka jak jsem jeste furt panna. Je to normální ? Docela se bojím, že mě ted budou vyšetřovat vaginálním ultrazvukem furt. Dá se vaginální ultrazvuk odmítnout, když ho chci pouze rektálně popř. přes stenu břišní?. Strasně sem trpěla u toho a bylo to zároven ohavné, a vrací se mi to, traumatizovalo by me to. Jestli mi odpovíte tak moc dekuju.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano po narušeném hymen.otvoru lze vaginální UZ provádět. Měl by být VŽDY součástí gynekologického vyšetření. Vaginální UZ je přehlednější a lze vidět mnohem více patologií než abdominálním UZ. Odmítnout jej samozřejmě můžete. Blíže proberte se svou registrující gynekoložkou, nejste-li spokojena máte právo na změnu.

    

 • Sára

  Dobrý den. Už půl roku mne trápí jeden problém. Začal právě před tím půl rokem, kdy jsem poprvé zkusila prstění. Při pohybu uvnitř pochvy mě to pálí, někdy až štípe. Zkoušela jsem to několikrát, ale výsledek byl vždy stejný – přestala jsem, protože to bylo opravdu nepříjemné. Jsem panna, nemůže to být tím? Že by mě trápila vaginální suchost, to ne. Kdybych mohla, oznámím to nějaké gynekoložce, ale z důvodu znásilnění v dětství mám psychický blok, který mě brání v návštěvě lékaře, proto dotaz píši sem a doufám, že to bude v pořádku a naprosto normální. Celkem mě to trápí, stydím se za to. Předem děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji komplexní gynekologické vyšetření /spíše ženou lékařkou ev.lékařem v kterého máte pevnou důvěru/ zda se nejedná o mykózu příp.počínající zánět. Neby-la li v minulosti porušena „panenská blána“ mohou uvedené bolesti souviset i s tímto. Za uvedené se stydět nemusíte, budou-li potíže přetrvávat je situace k řešení.

    

 • Nina

  Dobrý den, je mi 15 let a vzhledem k problémům s nepravidelností cyklu, silným akné a vývojem prsou bych potřebovala navštívit gynekologa. Už delší dobu masturbuji a nejsem si jistá, v jakém stavu je má panenská blána. Pohlavní styk jsem ještě neměla a velice nerada bych při vyšetření vysvětlovala v přítomnosti rodiče, proč mám poškozenou panenskou blánu. Nevím, zda musí být rodiče při vyšetření přítomni, ale předpokládám, že ano.Chci se proto zeptat, zda je možné se s gynekologem předem domluvit, aby se tato otázka před rodiči neřešila. Předem děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano na uvedeném se lze domluvit předem jinak podpis rodiče/zákonného zástupce/je při první návštěvě nutný. Při samotném vyšetření může maminka počkat v čekárně nebo kabince.

    

 • Miska

  Já bych se chťela zeptat jestli mi na ginekologiji budou prohlížet poprsí.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, vyšetření poprsí resp.nácvik samovyšetřování by měl být součástí standardní gynekologické prohlídky, příp.dle konkrétní domluvy s Vašim registrujícím gynekologem.

    

 • Zlata

  pane doktore je to sobectví že nechci děťi protože mám epilepsii panickou poruchu latentnì tetanii a těžkou hypofunkci štítný žlázy mohlo by být miminko momentálně postižené?děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, na základě Vámi popisovaných diagnoz je těhotenství ke zvážení, určitě vhodná domluva s partnerem či manželem a příslušnými odborníky z neurologie a endokrinologie. Rozhodnete-li se „nemít děti“ dle mého názoru se „čistě o „sobectví“ nejedná.

    

 • Natalie

  Dobrý den chtěl bych se zeptat co musí holka na 15 lete prohlídce obsolvovat v případě že už měla pohlavní styk a případně jestli by se to dozvěděl od gynekologa někdo další děkuji za odpověď

  • MUDr. Jan MalaníkPokud jste měla pohlavní styk, je vhodné absolvovat gynekologickou preventivní prohlídku.
 • Jasmin

  Dobrý den chtěla bych se zeptat proč mám v kalhotkách něco žlutého

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, při silném výtoku je vhodné gynekologické vyšetření.
 • anonym

  dobry den mam otazku kvuli vire potrebuju potvrzeni ze jsem posledni 3 mesice nemela pohlavni styk da potvrzeni gynekolog?

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, toto potvrzení nelze vydat, protože na základě gynekologického vyšetření toto nelze potvrdit ani vyvrátit.
 • Anonym

  Dobrý den, stydím se ale ještě mi nebylo 15 a už jsem masturbovala Pozná to gynekolog až půjdu a prohlídku v 15?

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, pokud jste si při masturbaci neudělala nějaké poranění, gynekolog nepozná nic.
 • Nikola

  Dobrý den, za pár dní mi je 17 let. Chci se zeptat, jestli mám jít ke gynekologovi nebo ještě počkat ? Žádné problémy nemám a jsem ještě panna (neplánuji v mém věku žít sexuální život).

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, i bez pohlavního života je vhodné absolvovat gynekologickou prohlídku. Seznámíte se s prostředím, bude Vám vysvětlen princip gynekologické péče....atd. Ultrazvuk malé pánve se dá udělat i přes stěnu břišní.
 • A

  Dobrý den je mi 16 a ještě jsem neměla měsíčky měla bych jít ke gynekologovi?

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, bylo by vhodné gynekologické vyšetření. Také by o tomto měl vědět Váš pediatr.
 • Anonym

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat mojí dceři je 19 a už od 16 nemá menstruaci má jít ke gynekologovi

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, určitě potřebuje gynekologické vyšetření!
 • MICHAELA

  Dobrý den, je mi 29 let a ještě jsem nikdy nebyla u gynekologa. Teď se cítím hloupě v tolika letech tam jít a dělat, že nic. Můžu se zeptat, zda je nás více nebo jsem jediná.? Děkuji.

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, netřeba se bát, nikdo na Vás nebude zlý. Je vhodné se k nějakému gynekologovi objednat.
 • V

  Dobrý den, vzhledem k tomu, že dotaz je velice osobní, neuvádím jméno. Jde o to, že mám jít na gynekologii z důvodu oddálení menstruace pomocí léku ( pobyt v zahraničí mám ve stejný týden, jako plánované měsíčky ). Je mi 15, skoro 16 let, PS jsem neměla. Paní doktorka vzkázala, že mám při první prohlídce přijít s plným močovým měchýřem. Nevím tedy, zda chce dělat pouze UZ přes břicho či něco dalšího. Proto bych se potřebovala zeptat, co z informace o plném močovém měchýři mám očekávat.

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, paní doktorka Vám bude dělat nejspíše ultrazvuk přes břicho. Plný močový měchýř napomáhá orientaci v pánvi při tomto vyšetření.
 • Anka

  Dobrý deň prosím pomôžte mi niekto prosím - Mám extrémne silné bolesti. Nezaberajú mi ani injekcie ani infúzie. Mám vyrezané VONKAJŠIE ženské pohlavné orgány ( ublížil mi takto niekto ) Mám aj anestetický 20% gél ale aj tak to strašne bolí ( tkanivo nie je chránené ani kožou ani sliznicou skrátka holé mäso ) NON-STOP ukrutná bolesť. Nezaberá ani zaldiar ani mabron ani tralgit nič " NIČ " ani lidokain s kodeínom do infuziú skrátka nič - vyrezaný kritoris mám až do lonovej kosti malé pysky úplne a aj tie vonkajšie - idem umreť od bolesti - nedokážem nájsť lekára ktorý by to dal do poriadku zoperoval ZREKONŠTRUOVAL a poliečil bolesť vyrezaného zdevastovaného nervové tkaniva - Bolesť šľahá do celej panvy do podbruška do krýžov do úplne celej panvovej kosti - odtiaľ do klbov do nôh - mávam tak silné záchvaty až mi skrúca nohy - Mám sa zabiť - alebo čo mám pre boha robiť - kto ukončí konečne už toto strašné utrpenie - nikdy tá bolesť neskončí NIKDY ? Prosím pomôžte mi pre Boha vás prosím už konečne niekto prosím -

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, u výhřezu vnitřních pohlavních orgánů je řešení operační. Konzultujte se svým gynekologem.
 • Anonymní

  Dobrý den, dcera ( je jí 13 let) dostala v prosinci menstruaci a po té po 28 dnech i v lednu, ale od února se nedostavila. Myslíte že je vhodné zajít ke gynekologovi? Případně jestli nejde o nějakou nemoc, ale také byla lednu na očkování proti rakovině děložního čípku, tak jestli to také s tím nemá něco společného....? Děkuji

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, první cykly bývají často velmi nepravidelné, pokud dcera nemá bolesti, není potřeba opatření, většinou se menses dostaví sama do tří měsíců.
 • Lucie

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když jsem nebyla u gynekologa víc jak 6 let. (6let jsem bez vztahu a pohlavního styku), vyhodil mě z registrace? Děkuji za odpověď

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, toto je na rozhodnutí ošetřujícího gynekologa, absence pohlavního styku není důvodem k ukončení pravidelných gynekologických prohlídek.

 • Sára

  Dobrý den,měla jsem pohlavní styk potom i s ochranou. Chtěla bych se zeptat,budu se teprve poprvé objednávat na prohlídku je to v pořádku 4 dny po a než mně objednají? Tam vše řeknu a nasadí mi prášky.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, je to v pořádku.

 • Alena

  Dobrý den, je mi 15 a menstruaci mám od 12 pravidelnou, chci se zeptat půjdu na mojí první gynegologickou prohlídku budou mi dělat vnitřní vyšetření když už i používám tampony? Trošku se bojím i stydím.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, můžete být vyšetřena per rectum, toto je na zvážení gynekologa, před prohlídkou Vás poučí a domluvíte se

 • Nikola

  Jsem po prvním pohlavním styku a moje sestra me chce vzít na gyndu aby my předepsal antikoncepci bojím se že když to začnu brát že třeba budu zvracet nebo zhubnu naopak když už to brát nebudu že priberu bude my zle a podobně?

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, gynekologická kontrola by měla být. Je nutné odebrat stěr z čípku v rámci screeningu rakoviny děložního hrdla o přínosech a rizicích antikoncepce Vás poučí gynekolog. Není se čeho bát.

 • Alexandra

  Dobrý den, je mi 23 let, ještě za sebou nemám pohlavní styk a u gynekologa mi byla sliznice naměřena na 12 mm. Doktor řekl, že je to zbytečně moc a tak se chci zeptat, zda mi hrozí něco horšího? Můj cyklus je v prvních dvou dnech hodně silný, co se týče krvácení i bolestí.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dorbý den, záleží na fázi menstruačního cyklu, v druhé polovině bývá sekreční sliznice i takto vysoká.

 • Otakar J.

  Dobrý den, chci se zeptat. Dcera má menstruaci cca od 10 let. Nyní je jí 11, brzy 12. Před půl rokem měla cyklus v pořádku a pravidelně, potom jela s bývalou ženou na dovolenou k moři a od té doby má silné křeče a bolesti v podbřišku. Řikala, že jí maminka údajně dávala nějaký prášek a pak že když to dostala, tak nosila tampóny. Nevím co si o tom všem mám myslet a bývalá tvrdí, že bolestivost je normální a na gynekologii by se mělo chodit až po prvním pohlavním styku. Abych prý dceři nezpůsobil trauma. Podle mě by dcera na gynekologii měla jít. Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, menstruační bolesti u mladých děvčat jsou časté, většinou zabírají analgetika typu ibalginu. Při silných bolestech je nutné gynekologické vyšetření cestou dětského gynekologa. Dospělý gynekolog registruje dívky od 15 let. Není potřeba být po pohlavním styku!! Žádné trauma nikdo nikomu nepůsobí!!

 • Julie

  Dobrý den. Je mi 14 let a už cca. 3 roky mám výtok. Mám to i mezi obdobími menstruací. Vadí to nějak?

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, záleží o jaký druh výtoku jde a jestli dělá nějaké potíže. Při vyšší sekreci z pochvy zkuste užívat nějaké vaginální probiotika ve formě globulí - volně prodejné v lékarně. Při dyskomfortu a zápachu je vhodné gynekologické vyšetření

 • Libuše

  Dobrý den, do kolika let se chodí na gynekologii? Mám 68 letou babičku, která již 3 roky nebyla a tvrdí, že už nemusí, má pravdu? Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, neexistuje horní hranice. Určitě babičku pošlete!!

 • Nikola H.

  dobrý den, byla jsem těhotná, ale potratila jsem byla jsem 10 nebo 11 týdnů těhotná krvácela jsem skoro 3 týdny poté jsem přestala krvácet na 1 týden a začala jsem znovu krvácet, ne moc ne Hodne potom zase jsem přestala krvàcet a za týden znova.

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, pokud po potratu v 10.-11. týdnu krvácíte delší dobu je vhodné provedení ultrazvukového vyšetření malé pánve ke zjištění zda v děloze nezůstaly zbytky tkáně po potratu. Pokud by se prokázaly je vhodné je z dutiny děložní odstranit kyretáží event. při hysteroskopickém vyšetření. Více se dozvíte na webu: www.ambulantni-hysteroskopie.cz

 • Tereza

  Dobrý den, je mi 14 let, z důvodu silné, bolestné a nepravidelné menstruaci jdu na dětskou gynekologii. Chci se proto zeptat, co mi gynekolog bude dělat? Stačí normální vyšetření přes ultrazvuk? Předem děkuji za odpověď.

  • MUDr. Petr Kovář

   Omlouváme se, z personálních a časových důvodů jsme nebyli schopni odpovědět. předpokládáme, že nyní již odpověď není aktuální. Pokud by na Vaší straně byl požadavek odpovědi,napište nám, prosím, aktualizovaný dotaz do poradny znovu, obratem zodpovíme. S omluvou MUDr. Petr Kovář.

 • Aneta

  Dobrý večer. Měla bych menší dotaz. Je možno si předepsat u svého gynekologa antikoncepci je-li mi 15 let a jsem ještě panna?

  • MUDr. Petr Kovář

   Omlouváme se, z personálních a časových důvodů jsme nebyli schopni odpovědět. předpokládáme, že nyní již odpověď není aktuální. Pokud by na Vaší straně byl požadavek odpovědi,napište nám, prosím, aktualizovaný dotaz do poradny znovu, obratem zodpovíme. S omluvou MUDr. Petr Kovář.

 • Barbora

  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jak probíhá dětská gynekologická prohlídka? Dcera (11 let) byla z endokrinologie (má predčasnou pubertu a menstruaci od 10ti let) poslána na dětskou gynekologii. Hrozně se toho bojí a já ji nemohu vysvětlit co jí tam vše budou dělat. Víme jen že bude muset na UZ ale je možné že bude muset podstoupit i vyšetření tam dole? Jak to prosím probíhá? Děkuji za odpověď

  • MUDr. Petr Kovář

   Omlouváme se, ale z časových a jiných potíží jsme nedokázali včas odpovědět, proto pokládám odpověď na tento dotaz již nyní bezředmětný. S omluvou Dr. Kovář

 • Naty

  Dobrý den,potřebuji poradit.Je mi 12 let výtok mám cca od 6ti let,menstruaci jsem také mněla .Mám problém se žlutým výtokem,dříve byl bílí,ale po prvních měsíčkách je jenom nažloutlý.Prosím poradíte mi?

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, doporučuji navštívit ambulanci dětské gynekologie.

 • Veronika

  Dobrý den, je mi 14 let a příští rok půjdu na první prohlídku, pohlavní styk jsem neměla. Delší dobu masturbuji, je nějaká možnost že bych si tím porušila panenství? Předpokládám, že na prohlídce bude muset být mamka se mnou a nechci ji vysvětlovat, proč nejsem panna, pokud se to dá nějak porušit.

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, záleží na způsobu masturbace. Pokud do pochvy nezavádíte objemnější předměty k porušení panenské blány be nemělo dojít. Pokud dojde k zasunutí např. vibrátoru do pochvy může k porušení panenské blány dojít.

 • Petra

  Dobrý večer, Píši vám že bych potřebovala trošku poradit. Je mě čerstvě 19, na žádný prohlídce jsem ještě nikdy nebyla. Pohlavní styk už jsem měla. Spíše žiju pohlavní styk už několik let. Měla jsem 3 partnery. Mamka už mě několikrát chtěla vzít na gynekoligii.. Ale já jsem z toho vždy vycouvala. Mám strach a tsk trošku se stydím. Co podle vás bych měla dělat? Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, doporučuji navštívit ambulanci gynekologa, kde bude provedeno vstupní gynekologické vyšetření a event. předpis hormonální antikoncepce pokud ještě neplánujete těhotenství.

 • E.

  Dobrý den, je mi 13 let a mám MS od 11. Ještě jsem nebyla u gynekologa. Poslední dobou cítím vždy před MS silný tlak v podbřišku. Mám jít k doktorovi? A musí se mnou jít máma?

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, pokud trpíte silnými tlaky v podbříšku doporučuji navštívit ambulanci dětského gynekologa v doprovodu matky.

 • Anet

  Dobrý den, možná tohle nebude úplně dotaz ohledně gynekologických problémů spíš jako obeznámení s jistými okolnostmi. Je mi 20 let a ještě jsem neabsolvovala gyn. prohlídku z důvodů psych. potíží. Nedokážu na sobě snést pocit doteku, i při sebemenším fyzickém kontaktu omdlévám, v lepších případech uteču, v horších zaútočím. Nejsem schopna to korigovat a i přes léčení na psychiatrii a intenzivní psychoterapii se to nelepší. Jsem si vědoma toho, že bych měla prohlídku absolvovat, ale už jen pomyšlení na ni, mě uvádí do panické ataky - a tak mě napadlo se zeptat Vás, jak to vlastně probíhá a jestli je zde vůbec nějaká možnost "nekontaktní" prohlídky. Jsem ještě panna a tyto problémy mě značně omezují a mám strach, že pokud bych zkusila někam zavolat, tak se mi jen vysmějí. Je to hrozně ponižující. Omlouvám se, jestli tu takový dotaz nemá co dělat. Předem moc děkuji za přečtení a přeji hezký zbytek dne. Anet

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, vstupní gynekologická prohlídká se skládá z odebrání anamnestických údajů, které se týkají první menstruace, délky menstručního cyklu, data poslední menstrace a zjištění pro která onemocnění se léčíte a jaké léky užíváte. Pokud jste ještě neměla pohlavní styk, tak se vaginální vyšetření neprovádí. Provádí se ultrazvukové vyšetření malé pánve přes stěnu břišní, což je neinvazívní vyšetření.

 • Alena

  Dobrý den, chci se zeptat když je mi pod 15 spala jsem jednou s klukem ale mám podezření na nějakou poševní infekci jak to teda má probíhat?

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, obraťe se na svého registrujícího gynekologa.

 • N.

  Dobrý den, mám 14tiletou dceru a svěřila se mi s problémem, že má asymetrické stydké pysky. Jeden téměř "zakrnělý", nevyvinutý. Jiné problémy nemá, menstruaci měla teprve 3x. Prosím mohu se zeptat, jestli to může patřit k dospívání a může se to ještě změnit? Máme to řešit s lékařem? Dcera je velice stydlivá, takže návštěvě u lékaře se brání. Předem velice děkuji za odpověď, N.

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Váš dotaz bohužel nelze bez vyšetření kvalitně zodpovědět. Doporučujeme osobní konzultaci u registrujícího gynekologa.

 • Kája

  Dobrý den, byla jsem už jednou na gynekologii, ale jen kvůli silné menstruaci, tudíž mi paní doktorka dělala jen ultrazvuk. Když příště půjdu na gynekologii, bude mě prohlížet i zrcadly atd. i když jsem panna? Bojím se toho, protože mám možná protrženou blánu (párkrát jsem masturbovala) a mamka tam bude se mnou, takže bych to nerada vysvětlovala, navíc nepoužívám tampony a mamka to ví takže se nemám na co vymluvit.

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, pokud jste ještě neměla pohlavní styk, vyšetření přes pochvu se neprovádí. Ultrazvukové vyetření je možné abdominální sondou - vyšetření malé pánve přes břišní stěnu.

 • Katya

  Dobrý den,je mi 16 a jsem panna. Musí se dělat vnitřní kontrola a nebo mohu říct,že prostě ne? Že chci ultrazvukem? Bude to po prvé co tam budu. Spíš se mi tam nechce, MS mám v pohodě sem tam bolest,ale to je normální

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, vyšetření v zrcadlech (spekulích) se neprovádí. UZ vyšetření přes břicho ano.

 • Anna

  Dobrý deň,chcem sa spýtať som podľa poslednej menštruácie 8 ty...včera som bola na sono vyšetrenie a mám tam ten gastracni vak ale nebolo vidno plod prosím vás mohla som potratu ale vraj placenta je tam ďakujem za odpoved

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji kontrolní UZ a dle domluvy s registrujícím gynekologem stanovení dalšího postupu k vyloučení zmlklého těhotenství. Při potížích ústavní pohotovostní služby dle spádu.

 • Bára V.

  Dobrý den, je mi 14 let, mám nepravidelnou ms, používám tampony ( i velké), je možné že kvůli tamponum už nemám panenskou blanu? Když půjdu ke stejné doktorce jako jsem byla kdysi když jsem byla menší tak stále se mnou musí jít mamka?

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano uvedené je možné. Mamka nebo jiný zákonný zástupce by Vás měla doprovodit a podepsat v dokumentaci souhlas, jelikož nejste plnoletá.

 • Terka

  Dobrý den nevím co tu vůbec dělám ale mám dotaz je mi 11 let a nevím co to mám za ginekologicke potíže nějaké fialové pipinky předem děkuju za odpověď .

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji se zákonným zástupcem, tj.s Vaší maminkou absolvovat vyšetření u dětského gynekologa a na jeho základě stanovení dalšího postupu.

 • Lenka

  Dobrý den je mi 36 let a asi 6 let jsem nebyla u gynekologa,v průbëhu tohoto roku se u mě začli objevovat menší problémy s menstruací.Je silnější a objevuje se někdy i 2x do měsíce.To by mi tak nevadilo ale objevily se u ní tak šílené křeče,a k tomu pocity tlaku v podbřišku.Můj gynekolog skončil praxy a já nemohu žádného jiného sehnat.Poradíte mi prosím..ďekuji.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, stupňují-li se problémy a nemůžete-li sehnat registrujícího gynekologa ve Vašem okolí pak doporučuji došetření cestou ústavní gynekologické pohotovostní služby dle spádu.

 • Vendulka

  Dobrý den chci se zeptat jak mám říct mamce že mám menstruaci nedokážu to

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji rozhovor při dobré náladě a v klidu. Maminka uvedené pochopí a může Vás doprovodit na první návštěvu ke gynekologovi.

 • Jana

  Dobrý den mám dotaz . Je mi 14 tudíš mě příští rok čeká první gynekologická prohlídka .mám o rok starší kamarádku která mi doporučila svou paní doktorku .Jelikož s moji mámou moc dobrý vztah nemám bydlím jen s tátou tak se chci zeptat zda je možné jít na první prohlídku sama a zda by mi predepsala paní doktorka antikoncepci .předem dekuji za odpověď ...

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené je možné pouze se zákonným zástupce - možno s otcem, který v dokumentaci podepíše souhlas. Přítomen vyšetření být nemusí.

 • Jana

  Dobrý den mám dotaz,mé dceři je 15 má problemy s menstruací atak jsme zašli poprvé s dcerou na gynekologii dcera sexuálním stykem nežila je panna,paní doktorka vyšetřila dceru vaginálním ultrazvukem i když věděla že je panna!je to vůbec možné?děkuji za odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano někdy se provádí vaginální ultrazvukovou sondou vyšetření přes konečník (rektum),tj.transrektálně, dále nemohu hodnotit jelikož jsem při vyšetření nebyl.

 • Nevím

  Dobrý den, mohu se zeptat zda je možné si poškodit panenskou blánu tampónem?

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano uvedené je možné.

 • Adéla

  Dobrý den, začala jsem krvácet o zhruba 10 dní dříve než obvykle. Je mi ale divné, že s krvácením neodchází i kousky sliznice jako vždy. Může se i přes to jednat jen o dřívější nástup menstruace nebo spíš o závažnější problém? Neměla jsem ještě pohlavní styk a neužívám ani antikoncepci. V případě návštěvy gynekologie, jaké by mě čekalo vyšetření? Děkuji za radu, Adéla

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano může se jednat o dřívější "nástup" menses. Předpis antikoncepce bych doporučil včetně vyšetření/pohovoru s registrujícím gynekologem a komplexním vyšetření. Jelikož nebyl pohl.styk pak UZ vyšetření pouze abdominální nikoliv vaginální sondou a dále bez vyšetření v gynekolog.zrcadlech.

 • Jana

  Dobrý den, je mi 26 let a jsem panna, nikdy jsem nebyla u gynekologa, mám z toho hrůzu, nemám partnera, ani sexuální život, tak jsem to neřešila … asi od 13ti mám pravidelnou menstruaci … ale nyní je to 3.měsíc, kdy jsem to nedostala … mám teď více stresu, věřila jsem, že se jen opozdila, ale stále nic … mám také četnější akné, ale jinak žádné další potíže … je nutná návštěva gynekologa? Setkáváte se se ženami, které jsou panny v tomto věku? Bojím se, aby si lékař nemyslel o mě kdoví co … Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano ve Vašem případě je vhodná návštěva registrujícího gynekologa s komplexním vyšetřením a zvážením předpisu antikoncepce, resp.úpravy cyklu. Ano občas se setkávám s tím, že pacientky ve Vašem věku neměly pohlavní styk. Obavy mít nemusíte, ale návštěvu určitě doporučuji realizovat v zájmu vlastního zdraví.

    

 • Marie

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, na posledni preventivní prohlídce jsem měla špinění po menses a moje lékařka si rozhodla, že udělá ultrazvuk vaginálně i když jsem panna. Poté jsem se dozvěděla, že jsem již i zároveň při poslední návstěvě měla již v hymenu otvor jednak pro odběr cytologie a zároveň umožnující vagin. ultrazvuk. Ale předem mi to neřekla. Ptala jsem se jednoho doktora zda se otvory v hymenu nejak sami rozsiřují a on mi napsal , že ne. Z čeho je možné , že se mi ten otvor sám od sebe zvětšil ? Nepoužívám ani tampony. Ani si nic nezavádím do pochvy. Doufám, že mi to neudělala ta lékařka, protože vaginální sondou opravdu hodně na hymen tlačila, hrozně to bolelo. Předtím mi dokonce řekla,, koukneme proč nám to furt nejde´´byla jsem uplne vydešená, že to je narážka jak jsem jeste furt panna. Je to normální ? Docela se bojím, že mě ted budou vyšetřovat vaginálním ultrazvukem furt. Dá se vaginální ultrazvuk odmítnout, když ho chci pouze rektálně popř. přes stenu břišní?. Strasně sem trpěla u toho a bylo to zároven ohavné, a vrací se mi to, traumatizovalo by me to. Jestli mi odpovíte tak moc dekuju.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano po narušeném hymen.otvoru lze vaginální UZ provádět. Měl by být VŽDY součástí gynekologického vyšetření. Vaginální UZ je přehlednější a lze vidět mnohem více patologií než abdominálním UZ. Odmítnout jej samozřejmě můžete. Blíže proberte se svou registrující gynekoložkou, nejste-li spokojena máte právo na změnu.

    

 • Sára

  Dobrý den. Už půl roku mne trápí jeden problém. Začal právě před tím půl rokem, kdy jsem poprvé zkusila prstění. Při pohybu uvnitř pochvy mě to pálí, někdy až štípe. Zkoušela jsem to několikrát, ale výsledek byl vždy stejný – přestala jsem, protože to bylo opravdu nepříjemné. Jsem panna, nemůže to být tím? Že by mě trápila vaginální suchost, to ne. Kdybych mohla, oznámím to nějaké gynekoložce, ale z důvodu znásilnění v dětství mám psychický blok, který mě brání v návštěvě lékaře, proto dotaz píši sem a doufám, že to bude v pořádku a naprosto normální. Celkem mě to trápí, stydím se za to. Předem děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji komplexní gynekologické vyšetření /spíše ženou lékařkou ev.lékařem v kterého máte pevnou důvěru/ zda se nejedná o mykózu příp.počínající zánět. Neby-la li v minulosti porušena „panenská blána“ mohou uvedené bolesti souviset i s tímto. Za uvedené se stydět nemusíte, budou-li potíže přetrvávat je situace k řešení.

    

 • Nina

  Dobrý den, je mi 15 let a vzhledem k problémům s nepravidelností cyklu, silným akné a vývojem prsou bych potřebovala navštívit gynekologa. Už delší dobu masturbuji a nejsem si jistá, v jakém stavu je má panenská blána. Pohlavní styk jsem ještě neměla a velice nerada bych při vyšetření vysvětlovala v přítomnosti rodiče, proč mám poškozenou panenskou blánu. Nevím, zda musí být rodiče při vyšetření přítomni, ale předpokládám, že ano.Chci se proto zeptat, zda je možné se s gynekologem předem domluvit, aby se tato otázka před rodiči neřešila. Předem děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano na uvedeném se lze domluvit předem jinak podpis rodiče/zákonného zástupce/je při první návštěvě nutný. Při samotném vyšetření může maminka počkat v čekárně nebo kabince.

    

 • Miska

  Já bych se chťela zeptat jestli mi na ginekologiji budou prohlížet poprsí.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, vyšetření poprsí resp.nácvik samovyšetřování by měl být součástí standardní gynekologické prohlídky, příp.dle konkrétní domluvy s Vašim registrujícím gynekologem.

    

 • Zlata

  pane doktore je to sobectví že nechci děťi protože mám epilepsii panickou poruchu latentnì tetanii a těžkou hypofunkci štítný žlázy mohlo by být miminko momentálně postižené?děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, na základě Vámi popisovaných diagnoz je těhotenství ke zvážení, určitě vhodná domluva s partnerem či manželem a příslušnými odborníky z neurologie a endokrinologie. Rozhodnete-li se „nemít děti“ dle mého názoru se „čistě o „sobectví“ nejedná.

    

Napsat komentář

Vaše zpráva byla odeslána.
Při odesílání došlo k chybě.