Vaginální (poševní) mykóza

Rozhovor s MUDr. Petrem Kovářem o vaginální mykóze, ve kterém radí, jak tomuto nepříjemnému onemocnění předcházet, jaké příznaky sebou nese a jak jej léčit.

Stoupá v létě výrazněji počet mykóz u žen a co za ně nejvíce může? Bývají častou příčinou mokré plavky?
Syndrom „mokrých plavek“, tak by se dala opravdu souhrnně popsat jedna z velice obtěžujících potíží, která ženy v horkém létě může potkat. Ale „zapářka“ (jak tomu říkaly naše babičky) nemusí být nutně způsobena vždy jen kvasinkami (což je původce mykóz, jak milé čtenářky jistě tuší). Koupání se v rybnících a bazénech, ve kterých plave mnohdy ledacos, není vždy pro ženu úplně to nejhygieničtější. Zvláště pak pro tu, která během celého roku úzkostlivě dbá na ideální zásady intimní hygieny a svoji imunitu nechává v poklidu odpočívat. Z kultivačních vyšetření mnohdy prokážeme různé druhy bakterií, i když je pravdou, že kvasinkové infekce vévodí. Ale teď skutečně vážně. Zvýšené teplo a s tím spojené pocení napomáhá jak kvasinkovým, tak nekvasinkovým infekcím. A je vskutku jedno, zda je chytíme v bazénu, nebo jenom nedostatkem vhodné hygieny, navíc podpořené vyrýsovanými kalhotkami v uplých riflích.

Jaké jsou nejtypičtější příznaky, podle kterých žena může poznat, že jde o mykózu, nikoli o jiný problém?
Tady se dostáváme do úzkých. Svědění, zarudnutí genitálu, a bílý, hrudkovitý výtok (ne nepodobný hrudkám tvarohu) je sice pro mykózy poměrně typický, ale nemusí být vždy příznakem pouze kvasinkové infekce. S podobnými příznaky se setkáváme i u jiných infekcí, vč. přemnožení samotné mléčné baktérie – tzv. laktobacilózy.

Pokud žena na mykózy trpí opakovaně, co může udělat preventivně proto, aby se jim pokud možno vyhnula?
Pohodlné a ideálně bavlněné spodní prádlo (tanga jsou sice krásná věc, ale má smysl je nosit pouze tehdy, když to někdo ocení), snížit riziko pocení v intimních partiích (úzké rifle na cestování autobusem z Chebu do Košic také nejsou to pravé). Pokud jde o koupání, pak pokud možno v hygienicky nezávadném prostředí, ev. na krátké namočení lze použít poševní tampón, po koupání preventivně zavádět do pochvy probiotika nebo použít k tomuto účelu speciální intimní hygienu určenou.
Z lékařského hlediska opakovaný průkaz kvasinkové infekce by měl vést ke změně strategie v léčbě této infekce. Jedná se totiž s největší pravděpodobností již o infekci chronickou. Mezi zásady léčby patří: vyloučení možného opakovaného zdroje nákazy (např. podobný problém u partnera), systémová léčba antimykotiky (užívání tabletové formy léků po dobu několika měsíců), vakcíny či autovakcíny, ale také dlouhodobá probiotická léčba lokáními léky s mléčnou baktérií. Samozřejmostí u chronických mykóz je vyloučení jiných onemocnění (např. cukrovky), ale také případná úprava antikoncepce aj.

Když už se mykóza objeví, co dělat - pokoušet se nejdřív o samoléčbu či rovnou vyhledat lékaře?
Ideálnem je samozřejmě vyhledání lékaře, což ale není vždy vzhledem k akutně vzniklým a intenzivně obtěžujícím potížím možné.

Pokud se žena chce nejdříve "léčit" sama, tak jak? Jsou k něčemu volně prodejné produkty z lékárny, nebo návštěva lékaře ženu stejně nemine?
Ano, antimykotika v lokální podobě jsou naštěstí volně prodejná a ve velké části případů skutečně jako první pomoc pomohou. Také léky na jiné bázi se někdy nemusí minout účinkem, tam již je ale výsledek při intenzivních potížích poměrně nejistý.

Jak se díváte na babské rady, jak na mykózy? Např. zavést bílý jogurt apod.? Je nějaká opravdu účinná?
Bílý jogurt je v podstatě taková „prabába“ moderních progiotických přípravků. Obsahuje totiž zpravidla baktérie blízké mléčné bakterii (Lactobacillus acidophillus) a ty v pochvě žít mají. Pokud se jim podaří „ve válce“ s kvasinkami zvítězit, je „nastolen mír“ v poševním prostředí a potíže ustoupí. Osobně bych ale dal přednost skutečně sofistikovaným lékům z lékárny, než snaze o poměrně komplikovanou aplikaci třeba televizní reklamou proslaveného jogurtu s „0% tuku“ zakoupeného v makrostorech do intimních partií zmítaných t.č. po několikahodinovém škrábání a drbání bolestí.

Komentáře (116)

 • Anna

  Dobrý den. Už od 17 let neustále bojuji s kvasinkami, mykózou a pod. Nyní se můj stav lepší ale mám velký strach, aby se problémy zase nevrátili. Nyní mám brát jenamazol tři dny. Nic jiného mi doktorka nedoporučila. Jenže vzhledem k tomu, že jsou moje problémy chronické, v podstatě nepřetržité už 3 roky, tak by mě zajímalo co dál. Co mám jíst, jaké mám brát probiotika, má můj přítel jít na vyšetření, abych měla jistotu, že nic nechytím znovu? Také mám časté záněty močových cest. Může to mít nějakou souvislost? Předem děkuju za odpověď.

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, na léčbu kvasinek je canesten adekvátní léčbou. Pokud se infekce kvasinkami opakují je vhodné přeléčení antimykotickýmí léky i perorálně.

 • Alice S.

  Dobry Den chtela bych se vas zeptat je to asi 4 dny co jse mi na leve strand v trislech udelala oskliva vyrazka cervene fleky a cerny tecky ve flekach a puchyre vubec jsem to nikdy nemela chodim ma prohlidky vseho typu infekce screening pouzila jsem jeden mici gel jestli nejaka slozka muze to byt ze partner spi s jinymi.

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Váš dotaz bohužel nelze bez vyšetření kvalitně zodpovědět. Doporučujeme osobní konzultaci u registrujícího gynekologa.

 • MIlena

  Dobrý den, celý život trpím na výtoky, které byly již léčené vším možným, ale léčba vydrží jen pár dní. Kdybych pokaždé měla chodit k lékaři jsem tam více než doma. Momentálně mám střídající se barvu od bělavého k žlutému zbarvení bez dalších obtíží (bolest, svědění, pálení), někdy ho i "cítím", prostě jen ten výtok a to stále a pořád dokola. pH v pochvě je v pořádku. Už jsem vyzkoušela vše možné, pouze se sprchují, v létě se téměř nikde nekoupu, prodyšné spodní prádlo, probiotika jak polykací přímo pro vagínalni floru i zaváděcí. Už prostě nevím kudy kam. Máte doporučení, abych i já zažila jaké to je mít suché kalhotky a nemuset stále nosit intimku? děkuji za odpověď

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, doporučuji odběr kultivace na mikrobiologické vyšetření. Dle výsledku kultivačního vyšetření potom zvolit léčbu, která může být lokální - vaginální čípky, krém, ale i celková léčba perorálními tabletami. Doporučuji navštívit svého registrujícího gynekologa.

 • K.

  Dobrý den. Mám nejspíše kvasinkovou infekci a aktuálně beru Macmiror globule. Chci se zeptat, zda mám při nebo po léčbě brát laktobacily? V lékárně jsem dostala laktobacily Flor Femina, ale nevím , zda je brát po léčbě či při léčbě. Děkuji, hezký den

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji jejich užití po léčbě.

 • Elena

  Dobrý den pane doktore. Od 19.3. Jsem si zaváděly globule polygynax na 12 dni. Dne 23.3. se dostavila menstruace. Zaváděla jsem je i přes menstruaci. V pribalovem letáku jsem se docetla o možném poškození sluchu. Je to mozne? Huci mi v uších ..,

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, v takto krátké expozici se nedomnívám poškození sluchu v souvislosti se zaváděním globulí Polygynax. Dále doporočuji došetření ORL lékařem.

 • Hana

  Dobrý den, před třemi týdny jsem prodělala Covid19. Od té doby mám slabý růžový výtok. Myslíte, že to mohou být následky virusu? Jak se to dá léčit? Je mi 46 let. Doposud mám pravidelnou menstruaci. Při pohlavním styku mě nic nebolí. Předem děkuji za odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené s onemocnění COVID-19 nemusí souviset. Doporučuji došetření cestou registrujícího gynekologa, při zhoršení pak cestou pohotovostní služby dle spádu.

 • Michaela

  Dobrý den, v třísle se mi zvětšila uzlina. Po následném vyšetření na gynekologii mi byla diagnostikována ureaplasma. infekce, která patří mezi pohl. přenosné infekce. S přítelem jsme spolu 7 měsíců, chci se zeptat, za jak dlouho se infekce projeví? On neměl žádné příznaky. Je možné že měl infekci už předtím a mě se projevila až po 7 měsících? Nebo je pravděpodobnější, že měl styk s někým jiným v nedávné době? Děkuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, toto onemocnění se přenáší pohlavním stykem a během těhotenství z matky na plod. U většiny nakažených se nevyskytnou žádné potíže, pokud však dojde ke komplikacím, jsou většinou spojené se zánětem močové trubice u mužů, a s vaginální infekcí u žen. U těhotných pacientek se mohou v souvislosti s touto infekcí vyskytnout zdravotní komplikace.Přenáší se především pohlavním stykem, ale k nákaze může dojít i během orálního sexu. U těhotných pacientek hrozí transport infektu z matky na dítě. Časový faktor nelze jednoznačně určit. Blíže dle domluvy s registrujícím gynekologem a Vaším partnerem.

 • Lucie H.

  Dobrý den, po léčbě antibiotiky mě začala svědčit a pálit vagína. Měla jsem clotrimazol tablety, tak jsem využila toto, zlepšilo se to, ale nemohla jsem léčbu dokončit kvůli menstruaci. Mazala jsem jen zvenku dafneginem (měla jsem jej neotevreny doma) , po menstruaci jsem nasadila opět tablety a výsledek nevýrazný. Po té jsem brala tablety dr max flor femina, pouze tři dny, ráno mě po vypadávání zbytku tablety vždy hodně palila vagína. Prakticky vždy při namazani dafneginem nebo i canestenem mě bezprostředně začne velmi pálit sliznice vaginy, musim čekat aspoň 5 minut aby to přešlo. Je toto zhoršení po namazani normální? Nikdy dříve při mykozach si nepamatuji, že by mě pouhé namazani takto palilo, spíše se příznaky ihned zklidnily. Jinak na mykozy netrpím, měla jsem ji jen párkrát po antibioticke léčbě. Co byste mi doporučili? Nyní zkouším pouze krém canesten gyn 6 dní. Jinak kojim... Děkuji, Lucie H.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den doporučuji preventivně VITAGYN-C vaginální krém případně výplachy roztokem CLOGIN či AFLOVAG. Vše ve volném prodeji - doporučuji poradit se s registrujícím gynekologem případně přímo s lékárníkem.

 • Kate

  Dobry den, na lecbu vaginalniho bakterialniho zanetu (pH 7) jsem dostala od lekare predepsan Klamydicin 100mg na 3 dny. Rada bych zkombinovala s probiotikem Gynocaps. Mohu uzit Gynocaps rano a zavest cipek vecer? Jak dlouho po lecbe Gynocaps uzivat, prosim? Mockrat dekuju za odpoved.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano můžete, gynocaps doporučuji minimálně týden.

 • Stepanka m.

  Přeji hezký den, prosím o radu. Již 10 let trpím na chronické cystitidy. Opak. nález : přemnožení E.Coli a Enterococus fecalis. Podstoupila jsem uretrotomii. Nezpočet ATB. Neustále pociťuji vaginální dyskomfort. Poslední 4stěry přemnožení E. Coli a Enterococus fecalis. Vyloučeny chlamydie, ureaplazmata. Našla jsem si výbornou uroložku, doporučila výplachy kys. Hyaluronovou, dále čekám na mou první autovakcinu,v květnu jsem objednána na imunologii. Mohu se zeptat co více, bych mohla pro mé problémy podniknout. Jak bych se mohla zbavit chronické bak. vaginosy(výskyt stále střevních bak) autovakcinu mi vyrábí z kultivace moče, doufám, že to působí i na poševní bakterie. Děkuji za odpověď s pozdravem M. Štěpánka

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, stran uvedených postupů děláte naprosté MAXIMUM, které je v tomto ohledu možné.

 • Klára

  Dobrý den, jsem v 16tt a od začátku trpím na poševní svědění, vždy zavedu clotrimazol, doberu celé balení, je to týden dobré a stejnak musím na gynekologii, kde mi daji recept na macmiror, ten zabere a další měsíc znovu. Už si nevím rady.. každý měsíc se to opakuje. Koupila jsem si v lékárně gyntima čípky, dnes to bude druhý den, co budu zavádět, ráno je to dobré, ale pak to stejně začne zase svědit. Tak Vás moc prosím o radu 🙏 Předem děkuji za odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji LACTOFEEL vagin.gel - zavést 1xdo pochvy na noc 7dnů. Lze i pro těhotné.

 • Martina

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Když chci aby se přeléčil i můj partner na jakého doktora se má obrátit? Nebo tuto záležitost vyřeší můj gynekolog? Děkuji za odpověď

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, nejlépe urologem, možno přeposlat cestou praktického lékaře.

 • Markéta

  Dobrý den chtěla bych se poradit trapí mě dlouho době kvasinková infekce a hlenovytý výtok světle zelené barvy používám canesten a clorimazol. mastičku a tablety na zavadění se to zlepší a pak se to zase vrátí zkoušela jsem různé výplachy rozalgin a různé tablety na zavádění vždy se mě to vrátí brala jsem rok a půl antikoncepci TRiRegol neměla jsem menstruaci měla jsem oslabenou sliznici sliznice je prej lepší už 3 měsíce neberu. mestruaci jsem měla i bez prášků ale trápý mě svědění a ten výtok. snažím se nejíst sladké mít se jen vodou nebo intimními geli . a nosit bavlněné prádlo děkuji moc za odpověd.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji zvážit preventivně užívání probiotik GYNOCAPS. Je možné se cestou registrujícího gynekologa poradit i o autovakcíně.

 • Terez

  Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, začátkem roku 2020 jsem šla na gynekologii s tím že mám výtok,který smrdí a svědí. Po odebrání kultivace mi byly nalezeny jak bakterie,tak kvasinky i nějaký ten kok. Tudíž nastala léčba antibiotik, tabletk,masti, čípku apod. Po půl roce kdy jsem zvítězila nad většinou těch potvůrek se mi ale kvasinky stále vracejí,do dnes. Byla jsem přeléčena Wobenzynem, během bráni těchto tablet jsem měla klid, každopádně po měsíci se mi to vrátilo zpět. Zkoušela jsem byliné výplachy, koupele, piju bylinné čaje. Poslední ATB jsem měla v roce 2018 kdy jsem prodělala mononukelozu. Nosím pouze bavlněné,volné oblečení a dodržují veškeré hyg.zásady. Přítel taky přlečen. Po skončení každé menstruace , případně při mírném stresu mi nastane opět výtok,svědění.. chtěla bych se zeptat, zda netušíte na koho se obrátit,či imunolog,nebo někdo jiný.. vím, že veškerá imunita začíná ve střevech, doplňuji laktobacily,piju kefír,acidofilní mléko, vyhýbám se cukru apod.. chtěla bych se Vás ještě zeptat co si myslíte o léčbě kolidním stříbrem? Já už jsem ve fázi kdy potřebuju najit příčinu, spouštěč těchto problému. Nenapadá Vás, prosím ještě něco? Mnohokrát děkuji a přeji hezký zbytek dne.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, možno doplnit imunologický panel vyšetření, zkusit koloidní stříbro či autovakcínu.

 • Ruby

  Dobrý chtěla bych poradit prosím , krém clotrimazol , když mám vaginální mykozu, se používá povrchově nebo vnitřně ?

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, možné použití je obojí. Svědí-li Vás v pochvě doporučuji vnitřní užití resp.vaginálně.

 • VANDA

  Vážený pane doktore, je to zde hodně diskutované téma, přesto bych se ráda zeptala ještě jednou. Už 3 měsíce mě trápí svědění a pálení v pochvě, problém řeším s p. doktorkou, byla mi zjištěna Gardnerella vaginalis. Dobrala jsem DALACIN (10dní, polykání i vkládání), bez efektu. Po té mi byl nasazen Entizol (10dní, polykání i vkládání), bez efektu, při použité Lactofeelu jsem myslela, že "vyletím z kůže" , proto jsem ho použila jen jednou. Partner bral antibiotika také (je a byl bez problémů). Po kontrolním stěru opět potvrzena Gardnerella vaginalis. A opět nasazen Dalacin. Budou prosím další stejná antibiotika efektivní? Není jiná cesta, než začít polykat další, již třetí antibiotika? Paní doktorka mi zároveň doporučila návštěvu na imulogii, ale co by do té doby prosím pomohlo a mám začít s dalšími antibiotiky, není jiná cesta, jak zabojovat? Moc děkuji.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji opět Entizol lépe vaginálně vyskytla-li se "pouze" Gardnerella vaginalis a ne jiné bakterie (neviděl jsem výsledek kultivace byl-li odebrán). Imunologické došetření určitě vhodné.

 • Denisa

  Dobrý den, před pár týdny se mi rozjela vaginální mykóza, koupila jsem si proto volně prodejný krém Clotrimazol. Ten nepomohl, šla jsem na kontrolu ke své lékařce a ta mi předepsala Lomexin, ten nepomohl, předepsala mi proto ještě Dafnegin. Ani po dobrání Dafneginu nemám pocit, že by se infekce zlepšila a jelikož jsou svátky, nemohu svou lékařku požádat o další léčbu. Moc prosím o radu, děkuji!

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, vzhledem k tomu, že uvedené vyžaduje vyšetření lékařem doporučuji cestou gynekologické ústavní pohotovostní služby a dle toho další postup.

 • Lucie

  Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, často trpím na vaginální mykozy. Hlavně když jsem ve stresu, paní doktorka mi vždy předepíše Macmiror globule, ale za chvíli to mám zase zpátky. Nedávno jsem se dočetla, že existuje jakási autovakcína z poševního prostředí. Chtěla jsem se zeptat, jak taková vakcína funguje a zda-li je na předpis. Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano autovakcínu lze použít. Blíže na našich stránkách www.gynprenatal.cz či po poradě se svým registrujícím gynekologem.

 • Thea

  Po dobratí vaginálnych guľôčok McMiroru na kombinovanú bakteriálnu aj mykotickú infekciu mi dala lekárka termín na kontrolný výter o mesiac. Môžem mať vaginálny sex ešte pred kontrolným výterom?

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji až po výtěru.

 • Lucie

  Váš dotaz: Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, na velkých stydkých pyskách se mi udělal jakoby proužek s žlutým povlakem , vypadá to trochu jako malé tečky , ale nejde to smýt. Na internetu jsem se dočetla, že se to na mazových žlázách občas dělá, ale radši se ujišťuji. Případně jestli nato není nějaká mast nebo něco? Také často trpím na vaginální mykozy, tak jestli to nemůže mít spojitost. Děkuji za podveď a přeji hezký den.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené je na došetření registrujícím gynekologem a dle toho stanovení dalšího postupu, ev.změna léčby. Nutno rozlišit zda jde o zánětlivé, virové, mykotické či jiné onemocnění. V případě akutního zhoršení cestou ústavní pohotovostní služby dle spádu.

 • Lucie

  Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, na velkých stydkých pyskách se mi udělal jakoby proužek s žlutým povlakem , vypadá to trochu jako malé tečky , ale nejde to smýt. Na internetu jsem se dočetla, že se to na mazových žlázách občas dělá, ale radši se ujišťuji. Případně jestli nato není nějaká mast nebo něco? Také často trpím na vaginální mykozy, tak jestli to nemůže mít spojitost. Děkuji za podveď a přeji hezký den.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené je na došetření cestou registrujícího gynekologa obzvláště-bude-li se uvedené měnit, rozrůstat, pálet atd. s adekvátním zaléčením.

 • Lucie B.

  Dobrý den, už přes dva roky trpím vaginálním výtokem. Poslední půl rok, je výtok hodně silnější než dříve a je i trochu cítit. Začalo mě to dost omezovat v osobním životě. Dá se to nějak léčit? Nebo mám čekat, než to odezní samo? Díky

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji zvážit vaginální výplachy či FEMIVaxinum Neo 30 tbl kůru na 3měsíce. Blíže dle domluvy cestou registrujícího gynekologa.

 • Hana

  Dobry den, pred tremi dny se mi asi po trech mesicich objevila kvasinkova infekce (po pohlavnim styku), vytok byl skoro od zacatku naruzovely, po dobrani clotrimazolu (3 davky) infekce ustoupila. Nicmene dva dny pote stale krvacim a citim lehky tlak v podbrisku. Problem je, ze jsem v zahranici na nekolik mesicu, takze se jen tak na vysetreni nedostanu. Mela bych se bat nebo pockat, jestli krvaceni neprestane samo?

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, bude-li krvácení pokračovat déle jak 5-7dnů doporučuji došetření gynekologem v daném regionu případně cestou ústavní pohotovostní služby dle spádu.

 • Lenka

  Dobrý den, zhruba 10 dní mám hnědý svědivý výtok mimo menstruaci ,a do toho se přidala silná bolest prsou na dotek ,ke gynekologovi se bojím , protože jsem to zanedbala a 6let jsem tam nebyla . Mám strach co to můžu mít.Dekuji za radu

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, jednoznačně doporučuji náštěvu registrujícího gynekologa a na základě vyšetření stanovení dalšího postupu. Příčin může být několik.

 • Veronika

  Dobrý den, byla jsem ted u gynekologa byly mi nalezeny dva zanety - dostala jsem Biseptol a Macmiror globule. Svedeni nemam jen to boli a vzdy se mi tento problem objevi pred menstruaci a po menstruaci vymizi. Navrhla jsem tedy doktoru jestli neprelecit partnera - bez odezvy. Nema zadne priznaky ale ja tim trpim takrka kazdy mesic a zejmena po tom co mame pohl. styk. Mam doma jeste Pimafucort, mohla bych mu rict at to zkusi? Kolikrat denne a po jak dlouhou dobu? Nebo mam radeji koupit jinou mast? Dekuji za zpravu!

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, partnera nyní není nutno přeléčovat a už vůbec ne Pimafucortem.

 • Vera

  Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu, od puberty trpím na vaginální mykózy, i díky tomu mám zaběhlá pravidla ohledně hygieny, přes která vlak nejede. Letos v červenci mě bylo po vyšetření a kultivaci na gynekologii řečeno, že zánět, který mě sužuje do dnes mají na svědomí fekální bakterie. Svému lékaři jsem vysvětlila, že na hygienu velmi dbám a praktiky, při kterých se mohou tyto bakterie dostat do pochvy ze zásady neprovozuji. Celkem mi za tu dobu dělali 3 stěry, 2 vyšly s výskytem těchto bakterií (při každém stěru ještě k tomu jiná bakterie), poslední stěr nevím. Teď naposledy jsem měla na 10 dní CIFLOXINAL 500, současně na 12 dní s čípky NAXYL + povrchově Lactofeel a po ukončení léčby stále pociťuji diskomfort. Zatím do sebe pumpuji Lactofeel + kapslová probiotika. Potřebuji vědět, jakými dalšími způsoby se tyto bakterie mohou ocitnout ve vagíně. Myslím si, že mě můj lékař podezírá, že nedodržuji co mi nakázal. Jenže já dodržela pokaždé všechno bez výjimky. Už jsem z toho lehce psychicky labilní. Další návštěvy gynekologie se vyloženě děsím. Děkuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené nemusí být jen análním stykem či těmito praktikami ale může zde mít vliv i oslabená imunita, stres, aj.

 • Petra

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se lze nakazit bakt.Ureaplasma při orálním styku? Objevily se mi potíže cca 4 dny po styku - pálení, svědění jako u lehké mykózy, plus časté nucení na močení, zašla jsem si na vyšetření a nasadila jsem brusinky, po menstruaci potíže uro i gyne zmizely. Když jsem zjistila po 2 týdnech výsledky, byla zjištěna ureaplasma + kvasinky. Podle lékaře Ureaplasma příznaky nemá, ale je potřeba ji léčit atb. Nevím ale, zda podezírat nového partnera nebo zda ji mám už déle a akorát na ni nikdo nedělá standardně testy... Tím, že kvasinky neměly dramatický průběh a odezněly po menstruaci, tak se domnívám, že to bylo jen "nezvykem" na prostředí nového partnera nebo se mám obávat toho, že i on je bezpříznakový přenašeč? V té době (po menstruaci) jsem už potíže žádné neměla kromě četnějšího výtoku, ale žádné svědění. Dostala jsem Dalacin C tablety i vaginální krém, s tím, že Doxybene je svinstvo. První den po užití krému mi ale začaly v pochvě nepříjemné pocity - myslím, že tím, že pochva byla v pořádku, tak mi to zabilo i ty dobré bakterie a ráda bych proto obnovila poševní mikroflóru - je v vhodné užívat např.Gynocaps ráno, když použiji Dalacin krém večer? Krém je podle příbal.letáku na 3 nebo 7 dní - stačí brát 3 nebo musím 7, i když jsem žádné subjektivní potíže před zahájením léčby neměla? Moc děkuji za odpovědi.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, orálním stykem se lze nakazit a partner může být bezpříznakový přenašeč. Na tuto infekci jsou lékem 1.volby Doxybene(Doxycyklin) či Azitromycin. Alternativou pak erytromycin,fluorochinolony či Klindamycin(Dalacin C). Probiotikum Gynocaps můžete ráno užít, večer pak Dalacin C krém a doporučuji lépe 7dnů.

 • Michaela

  Dobrý den, je možné, že bych mohla mít ureaplasmu nebo chlamydie bez pohlavního styku? Mám totiž veškeré příznaky, ostatní testy a kultivace vyšly v pořádku, gynekolog začal přemýšlet i o této možnosti, že bych je mohla mít z bazénu, jsem totiž ještě panna. Je tento způsob nákazy možný? Může mi výše zmíněné testy udělat gynekolog, popř. dají se udělat i jinde? A je na ně zapotřebí stěr z děložního čípku? Vyšetření v zrcadlech je u mě zatím nemožné. Děkuji za odpověď

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den,ano uvedené je možné, stran testace proberte s registrujícím gynekologem.

 • Klára

  Dobrý den pane doktore, často trpím na kvasinkové infekce, avšak nyní je tu možnost, že jsem v počáteční fázi těhotenství. Na test z moči je příliš brzy a domácí test z krve vyšel neprůkazně (jen slabá čárka). Proto by mě zajímalo, jak lze tuto infekci léčit bezpečně a zda by infekce mohla být v této fázi těhotenství nebezpečná. Předem děluji za odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, prozatím doporučuji LACTOFEEL vaginální gel - volný prodej. Nebude-li efekt pak vyhledejte kolegu/kolegyni.

 • Daniela

  Dobrý den, vždy přibližně týden před menstruaci mi nastoupí bílý, někdy do růžova zbarvený, hrudkovitý výtok. Při sexu mě to pálí, vytok mě někdy i svědí, ale po příchodu a odchodu menstruace jsou problémy pryč a všechno je zase v normálu. Trvá to už přibližně 4 měsíce. Děkuji za odpověď

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji došetření cestou registrujícího gynekologa a dle toho další postup. Preventivně lze užívat probiotika vaginálně typu GYNOCAPS případně vaginální krém s názvem HYDROFEMIN.

 • Klára

  Dobrý den, trpím palením pri sexu. Byl mi předepsán Dafnegin vaginalni kuličky společně s Gynellou silver caps. Dafnegin mám užívat vždy vecer před spaním. Gynellu ale také tak.. ma otázka zní.. Mohu je užívat naráz? Nebo mám nejdříve užívat Dafnegin a po dobrani užívat Gynellu? Děkuji za radu.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, zahajte užitím Dafneginu cps a jakmile doužíváte poté můžete pokračovat Gynellou silver cps.

 • Míša

  Dobrý den, v půlce června mi po dobrání ATB a měsíčkách začalo pálení v pochvě, jako první pomoc jsem zkusila Canesten krém a Clotrimazol tablety. Dříve jsem na mykózy trpěla. Nepomohlo, gynekolog mi na základě tel. konzultace napsal Lomexin krém a tablety, opět nepomohlo. Následovala prohlídka, byl mi proveden stěr, na něm mi vyšla salmonela (ale před nějakou dobou jsem prodělala zmíněné střevní onemocnění, takže byl nález spíš jen do počtu, říkal lékař) a dále streptokok anginosus na 1 křížek a bufidobakterie na 2 křížky. Dle lékaře byly výsledky stěru v normě, nicméně kvůli potížím mi dal Macmiror krém, tablety na zavádění i na polykání na 12 dní. Vůbec žádná změna. Trápí mě hlavně šílené pálení v pochvě a v jejím okolí, jsem celá zarudlá, klitoris mám nateklý. Nyní jsem byla opět u gynekologa, už byl ze mě zoufalý, stav pořád stejný, dostala jsem Pimafucort mast a Klion D, zatím bez efektu. Pálení je opravdu intenzivní a nedá mi spát. Vůbec nevím, jak se toho zbavit. Jinak nejím sladké, používám mycí gel Gynella, nosím bavlněné prádlo, příp. se snažím chodit naostro. Zkoušela jsem i vag. probiotika, bez úspěchu. Beru HA na úpravu cyklu (kvůli bolestivé menstruaci, ale pohlavní styk jsem ještě neměla. Nicméně i přes to mě pan doktor vyšetřoval šetrně přes pochvu, prý jsem zarudlá i uvnitř. Nevíte, co by mi mohlo pomoci? Děkuji.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, možno zkusit autovakcínu jedná-li se o chronickou bakteriální či kvasinkovou infekci, případně došetření na imunologii resp. preparáty stran posílení imunity.  Blíže dle domluvy cestou registrujícího gynekologa.

 • Gabriela

  Dobrý den, gynekoložkou mi byl po zjištěné bakteriální infekci předepsán Macmiror. Je v tomto případě nutné i přeléčení partnera? Byla mi rovněž poté doporučena probiotika - mohu užívat klasické tablety (zakoupila jsem si Biopron 9), nebo je vhodnější zavádění vaginálních probiotik? Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano můžete užívat klasické tablety, ale vaginální probiotika jsou pro obnovení poševní mikroflory optimálnější. Nemá-li partner obtíže došetření není nutné.l

 • Tereza

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Je tomu už dlouho, co mě trápí každodenní výtok, je tekutý, bílý, občas se zápachem, jeho množství se mění. Zanechává I bílé "skvrny" na oblečení. Nic mě nepálí, nesvědí zkrátka nic. Jen je to velice otravné a nepraktické, nevite co s tím? Mockrát děkuji.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, takto lze obtížně hodnotit, doporučuji došetření registrujícím gynekologem. Preventivně možno zkusti HYDROFEMIN vag.gel do pochvy na noc min.týden.

 • Carolina

  Dobrý den, už týden beru antibiotika kvůli zánětu zubů a do toho užívám i antikoncepci. Před čtyřmi dny mi začala vaginální kvasinky ale léčit jsem je začala až předevčírem tabletami Clotrimazol (3 tablety) do toho jsem začala včera s užíváním probiotik Probio Femina které mají též zabránit kvasinkám. Dnes večer beru poslední tabletu Clotrimazolu a zítra s přítelem plánuji sex, bylo by možné mít po dobrání těchto léků už pohlavní styk? Děkuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, mít pohlavní styk IHNED po dobrání preparátů nepovažuji za optimální z hlediska možného návratu infekce či nedostatečnému zaléčení.

 • Veronika

  Dobrý den, gynekoložka mi volala, že mám nález na čípku. Prodala mi Defla Gyn. Ale po 14 dní použití jsem dostala zánět močového měchýře. Na to jsem si koupila Urinal Akut. A aby toho nebylo málo. Začalo mě dole hrozně svědět. Mohu s tímto přípravkem použít Lactofeel?? Dočetla jsem se že na svědění pomáhá. Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano Lactofeel stran zánětu resp.svědění užívat můžete, ale nekombinujte s přípravkem DeflaGYN. Blíže dle domluvy s registrující gynekoložkou.

 • Katrin

  Dobrý den, asi před týdnem se u mě objevily příznaky vaginální mykózy, ze začátku jsem se snažila vyléčit sama ale teď už druhý den používám lék Clotrimazol vždy na noc, a včera jsem si všimla že trochu krvácím světlou a řídkou krev, mam jemně bolesti v podbříšku a dnes ráno jsem krvácela znovu, už tuhší krev. Zaráží mě to vzhledem k tomu že menstruaci teď mít nemám a zajímalo by mě jestli to souvisí s mykózou nebo jde o nějaký závažnější problém?

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, vzhledem k uvedeným potížím doporučuji došetření cestou registrujícího gynekologa a dle toho stanovení dalšího postupu.

 • Kristýna R.

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat můj ginekolog me rekl te mam vaginózu a zajimalo by me z ceho se to objeví děkuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, k rozvoji bakteriální vaginózy dochází tehdy, dojde-li k narušení přirozené poševní rovnováhy. Pokud dojde k potlačení růstu ochranných bakterií, zejména laktobacilů, dochází k přemnožení patogenních, především anaerobních bakterií, které jsou hlavními původci infekce. Bakteriální vaginóza proto často vzniká po léčbě antibiotiky, kdy v důsledku vedlejších nežádoucích účinků dojde k vyhlazení přirozené ochranné flóry poševního prostředí. U části žen může být příčinou vzniku opakovaných infekcí nechráněný sex s nakaženým partnerem, u něhož infekce probíhá zcela bezpříznakově a on o svém onemocnění neví.

 • Alexandra

  Hello, I have a question regarding some yeast infection with candida albicans +the ph is 6. The last treatment had Macmiror, Clindamycin(I"ve got an allergy to this one, so I stopped the treatment) and Omicral. The infection seems to appear again(so is recurring). Before this one I've took nystatin and Econazole (but it didn't work).Would you recommend some specific test in order to get a better treatment? or a specific diet or another treatment? Thanks, Alexandra

  • MUDr. Vít Harazim

   Hello, I recommend examination by registered gynecologist.

 • Barbora D.

  Dobrý den, i já se na vás obracím s podobnými příznaky. Během ovulace a zejména po menses pociťuji každý měsíc příznaky vaginální infekce, té kvasinkové (mírné svědění, nafouknuté břicho, výtok spíše průhledný, změna nálad, únava). Můj gynekolog zkusil již 2x několikaměsíční léčbu mycomaxem, a teď mi na několik měsíců dopředu napsal Jenamazol, pimafucin čípky, abych si krátkodobě ulevila od diskomfortu během infekce, která se opakuje. Již se jedná o chronický případ a hledám další možné řešení. O stěrech nebo autovakcíně nepadla u mého gynekologa ani zmínka. Paradoxně nemám žádné příznaky, když jsem u moře. Dodržuji protikvasinkovou dietu, po menses vkládám na cca 3-4 dny čípky Ginexid a zahajuji kúru s lichořešnicí větší a tinkturou z grepových jader, konzumuji kefír a acidofilní mléko. Vaginálním výplachům se vyhýbám. Přemýšlím nad léčbou Candivacem nebo Wobenzymem. Přítel je sportovec a trpí kožní infekcí tinea versicolor (pityriasa), kterou potlačil 2 měsíční kúrou homeopatik perorálně a styk probíhá s ochranou. Je jasné, že i tak zřejmě dochází k přenosu kvasinek mezi námi a je nutné změnit gynekologa, doporučujete i návštěvu urologa a imunologie? Je nutné si od gynekologa vyžádat výpis z karty a s tou jít za někým novým? Kandidóza mi narušuje kvalitu života a ráda bych si co nejdříve nechala pomoci. Předem děkuji za rady a Vaše názory.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, návštěva imunologa či urologa prozatím není nutná až dle domluvy s novým kolegou případně kolegyní která si může zažádat o výpis z karty předchozího registrujícího gynekologa a dle vyšetření pak domluva a stanovení dalšího postupu

 • Hana

  Dobrý den, mám zánět na který mi byl předepsán Dafnegin, ten jsem již dobrala a po té gynoflor. Jenže jsem zjistila po cca 24h že má být v lednici a já ho první den v lednici neměla, mohu ho i tak použít? A dále jsem se u něj dočetla že by se neměl používat, když měla žena nádory, a já měla adenokarcinom in situ na děložním čípku, zajímalo by mě tedy zda mám gynoflor brát nebo raději ne?

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano užívat Gynoflor můžete bez problémů i když jste ho neměla první den v lednici.

 • Radka

  Dobry den. Snazime se s manzelem o dite, ale dostala jsem vaginalni mykozu, kterou jsem jiz uspesne vylecila. Oba s manzelem jeste preventivne uzivame Canesten krem. Muze mit tento krem i (pro nas nezadouci) spermicidni ucinky? Dekuji za odpoved.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené by výrazné spermicidní účinky mít nemělo. Doporučuji však opět začít až po dokončení léčby.

 • Eva

  Dobrý večer, zhruba rok mám žlutý, vodnatý zapáchající výtok. Výtěry jsou laboratorně v pořádku. Prý jen reakce na Mirenu. Ta byla měněna po pěti letech před měsícem. Myslela jsem, že když se dá nová obtíže zmizí. Vyzkoušela jsem mnoho tablet, čípků i výplachy, ale vše k ničemu. Bez každodenního používání vložek to nejde. Je to pro mě i psychicky náročné. Děkuji za jakoukoliv radu Eva

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučil bych probiotika do pochvy či výplachy po poradě s registrujícím gynekologem, ale vyzkoušela-li jste už řadu přípravků bez efektu pak je zde na zvážení Mirenu odstranit a zvážit jinou formu antikoncepce.

 • Kiki

  Dobrý den chtela bych se zeptat. S přítelem sem měla v dubnu naposledy pohlavní sex s kondomem. 6.5 sem šla na gynekologii protože sem měla bolesti v podbřišku, výtok a podobně.. Paní doktorka mi dala antibiotika a vaginální tablety Macmiror Complex. 9.5 sem měla dostat menstruaci a ta se nedostavila.. Těhotenske testy sem si dělala i před tím než sem začala brát antibiotika a byli negativní všechny. Chtěla sem se zeptat můžou mít antibiotika a vaginální tablety vliv na těhotenstky test? Nebo z jakého důvodu se menstruace nedostavila? Dekuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano ATB vliv mít mohou. Nedostaví-li se menstruace do 14dnů pak doporučuji opět návštěvu registrujícího gynekologa a domluvu stran dalšího postupu.

 • valeria

  Dobry den, Pred dvoma tyzdnami sa mi na vnutornom pysku (labia) spravila cervena ciara, take cervene bodky… prve ma napadlo ze som sa mohla poranit ziletkou ale potom ma to miesto zacalo svrbiet tak som kontaktovala obvodnu lekarku ( v zahranici musite kontaktovat prv obvodneho lekara potom vas ak to uzna za vhodne posle na gynekologiu) a ta mi doporucila canesten krem ale po dvoch tyzdnoch natierania mam stale cervenu ciaru, chcela by som sa vas opytat ci na trhu v cechach je silnejsia mast ako canesten krem alebo mast ktora je na to urcena, za vasu odpoved vopred dakujem

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, je možné že uvedené je pouze ragáda (prasklinka), na kterou je vhodný hojivý krém příp.gel, ale také se může jednat i o jinou afekci, proto je NUTNÉ aby uvedené viděl gynekolog a dle toho stanovil další způsob léčby, případně nutno přicestovat do ČR či SR na vyšetření.

    

 • Jiří V.

  Dobrý den. Chtel bych Vás poprosit o radu týkající se pohlavně přenosné choroby gadnerella vaginalis. V létě partnerka onemocněla touto chorobou. Tvrdí že nikde neměla pohlavní styk a přesto se nakazila. Chtěl bych vědět jestli je možné touto chorobou onemocnet i jiným způsobem než pohlavním stykem? Údajně je možné se nakazit v bazénu, ale v tom jsme byli pouze dvakrát u přátel a žádná z žen tedy majitelek onech bazénu tímto onemocněním netrpela. Nutno říci že provádíme i anální pohlavní styk. Často stridame i anální a vaginální styk bez hygieny po análním styku. Je možné tímto způsobem zanest chorobu do vaginy? Předem mnohokrát děkuji za odpověď. S pozdravem Jiří

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano uvedené může být jedním ze způsobu nákazy.

    

 • Petra

  Dobrý den, mohu používat vaginální probiotika Gynocaps během plodných dnů a ovulace? Nemají vliv na spermie? Děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano vaginální probiotika užívat můžete

    

 • Kateřina

  Dobrý den, poprosila bych o radu. Dříve jsem brala na zažloutlý výtok Macmiror 500, to mi pomohlo ale poté se objevila kvasinková infekce (bílý výtok, svědění,…) léčila jsem to mastí (bohužel si nepamatuji název) a vše bylo chvíli ok. Bohužel později se objevil výtok bílý, není ho moc ani málo, nezapáchá, nemá „tvarohovou“ texturu ani nepociťuji svědění. Poprosila bych o radu co s tím, protože si opravdu nevím rady a jistě chápete, že to není nic příjemného.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji návštěvu registrujícího gynekologa, který odebere kultivaci z poševního prostředí a dle toho se provede cílená léčba.

    

 • Boza

  Zdravím Pane doktore. Vypadá to tu na velmi seriozní poradnu, a tak bych se ráda zeptala, co byste mi řekl na tento přípravek https://www.gynella.com/produkt/gynella-silver-caps/ . Často ho teď vídám na internetu a zajímalo by mě, jestli je nečím výjimečný. Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, s uvedeným máme s kolegy dobré zkušenosti, užívat můžete. Obzvlášť vyjímečný však není.

    

 • Nikola

  Dobry den, mam takovy problem, uz asi treti den mam svedeni a paleni v intimnich partiich, pridalo se k tomu olupovani kuze, zarudlost a otok. K lekari se chystam hned pristi tyden. Vytok neni tak casty a ani moc hrudkovity. Mohli byste mi prosim poradit, co to muze byt a jak si muzu zatim alespon behem vikendu pomoci sama? Dekuji.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji vaginální výplachy např.RosalginEasy.

    

 • F.

  Dobrý den, při stěru mi lékař zjistil zánět v pochvě, dělohu ani čípek nemám. Neměla jsem vůbec žádné potíže, napsal mi léky na zavádění. Po první tabletě mi nebylo dobře a trochu jsem se osypala, tak jsem k němu šla druhý den pro jiné, byla tam paní doktorka. Ta mi řekla, že jen to mi nepomůže, že musím mít ATB i na polykání, napsala mi azitromycin a pro partnera entizol. Nakonec jsem šla ještě ke gynekologovi, který mě léčil kdysi, vím, že je pečlivý, ale kvůli bydliště jsem se přehlásila jinam. Vzal mi znovu stěr a řekl, že bakterie se musí přeléčit doxybene i pro partnera a ještě na zavádění clion. Azitromycin prý na to vůbec nezabírá, ale já už jsem ho využívala. Jelikož jsem teď ATB dobrala a také je léto a slunko, nechci se zatím zatěžovat dalšími léky, protože nemám žádné potíže, partner taky ne. Tuto bakterii prý má 90 % lidí a dá se získat i z vířivek a bazénu, kde my jsme celé léto. Navíc tam jsou zřejmě nějaké kvasinky, ale prý nic, co by mě ohrožovalo, jen bakterie, na kterou jsme dostali doxybene způsobuje třeba únik moči, pokud se neléčí. Nakonec jsme se dohodli tak, že clion vyberu nyní a doxybene až v září po létě. Byla jsem u tří lékařů a každý mi řekl něco jiného, navíc první lékař mi ani nenavrhnul, aby byl přeléčen i partner, jen mi poslal recept na mobil, to se pak může člověk léčit pořád dokola.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, rovněž doporučuji léčbu dle instrukcí posledního lékaře.

    

 • Zdeňka

  Dobrý den, jsem v 8tt včera jsem byla na gynekologické prohlídce (ultrazvuku) a v noci a během dne se mi na toal. papíře objevil růžový výtok. Chci se zeptat zda to může být způsobeno tím ultrazvukem, nebo se mám objednat na další kontrolu? Tu mám až za tři týdny. Děkuji moc za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano uvedené může být způsobeno na základě UZ vyšetření.Bude-li však přetrvávat déle jak týden či zesilovat intensita krvácení pak doporučuji ihned kontrolu.

    

 • Lenka

  Dobrý den, je mi 22 let a už druhý měsíc beru svou prvou antikoncepci DAYLLA. Po pár letech vztahu jsme tedy s partnerem měli první styk bez kondomu. Prvé 4 pokusy byli všechny v pořádku, no poté, co do mne poprvé partner ejakuloval sa objevily potíže. Partner i já sme u sebe postřehli začervenání, pálení, svědění a já také hrudkovitý výtok. Nevím, co si mám pod tím vysvětlit. Je to jen reakce našich těl na první nechráněný styk s ejakulátem? Muže to být alergie na sperma? Nebo je to antikoncepcí? Nebo je na místě strach, že vždy po nechráneném styku, kdy se do mne partner udělá, budu mít takovéhle potíže? Prosím poraďte, co mám dělat. Děkuji.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, může se jednat o více záležitostí proto doporučuji u Vás došetření cestou registrujícího gynekologa. Nemělo by se ale jednat o závažný problém.

    

 • K.N.

  Dobry den, mam dotaz ohledne lecby. Na prohlidce mi doktor nasel premnozenou bakterii Gardnerellu a predepsal mi leky jak polykaci tak vkladaci, pry neco na zpusob antibiotik. Ja jsem vsak mela za posledni ctvrt rok uz troje antibiotika( kvuli zlatemu stafylokokovi), po antibioticich jsem se lecila s kvasinkovou infekci a nyni zminena gardnerella. Chci se zeptat, zda je podle Vas nutna lecba, kdyz nemam absolutne zadne problemy, zadny vytok, svedeni, proste nic. Vzhledem k tomu, ze jsem za poslednich par mesicu snedla uz tolik prasku, nerada bych jedla zbytecne dalsi. Je mozne, ze se telo s premnozenim bakterie poradi samo nebo je nutna lecba?predem moc dekuji za nazor

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano Gardnerellu je vhodno přeléčit, předpokládám, že kolega napsal adekvátní léčbu. Prosím o dodržení jeho pokynů.

    

 • Nika

  Dobrý den, prosím o radu. Dle předchozího dr jsem zdravá (stěry v 09/2017, v 11/2018 jsem byla na opravě jizvy po porodu, kde histologie byla také ok, tam by snad breberky odhalili) a naposledy mi v prosinci řekl, že tam být ani nic nemůže, že mi to tam vše před zákrokem desinfikovali. Takže mi přišlo, že si myslí, že si vymýšlím , řekl mi akorát, že je sušší, takže mám patlat hydrofemin gel. Pálení mám od srpna, kde jsem si dávala Canesten (nezabral, myslela jsem že mám mykozu), tak jsem šla k dr (předepsal macmiror, nezabral), pak kultivace v září – vše ok. Poslední 2 cykly mám pálení i při ms, předtím ne. Už nevím co s tím. Zatím jsem zkoušela spíš přírodno..kokosový olej, oplachy řepík a řebříček, zkoušela jsem i dubovou kůru, gynekologická sůl., lichořeřišnice. Jen napíšu, že cukr nejím, lepek z 80% také ne, mléčné výrobky – jen máslo a sem tam bílý jogurt, nejím polotovary, ečka, nepiju alkohol, nejim soju, maso zřídka (z domácího chovu), spodní prádlo peru na 60 v eko gelu, žehlím rozkrok, domácnost je skoro non toxic, beru mg, laktobacily a na endometriozu vitex, pupalkový olej, olej z pšeničných klíčků, sem tam ostropestřcový olej. V prosinci jsem prodělala zánět močového měchýře a atb. Během ledna jsem vyzkoušela ještě Naturgyn Scarlett a poté přeléčení Gynopevarylem. V únoru jsem změnila gynekologa, udělal stěr a předepsal mycomax a gynoflor. Nebrala jsem to, čekala jsem na výsledky. výsledky negativní. Na rady z diskuze jsem Mycomax přece jen brala, protože prý se kvasinky kolikrát neukážou. Nepomohlo to. Následně na kotrole mi bylo řečeno, že neví jak mi pomoct a předepsal Lociod. Objednala jsem se na kožní, kde po stěru vyšel streptokok a kvasinky na X (zajímavé, že o týden dřív na gynekologii údajně nic nebylo), dostala jsem Polygynax. To se mi zdá, že malinko pomohlo, asi tak o 20%. Kontrolní stěry jsou prý už v pořádku :(. Jsem už opravdu zoufalá, pořád to pálí, pak svědí..jen přes noc se to uklidní a po ránu je mi nejlíp. Jsou prosím ještě nějaké možnosti, které jsem nevyčerpala? Prý to může být psychické..no teď už asi i ano, protože když to skoro rok pálí tak, že se mi blbě chodí, sedí, pořád na to myslím, tak psychicky už nejsem tak v pořádku, jak na začátku. Děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, dle uvedeného jste vyčerpala téměř všechny možnosti. Vyzkoušel bych ještě výplachy MultiGyn-Actigel /více na https://www.multi-gyn.cz/ V případě že pálení v oblasti jizvy není kožního charakteru /pnutí,hypertrofie,keloidní jizva/ a není tedy na chirurgické korektivní řešení pak je vhodno zvážit došetření zda potíže nejsou psychického rázu.

    

 • Emma

  Dobrý den, už dva měsíce mě trápí pálení červenaní a zduřeni okolo poševního vchodu. Nejdřiv přelecena Macmirorem vag. Pritel mazan canestenem. Potize neustopili. Zjistena gardanella prelecena antibiotiky, klionem a entizolem. Pritel take prelecen atb a entizolem. Potize neustopili. Nasledne opet macmiror vag i peroralne. Gynegolog sex nezakazal ze pri brani techto leku nenakazim partnera. Partner potize nema. Mne potize neustopily. Vymenila jsem gynegologa a byly mi nasazeny tablety Mycomax jedna tableta tydne po dobu tri tydnu. Doktor doporucil se 2 tydny vyhnout sexu. Ale po tydnu pohlavni styk byl. Myslite ze by to mohlo narusit lecbu nebo neco prenest na partnera? Partner zadne priznaky nema a styk byl i pred temito tablety mycomax. Dekuji za odpoveed

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano, uvedené může narušit léčbu. Nejprve doporučuji doléčení stavu, až následně pohlavní styk. Bližší možnosti proberte s novým registrujícím gynekologem.

    

 • Simona

  1) Opakují se mi kvasinkové infekty. Chtěla jsem ještě zkusit přípravek Wobenzyn, u kterého je léčebná kúra od výrobce na 10 týdnů, a mám ho už zakoupený. Zároveň mi byla nabídnuta výroba autovakcíny na Candidu -její výroba trvá 2 měsíce. Jaký nejlepší postup léčby by jste mi doporučil? Zkusit nejdříve ten přípravek Wobenzym, než se autovakcína vyrobí a kdyby nezabral, užívat pak autovakcínu? Vím že oba přípravky nelze užívat současně, ale můžou se užívat po sobě? Nebo je potřeba si vybrat jen jeden? 2) Po jaké minimální době po dobrání vagin. globulí Macmiror500 a prášku mycomax, by se měl odebrat biologický materiál k výrobě autovakcíny na Candidu? Děkuji moc za zodpovězení.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji postupu číslo 1., po sobě užívat můžete.

    

 • Vlaďka

  Dobrý den, dceři 18 let bylo po dlouhém řešení problémů s močovým měchýřem a pálení při čůrání – kde se nic neprokázalo moč byla stále negativní. Až téměř po půl roce zjištěno na gynekologii Candida glabra, enterococ a Gardnerela. Dostala naxyl 10mg 6 tablet a mycomax 150mg. Po dokončení léčby žádné velké zlepšení. Na kontrolu má přijít až za 10 dní. Prosím o radu, zda je to takto v pořádku případně o radu jak postupovat případně mě nasměřovat na odborníka v Praze, kterého navštívit. Předem moc děkuji.Vlaďka

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, je vhodné doplnit kultivaci jak moče tak kultivaci z poševního prostředí a dle výsledků změnit preparát resp.zacílit na konkrétní bakteriologické agens (původce).

    

 • Jana

  Dobrý den, již delší dobu mě trápí hustý žlutozelený výtok, bez dalších obtíží. Jsem v zahraničí, udělali mi stěry z poševní stěny, ale kromě zvýšeného počtu leukocytů bylo vše negativní. Absolvovala jsem nedávno i stěry z děložního čípku a ultrazvuk, vše v pořádku. Dvanáct dní jsem brala polygynax, měla jsem pak pocit drobného zlepšení, ale jen na chvíli. Pohlavní styk jsem ještě neměla. Jaké další vyšetření je ještě možné provést? Případně bych se chtěla zeptat, může-li mít výtok i případné psychické příčiny – trpím na silné úzkosti. Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, „pocit dyskomfortu“ může skutečně souviset i s psychikou resp.Vašimi úzkostnými stavy. Stran došetření Vámi popisované situace dle mého názoru není nutno doplňovat jiná vyšetření.

    

 • Ni

  Dobrý den, asi před měsícem jsem prodělala slabý zánět, přeléčila jsem si ho, jak jsem zvyklá, Clotrimazolem. Tentokrát stačila mast, nikoliv tablety, protože zánět byl slabý. Nicméně od té doby stále cítím nějaký diskomfort, jakoby lehké pálení (také mi občas dělá problém lokalizovat místo, někdy je to spíše poševní, někdy to cítím spíš u močového vývodu). Vždycky se to po pár dnech zlepšilo, až jsem si myslela, že už jsem v pořádku. Ale teď se mi to objevilo znovu. (Byla jsem s tím u gynekologa, udělal mi test na kvasinky, jestli nejde o chronickou infekci, ale vyšlo to negativní.) Napadlo mě, jestli mi nedělá zle ta mast, i když do teď byla bez problémů… Nyní jsem si koupila lactobacily (vaginální čípky), ale musím s aplikací počkat až po menstruaci. Nicméně bych vás chtěla poprosit případně o jiné doporučení a také se zeptat, čím může být můj problém způsoben.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedená mast Vám určitě „zle neudělala“, lactobacily užívat k podpoře poševní flory můžete. Pohodlné a ideálně bavlněné spodní prádlo (tanga jsou sice krásná věc, ale má smysl je nosit pouze tehdy, když to někdo ocení), snížit riziko pocení v intimních partiích (úzké rifle na cestování autobusem z Chebu do Košic také nejsou to pravé). Pokud jde o koupání, pak pokud možno v hygienicky nezávadném prostředí, ev. na krátké namočení lze použít poševní tampón, po koupání preventivně zavádět do pochvy probiotika nebo použít k tomuto účelu speciální intimní hygienu určenou.

    

    

 • Deutschland

  Dobrý den, prosím o radu mám opakované vaginální záněty. Jedná se prý o mykozu, chci se zeptat zda-li se tato nemoc nemůže zaměnit za jinou např kapavka, pozná doktor ze základní prohlídky zdali se jedná o kapavku či mykozu bez speciál.testu? Děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, dle uvedeného by měl zkušený lékař bezpečně rozlišit zda se jedná o mykózu, v případě podezření na pohlavní choroby pak vhodné další došetření.

    

 • Petra

  Dobrý deň, prosím vás o pomoc … pred piatimi mesiacmi som bola na operácii bartoliniho žľazy ,, všetko mi vyčistili a poslali na domácu liečbu,,, po dvoch mesiacoch od operácie sa mi to znova vrátilo, ale našťastie samo aj zmyzlo,, bohužiaľ od vtedy sa to opakuje stále ,, každý mesiac sa mi spraví nepríjemná Hrčka boli, opuchne, zväčší sa a potom sa znova stiahne a zmyzne,, bojím sa toho a hlavne toho že raz nezmyzne a budem musieť znova na operáciu,,, chcela by som sa spýtať ako tomu predísť, zastaviť to .. dá sa to nejako ovplyvniť ?? Som z toho zúfalá a hlavne mám z toho veľký strach … existuju na to nejaké lieky ktoré niesu na lekársky predpis? Ďakujem za odpoved

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, jednoznačné léky na předpis neexistují, u opakujících se Bartholinitis je zde chirurgická léčba s následujícími technikami: 1, otevírání a vypouštění;
   2, úplné odstranění žlázy; 3, operace s tzv. Vordovým katetrem. Blíže doporučuji dořešit s registrujícím gynekologem.

 • Simona

  Dobrý den, objevila se u mě mykóza, v lékárně mi na to dali canesten gyn 6 dní, zrovna se snažím otěhotnět a teď jsem měla plodné dny, ještě není jisté, zda se to podařilo, mohu v takovém případě lék užívat? V příbalovém letáku je napsáno, že se nesmí užívat v prvních třech měsících těhotenství. Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano uvedené užívat můžete. Blíže doporučuji s odstupem došetření cestou registrujícího gynekologa k potvrzení těhotenství a zhodnocení ústupu mykózy.

    

 • Tereza

  Dobrý den, minulý týden jsem užívala jedno balení tablet Clotrimazol, které mi byly doporučeny v lékárně. V příbalovém letáku je uvedeno, že není vhodné jejich užívání při plánování těhotenství. Jak si mám prosím tuto informaci vyložit? Jak dlouho po užívání těchto tablet se nedoporučuje otěhotnět prosím? Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, pokud uvedené potíže ustoupily pak přestaňte užívat, v opačném případě doporučuji vyšetření u registrujícího gynekologa s event.změnou preparátu. Následující měsíc se můžete opětovně snažit otěhotnět.

    

 • Eva

  Dobrý den, již dlouho se léčím s vaginální mykozou , místními přípravky i perorálními. Po.fluconazolu jsem měla závažnou celkovou alergickou reakci.Jak by se mělo postupovat, když lék první volby se nedá použít?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, nedá-li se použít lék první volby lze použít jiné antimykotikum, za předpokladu že se skutečně jendá o mykózu. Blíže proberte se svým registrujícím gynekologem.

    

 • Anna

  Dobrý den,pane doktore. Už 10let trpím na mykozu.Nesmím barevne a napustene toaletní papíry,sprchove gely,avivaze. Zatím jsem přišla na tohle. Je nějaké třeba jidlo co by to mohlo vyvolat? A dá se to nějak vyléčit? Používám prášky na zavádění a masticku,ale ob měsíc to skoro vždy mám. Což ovlivňuje hodně sex.zivot. Jsem diabeticka,nemůže zo být i tím? Dekuji moc za odpovědi. Krásný den.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, pohodlné a ideálně bavlněné spodní prádlo (tanga jsou sice krásná věc, ale má smysl je nosit pouze tehdy, když to někdo ocení), snížit riziko pocení v intimních partiích (úzké rifle na cestování autobusem z Chebu do Košic také nejsou to pravé). Pokud jde o koupání, pak pokud možno v hygienicky nezávadném prostředí, ev. na krátké namočení lze použít poševní tampón, po koupání preventivně zavádět do pochvy probiotika nebo použít k tomuto účelu speciální intimní hygienu určenou. Z lékařského hlediska opakovaný průkaz kvasinkové infekce by měl vést ke změně strategie v léčbě této infekce. Jedná se totiž s největší pravděpodobností již o infekci chronickou. Mezi zásady léčby patří: vyloučení možného opakovaného zdroje nákazy (např. podobný problém u partnera), systémová léčba antimykotiky (užívání tabletové formy léků po dobu několika měsíců), vakcíny či autovakcíny, ale také dlouhodobá probiotická léčba lokáními léky s mléčnou baktérií. U chronických mykóz vyloučení jiných onemocnění (např. cukrovky-Váš případ), ale také případná úprava antikoncepce aj.

    

 • Mates

  Dobrý den, trpím častými mykozami. Vždy jsem si s nimi poradila. Teď ale kojim a mykóza mě trápí už 4 měsíce. Nemám však žádný vytok, ani nic nesvedi. To že ji mám poznám pouze, když chceme mít a manželem sex. Neskutečně to řeže a nedá se to vydržet. Dva dny to pak pálí a svědí, ale pak už nic. Doktorka mi předepsala macmiror, který jsem používala v těhotenství. Teď však nezabírá a je to ještě horší. Zkoušela jsem pak ještě pimafucin, ale ani ten nezabral. Chtěla jsem se tedy zeptat, zda mohu ještě něco jineho, když kojim. Jsem už z toho zoufalá a manžel taky. Bojím se už o jakýkoli pokus o sex

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den,  ideální je pohodlné a  bavlněné spodní prádlo snížit riziko pocení v intimních partiích. Pokud jde o koupání, pak pokud možno v hygienicky nezávadném prostředí, ev. na krátké namočení lze použít poševní tampón, po koupání preventivně zavádět do pochvy probiotika nebo použít k tomuto účelu speciální intimní hygienu určenou. Z lékařského hlediska opakovaný průkaz kvasinkové či mykotické infekce by měl vést ke změně strategie v léčbě této infekce. Jedná se totiž s největší pravděpodobností již o infekci chronickou. Mezi zásady léčby patří: vyloučení možného opakovaného zdroje nákazy (např. podobný problém u partnera), systémová léčba antimykotiky (užívání tabletové formy léků po dobu několika měsíců), vakcíny či autovakcíny, ale také dlouhodobá probiotická léčba lokáními léky s mléčnou baktérií. U chronických mykóz vyloučení jiných onemocnění (např. cukrovky), ale také případná úprava antikoncepce aj. Blíže proberte s registrujícím gynekologem.

    

 • Jana

  Dobrý den, před cca třemi týdny jsem prodělala operativní odstranění kondolymat v oblasti konečníku a pochvy (pouze zevně, u obého), kůže se mi stále hojí přesto již vím o několika dalších menších rostoucích bradavičkách, lékař mi předepsal pro tento případ condylox, operace proběhla v Rakousku. Můj dotaz je za jak dlouho po zákroku mohu condylox aplikovat na kůži, musím čekat až na úplné vyhojení? čím pak logicky prodloužím růst novým bradavičkám, nebo jej mohu aplikovat již nyní? kůže je téměř vyhojena, ne však zcela. Děkuji Vám za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, s aplikací můžete začít nyní. V případě že se kondylomata budou zvětšovat resp.jejich výsev bude většího rázu doporučuji vyšetření registrujícím gynekologem a dle toho stanovení dalšího postupu.

    

 • Lenka

  Dobrý den, mám takový problém. V polovině října 2017 jsem začala brát novou antikoncepsi Suzia, která ale měla stejné složení jako Mylaz, který jsem brala předtím. Začal mě svědit spodek a konečník. Zašla jsem k doktorce, vzala mi stěr a řekla mi, že mám bakteriální vagnozu, kterou jsme léčili 10 dní antibiotiky (přítel byl samozřejmě přeléčen taky) a Entizolem na zavádění do pochvy, pak proběhly měsíčky a pak 10 dní Gynimun na zavádění do pochvy. po 20. lisopadu jsem byla na kontrole a tam mi řekli, že je vše už v porádku. Proběhly další měsíčky a dostavila se mi mykoza. Na to jsem brala clotrimazol tablety plus mazání… to nezabralo, tak mi doktorka napsala Clion D, že prý mám brát jen 5 tablet. Po první tabletě nastalo šílené svědění a pálení, po druhé už bylo vše v pořádku a i svědění a výtok odešly. Vzala jsem jich radši 6 a pak chvíli brala zase gynimun,aby se mi obnovovaly lactobacily v pochvě. Stále mě trápil slabší výtok, tak jsem nakonec mezi svátky byla na pohotovosti, kde mi řekli, že to všechno mám z těch antibiotik a ze všech prášků, co jsem měla. Přes svátky jsem to přestala řešit. S přítelem spolu od začátku problémů spíme s kondomem, nepoužívám tampony, jen vložky, používám bavlněné prádlo, různé vitaminy, Wobenzym, nejím sladké, ani kafe si nesladím, piji bylinkové čaje proti mykoze, nepoužívám aviváž. Před týdnem mě znovu začalo svědit dole. Doktorka mi dělala stěr a prý bude hotov příští týden. Dala mi mastičku s bylinkami, je tam i tee tree. Vím, že do středy musím počkat, co bude v těch stěrech, ale už jsem z toho docela ve stresu. Za poslední 3 měsíce jsem mela 3x mykozu a jednou bakteriální vaginozu. Přítel tomu rozumí, že sex je teď pasé, ale já se cítím hrozně. Do toho začínám 14 dní až týden před MS špinit… to bych odhadla na změnu antikoncepce. Na vyšetření u gyn. jsem byla snad už stokrát. UZ je vždy v pořádku, žádné cysty, nic. Vůbec nedokážu pochopit, proč se to stále vrací. Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Dobrý den, pokud ženu netrápí žádný ze symptomů jako je svědění, pálení atd., nemusí se znepokojovat mírnou nebo občasnou vlhkostí na spodním prádle. Jde o přirozený poševní výtok, který má svou funkci a svá pozitiva. Důležité je dodržovat tyto režimová opatření: Doporučuje se pít alespoň 2 litry tekutin denně, důležité je nezadržovat moč ani při prvních pocitech nucení na močení, na místě je dodržovat pečlivou hygienu v okolí ústí močové trubice a konečníku, volit sprchu namísto koupele a myslet i na hygienu genitálu před a po pohlavním styku ,nepoužívat dámské hygienické spreje a intimní ubrousky, používat teplé spodní prádlo, předcházet prochlazení zejména dolních končetin, aj. Cílem léčby je také podpořit přirozenou obranyschopnost organismu a vlastní regenerační procesy, aby se organismus dokázal s opakující se infekcí účinně vypořádat a vymanit se ze začarovaného kruhu opakovaného podávání antibiotik. Svou důležitou úlohu v péči o komfort hrají také doplňky stravy, které jsou často využívány jako vhodný doplněk. Mohou pomoci zmírnit nepříjemné příznaky onemocnění a podpořit regenerační proces. Některé rostlinné látky a vitaminy obsažené v doplňcích stravy mají velmi žádoucí vliv na regeneraci sliznice , mají mírně desinfekční účinek, snižují pocit dyskomfortu nebo posilují imunitu, apod. Další jejich výhodou je velmi dobrá snášenlivost i při dlouhodobém užívání.Pro dosažení největšího efektu je proto nejvhodnější užívat doplňky stravy s komplexním složením. V některých případech se doporučuje kombinovat rostlinné přípravky navíc s enzymy a přípravky na podporu imunity. Obvykle čirý sekret bez zápachu čistí a ochraňuje poševní výstelku před vysušením, a tím i pochvu před poraněním. Vlhkost pak také usnadní a zpříjemní pohlavní styk, na některé muže navíc působí vzrušivě díky obsahu feromonů.Některé ženy se však v této souvislosti nemohou zbavit potřeby neustálé, přehnané hygieny, čímž si mohou způsobit nemalý problém.

    

 • Denisa

  Dobrý den, již druhý den mám silný zápach z pochvy. Cítím to když sedím a je doprovázený hlenovitým a bílým „tvarohovitým“ výtokem (mívám to v tomto období normálně). Menstruaci mám dostat až za dva týdny, pohlavní styk jsem neměla. Nic mě nepálí, nesvědí, nemám pochvu ani oteklou či zarudlou, jen to silně zapáchá. Momentálně se nacházím v cizině a nevím, co mám dělat. Co by to mohlo být? Pomůže na to něco, co se dá sehnat v běžné lékárně bez předpisu? Děkuji za radu, Denisa.

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Dobrý den, lze zakoupit volně užité preparáty případně probiotika do pochvy, ale doporučuji vyšetření gynekologem v dané oblasti,obzvláště bude-li se k uvedenému přidávat pálení, svědění či jiné potíže.

    

 • Kateřina

  Dobrý den, mám takový menší problém. Přibližně před měsícem jsem začala pociťovat svědění v intimních partiích. Ten dobrovázel hustý výtok, který byl jemně hrudkovitý. Svědění se někdy nedalo vystát. P ak jsem měla mensruaci a vše bylo v pořádku. Jakmile mi skončila menstruace, tak výtok nastal znovu, jen je hustší a bezbarvý. Před tím se mi stáválo, že mi i protékal kalhoty a dělal mi fleky v rozkroku. Neberu žádnou antikoncepci ani žádné léky. Prosím poradil by jstě mi co mám dělat?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Dobrý den, jelikož může být způsoben bakteriemi,kvasinkami či jinými patogeny doporučuji došetření u svého registrujícího gynekologa včetně odběru na kultivaci a dle výsledku adekvátní léčbu.

    

 • Žaneta

  Dobrý den, snažíme se s manželem o miminko, ale často mě trápí mikozy. Můžou mít praparaty na léčbu (laktofeel, gynopevaryl mast, gynocaps) na otěhotnění vliv? Doktorka mi řekla, že tyhle preparáty mám užít když budu cítit diskomfort. O tom že se snažíme i dítě ví. Když budu tyto preventivní přípravky užívat jindy než v den pohlavního styku, může to otěhotnění i tak ovlivnit? Děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené by nemělo mít vliv na koncepci (otěhotnění). Vámi jmenované preparáty jsou spíše probiotického charakteru.

    

 • Tereza

  Dobrý den, mám pocit pálení a svědění. Nechala jsem si udělat kultivace z pochvy a jediné, co vyšlo je Lactovacillus species. Může způsobovat tyto problémy a je vhodné toto řešit výplachy jedlou sodou? Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Dobrý den, k výplachům místo jedlé sody doporučuji Multi-Gyn Vaginal Douche Combipack – pošev.irigátor+ tablety (volně prodejné).

    

 • Kristýna

  Dobrý den, minulý týden se mi objevil narůžovelý výtok a k tomu velké svědění, pálení – na to jsem brala 3 tablety Clotrimazol a mast Jenamazol poté Canesten krém. Zlepšilo se to, ale včera jsem raději navštívila svého gynekologa, předepsal mi MacMiror Complex 500 s tím, že mám kvasinky a nezmizely úplně. Řekla jsem mu, že jelikož je to na 8 dní a já mám dostat v sobotu menstruaci (v pondělí jsem dobrala poslední tabletu a měla jsem mít od včera pauzu) tak aby mi léčbu právě nenarušila menstruace, jsem se zeptala, jestli mám brát HA v kuse nebo brát Macmiror rozděleně (před a po MS dobrat). Řekl jak chci, tak jsem se rozhodla ji brát bez pauzy, tj. jsem si včera vzala prášek z dalšího platíčka a nasadila před spaním Macmiror. Dnes ráno jsem se vzbudila, Macmiror ze mě „vytékal“ to jsem poznala žlutou barvou na vložce. Přes den mi ale není nejlépe, bolí mě v kříži, začínají mě bolet nohy a břicho jako při MS a když jsem byla teď na WC, trošku jsem krvácela, zatím slabě, ale nevím, co to může být? Může se toto stát po Macmiroru, nebo mé tělo neuneslo hormony a spustila se mi MS? Nyní totiž beru bez pauzy již 3 platíčko HA, minulý měsíc jsem také brala bez pauzy kvůli dovolené. Mám tedy teď HA i Macmiror přestat brát? Svému gyn. nemůžu volat, dnes tam není. Předem moc děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji Macmiror po menstruaci doužívat,příp.opět došetření u registrujícího gynekologa či telef.konsultaci.

    

 • Katarína

  Dobrý den pane doktore, přednedávnem jsem od své gynekoložky dostala na předpis tablety Gynoflor. Neskladovala jsem ho ale v lednici, jsou to už asi dva týdny. Bude ještě účinný, nebo si mám raději koupit nové balení? Děkuji za radu.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, určitě doporučuji nové balení.

    

 • Iva

  Dobrý den, mám kvasinky, které mi léčili na zánět močových cest, poté zjistili, že v moči nic není a já mezi tím spala s přítelem bez kondomu. Vlastně všechny ty problémy mi začaly při první antikoncepci a nechr. pohlavního styku, přítel tvrdí, že s předešlými sex. partnerkami spal vždy s kondomem. Je možné, že jsem ho mohla nakazit také těmi kvasinkami ? Údajně žádné problémy nemá, jen ho jeden den po sexu bolela kůžička u žaludu, ale to je někdy po sexu normální, ne? Používám na to krém Canesten. Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, nákazu jste partnerovi určitě nezpůsobila. Canesten krém můžete na kvasinkovou infekci užívat nadále.

    

 • Barbora

  Dobrý den, po asi 10denních problémech (bolesti v podbřišku, jako při ovulaci, akorát, že o pár dní dříve, než běžně) a svědění jsem si došla ke svému gynekologovi. Informovala jsem ho o tom, že se snažím otěhotnět, on mě vyšetřil, zjistil, že mám zvýšené ph (5,4) a předepsal mi Macmiror. Na otázku, jestli tyto léky nevadí případnému těhotenství, mi řekl, že teď už do menstruace stejně neotěhotním (byla jsem tam tak 10-12 dní před začátkem cyklu). Já to však stále nechápu (mohla bych být teoreticky už těhotná..?) a nevím, zdali tyto léky můžu používat. V lékárně mi ještě před návštěvou lékaře doporučili Globulus cum natrio. Zajímal by mě názor ještě jiného lékaře. Mockrát děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, máte-li obavy nebo jste si koupila již uvedené globulus cum natrio užívejte tyto. Nebude-li efekt pak doporučuji opět došetření registrujícím gynekologem.

    

 • Lucie

  Dobry den, druhy den po nechranenem sexu se dostavil silne zapachajici ridky vytok. Na vytoky trpim cely zivot, ale s timto jsem se jeste nesetkala. Vytok zatim neni doprovazen jinym svedenim ci palenim. Onen muz zrejme partnerky strida casto. Ziji v zahranici, kde je lekarska pomoc na spatne urovni a snazim se navstevovat jen ve velmi urgentnich pripadech. Proto se obracim na vas, samozrejme chapu, ze bez steru a prohlidky mi extra nemuzete radit. Jen hledam mozne uklidneni, ze se nejedna o priznaky vazne pohlavni nemoci, ale jen jiny typ kvasinkoveho onemocneni, pokud mate zkusenosti s timto vytokem. Po ruce mam z cech tablety na zavadeni Polygynax, tak zda by pomohly? Dekuji mnohokrat.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, na základě Vámi uvedených údajů předpokládám,že se jedná o některý druh vaginálního infektu. Polygynax můžete v prvé řadě vyzkoušet, ale nebude-li účinný určitě navštivte lékaře a ten Vám na základě výsledků stěrů určí další postup. Pohlavní chorobu nemohu jednoznačně vyloučit.

    

 • Alena

  Dobrý den, trpím už dva roky častými kvasinkovými záněty. Podstoupila jsem i léčbu autovakcínou, ale po léčbě se problémy vrátily. Naposledy jsem měla problém před měsícem. Zahájila jsem léčbu Macmirorem, který mi předepsala moje p. doktorka. Následovaly dva týdny klidu (léčení a sex. abstinence). Po dvou týdnech mi p. doktorka doporučila pohlavní styk navíc spolu s horm. antikoncepcí i s prezervativem. Už jsou to tři týdny od konce léčby a stále mám bolesti při pohlavním styku. Může být příčinou nevyléčený zánět, nebo se vagína nestihla zotavit? Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji užívání vagin.čípků CICATRIDINA /volný prodej/ v dávkování: 1 čípek denně (večer) 10–20 dní, následně 1 čípek 2-3krát týdně kontinuálně. Bude-li přetrvávat pak opět vyšetření u Vašeho registrujícího gynekologa.

    

 • Eva

  Dobry den,od zari mam neustale problemy,mykoza- nasazen mycomax,clotrimazol na zavadeni,po dvou tydnech opakovani,nasazen me i manzelovi entizol,tyden po lecbe stejny scenar,na vyzadani udelan ster- vaginalni bakterioza- preleceni nitrofurantionovymi cipky na 10dni.Pak cca mesic a pul klid,opet potize- nasazen dafnegyn-efekt opet jen behem lecby a par dni po ni. Dalsi lecba tetraboryove globule na 10 dni,efekt cca 10dni. Nyni dle dr.opet mykoza-nadazen Canesten tbl.+ mast na 6 dni- efekt zadny:-( do toho pouzivam jeste Rosalgin na vypl achy dle doporuceni lekarky cca 1 za14 dni. Jsem uz uplne zoufala,jaky by mel byt podle vas dalsi postup?? Uz to trva 8 mesicu. Dekuji za odpoved.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, v případě chronických potíží s vaginálními výtoky je vhodné ke zvážení vaginální bylinné tělísko SCARLETT, blíže na: www.scarlett-medicaherba.cz a proberte s registrujícím gynekologem.

    

 • Monika

  Dobrý deň, mám vodnatý a kyslý výtok. Tento problém ma trápi už vyše dvoch rokov. Nič ma nesvrbí ani nepáli. Používala som tablety Idelyn Beliema ale neucinkovali. Chcela by som začať samoliečbu. Čo vravíte na takúto liečbu? Začala by som vyplachom Rosalgin, nasledujúci deň by som použila tabletu Canesten 1 a o štyri dni(aby tableta doúčinkovala) by som začala používať tablety Idelyn Beliema. Myslíte že by mi to pomohlo? U gynekológa som ešte nebola. Viem, že by som k nemu mala zájsť. Prosím odpovedzte na moju otázku a neodbyte ma len odporúcenim zájsť ku gynekologovi. Ďakujem

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, SAMOLÉČBU v žádném případě NEDOPORUČUJI!!! z několika důvodů. Některé preparáty jsou vhodné pouze na kvasinkový infekt,některé na bakteriální původce, některé mohou být i virového charakteru. Vhodná je kultivace z poševního prostředí – dle toho zjistit typ infekčního agens (původce) a následně cílená léčba. Blíže doporučuji dořešit cestou svého registrujícího gynekologa.

    

 • Gituš

  Dobrý deň, prosím vás o radu. Začali sa mi na intímnych miestach tvoriť akoby rezné rany. Jedna zmizne a následne sa objavia iné a inde. Ide o kvasinkovú infekciu? Skúšala som to aj preliečiť ale nedarí sa to…..Čo to je?Ďakujem.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, z Vámi popisovaných příznaků nelze na 100% určit,zda se jedná o kvasinkovou infekci. Blíže doporučuji došetření cestou registrujícího gynekologa.

    

 • Iva

  Dobrý den, já také mám kvasinky, ale přišla jsem na to až nedávno. I když jsem nějaké problémy měla, nedávala jsem tomu žádnou pozornost. Mezi tím jsem se svým partnerem spala bez ochrany, i když už jsem kvasinky měla. Je možné, že jsem ho nakazila? Údajné žádné příznaky nemá.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, nákazu jste partnerovi určitě nezpůsobila.

    

 • Tina

  Dobrý den, jaká je pravdepodobnost, že se přítel ode mne nakazí kvasinkovou infekcí? Problémy mám 3. den a pohlavní styk jsme měli noc před tím než problémy nastaly. U něj se příznaky neprojevily, ale mám strach aby se nestal prenasecem. Je potřeba aby se začal léčit i on? Děkuji za odpověď

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, spíše je pravděpodobnější,že přítel nakazil Vás, ale je rozdíl zda se jedná skutečně o „kvasinky“případně jiný typ infekce – pak je nutno přeléčit i partnera. Blíže doporučuji dořešit cestou Vašeho registrujícího gynekologa.

    

 • Veronika

  Dobrý den, potřebuji prosím poradit ohledně kvasinkove infekce. Před dovolenou se mi objevily kvasinky a paní doktorka mi napsala sebou clotrimazol 100 tablety. Bohužel jsem začala slabě krvácet. Bojím se tablety vysadit jelikož jsem v zahraničí a nechci aby se mi infekce rozjela naplno. Je nebezpečné tablety dobrat? Mám sebou ještě Macmiror, mám radeji začít užívat ten? Děkuji mockrát.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji na základě rady lékařky tablety doužívat, dále hygienická a režimová opatření. Nebude-li mít uvedené účinnost pak odběr poševní kultivace cestou registrujícího gynekologa a dle toho zacílit léčbu. Při akutním zhoršení pak i cestou pohotovostní služby ve spádové oblasti,kde se budete aktuálně nacházet.

    

 • Klaudia

  Dobry den, prosim Vas bola mi zistena gardenella a nasledne nasadena liecba entizolom vag. tab a klionom D vag.tab. no problem je ten ze dojcim 5mesacnu dceru. Mozu sa tieto lieky pocas dojcenia, ked v letaku je napisane ze je to kontraindikovane? Ako mam postupovat neliecit kym neprestanem dojcit alebo radsej ukoncit dojcenie. Liecbu odkladam uz 5 mesiacov

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, jsou-li tablety užity vaginálně neměly by mít vliv na přestup do mateřského mléka. Nejste-li si jistá proberte blíže se svým registrujícím gynekologem.

    

 • Jana

  Dobrý den, dá se nějakým způsobem zbavit problému, který trvá již několik let, a to recidivující gardnerella? Vždy přeléčeno entizolem, vyzkoušen wobenzyn (velké balení), vag. krém s vitaminem C, ale je to bohužel stále dokola. Je vhodné vyšetření na imunologii, příp. nějaká autovakcína apod.? Děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, vyšetření na imunologii je ve Vašem případě určitě na zvážení. Dále mezi zásady léčby patří: vyloučení možného opakovaného zdroje nákazy, systémová léčba, ale také dlouhodobá probiotická léčba lokáními léky s mléčnou baktérií. Samozřejmostí u chronických infekcí je vyloučení jiných onemocnění (např. cukrovky aj.). Blíže doporučuji dořešit se svým registrujícím gynekologem.

    

 • Viera

  Dobrý deň, mám 21 rokov a aktívne športujem od mala. Ani neviem kde by som začala…. Od prvej menštruácie (12r.) čo si pamatám mám výtok, vždy som si nejak myslela že je to fyziologické, kedže bol v podstate len jemne belavy, niekedy ho bolo viac niekedy menej. Neskor mi ale uz prislo čudne tak som navštivila gynekologa. Predpísal mi nejake lieky, ale výtok ostal. Mamina ma presviedčala že je to tým že sa veľa potím a veľa sprchujem. Od prvého pohlavného styku (18r.) sa začali objavovat aj mykózy- husty biely az lepkavy vytok s takymi bielymi bodkami ako tvaroh, nepáli, nesvrbí. Najčastejšie je to asi posledný rok a pol ako mám nového partnera. Samozrejme som stým bola u gynekologa aj som sa snažila preliecit sama: lactofeel,candibene, canesten, ale nejak po mesiaci ci dvoch to zase prijde. Používam antikoncepciu Maitalon, nevie či to može mat na to vplyv. V aprili 2017 som bola na interupcii. Uz som z toho naozaj zúfalá, prečítala som už milión článkov a neviem kde mám začat. Existuje možnost íst na nejaké komplexné vyšetrenie kde by sa zistilo čo je príčinou opakovaných mykóz, či moja slabá imunita alebo zlé trávenie, zlé stravovanie? Som práve v Cesku a k svojmu gynekologovi na SK je nemožné sa dostat kvoli zlým ordinačnym hodinam. Takže sa mi ani nepodarí za ním chodit vždy ked sa to vráti.
  Dakujem za akukolvek radu!

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, důležité je pohodlné a ideálně bavlněné spodní prádlo (tanga jsou sice krásná věc, ale má smysl je nosit pouze tehdy, když to někdo ocení), snížit riziko pocení v intimních partiích (úzké rifle na cestování autobusem z Chebu do Košic také nejsou to pravé). Pokud jde o koupání, pak pokud možno v hygienicky nezávadném prostředí, ev. na krátké namočení lze použít poševní tampón, po koupání preventivně zavádět do pochvy probiotika nebo použít k tomuto účelu speciální intimní hygienu určenou.
   Z lékařského hlediska opakovaný průkaz kvasinkové infekce by měl vést ke změně strategie v léčbě této infekce. Jedná se totiž s největší pravděpodobností již o infekci chronickou. Mezi zásady léčby patří: vyloučení možného opakovaného zdroje nákazy (např. podobný problém u partnera), systémová léčba antimykotiky (užívání tabletové formy léků po dobu několika měsíců), vakcíny či autovakcíny, ale také dlouhodobá probiotická léčba lokáními léky s mléčnou baktérií. Samozřejmostí u chronických mykóz je vyloučení jiných onemocnění (např. cukrovky), ale také případná úprava antikoncepce aj.

 • Eva

  Dobrý den, trápí mě opakované záněty a mykozy. Může být problém v tom že je partner kuřák či by mi mohla pomoci hormonální antikoncepce? Děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den,problém v tom že partner je kuřák nevidím, konkrétní typ hormonální antikoncepce resp.její nasazení proberte co nejdříve se svým registrujícím gynekologem včetně prevence opakovaných zánětů, vhodný je např.preparát GYNOCAPS, který je volně prodejný.

    

 • Radka

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Léčila jsem se kvůli výskytu gardnerella, měla jsem Entizol na zavádění, totéž dostal i partner, avšak neuvědomil si změnu dávkování, místo 1 tabletu po 12 hod (2 tablety denně) bral pouze 1 tabletu, po dobu 10 dní. Po ukončení léčby jsme měli pohlavní styk, mám teď obavu, že se mi vag. myk. opět vrátí. Je 1 tableta denně po dobu 10 dní dostačující či nikoliv? Předem děkuji za odpověď a hezký zbytek dne.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené by mohlo být dostačující. V případě potíží doporučuji návštěvu u Vašeho registrujícího gynekologa a ev.kontrolní kultivaci resp.stěr z pochvy s cílenou léčbou.

    

 • Barbora

  Dobrý den,už delší dobu(cca 5měsíců) mě trápí vaginální výtok. Nemyslím si, že je způsobený zánětem. Mezi nohama mě nesvědí, vadí mi zápach a bílá kašička. Nikdy jsem žádný přípravek, lék ani nic jiného na tento problém neužívala. Na internetu mě, ale zaujal tento produkt NaturGYN Scarlett. Zajímá mě Váš názor a popřípadě zkušenosti. Budu vděčná i za další typy a rady ohledně této problematiky. Předem děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den,produkt naturgyn Scarlett ve Vašem případě určitě doporučuji vyzkoušet, je založen na přírodní bázi s výtažky ze 7 čínských bylin. Blíže se informujte cestou svého registrujícího gynekologa případně Vašeho lékárníka.

    

 • Kateřina

  Dobrý den, trápí mě výtok z pochvy, nejdříve hustý, světlý a hrudkovitý, postupně spíš hnědavý a trochu zapáchající (menstruaci bych měla dostat až cca za 12 dní). Problémy začaly svěděním, které stále trvá. Ke gynekologovi jsem objednaná bohužel až za týden, proto se chci zeptat, na co se mám připravit, co by tyto obtíže mohly znamenat? Neužívám HA. Myslíte, že se jedná o zánět a myslíte, že by mi pomohla vaginální tableta Canesten v kombinaci s krémem? Díky za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, dle Vám popisovaných příznaků se nejspíše jedná o vulvovaginitidu, tedy zánětlivé postižení pochvy a zevních rodidel. Doporučuji co nejdříve ke svému registrujícímu gynekologovi a na základě vyšetření stanovení způsobu léčby. Canesten pomáhá především proti mykózám,tzn.plísňovým onemocněním a nemusí působit např.na některé jiné mikroby.

    

 • Nikola

  Dobrý den, je mi 23 let a prosím o radu. Včera mě přítel uspokojoval rukou jako obvykle. Začal mně pálit poševní vchod. Nepříjemné až jsem tedy vběhla do vany s tim že se opláchnu vlažnou vodou. Nakonec to přestalo. Ale byla to opravdu takové hodně nepříjemné pálení. Z neurvalosti mého přítele to být určitě nemohlo. Mohu si tedy zakoupit kteroukoliv mast na infekce než půjdu ke své doktorce? Děkuji Nikol

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, „kteroukoliv mast“ v žádném případě nedoporučuji, až na základě vyšetření Vaší lékařkou. Je totiž rozdíl zda uvedené je původu kvasinkového,bakteriálního případě virového – dle toho pak nasazení příslušné léčby.

    

 • Radka

  Dobrý den, potřebovala bych poradit, kde je možné nechat si udělat autovakcínu proti mykóze? Jsem z Plzně, problémy mám již několik let a lékař mi o ní posledně říkal, ale že neví, kde jí nechat udělat. Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, autovakcína možná je, konkrétně v plzeňském kraji nevím přesně,která laboratoř může uvedené zhotovit, je třeba si zjistit. Ev doporučuji zkusit nový preparát na trhu stran chronických zánětů GYNIMUN – dále se informujte na internet.stránkách příp.konkrétně u svého lékaře.

    

 • janakruti

  prosím vás moc o radu. Před pár dny mě začalo svědit mezi nohama, pořád sem se škrábala ale bylo to ještě horší. dnes ráno jsem zjistila, že mám hodně napuchlé poševní pysky a občas mám křeč v podbřišku. nevíte co by to mohlo být? moc prosím o radu nevím co mám dělat.‘

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, může se jednat o zánětlivé onemocnění zevních rodidel ať už virového či bakteriálního původu, ale také o celou škálu jiných onemocnění proto doporučuji co nejdříve návštěvu registrujícího gynekologa a dle vyšetření zahájení adekvátní léčby.

    

 • Nika

  Dobrý den, byla mi zjištěna nějaká bakterie (bakteriální zánět, ne mykóza) při stěru z pochvy. Dr. mi předepsala vaginální tablety Naxyl. Mám pár otázek – prosím o radu: 1) Je nutné, aby se v tomto případě léčil i partner? (U mykózy se léčil také, ale u bakteriální infekce nevím). příp. JAK? 2) Musí se po dobrání Naxylu na kontrolu? 3) Čeho se mám vyvarovat, aby se bakterie nevrátila/ infekce neopakovala? 4) Co jsem četla v příbalovém letáku, tak nežádoucí účinek můžež být mykóza. S kvasinkami jsem bojovala už dvakrát (během asi dvou let). Bojím se tedy, že když budu brát ten Naxyl, aby se mi mykóza nevrátila… Nebo mám po něm brát nějaká probiotika na doléčení? Děkuji za odpovědi, hezký den. 🙂

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, u Naxylu léčba partnera není nutná, kontrolu doporučuji realizovat určitě, probiotika po doužívání jsou vhodná. Vyvarovat se mnoho chemie,kosmetiky, slipový vložek, častý pohlavní styk s různými partnery, málo tekutin, různé negynekologické postupy.

    

 • Sára

  Dobrý den, mám asi trochu netradiční dotaz. Trpěla jsem na vaginální výtoky způsobené ureaplasmou. Po dlouhé době zcela náhodně zaléčeno ATB Duomox (ATB byla použita na průdušky, navíc jsem použila Clotrimazol globule na 6 dnů kvůli mykóze z ATB + Clotrimazol zevně). Potřebovala bych vydesinfikovat erotické hračky, abych se ureaplasmou znovu nenakazila. V lékárně jsem si koupila desinfekční a dekontaminační čistící prostředek pro dentální a zdravotnické prostředky a pomůcky Desident CaviCide (doporučeno lékárnicí). Složení přípravku je benzethonium chlorid 0,28%, izopropanol 17,2% a inertní a pomocné látky 82,52%. Bude taková desinfekce proti ureaplasmě účinná? Pokud ne, tak jaký přípravek byste na desinfekci doporučili? Ještě doplním, že prvotní léčba ureaplasmat byla ATB Azitromycin. I přes kultivačně prokázanou vysokou citlivost nebyla léčba těmito ATB účinná (zkoušeno několikrát ve zvyšujících se dávkách). Děkuji za odpověď, S.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, Vámi uvedená desinfekce účinná nebude. Ureaplasma se přenáší především pohlavním stykem, ale k nákaze může dojít i během orálního sexu. U těhotných pacientek hrozí přenos infektu z matky na dítě. Doporučuji výše prevenci výše uvedeného s event.změnou antibiotik po poradě s Vašim ošetřujícím lékařem – nikoliv jinou desinfekci.

    

 • Aneta

  Dobrý den, už skoro 3 měsíce mě trápí kvasinková infekce. Projevuje se to zarudnutím a svěděním, pravidelně chodím ke gynekoložce. Už mi předepsala několik mastí, ale stále nic nezabírá. Nejím ani mouku, cukr, ovoce a další jídlo, které kvasinky podporují. Už nevím jak dál. Děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, vzhledem k opakujícím se zánětům je určitě situace na komplexní došetření registrujícím gynekologem včetně doplnění kultivace z poševního prostředí. Nemáte-li ke své lékařce důvěru máte právo na změnu.

    

 • Elena

  Dobrý den, pane doktore, před 2 týdny jsem byla na gynekologii na vstupní těhotenské prohlídce. Zrovna jsem tou dobou měla nazelenalý výtok z pochvy, tak mi paní doktorka po prohlídce řekla, ať si koupím boraxové bobule. Dnes mi volala sestřička z gynekologie, že jsem si nezavolala o výsledky a že si mám koupit clotrimazol. Když jsem jí říkala, že mi paní doktorka nic o volání neřekla a že mi naordinovala boraxové bobule, říkala, že ty na to nejsou, ať si koupím ten clotrimazol. Jsem z toho trochu zmatená. Vzhledem k tomu, že mi výtok přestal hned po nasazení boraxových bobulí, nevím, zda není zbytečné do sebe dál něco cpát. Nebo je běžná tato kombinace? (Příští týden jdu na prvotrimestrální screening a za 2 týdny na těhotenskou kontrolu na gynekologii.) Ještě na závěr bych se chtěla zeptat, zda může gynekolog dát v této oblasti nějaké léky na předpis nebo zda si to vždy musí hradit pacientka sama? Děkuji mnohokrát a přeji pěkný den.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, nemáte-li potíže ve smyslu „pálení či svědění v pochvě“ příp.výtok nemusíte užívat nic. V opačném případě doporučuji gynekologické vyšetření. Jsou určité skupiny léků,které nejsou na lékařský předpis a pacientka si je může volně zakoupit v lékárnách – žádejte dle ev.konsultace s lékárníkem.

    

 • sabina

  Dobrý den, u dlouho mě trápí silné výtoky. Byla jsem u ženské lékařky a ta mi předepsala Macmiror, čípky, mast a pro přítele prášky. Poté jsem měla menstruaci. A hned po ní mi začal další zámět, na který jsou použila zbytek masti od Macmiroru, jsem zoufalá co už mám dělat, své ženské lékařce už nedůvěřůji. Předem děkuji za odpověd

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, je určitě na místě gynekologické došetření a odběr kultivace z poševního prostředí – dle toho pak nasadit konkrétní typ preparátu stran protizánětlivé léčby. Nedůvěřujete-li své lékařce pak máte právo na její změnu.

    

 • Petra

  Dobrý deň. Už takmer rok sa mi vracajú kvasinky. Problémy som mávala aj pred tehotenstvom, ale lieky na prvýkrát vždy zabrali. Počas tehotenstva som bola v poriadku. Až takmer rok po pôrode sa mi najprv pred menštruáciou spravila hrčka pri vývode močovej rúry a následne po menštruácii mi začal výtok, svrbenie a následe liečenie u doktorky. Na hrčku mi povedala, že to nič nie je, len upchatá bartholiniho cysta a že to je v poriadku. Na stále sa opakujúce kvasinky mi predpisovala rôzne čipky. Tie vždy zabrali len na chvíľu a problémy sa mi opäť vrátili, pričom stále mi pretrvávala aj hrčka. Viac krát som to spomenula doktorke, myslela som si, že niečo s tým spraví, pošle ma na nejaké vyšetrenie, ale ona stále, že to je v pohode. Pritom mi hrčku ani neprehliadla. Tieto problémy mi trvali od apríla do septembra, potom mi dr. predpísala tabletky mycosyst na 3 mesiace a tie pomohli. Spravila mi aj 2x lavage a od decembra až do teraz som bola v poriadku. Bohužiaľ, problémy sa mi opäť začíajú vracať. S mužom plánujeme už ďalšie dieťa, ale pri týchto problémoch to budeme musieť opäť odložiť. 🙁 Vedeli by ste mi poradiť, či tá hrčka nejako súvisí s kvasinkami? Dokonca som si párkrát všimla, že keď som mala kvasinky a nespravila sa mi hrčka hore, spravila sa mi hrčka v konečníku, ako keby hemoroid a po vyliečení kvasiniek zmizla. Z čoho sa mi môžu vracať kvasinky? Stravujem sa zdravo, nekonzumujem cukor, minimálne mliečne výrobky, výrobky z bielej múky. Pravidelne beriem probiotiká od firmy SWISS. Nekonzumujem ani mäso, ale od kedy som sa začala takto stravovať, tak mi hodota hemoglobíu aj železa peke stúpla a mám ukážkové krvné testy. Každý deň kozumujem obiliy, strukoviny, semiačka, orechy, ovocie aj zeleniu. Môže to byť aj dedičné (starká aj mamina mávajú problémy)? Budem rada za každý názor a radu lebo už som zúfalá. Vopred ďakujem pekne

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, nemyslím si že u Vás záležitost okolo bulky je dědičná, ale doporučuji komplexní došetření Vašim gynekologem, jak stran kvasinek tak popisované bulky a dle toho stanovit další postup. Nemáte-li důvěru ve Vašeho gynekologa pak je možnost jej změnit.

    

 • Monika

  Dobrý den, od Vánoc trpím svěděním vaginálních sliznic, zkoušela jsem Femigel a Canesten a pak mi gynekoložka předepsala Macmiror krém. Svědění nepřestávalo a tak mi udělala stěr na kultivaci, kdy bylo pouze zjištěno přemnožení enterokoka a předepsala Dalacin krém. Mám obavy, že při aplikaci antibiotika se zas objeví kvasinky a tak bych se chtěla zeptat, zda raději nezkusit lokální aplikaci nějakého přípravku s laktobacily. Dík za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, postup Vaší gynekoložky je dle mého názoru správný, doporučuji jej dodržet

    

 • Aneta

  Dobrý den, už po třetí během 2 měsíců se u mého přítele objevily příznaky kvasinkové infekce (pouze svědění bez zarudnutí), po přeléčení Canesten krémem obtíže ustaly, ale vrací se. Já žádné příznaky nemám,infekci jsem prodělala pouze jednou před dvěma lety. Můžu být přenašečem infekce i bez příznaků?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobry den, ve Vasem pripade je nepravdepodobne,ze by jste byla prenasecem, partnerovi bych doporucil urologicke, popřípadě imunologicke vysetreni.

    

 • Tereza

  Dobry den ,mam problém už to budou skoro 4 měsíce co se mi opakovaně vrací pálení,svedeni a hrudkovitý výtok a sex me bolí. Jsem už zoufalá všechno mi zabere pouze na par dnu a pak se mi to zase vrátí. Měla jsem i různé stěry kde mi vůbec nic nenašly. Používala jsem Canesten,Dafnegyn,Candebene a mast Clotrimazol. Mam už popraskanou kůži a hrozne to bolí. Prosím poradte mi, popřípadě uvažuji k vám přejít, mam pocit, ze můj doktor me tak trosku odbyva. Prosím o pomoc

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Toto po internetu opravdu nevyřešíme. Na místě je podrobné gynekologické vyšetření, vyloučení chronické (dlouhodobé a opakující se stejné infekce), ev. vyloučení poruchy slizniční obranyschopnosti (imunity).

    

 • Adéla

  Dobrý den, Mám problém se svěděním a pálením a se silným vytokem, používám chilly a intimní hygienu, ale stále se toho nemůžu zbavit, co na to? A nemůžu mít nějaký zánět nebo něco takového?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Na místě je kontrola u gynekologa a kultivační vyšetření, až dle toho lékař zvolí cílenou léčbu, která by měla pomoci.

    

 • Jana

  Dobrý den, má 15 letá dcera má kvasinkovou infekci a byl nám doporučen přípravek Gynopevaryl. Dočetla jsem se, že je od 16 let. Můze tento lék užívat. Děkuji za odpověď. S pozdravem Jana

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Ano, může. Nemusíte se obávat, vztah k věku je dán spíš k „tělesné zralosti“, než k tomu, kolik má žena podle rodného listu.

    

 • Rachel

  Dobrý den,už od začátku puberty (je mi 30) mě trápí opakované vag.záněty,které se VŽDY objeví hned po menstruaci(případně začne nepříjemne svědění jeden den před menstruací).Zkouším během menstruace si zavádět probiotické tampony Ellen,po menstruaci vaginal.probiotika,ruzné krémy,masti,mýdla na intim.hygienu ruzných značek…..ale ničím se mi nedaří předejít zánětu.Dokonce poslední měsíce ani nestihnu začít po menstruaci brát vaginal.probiotika,neboť mi ještě ani neskonči menstruace(ještě jeden dva dny špiním) a zánět je tady. Jsem už z toho opravdu zoufalá,začínám menstruaci nenávidět,protože díky ní se mi změní ph a dostanu zánět ať dělám cokoli. Přemyšlím o wobenzymu,ale nevím,zda to není jen farmaceut.tah a zda by mi jeho užití zabránilo vzniku opakovaných vag.mykoz. Dočetla jsem se i o rosalginu,že se dá užít po menstruaci jako prevence.Jenomže pokud se bude moci začít brát až po skončení menstruce,nestihnu ho ani zkusit,dříve příjde zánět. Prosím,existuje vůbec něco,cokoli,co by mi mohlo pomoci? Děkuji

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Na místě je především cílená léčba u gynekologa (opakované kultivace, vyloučení zdroje infekce, ev. defektu imunity). Rosalgin pomáhá v začátcích, určitě to stojí za to vyzkoušet. Wobenzym je také doporučován, několika pacientkám jsem jej sám doporučoval (nemám ale zpětnou odezvu, zda to pomohlo nebo ne, je možné, že od té doby již potíže vymizely a ony nemusí s tímto problémem k nám na gynekologii, ale vážně nemám zpětnou vazbu).

    

 • Eva

  Dobrý den, několik hodin po nechráněném styku (ráno) mám v okolí poševního vchodu vyrážku, která zhruba za den zmizí. Vulva je zarudlá a svědí ještě několik dnů poté. V pochvě žádný problém nepociťuji, ale jednou se u mě po nechráněném styku rozvinula kvasinková infekce, kterou jsem už dlouho neměla. Kromě zmíněných kvasinkových infekcí jsem nikdy jiné gynekologické problémy neměla. Při styku s kondomem žádné problémy nemám. S předchozím partnerem jsem také žádné problémy neměla. Může to být alergie na sperma? Co jiného by to mohlo být? Můj gynekolog mi neporadil. Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Vámi popsané potíže svědčí buď na chronickou infekci (prokáže kultivační vyšetření), nebo reakci na mechanické podráždění genitálu. Příznaky jsou však natolik specifické, že pouze přes internet neumím poradit. Alergie na sperma se sice nabízí, ale osobně se domnívám, že je to spíš méně pravděpodobné.

    

 • Zuzana

  Dobrý den, pan gynekolog mi předepsal léky Entizol 250 mg (pro mne) a Doxybene 100 mg (jedno pro mě a jedno pro partnera). Zajímá mne, zda užívat tyto dva léky najednou či nejprve se vyléčit s partnerem a poté ihned začít s užíváním Entizolu. Léčím se na zánět a výtok. Nic závažného to prý není, cytologie a ultrazvuk na vaječníky taky v pořádku. Děkuji Vám za Vaši odpověd a přeji pěkný den.

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Mám za to, že byste měla užívat Vy současně Entizol + Doxybene, partner jen Doxybene.

    

 • Kateřina

  Dobrý den, asi před 2 – 3 měsíci u mě začala vaginální mykóza. Nejprve jsem mazala krémem Canesten a když se to nezlepšilo, zašla jsem ke svému gynekologovi. Předepsal mi čípky a krém Pimafucin. Bohužel opět nezabralo, následně jsem si koupila Canesten Gyn 6 dní, poté ještě Gyno pevaryl a stále u mě potíže přetrvávají. Už nevím co mám dělat, aby nepříjemné příznaky skončily. Máte nějakou radu, jak postupovat? Děkuji

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Používáte stále ten samý přípravek, pouze pod jinými obchodními názvy, proto to nepomáhá. Požádejte gynekologa, ať Vám nasadí Macmiror compl ung. vag. nebo něco podobného. Osobně bych se přikláněl ev. i zkombinovat např. s šetrným antibiotikem na polykání (ale to musíte řešit se svým gynekologem).

    

 • Claudi

  Dobrý deň, ešte vo februári mi zistili že mam ureaplazmu uz dlhšie ma trapila opakovana mykoza a bolesti pri pohlavnom styku. Predpisali mi antibiotika doxyhexal ktore som uzivala dva tyzdne. Pocas uzivania a ani potom som nemala pohlavny styk. Tieto antibiotika mi ale nepomohli problemy neprestali dokonca sa mi zhorsili lebo antibiotika mi vratili mykozu. Rozhodla som sa ze skusim homeopata. U neho som zatial bola na troch sedienach od marca ale nemam pocit ze by mi to nejak extra pomohlo. Mykozy presli ale ureaplazma zostala pri styku to stale boli (styk mam len s kondomom tak som si ista ze to nemam znovu prenesene). A tak by som sa chcela spytat co by ste mi odporuculi mam znova zajst ku gynekologicke nech mi skusi predpisat ine antibiotika alebo sa mam spoliehat na homeopata (ten je proti liecbe antibiotikami vraj by mi to len pohorsilo). Ďakujem za odpoveď

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Obávám se, že homeopatie není léčbou, která by problémy s infekcemi, o nichž píšete, mohla 100% pomoci. Bude rozumné znovu navštívit gynekologa.

    

 • Tománková

  Dobrý den pane doktore, už třetí měsíc mne trápí svědění a pálení zejména vnějších genitálií. Užívala jsem antibiotika a nyní ovestin. Vzhledem k tomu, že po antibiotikách nedošlo k žádnému zlepšení, navštívila jsem minulý týden urologa. Ten mi doporučil užívání ovestinu po 14 dnů denně. Dnes jsem absolvovala cévkování a sestra mi řekla, že cévkování šlo těžko, protože mám vevnitř všechno oteklé. Výsledky cévkování budou v pátek. Jsem vaše pacientka a na kontrolu mohu přijít v pondělí. Mám pokračovat v léčbě ovestinem? Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Ano, dnes jsme dořešili osobně v ordinaci.

    

 • lucie

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, lékař mi zjistil kvasinky a doporučil boraxové globule a ja se chci zeptat zda pri lecbe musim vynechat sex nebo při léčbě můžu sex provozovat děkuji za odpověď

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Pokud jej chcete provozovat, je lepší s prezervativem (partner může od Vás kvasinky získat, následně je pak zpět přenést na Vás). Osobně bych doporučoval spíš sexuální abstinenci.

    

 • Monika

  Dobrý den, prosím o radu jak si pomoci s kvasinkovou infekcí v době menstruace, mám doma krém clotrimazol, myslíte že to stačí a můžu mazat i při menstruaci? Menstruaci mívám i přes týden a čípky v době menstruace by se něměli používat. Můžete mi poradit co bych si mohla pořídit bez lékařského předpisu a používat i v době menstruace? Děkuji předem za odpově

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Existují tablety proti kvasinkám na polykání (Mycomax, Mycosyst atd.). Jsou ale na lékařský předpis, musí Vám je předepsat gynekolog

    

 • Z časopisu Maminka

  Už několik let mě trápí opakované vaginální mykózy, začínám z toho být fakt zoufalá, protože je to hodně nepříjemné. Existují nějaká režimová opatření nebo potravinové doplňky, které opravdu pomáhají? Co byste doporučil? Slyšela jsem, že dobrá je protiplísňová dieta, ale nevím, zda bych ji byla schopná dodržovat.

  • MUDr. Petr Kovář

   Těch opatření je řada. Primárně je potřeba pátrat po možné příčině opakujících se výtoků. Pokud nebude odstraněna, potíží se nezbavíte. Uveďme aspoň některé – drobná, ale stereotypně se opakující hygienická chyba, chronická infekce močových cest, infekce u partnera (kožní mykóza či chronický zánět prostaty), ale např. i zubní kaz u partnera v případě orálních sexuálních praktik. V případě léčby bych vám doporučil pomoc lékaře, která je daleko účinnější. Existují léky k vnitřnímu užití proti chronickým mykózám, které se mohou užívat i dlouhodobě. S velkým úspěchem lze vytvořit autovakcínu či alespoň začít užívat Candivac jako prostředek proti kvasinkám (volně v prodeji v lékárně). A pak máme k dispozici tzv. probiotika, například v podobě laktobacilových kultur k zavádění do pochvy. Slibně se jeví také Wobenzym jako očistná celotělová kůra.

 • veroniika

  Dobrý den, jsem těhotná(dnes jsem 39+0) a chtěla jsem se zeptat jestli mohu ještě používat pimafucin(vaginální kuličky) nebo macmiror complex 500 vaginální tobolky popřípadě které doporučujete více? Trpěla jsem na kvasinky a svědění celé těhotenství a opět mě to svědí a tyto kuličky mam ještě doma předepsané od svého gynekologa. Ke svému gynekologovy už nepůjdu,jenom na kontrolu do porodnice.
  Předem díky za odpověď

  • MUDr. Petr Kovář

   Ano, můžete užívat obojí. Osobně raději předepisuji Macmiror.

Napsat komentář

Vaše zpráva byla odeslána.
Při odesílání došlo k chybě.