Péče v období přechodu

Při klimakteriu dochází k útlumu funkce vaječníků, snižuje se tvorba hormonů, zastavuje se menstruační cyklus a dochází ke ztrátě plodnosti, u žen tento přirozený proces nastává zhruba kolem 50. roku věku. První příznaky se zpravidla projevují mnohem dříve – někdy již od 40. roku.

Co všechno péče zahrnuje

 • konzultace
 • stanovení hormonálních hladin
 • navržení vhodné hormonální úpravy jak v perimenopauze (období přechodu, spočívající v pozvolném vyhasínání hormonálních funkcí, trvající zpravidla 2 roky), tak v postmenopauze

Příznaky přechodu

Příznaky přechodu jsou návaly horka, zvýšení pocení, bolesti hlavy, poruchy spánku, změny nálad, stavy úzkosti, závratě, bušení srdce, pokles libida, nervozita, podrážděnost, vypadávání vlasů, bolesti kloubů aj.

Mohou nastat i případné zdravotní potíže – osteopenie a osteoporóza, poruchy menstruačního cyklu (zejména značná nepravidelnost menstruací), počínající únik moči aj.

Hormonální substituční terapie

je podávání ženských pohlavních hormonů ve vhodné kombinaci, jež mají za úkol upravit nežádoucí účinky výše uvedené. Podmínkou je vyloučení kontraindikací jejich podání - např. susp. nález v prsní žláze aj.

Nehormonální úprava

V případě, že hormonální léčba není vhodná nebo si ji žena nepřeje, je doporučeno vyzkoušet:

 • pravidelnou fyzickou aktivitu; ta má i výhodu udržování tělesné váhy a podpory správné funkční přestavby kostí,
 • volně prodejné potravinové preparáty s fytoestrogeny, zejména isoflavony,
 • reflexní elektroanalgesii, lázeňskou léčbu, eventuálně akupunkturu,
 • léčbu příznaků po domluvě s lékaři specialisty (neurolog v léčbě klim. návalů a poruše termoregulace aj.)

Prohlídka dutiny děložní u ženy po přechodu

Komentáře (49)

 • Lucie B.

  Dobry denn uzivam ovestin krem a zaroven mam doporuceno uzivat hydrofemin, ktery vytvari v pochve ochranny film proti pruniku nezadoucich bakterii ze strev. Jak ,kdy uzivat krem ovestin, aby se prez ochrannou barieru hydrofeminu dostal tam, kam ma, k posevni stene, ( sliznici)aby zesilila a chranila sama sebe? Dekuji za odpoved....

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené můžete ob den střídat po dobu min 1týdne, po zlepšení příznaků lze Ovestin užívat již jen 2x týdně. Blíže dle domluvy s registrujícím gynekologem.

 • Miriam

  Dobrý den, mám 47 let .Zavedené tělísko Levosert třetím rokem k vůli nadměrnému růstu sliznice a výskytu polypů.Poslední dobou mě pobolívá v podbřišku , při kontrole mi byl zjištěn polyp který mi zatím problém nedělá spíš mi bylo doporučena výměna tělíska k vůli zmenšování dělohy za menší tělísko . K vůli leidenské mutaci nemohu klasickou antikoncepci .Prosim o radu zda mohu ještě posečkat z výměnou tělíska .Nebo je nutná výměna ,byla jsem informována že délka Levosetru je nyní garantovaná na pět let.A bohužel menší tělísko je nákladnější a představa jak dlouho jsem čekala než tělo přijme tělísko byla značně dlouhá. Děkuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano skutečně délka působení Levosertu je garantována na 5let a lze vyčkat. Budou-li se však uvedené potíže opakovat pak doporučuji zvážení extrakce (vytažení) Levosertu a domluvu stran dalšího postupu s registrujícím gynekologem.

 • Iva

  Dobrý den pane doktore. Je mi 52 let. Užívám femoston mini 14 dní. Měla jsem výkyvy nálad, nespavost a jiné příznaky přechodu. Chci se zeptat zda se ustálí pocit hladu po užívání femostonu jsem i více unavená. Bolí hlava. Děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, neustálí-li se Vámi popisované příznaky do 2měsíců pak konsultujte se svým registrujícím gynekologem stran event.výměny HRT (hormonální substituční terapie) preparátu.

    

 • Petra

  Dobrý den. Mám návaly horka, je mi 49 let. Po hysterektomii 3 roky. FSH 43, LH 16. Estrofem 1mg beru 5 týdnů, v krvi estradiol v dostatku, progesteron pod nízkou mezí, návaly s paresteziemi stále, všechna vyšetření štítnice i neuro v pořádku, prý doplnit jen progesteron dle obvodní, cítím se zle i psychicky z toho špatného fyzického stavu. Děkuji.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano vhodné oponovat estrogen progesteronem,tj. souhlasím s doplněním progesteronu dle registrující gynekoložky např.preparáty Klimodien,Klimen aj.

    

 • Markéta

  Dobrý den,prosím o váš názor.Je mi 50 let.V září provedena kyretáž z důvodu hyperplázie,v říjnu zavedena Mirena,v listop.zjištěno vys. FSH,od prosince zhoršující se návaly,pocení,bolesti hlavy..,přidáno Lenzetto ,se kterým ještě vyčkávám.Podle vašeho názoru je nejlepší-1.mirena bez estrogenů,2.mirena s estrogeny,3.vyndání mireny?Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji mirenu s estrogeny s jejím výhledovým odstraněním do 5let v závislosti na klinických potížích. Nejprve vyzkoušejte 1x vstřik Lenzetta na předloktí, budou-li menopausální příznaky přetrvávat pak 2 max 3 vstřiky denně.

    

 • Marta

  Dobrý den pane doktore. Je mi 42 let, jsem bezdětná. Menstruaci jsem mívala pravidelně do 19. října 2019 vždy za 26 dní někdy o dva, tři dny později. V listopadu jsem měla zpoždění o 9 dní a tedˇ v prosinci již nemám menstruaci vůbec. Může se jednat o přechod? Návaly horka nemám spíše pocituji chlad, který po chvilce zmizí, také mívám mravenčení v dolních končetinách a bolí mě kolenní a kyčelní klouby. Moje babička mi, když jsem k ní jezdila na prázdniny říkala, že již ve 43 letech už měla pokoj od menstruace. Mohla jsem to po ní zdědit? Děkuji za radu.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano mohlo by se jednat o „přechod“ (menopausu), ale také je nutno vyloučit řadu jiných gynekologických diagnos (těhotenství včetně mimo děložního, hormonální změny, aj.)

    

 • Eva

  Dobrý den, je mi 61 let. V 45 letech my byly odebrány vaječníky i děloha. Asi 1 rok mám bolesti při sexu. Můj gynekolog mi řekl, že mám distrofii jako hrom. Předepsal mi Ovestin, který jsem užívala asi půl roku a vůbec mi to při sexu nepomohlo. Nyní mi řekl, že záleží na mně, jestli budu tyto čípky používat, že můžu zase začít. Chtěla bych znát váš názor, jestli je mi vůbec ještě možné pomoci.Jestli na užívání hormonu není moc pozdě. Děkuji za odpověď. Eva

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, určitě bych doporučil Ovestin užívat, lze ještě v kombinaci s vaginálním nehormonálním krémem VAGISAN či jiným např.Hydrofemin gel na zvlhčení sliznice a s protizánětlivými účinky. Blíže doporučuji konsultaci se svým registrujícím gynekologem.

    

 • sona

  dobrý den, je mi 56 let, chtěla bych se zeptat, je možné brát Mirelle ( nízkohormonální antikoncepce) i v přechodu, kvůli nočnímu pocení a návalům, mám s ní dobré zkušenosti, gynekolog doporučuje hormonální substituci – jaký je v tom rozdíl? proč mám naslepo zkoušet nějaký nový přípravek, když mi Mirelle tyto problémy eliminuje? děkuji za Váš názor T.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, Mirelle sama o sobě nenahrazuje hormonální substituci ve smyslu HRT,tj. není primárně určená k léčbě menopausálních přípravků, tudíž nedoporučuji užívat. Stran HRT je dnes velký výběr – zprvu lze začít např.i přírodní léčbou. Blíže dořešte cestou registrujícího gynekologa.

    

 • Helena

  Dobrý den, je mi 58 let a stále mám pravidelnou a dosti silnou menstruaci. Kromě toho, že je to „otrava“, nemám žádné potíže. Moje gynekoložka se snaží stále vymyslet, jak mi „ulehčit“. Dvě kyretáže, nějaké léky, které jsem brala čtvrt roku, to jsem sice nemestruovala, ale pak to stálo za to…teď sayana, což skončilo krvácením 14 dnů a opět hysterektoskopie. V mládí mi neseděla žádná antikonceoce, jedině dana. Část lékařů mi doporučuje hysterektomii, část prý to mám nechat na přírodě. Z hystarektomie mám strach, protže mám dost nadváhu, navíc jsem po 3 císařích a moje gynekoložka tvrdí, že tento zákrok v mém případě nelze provést laparoskopicky, ale jen operativně. Jsem zmatená, nevím jak se rozhodnout. Co by jste mi navrhl vy, kdyby jste byl můj gynekolog?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, taktéž bych Vám navrhl hysterektomii, tj.odstranění dělohy vzhledem k vleklým potížím stran krvácení a bez efektu konservativní (medikamentosní)léčby. Uvedený výkon se může provést laparoskopickou cestou v kombinaci s vaginálním přístupem. Vzhledem k předchozím 3xSC je možné, že při komplikacích se bude muset zvolit abdominální (tj.břišní)přístup, nebo tento primárně dle domluvy na konkrétním typu pracoviště.

    

 • Iva

  Dobrý den ,je mi 53 let.a jsem měsic po kyretáži,protože mi hodně narostla sliznice.14 dni po zákroku mi pani doktorka nasadila na 12 dni norethisteron po dvou dnech jsem začala menstruovat a mám brát antikoncepci mirelle.prý se mi to srovná a přestanu menstruovat.nikdy jsem hormony neuživala a když jsem si přečetla přibalový leták,tak mi nebylo dobře. Je tento postup správny.moc děkuji Iva H.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, jelikož neuvádíte výsledek histologie z kyretáže tak nejsem schopen objektivizovat z jaké příčiny Vaše krvácení je (perimenopausální, při myomu?, přednádorový stav?jiný? ) Blíže doporučuji dořešit cestou registrující gynekoložky na základě histopatologického výsledku, do té doby bych Mirelle neužíval.

    

 • Janousková

  Dobrý den, jsem 3.týdny po hysteroktomii,vek 52 let.,pro myom 7,5cm a velikou delohu. Bohužel mi ponechali vajecniky,ač jsem v prechodu svemu doktorovi sdelila,ze se priklanim k odstreaneni i vajecniku.Pro operaci jsem se rozhodla z důvodu velkého břicha.LAHV. V souč. době mám bolesti jako při menzes, bolesti v bocích, břicho stále jak balón. Na kontrole u gyn. jsem již byla,prý vše relativne v pořádku. Mám šílený strach z rakoviny vaječníků.Do toho prý do konce zivota nesmím cvičit,jezdit na bruslích na koni..nesmím pochovat své vnouče,poponést svého psa…vůbec nevím,co si počít,jsem psychicky na dně a zajímalo by mne,zda to tak opravdu je??Tím tedy konči múj aktivní život? A ještě by me zajímalo,kam odchází menstruační krev?A jakým způsobem se dají vajecniky ohlídat, myslím že ortel už je daný,operace pry v souč.době již není možná?Zatím mám bolesti ,ale určitě se budu chtít této hrozby zbavit.
  Předem děkuji za odpověď, Janouskova

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, jelikož děloha byla odstraněna již nemenstruujete a menstruační krev nikam neodchází. Objeví-li se krvácení pak není děložního původu. Vaječníky se kontrolují v rámci preventivní prohlídky 1xročně při UZ vyšetření v případě normy. V opačném případě vícekrát ročně. Výhledově je možné odstranění vaječníků laparoskopickou cestou na vlastní žádost. Blíže konsultujte cestou registrujícího gynekologa. Stran cvičení, jízdy na bruslích, koni a jiných aktivit můžete zcela bezpečně provádět za 3měsíce.

    

 • IVANA

  dobrý den.chci se zeptat.je mi 52 a 15 měsíců už nemám menstruaci.mužu ještě otěhotnět,při nechráněném styku?děkuji za odpoved.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, pravděpodobnost otěhotnění je v tomto věku extrémně nízká, ale nelze ji 100% vyloučit.

    

 • Krista

  Dobrý den, je mi 51 let a ráda bych se zeptala na prášky Activelle. Napsal mi je doktor na menopauzu jako hormonální substituční léčbu a já už po druhé, co je užívám, začala krvácet. Minulý rok v červnu jsem byla na kyretáži a po ní jsem půl roku nic nebrala a neměla jsem problémy ani s návaly (možná občas sem tam, ale nic, co by se nedalo vydržet) a nyní při kontrole v lednu mi doktor napsal ty prášky a já před 14 dny začala silně krvácet, tak jsem šla k panu doktorovi a tam mi bylo řečeno, že je to normální u jedné z deseti žen. Napsal mi Norethisteron, abych přestala krvácet. Ten jsem brala dle doporučení 5 dní (3 dny 3x, 2 dny 2x a 1 den 1x) a po 14 dnech jsem opět začala krvácet. Nejradši bych nebrala žádné prášky, protože v menopauze problémy nemám. Mám vysoký krevní tlak, se kterým se léčím a můj otec má za sebou už několik infarktů a dle lékařů mám k tomu také dispozice. Dočetla jsme se, že tyto prášky zvyšují riziko infarktu, tak se i docela bojím. Děkuji za radu, s pozdravem Š.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, prozatím bych Activelle vysadil a dále došetřil příčinu krvácení spolu s registrujícím gynekologem, případně provedl naplánování hysteroskopie s abrasí.

    

 • Jaja

  Dobrý den prosím o radu .Je mi 48 let od 40 neberu žádnou antikoncepci a a poslední 3 roky mám menstruaci sice pravidelnou ,ale extremě silnou dle kalíšku až pul litru . první dva dny jsem uplně k nepotřebě velké bolesti a silná migrena .lékařka mi napsala norethysteron 10 dní před očekávanou mestruaci ,ale ani po 3 měsících nevidím zlepšení .Jedná se už o přechod i když to mám pravidelné ? Mám si vyžádat odběr krve ?nebo kyretáž prosím o radu jak dále toto řešit děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, opakuje-li se uvedené déle jak 3 měsíce doporučuji UZ vyšetření cestou registrujícího gynekologa a zvážení chir.zákroku,tzv.hysteroskopie s abrasí (prohlédnutí dutiny děloží). Uvedené lze i ambulantně – blíže na: http://www.ambulantni-hysteroskopie.cz

    

 • Simona

  Dobrý den, je mi 42 let, mám pravidelnou menstruaci po 26 dnech (cca 3-4 denní krvácení), občas se mi objeví cysta. Tentokrát se mi menstruace zpozdila již o 12 dní (pokud budu počítat 26 denní cyklus) a stále se nedostavila a těhotenský test byl 10 den zpoždění negativní. Vždy mě před menstruací poměrně dost bolí prsa, většinou den dva před mě bolí hlava a také den dva před špatně spím a objevuje se mi akné. Tentokrát mě prsa vůbec nebolí, pleť mám krásně čistou, občas lehce zabolí hlava a trochu podbřišek. Cca těch 12 dní, co menstruace mešká mám návaly tepla, špatně v noci spím, přes den jsem naopak unavená. Navštívila jsem dnes gynekologa, který mi udělal ultrazvuk, vyloučil cystu i těhotenství a se závěrem počínajícího přechodu mi předepsal KLIMONORM, s tím že by se měla menstruace vrátit. Vzhledem k tomu, že se už delší dobu snažíme o miminko jsem ze závěru vyšetření špatná a ani se mi nechce brát hormony. Mohlo by opoždění nebo vynechání menstruace způsobit braní mateří kašičky 2x1ml denně, kterou jsem minulý měsíc začala brát ve vyšší dávce (do té doby 1x1ml denně), nebo se opravdu jedná o začínající přechod? Již jednou se mi menstruace opozdila (cca 14 dní), když jsem začala následně brát inofolic. Děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, stran zjištění předčasné menopausy se dá provést testace z krve. Prozatím bych Klimonorm neužíval není-li diagnosa jednoznačně potvrzená. Stran mateřské kašičky se nedomnívám že by tato mohla způsobit zpoždění menses. Blíže dle domluvy s registrujícím či jiným gynekologem ve Vašem okolí.

    

 • Viviann

  Dobrý den, je mi 24 let, jsem bezdětná, ještě studuji VŠ. Podstoupila jsem odstranění cysty na pravém vaječníku, bohužel byl prý velmi poškozený, a tak mi byl celý pravý vaječník i s vejcovodem odebrán, levá strana funguje bez problému. S ohledem na omezený počet vajíček mě zajímá, zdali se dostanu do přechodu s jedním vaječníkem dříve, nežli je průměr, s dětmi jsem spěchat nechtěla. Také mě poté zajímá, jaká je má šance na případné otěhotnění. Děkuji mnohokrát za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, šance na otěhotnění je nižší, ale spontánní cestou lze. S jedním vaječníkem menopauza dříve nenastává.

    

 • Květoslava

  Dobrý den pane doktore, asi 1 rok mám bolest na tlak na pravé straně v těsné blízkosti poševního vchodu a vyústění močové trubice, někde mezi nimi. Občas je to místo oteklé. Někdy to bolí i v klidu, při močení to občas pálí. U gynekologa jsem byla několikrát, poslal mě na urologii, kde mi udělali vyšetření moči – negativní. Vyzkoušela jsem několik mastí, bez výsledku. Problém se dál neřešil, změnila jsem lékaře. Tam mi provedli krevní vyšetření, které zjistilo výraznou hladinu IgG protilátek Herpes s typ 1 – větší než 30 arb. Byla jsem přeléčena lékem Herpesin a Zovirax, celkem 1 měsíc. Léčba pomohla bolavé sliznici, ale hlavní problém-bolest v blízkosti poš. vchodu- bohužel trvá. Momentálně jsem dobrala ATB na zánět močových cest. Zároveň mi byla ultrazvukem zjištěna zvýšená sliznice dělohy. Žádné potíže, (krvácení apod.) nemám. UZ mi nikdo nikdy nedělal, pouze cytologii. Výsledky krevních odběrů: Ca 125 – 9,1, CEA – 0,9, CA 19-9 – 4,01 Byla jsem odeslána do indikační poradny. Výsledek vyšetření: UZ vag. Sonda: Děloha v AVF, nehomogenní endometriální echo – výše až 7 mm V oblasti adnex bilat. bez rezistence CD bez volné tekutiny Abdom. Sonda: dtto Doporučení: dg. HSK + CP. Pokud bude přetrvávat nález v oblasti vulvy, možno připojit biopsii. Hned mě objednali. Ráda bych znala Váš názor. Prý jsem objednána na kyretáž. Je to preventivní snížení sliznice? Nedoroste? Jak dalece to spěchá? Musí se kyretáž provést v každém případě? Nestačilo by zatím provést HSK a histologii? Zákrok se zde provádí v plné narkóze. Kdybych měla smůlu a histologie byla pozitivní, znamenalo by to další narkózu v krátkém časovém sledu. Je mi 67 let a mám z toho obavu. Prosím o radu, objednali mě na 7.1.2018. Moc Vám děkuji za odpověď. Srdečně zdravím a omlouvám se za „slohové cvičení“.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedený výkon,tj. HSK,abrase a biopsie z oblasti pošev.vchodu bude postačovat – dále dle výsledku a domluvy s registrujícím gynekologem. Uvedené se provádí v celkové narkoze.

    

 • Martina R.

  Dobrý den. Je mi 55let, asi před rokem jsem začala pociťovat bolest při sexu, přestože partner je velmi ohleduplný. Lubrikační gely nepomáhají. S partnerem jsme spolu 4 roky a od počátku jsem s ním měla sexu zoufale málo,on je bývalý profi sportovec, nyní vyčerpaný. Zpočátku jsem se všemožně snažila, ale časem mě to přestalo bavit úplně. Nyní mám pocit, že když už k sexu dojde, je to jako bych „zarostla“.Nevím, zda je možné, že se moje bolestivé pocity staly „nepoužíváním“ nebo jestli také nemá vliv tělísko Mirena, které se mi obměňuje již po dobu 14ti let. Mirena mi byla aplikována pouze z důvodu nadměrného nárůstu sliznice a následného silného krvácení. Nyní mi moje lékařka doporučuje Vagifem 10, já se ale jakýchkoli dalších hormonů moc bojím, navíc – brát je a stejně mít nezábavný sex…proč? Hrozí mi jiné komplikace, když na úbytek sliznice nebudu nic brát? Nestačilo by vysadit Mirenu? Do kolika let je vhodné vůbec Mirenu mít? Děkuji Vám mockrát za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, Mirenu doporučuji extrahovat, místo toho VAGIFEM dle doporučení Vaší lékařky.

    

 • Ivana

  Dobrý večer, prosím o radu. Je mi 52 let, menstruaci jsem neměla skoro 12 měsíců. Během této doby jsem měla jen párkrát slabé návaly. Cítím se docela dobře, až na mírné závratě. Nerozumím ale tomu, proč mám neustále plodný hlen a měkký děložní čípek. Objevuje se u mně jen suchost v očích a ústech.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji došetření cestou registrujícího gynekologa s odběrem FSH /folikulostimulační hormon/ a ověření zda skutečně jste v menopause nebo ne a dle toho další postup.

    

 • Irena

  Dobrý den, prosím o radu. Za měsíc mi bude 50 let, mám příznaky období přechodu ( noční pocení, výkyvy nálad, občasné vynechání menstruace). Na doporučení gynekologa jsem vysadila Mirelle a po třech týdnech bez užívání jsem šla na odběr krve. Ten ukázal hladinu FSH 14 a pan doktor mi opět napsal Mirelle. Nevím, zda je v mém věku návrat k antikoncepci dobrým řešením nebo zda existuje jiná možnost. Moc děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, jelikož dle Vámi uvedené hodnoty FSH nejste v menopause (byla by jste pokud by hodnota byla nad 40) pak lze Mirelle opět dále užívat.

    

 • Simona

  Dobry den nebo snad vecer.Chtela jsem se jen zeptat podle meho lekare mam pocinajici menopauzu.Mam 45 let a zacala jsem mit trochu nepravidelnou menstruaci,spatne spim a hlavne jsem zacala mit vykyvy nalad.Proto mi pan doktor napsal antikoncepcni pilulky na 28 dni to znamena ze je beru porad.Prvni mesic jsem mela menstruaci po 21 dnech a to 7 dni ,ale dalsi menstruaci jsem dostala take po 21 dnech,ale trva uz 14 dni a nevim teda proc co je spatne.Jinak beru antikoncepci s nazvem jumbrele.Dekuji predem za odpoved

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, situace je na komplexní došetření zda se nejedná o organickou příčinu nepravidelného krvácení /zánět,polyp,přednádorové ev.jiné změny/ případně hormonální příčinu. Blíže doporučuji dořešit cestou registrujícího gynekologa.

    

 • Pavlina

  Dobrý den,je mi 47 let,pred dvěma roky mi gynekolog vysadil antikoncepci a už to prý nemám dostat.Dnes skoro po dvou letech se objevilo krvácení.Nemohlo se to znova spustit,nebo je to nějaký vážný problém?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, situace je na komplexní došetření. Nutno vyloučit zda není organická změny (zánět,polyp,ev.přednádorové změny), příp.zda se jedná o hormonální příčinu. Blíže proberte s registrujícím gynekologem.

    

 • Veronika

  Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou. Je mi 42 let, bezdětná. Vzhledem k border-line nálezu na vaječníku mě čeká totální hysterektomie s odstraněním vaječníků. Dostanu se tedy předčasně do menopauzy. Jiné zdravotní problémy nemám, absolvovala jsem sono prsou, které bylo v pořádku. Uvažuji o hormonální substituční terapii, abych předešla dlouhodobým problémům pramenícím z nedostatku estrogenu. Je to mém v případě – vzhledem k předchozí diagnóze možné? A lze doporučit konkrétní přípravek pro případ umělé menopauzy? Děkuji.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano užít lze, je zde mnoho preparátů k výběru, blíže doporučuji dořešit s registrujícím gynekologem na základě dílčích vyšetření,která se provádějí.

    

 • Abella

  Dobrý den, je mi 51 let, od února jsem skončila s braním HAK a podle krevních testů, které mi byly nabírány asi 2 měsíce poté, bych měla být v přechodu. Přesto jsem po 5 měsících od dobrání poslední HAK dostala menstruaci. Bohužel den před dovolenou u moře. Na doporučení mého gyn. jsem pro stopnutí MS začala s užíváním Norethisteron, který jsem vysadila po 5ti dnech. Následovala poměrně silná MS. Chtěla bych se touto cestou zeptat, jestli není možné, aby tento lék znovu vyvolal a vlastně obnovil ovulaci, menstruační cykly a nepříjemné problémy s tím spojené, když už jsem si v podstatě zvykla na menopauzu bez návalů atd. Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené není možné, tento lék by měl zastavit krvácení a v uvedené indikaci jste měla doužívat optimálně 10dnů

    

 • Edith

  Dobrý den ,je mi 51 let a přes 1rok nemám menstruaci.Tento měsíc se objevilo slabe tmavé spineni. Měla bych navštívit gynekologa?dekuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, vyšetření u registrujícího gynekologa doporučuji, obzvláště bude-li se špinění opakovat.

    

 • Eva

  Dobrý den ,chtěla jsem se zeptat zda-li je možné abych na sobě nepoznala menopauzu či přechod cítím se dobře a nepozoruji žádné nepříjemnosti s tím spojené,porodila jsem dvě děti , měla jsem problémy s krvácením a tak v 50 letech mi zavedl lékař tělísko Mirenu, nikdy jsem žádné hormony nebrala a dodnes neberu , roční kontroly a stěry byly v pořádku až poslední cytologie v 54 letech nedopadla dobře , byla přítomná i infekce HPV a proto k vzhledem k věku jsem podstoupila konizací a výsledek byl v pořádku ,ale infekce zůstala a ptám se odkud se vzala ,když nemám partnera, kontrola má být za rok není to pozdě?Děkuji za odpověd

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, nákaza HPV probíhá ve více jak 90% pohlavním stykem a dá se říct, že jde o nejčastější sexuálně přenosnou chorobu. Cesty přenosu jsou však možné i jinou cestou, např. z matky na plod při porodu, dotykem vlhkých kontaminovaných věcí (ručník) atd. Použití kondomu při pohlavním styku nezabrání přenosu infekce! Nakaženost žen virem HPV ve věkové skupině 15-25 let je podle některých studií více 50%. U velké části nakažených žen dojde do roka od nákazy za pomoci vlastní imunity ke spontánnímu uzdravení bez toho, aby se přítomnost viru nějak projevila. K nákaze může dojít opakovaně, prodělaná infekce nevytváří imunitu.Testování na přítomnost HPV infekce u žen do 30 let nemá v současné době žádný smysl. Přítomnost HPV infekce nic neznamená a jak je výše popsáno je velmi častá. U části žen virová infekce v těle zůstává a virus proniká do buněk na sliznici a začíná je měnit v přednádorové a postupně až ve zhoubný nádor. Proto přítomnost virové infekce u žen nad 30 let znamená do budoucna velké riziko pro vznik prekancerózy či zhoubného nádoru. Riziko zhoubného nádoru je ve všech věkových kategorií u žen majících pohlavní styk. V souboru Námi ošetřených pacientek máme nejmladší ženu s prokázaným zhoubným nádorem ve veku 18 let. Sexuální život začala na přelomu 14 a 15 roku, takže HPV infekci stačilo ke změně zdravého děložního čípku na zhoubný nádor něco málo přes 3 roky.

    

 • Martina

  Dobrý den je mi 45 let po 40cátém roku jsem začla brát antikoncepci Mywy a chtěla jsem se zeptat jestli je normální že u mně neprobíhá celé ty roky žádná menstruace mám strašné návaly horka a potím se i tehdy kdy to není nezbytně nutné chtěla jsem se zeptat jestli nemůžu už být v přechodu má gynekoložka mi tvrdí že to je zcela normální a že prý v přechodu nemůžu být už jsem uvažovala o tom že antikoncepci vysadím a budu čekat zda se mi menstruace neobnoví když se mi neobnoví tak se chci ještě zeptat zda je možné že bych mohla otěhotnět když žádná menstruace neprobíhá již tolik let a neprobíhala by ani třeba po vysazení antikoncepce DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, je vhodné zjistit příčinu neprobíhající menstruace. Menopausa („přechod“) může být pouze jedna z nich. Uvedené lze otestovat odběrem z krve. Těhotenství i ve Vašem věku je samozřejmě možné. Blíže doporučuji došetřit s registrujícím gynekologem.

    

 • Jarka

  Dobrý den je mi 40 let, antikoncepci jsem nikdy neužívá, dnes jsem měla jeden den špinění místo menstruace, ta se nedostavil, posledni rok trpím bolestmi hlavy vždy před ciklem , pnutí v prsou, a i špatné spím, může se jednat o přechod? Test jsem si dělala, byl negativní. Předem moc děkuji za odpověď jarka

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den mohlo by se jednat o menopausu „předchod“ ale nemusí. Příčiny mohou být různé /hormonální,organické, aj./ Blíže doporučuji došetření cestou registrujícího gynekologa.

    

 • Zuzana

  Dobrý den, je mi 44 let, v loňském roce mi začala vynechávat menstruace (duben, červenec, srpen) a občas jsem se v noci potila na hrudníku. Moje gynekoložka mi na podzim aplikovala injekci Agolutinu, po které jsem do týdne menzes dostala. Poté opět výpadek, po cca 4 měsících jsem lékařku požádala o krevní testy, zda již nejsem v přechodu, což odmítla s tím, že pro ni jsou důležité klinické příznaky a že pokud chci, můžu si zakoupit test v lékarně, ale na přechod že jsem ještě mladá. Chtěla mi aplikovat další Agolutin, což jsem odmítla s tím, že upřednostňuji bylinnou léčbu, čemuž se jen zasmála. Koupila jsem si přípravek DRMEK FORTE s vitamínem E, který nyní užívám asi 1 měsíc, ale zatím se menstruace nedostavila (v letošním roce menzes tedy pouze v březnu),naopak příznaky přechodu jsou intenzivnější, v noci se potím skoro pravidelně, návaly horka i přes den, mám stále nafouklé břicho a mírně jsem přibrala na váze. Prosím o radu jak postupovat. Mám raději vyzkoušet nějaký přípravek z červeného jetele ? Předem moc děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené bylinné preparáty nebo homeopatika určitě užívat můžete. V případě, že uvedené příznaky budou zesilovat lze určit hladinu FSH/folikulostimulační hormon/ z krve. Dle toho lze spolehlivě určit zda jste v menopause. Nemáte-li důvěru ve svého lékaře máte právo na změnu.

    

 • renata

  DOBRÝ DEN JMENUJI SE RENATA JE MI 53 LET VE 40 LETECH PO 3 DĚTECH MI VZALI DĚLOHU,VAJEČNÍKY NECHALI BYLI ZDRAVÍ JSEM V PŘECHODU 13LET, NAPOSLED JSEM BRALA RIZOL, KAŽDÝ PŮL ROK VÝBORNÝ SKVĚLÍ ALE BOHUŽEL HO PŘESTALI VYRÁBĚT, TED MÁM 2 ROKY INJEKCI ZA 70KČ ,ALE POSLEDNÍ DOBOU SE STÁLE POTÍM MÁM NÁVALI BOLÍ MĚ HLAVA, HLAVNĚ TO POCENÍ JE DĚS NENÍ PROSÍM MOŽNÉ ŽE TA INJEKCE(BOHUŽEL NEVÍM NÁZEV¨) PŘESTÁVÁ FUNGOVAT, K TOMU JEŠTĚ BERU MERILLIN HARMONY, MŮŽETE MI PORADIT DĚKUJI

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den,u Vás je situace na komplexní došetření registrujícím gynekologem stran případného nasazení HRT (hormon.terapie) ve formě tablet případně možno i topickou formu ve sprayi.

    

 • Jana

  Dobrý den, moc Vás prosím o radu. Je mi 52 let, dle krevních testů na hormony nejsem v přechodu. Roky beru Minesse a nemám žádné potíže, občas silnější krvácení, mám tři sledované malé myomy, nezvětšují se. Dle dostupných informací se může tato nízkodávková antikoncepce brát i v období případného nastupujícího přechodu. Lékař navrhuje změnu na Novofem, ale mám obavy, protože je tam prvních 16 tablet jen s estrogenem, a to by mohlo zvětšit myomy a zvýšit děložní sliznici, tu mám nyní nízkou dle ultrazvuku při užívání ant. a už bych opravdu nechtěla zažívat velmi silné krvácení, když jsem nyní v pořádku. Chtěla bych se zeptat na váš názor, na užívání nízkodávkové ant. v mém věku – nebo je lepší přejít na hormonální substituci. Ant. obsahuje monofázické tablety a beru je dva měsíce v kuse, potom dělám pauzu, krvácení se slabší nebo přiměřeně silnější dostaví vždy. Nebo bych měla místo navrhovaného Novofemu brát Activelle, kde jsou také monofázické tablety? Je tedy lepší přejít na hormonální substituci, má méně rizik, než pokračovat v ant. Minesse? Vysadit ant. a nebrat nic lékař nenavrhuje a ani bych to nechtěla, čekat, co se stane, pokud nejsem v přechodu, silné krvácení by se jistě mohlo vrátit a k tomu další problémy s možným kolísáním hladiny. hormonů po letech braní ant. Děkuji vám za odpověď a omlouvám se za dlouze popsaný dotaz, ale snad je to srozumitelné.

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Dobrý den, nejprve bych otestoval hladinu FSH zda-li jste v přechodu či nikoliv. HRT zvážit jen v případě že jste v předchodu a máte ještě navíc klimakterické potíže (tj.návaly,despresivní symptomatologii aj.). Blíže proberte se svým registrujícím gynekologem.

    

 • Dana

  Dobrý den,již několik let mám velmi silné bolesti hlavy které jsou spojeny s menstruací.Poslední rok jsou bolesti přímo nesnesitelné.Můj gynekolog mi neporadil co s tím dělat.Chtěla bych vědět zda můžu chtít,aby mi vyvolal umělý přechod popřípadě co by jste mi poradil vy.Děkuji za odpověd Dana

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Dobrý den, bolest hlavy trvalého charakteru je minimálně na došetření neurologem a ve spolupráci s ním bych pak postupoval dále. Umělé navození cyklu bych ihned neprováděl. Blíže doporučuji dořešit se svým registrujícím gynekologem.

    

 • B.

  Vážený pane doktore, prosím o Váš odborný názor. Můj problém v bodech: 50 let, bezdetna, autoimunitni onemocneni (SLE a revm. artritida – um. hormony mi vyvolávají atak nemoci). 2x odstranění děložního polypu: před 8 lety a před 1,5 rokem. Min. rok začala nepravidelnost v cyklech. Nyní poslední menstruace zač. září. Po 45 dnech sliznice 7 mm, Agolutin, menstruace ale nepřišla. Sliznice 62. den „cyklu“ 7,8 mm. Mam dostat nyní opět Agolutin. Pokud MS nepřijde, mám se podrobit hysteroskopii, jestli není výška sliznice způsobena polypem. Doporučil byste kyretáž s histologií? Sliznice atrofuje sama nebo musí odejít s MS nebo uměle kyretáží? Mohlo by se jednat o nádor a byl by na ultrazvuku vidět ? Mám aplikovat progesteronový krém nebo se podrobit odstranění dělohy a vaječníků? Velice děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, v prvé řadě bych u Vás došetřil hladinu FSH /folikulostimulační hormon/zda již nejste v menopause. Určitě bych ihned nedoporučoval v pořadí již 3.zákrok stejného typu. Blíže doporučuji dořešit se svým registrujícím gynekologem.

    

 • Marie

  Marie. Dobrý den.Je možné abych ve věku 65let a 6 let bez menstruace ,při nechráněném styku,kdzž se partner udělá do mne , otěhotněla? Děkuji.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, pravděpodobnost otěhotnění v uvedeném věku je téměř nulová.

    

 • JANA

  Dobrý den. Již 2. rok mě trápí návaly a pocení. Vyzkoušela jsem již vícero přípravků rostlinného charakteru, naposledy pak lék MENOFEM……..Vždy mám stejný problém – úleva trvá cca 1-3 měsíce poté, co přípravek zabere. Velice jsem věřila poslednímu přípravku – tedy léku – MENOFEM, ALE SITUACE SE OPAKUJE-po měsíčním nadšení se návaly a pocení opět vrátily. Prosím Váš názor, zda je to běžné. Děkuji. (51 let)

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, trápí-li Vás uvedené klimakterické potíže neustále, doporučuji dořešit se svým registrujícím gynekologem stran nasazení některého z přípravků HRT(tj.hormonální substituční léčby). Jako další alternativu lze ve Vašem případě vyzkoušet některý z homeopatických přípravků.

    

 • Jana

  Dobrý den, je mi 56 let. Na gynekologické prohlídky chodím pravidelně. Bohužel se mi stává, že se mi stále objevuje velmi slabé špinění. Teď např, opět po půl roce. Trvá třeba jen 3 dny. Lékař mi sice tvrdí, že to je v pořádku, že nejsem jediná. Prý to necháme doznít. Je to v těchto letech normální jev?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, osobně bych příčinu došetřil. Nejprve zda je špinění vaginální a není-li například z okolí konečníku či ústí močové trubice, dále pak opětovně gynekologicky bude-li uvedené neustále pokračovat.

    

 • Věrka

  V prosinci mi bude 44 let a poslední dva roky jsem se trochu spravila. Vždy jsem vážila okolo 65 kil. Dnes mám 80 kilo a nemohu je snížit. Četla jsem, že jedním z příznaků menopauzy je přibírání na váze a špatné shazování kil dolů. Menstruaci mám pravidelnou, ale to jsem se dočetla, že není u některých žen až tak rozhodující ukazatel, že podle toho se nemohou řídit. Poslední dobou se během noci probouzím a musím se jít vyčůrat. Nejsem si jista, jestli to není už přechod. Mamince bylo krátce po 46 roce, když byla v přechodu a sestra byla v přechodu v 52 letech. Mám dotaz, jestli je přibírání na váze, noční probouzení a maminky věk dostatečným potvrzením nadcházejícího přechodu. Děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den,Vámi uvedené příznaky nemusí jednoznačně pouzkazovat na nadcházející klimakterium, tj.přechod. Uvedené lze zjistit odběrem z krve. Blíže doporučuji dořešení se svým registrujícím gynekologem.

    

 • Olga

  Dobrý den, v 42 letech jsem byla na velké operaci, při které mi byla odebrána děloha. Předtím plastiku děložního čipku, 2x kyretaze. Nyní mi je 48 let, měla jsem velké výkyvy nálad, návaly,zmena tlaku. Nyní jsem měla asi půl roku pokoj. Teď opět občasná bolet vaječníků, návaly. Je možné, že po půlroční pauze to mohou být opět problémy k menopauze. U gynekologia byla vše v pořadu, jsem silná astmaticka. Nechce mi predepisovat žádné příspěvky hormony prášky nebo injekce. Kamarádka má mast na hormony. Můžou být tyto problémy ještě k menopauze??

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano o může se jednat o klimakterické potíže v souvislosti s odstraněním dělohy. Jelikož neznám Vaší podrobnou anamnesu lze jen těžko soudit proč kolegové nechtějí předepisovat žádné hormonální preparáty či injekce. Předopkládám,že k tomu je medicínksý důvod. Nejste-li si jistá registrujícím gynekologem máte samozřejmě právo na změnu resp.konsultaci na jiném pracovišti.

    

 • Jana

  Dobrý den, mám možná hloupý dotaz. Bude mi 40 let. Jsem bezdětná. Léta beru antikoncepci. Začala jsem přibírat na váze, nejdřív skokově 10 kg za 3 měsíce, pak pomalejším tempem ještě další 4 kg. Může se jednat o brzký začátek menopauzy, když pravidelně menstruuju a jiné příznaky nemám? (Chápu, že pokud žena pravidelně menstruuje, není v přechodu, ale já považuju totiž menstruaci při braní antikoncepce za jakousi „uměle vyvolanou“.) Děkuji.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, může se jednat o brzký začátek menopausy jak uvádíte, ale také nemusí. Vaše situace je na komplexní došetření registrujícím gynekologem. Může se jednat o celou řadu poruch jak gynekologických, endokrinologických, aj.

    

 • Tereza

  Dobrý den, bude mi 22 let a chtěla bych se zeptat, jestli je u mě pravděpodobná předčasná menopauza vlivem dědičnosti. Menstruaci mám pravidelnou od 13ti let. Ptám se proto,že moje babička z otcovy strany ji měla do 40 let a já jsem spíš po otci než po matce. Může to mít na to nějaký vliv? A měla bych s předčasnou menopauzou něco dělat, pokud by nastala? Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené lze dořešit se svým registrujícím gynekologem, lze poznat z odběru FSH/folikulostimulační hormon/z krve a dle toho stanovení dalšího postupu.

    

 • Lenka

  Dobrý den, ve 41 letech mi byl odebrán druhý vaječnik. Jsem tři měsíce od operace. Doktor mi doporučil brát hormony, že jsem jěšte mladá. Já bych radši byla bez nich. Návaly mám, ale zatím to zvládám. Co je podle vás lepší. Předem moc děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, sdílím názor svého kolegy, konečná volba je však na Vás.

    

 • Jana

  Dobrý deň, mám 45 rokov a pred ôsmimi dnami som začala užívať Femoston- začali mi strašne moc padať valsy a svrbieť pokožka hlavy. Kožná mi povedala že mam pokračovať v braní liekov a konzultovať problém s gynekol. ten sa však jasne nevyjadril. Neviem či mám pokračovať v užívaní lieku alebo mám prerušiť liečbu. Ďakujem za odpoveď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, jelikož nevím přesné okolnosti nasazení přípravku Femoston (zda klimakterické potíž či jiné) doporučuji dořešit se svým registrujícím gynekologem. S užíváním bych na Vašem místě přestal pokud se vyskytnou tyto příznaky: zežloutnutí kůže nebo bělma očí (žloutenka). To mohou být příznaky jaterního onemocnění, dále významný vzestup krevního tlaku (příznaky mohou být bolest hlavy, únavnost, závratě), nově výskyt migrenózní bolesti hlavy, těhotenství, zpozorujete-li příznaky krevní sraženiny jako je např.:bolestivý otok a zarudnutí nohou, náhlá bolest na hrudi, obtížné dýchání aj…..

    

 • Michala

  Dobry den jemy 39 let.10 let jsem brala depo proveru.Po domluve sekarem jsem.podstoupila podvazani vajecniku abych neotehotnelA.Prvni menstruaci po podvazani jsem dostala po roce a pul.Prvni 3 mesice menstruace probyhala v normalu.Dalsi mesic jsen krvacela vice.APosledni dva mesice krvacim dost Malo. Menstruace je svetle cervena.Odte doby velice spatne spim v noci se potim bolesti hlavy kloubu unava zmeny nalad .Chci se zeptat muzu bejt v prechodu kdyz myje 39

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano možné to je, proto doporučuji komplexní došetření Vašim registrujícím gynekologem, dle toho pak stanovení dalšího postupu.

    

 • mirka

  Dobrý den,bude mi 52 roků, mám problémy s nepravidelnou menzes.Lékař mi ordinuje inj agolutinu,chci se zeptat zda je to nutné,přibrala jsem na váze,jím stejně a pohyb mám.Nechci užívat hormony,obtíže nemám,ale lékař tvrdí,že by mi mohla narůstat děložní sliznice a skončila bych na kyretáži.Mám dilema zda chodit na injekce nebo nechat plynout přirozeně…

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, injekce nutné nejsou ,dobral bych FSH /folikulostimulační hormon/ zda již nejste v menopause a dále také záleží na výšce děložní sliznice, doporučuji vyšetření Vaším registrujícím gynekologem a na základě toho pak další domluva

    

 • Iveta

  Dobrý den je mi 49 let.Nikdy jsem neměla antikoncepci a menstruaci jsem měla většinou za 21-24dní,Před půl rokem jsem začala krvácet asi tři týdny do toho bušení srdce,kolísavý tlak,závratě a velká únava.Paní doktorka mě poslala na kyretáž a nasadila hormony Norethisteron menstruace se mi upravila a výše uvedené zdravotní problémy skoro vymizely.Po 6 měsících mi paní doktorka začala snižovat dávku hormonů z 20tbl.za měsíc na 10tbl.opět se mi vrátily ty samé potíže jak s menstruací tak i zdravotní.Já osobně si myslím,že by mi měla paní doktorka hormony opět navýšit nebo udělat test hormonálních hladin.Prosím o radu.Děkuji I.M

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, v prvé řadě bych doplnil Vámi uváděný odběr hormonů – hlavně FSH /folikulostimulačního hormonu/ zda nejste již v menopause a dle toho ev.směroval léčbu dále

    

 • Ludmila

  Letos v dubnu mi bude 57 let. Rodila jsem 3x (ve 22, 24 a 40letech). Antikoncepci jsem musela brzy po třicítce vysadadit-zvyšovala mi krevní tlak. Stále mám menstruce (i když jsou slabší,než kdysi bývaly), ale jsou pravidelné. Pozoruji i ovulační hlen uprostřed cyklu.Mohu ještě i v těchto letech otěhotnět? S manželem jsme spolu už 35 let, stále se milujeme, máme nádherný vztah. Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Dobrý den, ve Vašem věku je riziko otěhotnění nepravděpodobné, ale vzhledem k uvedenému doporučuji určitě komplexní došetření gynekologem zda se nejedná o přednádorové nebo nádorové změny

    

 • Eliška

  Dobrý den. Je mi 57 roků a asi půl roku mám problém s tím, že mi při pohlavním styku vznikají bolestivé trhlinky na hrázi u poševního vchodu. Partner je velice tolerantní a opatrný, začali jsme používat lubrigační gel, ale nepomáhá to. Moje gynekoložka mi poradila místo gelu používat mast Fungicidin, což asi zabrání vzniku případné mykózy při poranění, ale problém to nijak neřeší, trhlinky se dělají po každém styku. Zajímalo by mě, jestli je ještě nějaké řešení nebo už se musím v mém věku pohlavního styku vzdát. Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Pokud to gynekoložka schválí, lze dočasně dávat lokálně estrogeny. to jsou ženské pohlavní hormony v masti či čípcích, lidově řečeno „oživí“ sliznicic, ta se stane pružnější a méně křehká.

    

 • Eva

  Dobrý deň, čoskoro budem mať 45 r. Posledný menzes som mala po 31 dňoch, teraz mi opäť mešká je to už 36 deň. Je to začiatok menopauzy? Mala som 2 pôrody, antikoncepciu som prestala užívať pred 5 rokmi. U gynekológa som bola v júni 2016 a všetko bolo v poriadku.

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Průměrný věk přechodu je mezi 42 a 54 lety , u naší populace ve 49 letech. Toto prodloužení cyklu může skutečně signalizovat blížící se přechod, který trvá v průměru 2 roky a je doprovázen příznak jako noční pocení, zvýšená únavnost, střídání nálad, nervozita, vypadávání vlasů, bolestí kloubů aj. Zjištění je na základě hormonálních hladin FSH, na vyžádání provede gynekolog.

    

 • Jana N.

  Dobrý den pane doktore,
  velice Vám děkuji za přínosné informace k postupu vyšetřování neplodnosti, moc je oceňuji.

  Protože má první gynekoložka kromě spermiogramu a hormonálního profilu nepostupovala dle Vašeho postupu, navštívila jsem jinou lékařku, která mi po podrobné anamnéze nechala provést několik krevních rozborů, kromě rutinního ověření RH faktoru a pohlavně přenosných chorob také reprodukční imunologii a TROMBOFILNÍ STAVY.

  Jako podpora správné průchodnosti vejcovodů byla doporučena rehabilitační metoda paní Mojžíšové a zmírnění dopadů stresů příjemným aktivním i pasivním odpočinkem, včetně spontálního svádění partnera. Stres i vadné držení těla totiž negativně ovlivňují správnou funkci vejcovodů a dalších orgánů.

  V imunologickém krevním rozboru mi byly zjištěny mírné odchylky a u trombofilních stavů mi byla zjištěna LEIDENSKÁ MUTACE, hezerozygot (5 krát až 10 krát vyšší riziko trombózy při gynekologické operaci, rizika v těhotenství – v dnešní době dobře řešitelné, ale pochopitelně je důležitá včasná diagnostika).

  Teď mě čeká návštěva imunologie a hematologie a s nově zjištěnými výsledky a po konzultaci s těmito lékaři budu zvažovat další postup cesty za miminkem

  Vím, že Vám, pane doktore, je výše uvedený postup jasný, popisuji ho hlavně pro jiné pacientky. Bohužel, narozdíl od laparoskopie, osvěta o leidenské mutaci je velice malá, u metody pí Mojžíšové a nutnosti zmírnění dopadů stresu je to snad o něco lepší.

  Ráda bych Vám ještě jednou moc poděkovala za informace.

  Dalším snažilkám přeji hodně štěstí.

  Jana N

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, mnohokrate dekuji jak za sebe tak za cele nase pracoviste ze poskytnute informace pro Vas byly cenne a uzitecne a ze na zaklade vysledku jednotlivych vysetreni budete postupovat dale. Preji hezky zbytek dne.

    

Napsat komentář

Vaše zpráva byla odeslána.
Při odesílání došlo k chybě.