Kolposkopie

Kolposkopie je vyšetřovací metoda, při níž se pomocí speciálního mikroskopu (kolposkopu) prohlíží pochva a děložní čípek.

Co kolposkopie zjišťuje

Kolposkopie je nedílnou součástí preventivních gynekologických prohlídek a umožňuje včas zachytit přednádorové, zánětlivé či jiné změny na děložním čípku, případně v pochvě nebo na zevních rodidlech.

Jak vyšetření probíhá

Do pochvy je jemně zavedeno speciální vyšetřovací zrcadlo, lékař pak dělohu prohlédne prostřednictvím mikroskopu (kolposkopu), který pouze přiloží před pochvu. Mikroskop je schopen zvětšit obraz až 60x, takže lékař může zaznamenat změny, které jsou běžným okem nepostřehnutelné.

K vizuálnímu zvýraznění změn na čípku se také někdy smotkem vaty na špejli aplikuje malé množství roztoku kyseliny octové nebo Lugolova roztoku. Ty reagují s atypickými buňkami jinak než s normálními, takže kritická místa změní barvu.

Z podezřelých oblastí se pak případně cíleně odebere vzorek.

Jak často by ji žena měla podstoupit

Každá žena by měla kolposkopii podstoupit v rámci preventivní gynekologické prohlídky pravidelně alespoň jednou ročně (ideálně jednou za půl roku).

Komentáře (2)

 • Veronika

  Dobrý den, prosím o radu: byla jsem na konizaci čípku (N871) před 8 dny a studuji si lékařskou zprávu. Co prosím znamená zkratka: kolpo: LGL na PP BE + P. Předem děkuji, Veronika

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den jedná se o tzv.LG/low grade /lézi,tj. nízkého stupně: zkratky znamenají že na předním pysku /části čípku/ je tzv.BE-bílý epitel + P /puntičkování/ což jsou kolposkopické zkratky pro popisování změn nízkého stupně. Blíže doporučuji dořešit s registrujícím gynekologem případně kolposkopickým expertem (lékařem zabývajícím se onemocnění čípku)

    

 • H.

  Dobrý den chci se zeptat co znamená když mi doktor odebral biopsii z děložního čípku a napsal do zprávy ATZ I,pás hBE nad niveau mezi č 11-4 děkuji za odpověď

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Jedná se o popisné údaje mapující čípek děložní, v podstatě lékař upozorňuje na místo, které chce, aby se odebralo (podobně jako by někdo v mapě popsal nějaký bod). Odborně řečeno jsou to jakési ostrůvky sliznice, která se odlišuje a má se z ní vzít právě ona biopsie. Samo o sobě toto neznamená nic, z čeho by se měl člověk hroutit, důležitý bude právě vzorek odebraný pod mikroskop.

    

Napsat komentář

Vaše zpráva byla odeslána.
Při odesílání došlo k chybě.