Kolposkopie

Kolposkopie je vyšetřovací metoda, při níž se pomocí speciálního mikroskopu (kolposkopu) prohlíží pochva a děložní čípek.

Co kolposkopie zjišťuje

Kolposkopie je nedílnou součástí preventivních gynekologických prohlídek a umožňuje včas zachytit přednádorové, zánětlivé či jiné změny na děložním čípku, případně v pochvě nebo na zevních rodidlech.

Jak vyšetření probíhá

Do pochvy je jemně zavedeno speciální vyšetřovací zrcadlo, lékař pak dělohu prohlédne prostřednictvím mikroskopu (kolposkopu), který pouze přiloží před pochvu. Mikroskop je schopen zvětšit obraz až 60x, takže lékař může zaznamenat změny, které jsou běžným okem nepostřehnutelné.

K vizuálnímu zvýraznění změn na čípku se také někdy smotkem vaty na špejli aplikuje malé množství roztoku kyseliny octové nebo Lugolova roztoku. Ty reagují s atypickými buňkami jinak než s normálními, takže kritická místa změní barvu.

Z podezřelých oblastí se pak případně cíleně odebere vzorek.

Jak často by ji žena měla podstoupit

Každá žena by měla kolposkopii podstoupit v rámci preventivní gynekologické prohlídky pravidelně alespoň jednou ročně (ideálně jednou za půl roku).

Komentáře (26)

 • Sabina

  Dobrý den, dá se pouze z kolposkopie zjistit, zda se u změn na čipku jedná o přednádorové nebo zánětlivé nebo jiné změny? Nebo je pro ověrění nutná histologie? A pokud se to pozná z kolposkopie, dokáže z ní lékař zjistit u to, jak vážný nález je? Děkuji

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, z podezřelých míst je vhodné vzít kousek tkáně na histologické vyšetření. V některých případech se dokonce rovnou přistupuje i ke konizaci. Přístup je ale individuální.
 • Jarka

  Dobrý den, prosím o vysvětlení, vo znamená ve zprávě z kolposkopie: siroke E s ostrou SCJ u š. 5 a 11, drobná ložiska dBE u č. 11 s Jp PB u č. 11??? A závěr: HGL/ASC-H/HR HOV negativni dale dle histologie, dop. do CIN1 disp. do 6 měsíců u sveho gynekologa, CIN2+ konizaci. Dekuji Vam za preklad.

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den přesné znění a postup Vám vysvětlí gynekolog. tato poradna neslouží k přesné interpretaci výsledků.
 • Eva

  Dobrý den, V 02/2023 mi vyšel z cytologie ASCUS a zároveň HPV pozitivni (negativní pro HPV 16 a 18). Byla jsem odeslána na expertni kolpo, ktera probehla v 05/2023, a kde vyšel nesuspektni kolpo nalez a podstoupila jsem tam ještě test cintec. Ten však vyšel pozitivni. Expertni kolposkopista nabízí buď konizaci nebo kontroly po půl roce s tím, že by na mém místě spíše vyckaval. Můj gynekolog ale doporučuje konizaci. K jaké variantě se prosím kloníte - je v této situaci větší riziko čekat anebo právě samotná konizace? Děkuji

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, záleží na více faktorech /věk, přání dalších těhoteství, přechozí gyn. zákroky, atd., atd./, nepanuje jednotný názor ani mezi expertními kolposkopisty.
 • Adriana

  Dobrý deň, bola som na expertnej kolposkopii, a v správe mám napísané toto. Čo to prosím znamená ? ( čaká ma konizace čípku). - hrdlo lacerované u č. 9, ATZ 0, četná otevřená a lemovaná ústí žl. krypt, některá kompletně vyplněna denzním BE Ďakujem za odpoveď.

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, dle popisu na čípku máte změny, které mohou svědčit pro přednádorové změny. Konizace zajistí přesné došetření a často i vyléčení stavu.
 • Kateřina

  Dobrý den, měla bych dotaz ohledně histologie. Byla jsem před měsícem na konizaci a ráda bych slyšela váš názor na histologii. Řezy děložním čípků M který je na povrchu kryty pravidelným dlaždicovým epitelem. Tento v oblasti transformaci ní zóny přechází v úseky dlaždicobuněčné metaplazie s dysplazii charakteru CINII - bloky 1,3,4,5,6,7. Ve sliznici endocervixu je středně intenzivní chronický zánět s erozemi. Endorcervikální žlázky jsou přiměřené, místy cisticky dilatované - ovula Nabothi. Popsané změny dosahují v několika blocích okrajů konizátu - směr endocervix. Dysplazie interapiteliální CIN II Koilocytoza /HPV infekce Metaplazie dlaždicobuněčná Zánět chronický erozivní Dysplazie v okraji konizatu směr endocervix Imunohistochemické vyšetření p16 pozitivní Bohužel jsem byla u dvou doktorů a ti se nedokáží shodnout zda podstoupit rekonizaci či nikoliv. Dále by mě zajímalo co přesně znamená intenzivní chronický zánět se erozemi. Moc děkuji za odpověď

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, zde je rozhodnutí dalšího postupu na expertním kolposkopistovi, který Vám zákrok prováděl. Další postup závisí na vícero faktorech.
 • Monika

  Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat nevím co od toho čekat v zoce 2021 jsem měla buněčné změny a v roce 2023jsem bílá zase na citologie a zjistily že mám projevy na HPV infekcí kde bilo prokázáno ve vysoko ryzikovim typ31, 33,52,58 a mám jít na vyšetření do cop. A mám strach jemi 32 let a ještě nemám děti je možné čekat i zhoršení.? Děkuji HPV 16,18,48 neprokazan

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, přesný postup Vám sdělí lékař na základě výsledků gynekologického vyšetření v COP. Přítomnost HPV viru ještě neznamená rakovinu, problematika je složitá.
 • Karin

  Dobrý deň, gynekológ mi robil vyšetrenie na vysokorizikové typy HPV. Typ vyšetrenia: Kvalitatívne vyšetrenie zamerané na detekciu prítomnosti HR-HPV (prechodnej infekcie). Neurčuje aktivitu vírusu. Testované vysokorizikové typy HPV: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68 [B]Výsledok vyšetrenia:[/B] [B]Pozitívne[/B] Vzorka je [B]pozitívna na prítomnosť HPV typu 16 a jedného alebo kombináciu viacerých [/B] [B] vysokorizikových HPV typov zo skupiny 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68[/B] a zároveň je negatívna na prítomnosť HPV typu 18. Toto je vo výsledku. Čo to prosím znamená?

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, máte infekci vysoce rizikovým typem HPV a to typem 16 - zde referuji pacientky s tímto HPV typem k vyšetření expertním kolposkopistou.

 • Eva

  Dobrý den, jsem týden po zákroku kolposkopie nemám žádné komplikace a zatim čekám na výsledky. Chtěla jsem se zeptat, když bych už po třetím týdnu chtěla otěhotnět jestli je to možné i přes to ze nevím jak dopadnou výsledky ?

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, rozhodně počkejte na výsledky z histologie !!!!

 • Monika

  Dobrý den,před 8 lety jsem podstoupila konizaci cipku.Od te doby vsechno v poradku.V zari jsem byla po roce na kontrole,pak doktor mi rekl ze vse vypada hezky,udelal mi cytologii.Par dni zpatky mi prisla sms,ze se mam objednat na kontrolni vysetreni ze jsem mela atipicke bunky.Kontrola za 3 mesice.Moc se bojim co to muze znamenat.Nejde mi do hlavy,ze mi napsali az po 2.mesich.Dekuji

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, postup záleží na výsledcích stěru a kolposkopickém vyšetření. Domluvte se s lékařem.

 • Maria

  Dobrý den.Po vyšetřeni mám výsledky Kolmo LGL ATZ 3,bělavé epitel v hrdle, metaplasie u č6 až EV.Co to znamená a jak se to léčí ?Dekuji

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, za interpretaci výsledků je zodpovědný expertní kolposkopista, který Vám dělal vyšetření, včetně stanovení dalšího postupu. Dle zkratek máte na čípku mírné změny, možnosti léčby záleží na Vašem věku, přání těhotenství, výsledcích stěru z děložního čípky atd.

 • Marie

  Dobrý den, cca před půl rokem jsem podstoupila konizaci čípku s nálezem HSIL/CIN3. Nyní jsem čerstvě po kontrolní cytologii + HPV test. Můj gynekolog mě informoval,že dle výsledků cytologie je stále potvrzena infekce virem (stále tam vychází rizikový podkmen). Lékař mi řekl, že další kontrolní cytologii je možné provést až za 4 měsíce a následně se dle výsledků bude řešit, co dál. Ráda bych se zeptala,zda se jedná o správný postup,případně je možné provést kontrolní cytologii dříve. Vzhledem k výsledkům bioptického vyšetření po konizaci (CIN3) mám strach čekat další 4 měsíce. Také prosím o radu, zda existují nějaké léky, vitamíny, které mohou pomoci podpořit imunitní systém přímo při této problematice. Předem velice děkuji za odpověď.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, zde záleží na doporučení expertního kolposkopisty, samotná přítomnost HPV viru ještě naštěstí neznamená rakovinu. K podpoře eradikace HPV viru slouží vaginální přépravky např. regresil nebo papilocare

 • Eva

  Dobrý den, za jak přesný se může považovat výsledek cytologie, pokud je závěr Atypie žlázových buněk (spíše neoplastické). Dle vyhledaných informací mi došlo, že se jedná o poslední stádium prekancerozy, obávám se spíše, zda to nemůže být horší a cytologie to neodhalila. Na kolkoskopii jsem již objednaná, na preventivní prohlídky chodím každý rok, tento výsledek mám poprvé, včetně pozitivity na ostatní z HR HPV virů. Děkuji.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, zde je podezření na přednádorový proces uvnitř děložního hrdla, zpravidla se tento nález řeší konizací, poučí Vás detailně při vyšetření expertní kolposkopista

 • Martina

  Dobrý den, v 6/2022 mi byl dělán pravidelný ster z děložního čípku a v říjnu mi sestra volala, že to nedopadlo úplně dobře. Nyní jsem byla na kontrolní cytologii + se doplnil ster na HPV, výsledky budou cca za 3 tydny. Ptala jsem se pani doktorky, jak ta červnová cytologie vysla a rekla mi, že tam je HSIL. Je možné, že me s tímto nálezem nechala 4 měsíce čekat a pozvala mě pouze na kontrolní stěr? Četla jsem, že tento nález se musí řešit ihned. ještě bych doplnila název antikoncepce, kterou jsem brala - Mirelle. Děkuji

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, nyní záleží na výsledcích, při přertvávání nálezu a pozit. HPV je na místě vyšetření expertním kolposkopistou

 • Monika

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat,již čtyři roky jsem sledovaná v copu pro nález na čípku lsil. Poslední dva roky mi cytologie vycházela lsil ojediněle asch,podle kolkoskopickeho vyšetření je nález čtyři roky stejný a nevypadá to na závazné změny dle lékaře. Poslední biopsie cca 6 měsíců nazpět vyšla zcela negativně.Nasledna cytologie lsil, kontrola v lednu. Mám dvě děti,je mi 34 let, další děti neplanuji. Nebylo by lepší provést konizaci,někde jsem četla,že cytologie není přesná a vždy se nepodaří vzít vzorek pro biopsii z přesného místa, obávám se,aby nález nebyl ve skutečnosti horší. Děkuji za vaší odpověď.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, toto je na zvážení expertního kolposkopisty, i konizace může mít své komplikace při nebo po výkonu. Taky záleží, jak Vám vychází přítomnost HPV viru.

 • iveta

  Dobrý den, jsem pozitivní na HR-HPV 18+. Kolkoskopie vyšla dobře. Ma význam se nechat ted očkovat. Proti ostatním druhum hpv viru mi to nejspíš pomuže. Ale jde mi o to, když si imunita s virem poradí a zmizí, zda budu pak už chraněná proti tomuhle typu viru, když se necham očkovat v době kdy jsem pozitivní na tento typ viru? A nemuže mi naopak očkování ublížit v době pozitivitě, nemůže očkovaní spíš ten typ viru podpořit? Děkuji za odpověd

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, očkování Vám neublíží, často funguje zkřížená reakce a očkování může působit i na další typy, než je těch 9 udávaných. Samozřjmě nejvyšší účinost je před zahájením pohlavního života. K eradikaci HPV pomahá i lokální terapie např. Papilocare.

 • Lucie

  Dobrý den 30.9. mě čeka v Podolí konizace děložního čípku v celkové narkoze. Zajímalo by mě co mám od primáře napsané ve zprávě. Kolp. : TZ typ 1, u č.9 denzní BE zasahující endocervikálně, ON, jinak metaplasie. Děkuji za odpověď

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, toto znamená, že na čípku máte ložisko, kde mohou být přednádorové změny, které je pomocí konizace potřeba došetřit.

 • Šárka

  Dobrý den, nedávno jsem se dozvěděla že mám rakovinu děložního čípku že musím ne kolskopiii mám bolesti pánevní a mám že všeho strach je mi 40 let, chtěly jsme miminko a teď se dozvídám tohle

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, při zhoubném onemocnění děložního čípku je gravidita vysoce riziková

 • Kristýna

  Dobrý den, chci Vás požádat o Váš odborný názor. Podstoupila jsem kolposkopii a biopsii, byl mi zjištěny CIN I a HPV 16. Pan doktor mi sdělil že budu sledována a na další kontrolu mám prijit za 4 měsíce. Jelikož se jedná o ten nejzávažnější vir, chci se zeptat, zda by nebylo vhodnější rovnou podstoupit konizaci a také jestli se neměla případně nasadit nějaká léčba. Pan doktor mi k tomu vlastně nic moc neřekl, jen že počkáme. Jsem z toho trochu zmatená. Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, vir je to nejzávažnější, ale to automaticky neznamená konizaci, ta má taky svoje rizika. Dodržte kontroly u pana doktora

 • E

  Dobrý den. Před měsícem jsem byla na kolposkopii kvůli čípku. Teď mi přišel výsledek. Je tam psáno, že LBC negativní ale nepřítomna TZ. HRHPV pozitivní (16,18,45). Další kontrola ve 30 t.g. v COP. A další kontrola až po porodu. Co přesně to prosím znamená? Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, HPV pozitivita značí možné riziko a proto je správná kontrola v COP. Obecně v těhotenství se postupuje velmi konzervativně, často porod sám o sobě dokáže i léčit některé změny na čípku, proto je nutná kontrola po šestinedělí. Podrobnosti Vám sdělí kolegové v COP.

 • Naďa

  Dobrý den, chtěla bych se optat zda je nožné si oddálit menstruaci Norethisteronem před vyšetřením kolposkopie? Bude to mít vliv na výsledky? děkuji

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, oddálení menstruace Norethisteronem před kolposkopickým vyšetřením je možné.

 • M.

  Dobrý den, dnes jsem byla na preventivní prohlídce a ve zprávě mám zapsáno: na předním pysku u č.11 výběžek BE do periferie, zde puntíčkování až rozpadající se mozaika, podobný nález u č. 6-7 Vůbec nevím, co to znamená. Lékař mě poslal do čípkové a urologické poradny.

  • MUDr. Petr Kovář

   Omlouváme se, z personálních a časových důvodů jsme nebyli schopni odpovědět. předpokládáme, že nyní již odpověď není aktuální. Pokud by na Vaší straně byl požadavek odpovědi,napište nám, prosím, aktualizovaný dotaz do poradny znovu, obratem zodpovíme. S omluvou MUDr. Petr Kovář.

 • Zuzana

  Dobrý den,již rok a půl navštěvují onkologickou gynekologii kvůli před nádorovému stavu děložního čípku. Před týdnem mi byla dělaná konizace,ale z lékařské zprávy nevím jak rozsáhlá konizace byla a jak moc byl čípek zasažen,prosím tedy o možné vysvětlení. SC junkce v zevní brance s lemem ocet+epitel s rozšířením na č.5,přehledný v celém rozsahu. Fragmenty na povrchu s metaplastickym dlaždicovým epitelem s HSIL (CIN2) s koilocyty. PAS,ALC. Dysplazie střední. Děkuji

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, konizace čípku děložního je operační zákrok, při kterém se odstraní konus z čípku děložního, který se dále odesílá na patologii k histologickému vyšetření. Na histologii při konizaci se hodnotí, zda patologické změny čípku nepřesahují hranici řezu na konizovaném čípku. Vyšetření, které popisujete byla pravděp. kolposkopie s odběrem povrchových buněk na cytologické vyšetření.

 • D.

  Dobrý den, dnes jsem byla na vyšetření a paní doktorka mě posílá na kolposkopii. Do žádanky paní doktorka uvedla ATZ u 9 bíla metapl. do hrdla, jemné P.- Prosím o vysvětlení a mám se něčeho obávat. Děkuji D. (41let)

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, lékařka Vás posílá k vyloučení přednádorových změn na děložním čípku. Určitě doporučuji absolvovat.

 • Pavla

  Dobrý den, chci se zeptat ohledně kolposkopie. Jsem v 9tt přesně 8+2. Včera jsem byla u gynekoložky a dělala mi stěrky na cytologii a také kolposkopii. Před 5lety jsem měla As-cus a pak po roce vše v pořádku.. nyní mi do těhotenského průkazu k kolposkopii napsala "menší E" (chot.ON) a že za týden přijdou výsledky.. Pak řekla že pokud vyjdou špatné výsledky tak budu muset za odborníky do Prahy.. co prosím znamená to "Menší E" a mám se nějak bát o dítě? Mockrát děkuji za odpověď a hezký den přeji..

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, prozatím se obávat nemusíte a doporučuji vyčkat výsledků cytologie. Dle toho stanovení dalšího postupu.

 • Veronika

  Dobrý den, prosím o radu: byla jsem na konizaci čípku (N871) před 8 dny a studuji si lékařskou zprávu. Co prosím znamená zkratka: kolpo: LGL na PP BE + P. Předem děkuji, Veronika

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den jedná se o tzv.LG/low grade /lézi,tj. nízkého stupně: zkratky znamenají že na předním pysku /části čípku/ je tzv.BE-bílý epitel + P /puntičkování/ což jsou kolposkopické zkratky pro popisování změn nízkého stupně. Blíže doporučuji dořešit s registrujícím gynekologem případně kolposkopickým expertem (lékařem zabývajícím se onemocnění čípku)

    

 • H.

  Dobrý den chci se zeptat co znamená když mi doktor odebral biopsii z děložního čípku a napsal do zprávy ATZ I,pás hBE nad niveau mezi č 11-4 děkuji za odpověď

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Jedná se o popisné údaje mapující čípek děložní, v podstatě lékař upozorňuje na místo, které chce, aby se odebralo (podobně jako by někdo v mapě popsal nějaký bod). Odborně řečeno jsou to jakési ostrůvky sliznice, která se odlišuje a má se z ní vzít právě ona biopsie. Samo o sobě toto neznamená nic, z čeho by se měl člověk hroutit, důležitý bude právě vzorek odebraný pod mikroskop.

    

 • Sabina

  Dobrý den, dá se pouze z kolposkopie zjistit, zda se u změn na čipku jedná o přednádorové nebo zánětlivé nebo jiné změny? Nebo je pro ověrění nutná histologie? A pokud se to pozná z kolposkopie, dokáže z ní lékař zjistit u to, jak vážný nález je? Děkuji

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, z podezřelých míst je vhodné vzít kousek tkáně na histologické vyšetření. V některých případech se dokonce rovnou přistupuje i ke konizaci. Přístup je ale individuální.
 • Jarka

  Dobrý den, prosím o vysvětlení, vo znamená ve zprávě z kolposkopie: siroke E s ostrou SCJ u š. 5 a 11, drobná ložiska dBE u č. 11 s Jp PB u č. 11??? A závěr: HGL/ASC-H/HR HOV negativni dale dle histologie, dop. do CIN1 disp. do 6 měsíců u sveho gynekologa, CIN2+ konizaci. Dekuji Vam za preklad.

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den přesné znění a postup Vám vysvětlí gynekolog. tato poradna neslouží k přesné interpretaci výsledků.
 • Eva

  Dobrý den, V 02/2023 mi vyšel z cytologie ASCUS a zároveň HPV pozitivni (negativní pro HPV 16 a 18). Byla jsem odeslána na expertni kolpo, ktera probehla v 05/2023, a kde vyšel nesuspektni kolpo nalez a podstoupila jsem tam ještě test cintec. Ten však vyšel pozitivni. Expertni kolposkopista nabízí buď konizaci nebo kontroly po půl roce s tím, že by na mém místě spíše vyckaval. Můj gynekolog ale doporučuje konizaci. K jaké variantě se prosím kloníte - je v této situaci větší riziko čekat anebo právě samotná konizace? Děkuji

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, záleží na více faktorech /věk, přání dalších těhoteství, přechozí gyn. zákroky, atd., atd./, nepanuje jednotný názor ani mezi expertními kolposkopisty.
 • Adriana

  Dobrý deň, bola som na expertnej kolposkopii, a v správe mám napísané toto. Čo to prosím znamená ? ( čaká ma konizace čípku). - hrdlo lacerované u č. 9, ATZ 0, četná otevřená a lemovaná ústí žl. krypt, některá kompletně vyplněna denzním BE Ďakujem za odpoveď.

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, dle popisu na čípku máte změny, které mohou svědčit pro přednádorové změny. Konizace zajistí přesné došetření a často i vyléčení stavu.
 • Kateřina

  Dobrý den, měla bych dotaz ohledně histologie. Byla jsem před měsícem na konizaci a ráda bych slyšela váš názor na histologii. Řezy děložním čípků M který je na povrchu kryty pravidelným dlaždicovým epitelem. Tento v oblasti transformaci ní zóny přechází v úseky dlaždicobuněčné metaplazie s dysplazii charakteru CINII - bloky 1,3,4,5,6,7. Ve sliznici endocervixu je středně intenzivní chronický zánět s erozemi. Endorcervikální žlázky jsou přiměřené, místy cisticky dilatované - ovula Nabothi. Popsané změny dosahují v několika blocích okrajů konizátu - směr endocervix. Dysplazie interapiteliální CIN II Koilocytoza /HPV infekce Metaplazie dlaždicobuněčná Zánět chronický erozivní Dysplazie v okraji konizatu směr endocervix Imunohistochemické vyšetření p16 pozitivní Bohužel jsem byla u dvou doktorů a ti se nedokáží shodnout zda podstoupit rekonizaci či nikoliv. Dále by mě zajímalo co přesně znamená intenzivní chronický zánět se erozemi. Moc děkuji za odpověď

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, zde je rozhodnutí dalšího postupu na expertním kolposkopistovi, který Vám zákrok prováděl. Další postup závisí na vícero faktorech.
 • Monika

  Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat nevím co od toho čekat v zoce 2021 jsem měla buněčné změny a v roce 2023jsem bílá zase na citologie a zjistily že mám projevy na HPV infekcí kde bilo prokázáno ve vysoko ryzikovim typ31, 33,52,58 a mám jít na vyšetření do cop. A mám strach jemi 32 let a ještě nemám děti je možné čekat i zhoršení.? Děkuji HPV 16,18,48 neprokazan

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, přesný postup Vám sdělí lékař na základě výsledků gynekologického vyšetření v COP. Přítomnost HPV viru ještě neznamená rakovinu, problematika je složitá.
 • Karin

  Dobrý deň, gynekológ mi robil vyšetrenie na vysokorizikové typy HPV. Typ vyšetrenia: Kvalitatívne vyšetrenie zamerané na detekciu prítomnosti HR-HPV (prechodnej infekcie). Neurčuje aktivitu vírusu. Testované vysokorizikové typy HPV: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68 [B]Výsledok vyšetrenia:[/B] [B]Pozitívne[/B] Vzorka je [B]pozitívna na prítomnosť HPV typu 16 a jedného alebo kombináciu viacerých [/B] [B] vysokorizikových HPV typov zo skupiny 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68[/B] a zároveň je negatívna na prítomnosť HPV typu 18. Toto je vo výsledku. Čo to prosím znamená?

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, máte infekci vysoce rizikovým typem HPV a to typem 16 - zde referuji pacientky s tímto HPV typem k vyšetření expertním kolposkopistou.

 • Eva

  Dobrý den, jsem týden po zákroku kolposkopie nemám žádné komplikace a zatim čekám na výsledky. Chtěla jsem se zeptat, když bych už po třetím týdnu chtěla otěhotnět jestli je to možné i přes to ze nevím jak dopadnou výsledky ?

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, rozhodně počkejte na výsledky z histologie !!!!

 • Monika

  Dobrý den,před 8 lety jsem podstoupila konizaci cipku.Od te doby vsechno v poradku.V zari jsem byla po roce na kontrole,pak doktor mi rekl ze vse vypada hezky,udelal mi cytologii.Par dni zpatky mi prisla sms,ze se mam objednat na kontrolni vysetreni ze jsem mela atipicke bunky.Kontrola za 3 mesice.Moc se bojim co to muze znamenat.Nejde mi do hlavy,ze mi napsali az po 2.mesich.Dekuji

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, postup záleží na výsledcích stěru a kolposkopickém vyšetření. Domluvte se s lékařem.

 • Maria

  Dobrý den.Po vyšetřeni mám výsledky Kolmo LGL ATZ 3,bělavé epitel v hrdle, metaplasie u č6 až EV.Co to znamená a jak se to léčí ?Dekuji

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, za interpretaci výsledků je zodpovědný expertní kolposkopista, který Vám dělal vyšetření, včetně stanovení dalšího postupu. Dle zkratek máte na čípku mírné změny, možnosti léčby záleží na Vašem věku, přání těhotenství, výsledcích stěru z děložního čípky atd.

 • Marie

  Dobrý den, cca před půl rokem jsem podstoupila konizaci čípku s nálezem HSIL/CIN3. Nyní jsem čerstvě po kontrolní cytologii + HPV test. Můj gynekolog mě informoval,že dle výsledků cytologie je stále potvrzena infekce virem (stále tam vychází rizikový podkmen). Lékař mi řekl, že další kontrolní cytologii je možné provést až za 4 měsíce a následně se dle výsledků bude řešit, co dál. Ráda bych se zeptala,zda se jedná o správný postup,případně je možné provést kontrolní cytologii dříve. Vzhledem k výsledkům bioptického vyšetření po konizaci (CIN3) mám strach čekat další 4 měsíce. Také prosím o radu, zda existují nějaké léky, vitamíny, které mohou pomoci podpořit imunitní systém přímo při této problematice. Předem velice děkuji za odpověď.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, zde záleží na doporučení expertního kolposkopisty, samotná přítomnost HPV viru ještě naštěstí neznamená rakovinu. K podpoře eradikace HPV viru slouží vaginální přépravky např. regresil nebo papilocare

 • Eva

  Dobrý den, za jak přesný se může považovat výsledek cytologie, pokud je závěr Atypie žlázových buněk (spíše neoplastické). Dle vyhledaných informací mi došlo, že se jedná o poslední stádium prekancerozy, obávám se spíše, zda to nemůže být horší a cytologie to neodhalila. Na kolkoskopii jsem již objednaná, na preventivní prohlídky chodím každý rok, tento výsledek mám poprvé, včetně pozitivity na ostatní z HR HPV virů. Děkuji.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, zde je podezření na přednádorový proces uvnitř děložního hrdla, zpravidla se tento nález řeší konizací, poučí Vás detailně při vyšetření expertní kolposkopista

 • Martina

  Dobrý den, v 6/2022 mi byl dělán pravidelný ster z děložního čípku a v říjnu mi sestra volala, že to nedopadlo úplně dobře. Nyní jsem byla na kontrolní cytologii + se doplnil ster na HPV, výsledky budou cca za 3 tydny. Ptala jsem se pani doktorky, jak ta červnová cytologie vysla a rekla mi, že tam je HSIL. Je možné, že me s tímto nálezem nechala 4 měsíce čekat a pozvala mě pouze na kontrolní stěr? Četla jsem, že tento nález se musí řešit ihned. ještě bych doplnila název antikoncepce, kterou jsem brala - Mirelle. Děkuji

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, nyní záleží na výsledcích, při přertvávání nálezu a pozit. HPV je na místě vyšetření expertním kolposkopistou

 • Monika

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat,již čtyři roky jsem sledovaná v copu pro nález na čípku lsil. Poslední dva roky mi cytologie vycházela lsil ojediněle asch,podle kolkoskopickeho vyšetření je nález čtyři roky stejný a nevypadá to na závazné změny dle lékaře. Poslední biopsie cca 6 měsíců nazpět vyšla zcela negativně.Nasledna cytologie lsil, kontrola v lednu. Mám dvě děti,je mi 34 let, další děti neplanuji. Nebylo by lepší provést konizaci,někde jsem četla,že cytologie není přesná a vždy se nepodaří vzít vzorek pro biopsii z přesného místa, obávám se,aby nález nebyl ve skutečnosti horší. Děkuji za vaší odpověď.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, toto je na zvážení expertního kolposkopisty, i konizace může mít své komplikace při nebo po výkonu. Taky záleží, jak Vám vychází přítomnost HPV viru.

 • iveta

  Dobrý den, jsem pozitivní na HR-HPV 18+. Kolkoskopie vyšla dobře. Ma význam se nechat ted očkovat. Proti ostatním druhum hpv viru mi to nejspíš pomuže. Ale jde mi o to, když si imunita s virem poradí a zmizí, zda budu pak už chraněná proti tomuhle typu viru, když se necham očkovat v době kdy jsem pozitivní na tento typ viru? A nemuže mi naopak očkování ublížit v době pozitivitě, nemůže očkovaní spíš ten typ viru podpořit? Děkuji za odpověd

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, očkování Vám neublíží, často funguje zkřížená reakce a očkování může působit i na další typy, než je těch 9 udávaných. Samozřjmě nejvyšší účinost je před zahájením pohlavního života. K eradikaci HPV pomahá i lokální terapie např. Papilocare.

 • Lucie

  Dobrý den 30.9. mě čeka v Podolí konizace děložního čípku v celkové narkoze. Zajímalo by mě co mám od primáře napsané ve zprávě. Kolp. : TZ typ 1, u č.9 denzní BE zasahující endocervikálně, ON, jinak metaplasie. Děkuji za odpověď

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, toto znamená, že na čípku máte ložisko, kde mohou být přednádorové změny, které je pomocí konizace potřeba došetřit.

 • Šárka

  Dobrý den, nedávno jsem se dozvěděla že mám rakovinu děložního čípku že musím ne kolskopiii mám bolesti pánevní a mám že všeho strach je mi 40 let, chtěly jsme miminko a teď se dozvídám tohle

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, při zhoubném onemocnění děložního čípku je gravidita vysoce riziková

 • Kristýna

  Dobrý den, chci Vás požádat o Váš odborný názor. Podstoupila jsem kolposkopii a biopsii, byl mi zjištěny CIN I a HPV 16. Pan doktor mi sdělil že budu sledována a na další kontrolu mám prijit za 4 měsíce. Jelikož se jedná o ten nejzávažnější vir, chci se zeptat, zda by nebylo vhodnější rovnou podstoupit konizaci a také jestli se neměla případně nasadit nějaká léčba. Pan doktor mi k tomu vlastně nic moc neřekl, jen že počkáme. Jsem z toho trochu zmatená. Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, vir je to nejzávažnější, ale to automaticky neznamená konizaci, ta má taky svoje rizika. Dodržte kontroly u pana doktora

 • E

  Dobrý den. Před měsícem jsem byla na kolposkopii kvůli čípku. Teď mi přišel výsledek. Je tam psáno, že LBC negativní ale nepřítomna TZ. HRHPV pozitivní (16,18,45). Další kontrola ve 30 t.g. v COP. A další kontrola až po porodu. Co přesně to prosím znamená? Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, HPV pozitivita značí možné riziko a proto je správná kontrola v COP. Obecně v těhotenství se postupuje velmi konzervativně, často porod sám o sobě dokáže i léčit některé změny na čípku, proto je nutná kontrola po šestinedělí. Podrobnosti Vám sdělí kolegové v COP.

 • Naďa

  Dobrý den, chtěla bych se optat zda je nožné si oddálit menstruaci Norethisteronem před vyšetřením kolposkopie? Bude to mít vliv na výsledky? děkuji

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, oddálení menstruace Norethisteronem před kolposkopickým vyšetřením je možné.

 • M.

  Dobrý den, dnes jsem byla na preventivní prohlídce a ve zprávě mám zapsáno: na předním pysku u č.11 výběžek BE do periferie, zde puntíčkování až rozpadající se mozaika, podobný nález u č. 6-7 Vůbec nevím, co to znamená. Lékař mě poslal do čípkové a urologické poradny.

  • MUDr. Petr Kovář

   Omlouváme se, z personálních a časových důvodů jsme nebyli schopni odpovědět. předpokládáme, že nyní již odpověď není aktuální. Pokud by na Vaší straně byl požadavek odpovědi,napište nám, prosím, aktualizovaný dotaz do poradny znovu, obratem zodpovíme. S omluvou MUDr. Petr Kovář.

 • Zuzana

  Dobrý den,již rok a půl navštěvují onkologickou gynekologii kvůli před nádorovému stavu děložního čípku. Před týdnem mi byla dělaná konizace,ale z lékařské zprávy nevím jak rozsáhlá konizace byla a jak moc byl čípek zasažen,prosím tedy o možné vysvětlení. SC junkce v zevní brance s lemem ocet+epitel s rozšířením na č.5,přehledný v celém rozsahu. Fragmenty na povrchu s metaplastickym dlaždicovým epitelem s HSIL (CIN2) s koilocyty. PAS,ALC. Dysplazie střední. Děkuji

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, konizace čípku děložního je operační zákrok, při kterém se odstraní konus z čípku děložního, který se dále odesílá na patologii k histologickému vyšetření. Na histologii při konizaci se hodnotí, zda patologické změny čípku nepřesahují hranici řezu na konizovaném čípku. Vyšetření, které popisujete byla pravděp. kolposkopie s odběrem povrchových buněk na cytologické vyšetření.

 • D.

  Dobrý den, dnes jsem byla na vyšetření a paní doktorka mě posílá na kolposkopii. Do žádanky paní doktorka uvedla ATZ u 9 bíla metapl. do hrdla, jemné P.- Prosím o vysvětlení a mám se něčeho obávat. Děkuji D. (41let)

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, lékařka Vás posílá k vyloučení přednádorových změn na děložním čípku. Určitě doporučuji absolvovat.

 • Pavla

  Dobrý den, chci se zeptat ohledně kolposkopie. Jsem v 9tt přesně 8+2. Včera jsem byla u gynekoložky a dělala mi stěrky na cytologii a také kolposkopii. Před 5lety jsem měla As-cus a pak po roce vše v pořádku.. nyní mi do těhotenského průkazu k kolposkopii napsala "menší E" (chot.ON) a že za týden přijdou výsledky.. Pak řekla že pokud vyjdou špatné výsledky tak budu muset za odborníky do Prahy.. co prosím znamená to "Menší E" a mám se nějak bát o dítě? Mockrát děkuji za odpověď a hezký den přeji..

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, prozatím se obávat nemusíte a doporučuji vyčkat výsledků cytologie. Dle toho stanovení dalšího postupu.

 • Veronika

  Dobrý den, prosím o radu: byla jsem na konizaci čípku (N871) před 8 dny a studuji si lékařskou zprávu. Co prosím znamená zkratka: kolpo: LGL na PP BE + P. Předem děkuji, Veronika

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den jedná se o tzv.LG/low grade /lézi,tj. nízkého stupně: zkratky znamenají že na předním pysku /části čípku/ je tzv.BE-bílý epitel + P /puntičkování/ což jsou kolposkopické zkratky pro popisování změn nízkého stupně. Blíže doporučuji dořešit s registrujícím gynekologem případně kolposkopickým expertem (lékařem zabývajícím se onemocnění čípku)

    

 • H.

  Dobrý den chci se zeptat co znamená když mi doktor odebral biopsii z děložního čípku a napsal do zprávy ATZ I,pás hBE nad niveau mezi č 11-4 děkuji za odpověď

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Jedná se o popisné údaje mapující čípek děložní, v podstatě lékař upozorňuje na místo, které chce, aby se odebralo (podobně jako by někdo v mapě popsal nějaký bod). Odborně řečeno jsou to jakési ostrůvky sliznice, která se odlišuje a má se z ní vzít právě ona biopsie. Samo o sobě toto neznamená nic, z čeho by se měl člověk hroutit, důležitý bude právě vzorek odebraný pod mikroskop.

    

Napsat komentář

Vaše zpráva byla odeslána.
Při odesílání došlo k chybě.