Osteoporóza - preventivní vyšetření i léčba

Osteodenzitometrické vyšetření je screeningově doporučováno všem ženám, které jsou víc jak 3 roky po menopauze. V případě normálního nálezu pak stačí zpravidla toto opakovat v pětiletých intervalech.

Osteopenie

V případě nálezu počínajícího řídnutí kostí (osteopenie) je léčba stanovena individuálně, spočívá v suplementaci vápníku a vitaminu D, tělesné aktivitě a dostatku slunečního záření. Kontrolní vyšetření je doporučeno zpravidla s odstupem 2 let.

Osteoporoza

V případě pokročilého nálezu (osteoporozy) je buď léčba upravena individuálně gynekologem, nebo lépe endokrinologem – osteologem. Kontrolní vyšetření je stanoveno individuálně a s ohledem na závažnost onemocnění, zpravidla však s odstupem 1–2 let.

Prevence řídnutí kostí

Jak řídnutí kostí předcházet: pohyby a dostatečná fyzická aktivita, přiměřené slunění, dostatek vitamínu D a vápníku (strava, příp. potravinové doplňky).

Komentáře (1)

 • Jitka

  bolestive koleno už přes měsic,dostala jsem 2 inijekce D+M 20mg a koleno stale boli.Lekař mi řekl,že to je od řidnuti kosti.Koupila jsem si Calcichew D3..Jak dlouho bude ještě Koleno bolet? Děkuji za odpověd s pozdravem Rydlova.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, otázka „jak dlouho bude ještě koleno bolet“ je na odborníka z oblasti ortopedie, nikoliv gynekologie, lituji ale nejsem schopen Vám adekvátně odpovědět.

    

Napsat komentář

Vaše zpráva byla odeslána.
Při odesílání došlo k chybě.