Ošetření děložního čípku

Tři druhy zákroků: biopsie slouží k odebrání vzorku, konizace je terapeutický zákrok a amputace je rozsáhlejší výkon.

Biopsie z děložního čípku

Pod kontrolou kolposkopem je z cílených podezřelých míst odebrán vzorek velikosti přibližně špendlíkové hlavičky. Provádí se v případě nutnosti upřesnění cytologie či podezřelého kolposkopického nálezu. Výhodou je, že získáváme nejen stěr povrchových buněk čípku (jak tomu je u cytologie), ale všechny vrstvy sliznice pokrývající dané místo a k bazální vrstvě.

Konizace děložního čípku

je terapeutický zákrok, kdy je z čípku děložního odstraněn konus s místy poškozené tkáně. Provádí se zpravidla v lokálním znecitlivění nebo celkové anestézii

Amputace děložního čípku

je rozsáhlejší výkon spočívající v odstranění velké části čípku děložního.

Komentáře (41)

 • Jaroslava M.

  Dobrý den. Prosím o radu. Je mi 58 let bez sexu. Začalo mě svědění, pálení v poctivě.vyšetření ukázalo změny na děl.čípku. antibiotika, také zvětšený klitoris. Léčba pomohla trochu. Občas svědění, suchost. Děkuji.

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Váš dotaz bohužel nelze bez vyšetření kvalitně zodpovědět. Doporučujeme osobní konzultaci u registrujícího gynekologa.

 • Olga

  Dobrý den, je mi 23 let, HA neberu a ještě jsem nerodila. Před čtyřmi lety mi byl zjištěn LSIL a HPV pozitivní. Používala jsem Deflagyn a Papilocare, výsledky již rok v normě a bez hpv, kontrola vždy po 6 měsících. Na poslední kontrole vše v pořádku, jen malá cysta na utz. Celé čtyři roky mě ale trápí špinění, které začíná několik dní po menstruaci a trvá cca 5-7 dní - lékař ho nijak nekomentuje. Je takový postup správný? Můžu užívat alespoň ascorutin, aby špinění ustalo? Co jiného se dá dělat? Jsem z toho už zoufalá.. Moc děkuji a přeji hezký den.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano Ascorutin nebo Cyclo-3-fort užívat můžete, bude-li i přestro špinění více jak 3měsíce přetrvávat pak doporučuji došetření stavu. Blíže dle konkrétní domluvy s registrujícím gynekologem.

 • Lucie

  Dobry den, rada bych se zeptala, před dvěma měsíci jsem podstoupila operaci děložního cipku, nález HSIL, CIN 2, pozitivni exocervikalni okraj, ve všech řezech konusu děložního cipku nalezen p16, Ki67. Po operaci mi bylo na bakterie přítomné v pochve predepsano antibiotikum Klion D 0-0-1 po dobu 10 dnů a po dobrani Klionu krabicka Gynofloru. Chtěla jsem se zeptat, zda je tato léčba dle Vašeho názoru vporadku, nebot u Gynofloru jsem se docetla, ze obsahuje Estriol, i když v malém množství, ale mám z estrogenu vzhledem k výše uvedenému strach, nerada bych aby mi tato lecba způsobila nějaké “změny” na cipku ci jiné další problémy. Dále jsem se rovněž docetla, ze hpv Ki67 je predispozici i pro problémy v oblasti ňader. Rada bych se proto zeptala, zda je bráni těchto preparátu dva mesice po konizaci s takovymto nálezem dle Vašeho názoru vporadku? Dekuji moc předem za Vaši odpoved

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano uvedený postup adekvátní, můžete nadále užívat do další kontroly.

 • Lucie

  Dobry den, rada bych se zeptala, před měsícem a půl jsem podstoupila operaci děložního cipku, nález HSIL, CIN 2, pozitivni exocervikalni okraj. Po operaci mi bylo na střevní bakterie přítomné v pochve predepsano antibiotikum Klion D 0-0-1 po dobu 10 dnů a po dobrani Klionu krabicka Gynofloru. Chtěla jsem se zeptat, zda je tato léčba dle Vašeho názoru vporadku, nebot u Gynofloru jsem se docetla, ze obsahuje Estriol, i když v malém množství, nerada bych aby mi případně spustil opět nějaké “změny” na cipku. Je bráni těchto preparátu 6 týdnu po konizaci dle Vašeho názoru vporadku? Dekuji moc za Vaši odpoved

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano uvedené zcela v normě.

 • Lea

  Dobrý den, biopsie děložního čípku potvrdila těžké přednádorové změny, na které upozornila běžná kontrolní cytologie. Všechny předešlé stěry za posledních 11 let byly v pořádku a těžké změny se tedy vytvořily za poslední rok. Čeká mě tedy konizace děložního čípku metodou leep (Snad to nepletu. Ale mělo by se jednat o zákrok elektrickým nástrojem) Pochopila jsem tedy, že když výsledky biopsie/histologie potvrdily přednádorové změny, tak se tím automaticky vyloučila rakovina a stačí ambulantní konizace. Často ale čtu, že se po konizaci ještě odesílá odebraná tkáň na další histologii. Znamená to tedy, že budu čekat na výsledky ještě jednou? Oddychla jsem si předčasně? Nebo se provede konizace a pak je až následná kontrola, aby se zjistilo, jestli se podařilo odebrat všechny špatné buňky? Také bych se ráda zeptala ohledně HPV viru, který mi toto pravděpodobně způsobil - lékař to přímo nezmínil, takže se ještě doptám, ale chápu, že tyto změny způsobuje na 99% právě HPV. Jak zabráním dalším případným změnám na čípku po konizaci, v případě, že ten virus stále mám? Tělo si s ním zřejmě už roky neumělo poradit. Možná je přenašečem partner a trochu se bojíme, ať si to takhle nepředáváme stále dokola. Jsme si vědomi, že se virus léčit nedá, takže nezbývá nic jiného než posilování imunity?

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano po konizaci Vás skutečně ještě čekají výsledky histologie, které určí zda byl daný výkon tj.konizace dostačující či nikoliv (a bude nutno radikálnější výkon). Uvedené změny skutečně způsobují určité typy HPV viru. Posilovat imunitu s partnerem určitě oba můžete. Dále dle doporučení registrujícího gynekologa či kolegy provádějící konizaci.

 • Dana

  Dobrý den co chtěla bych se zeptat, co znamená velká bulka na děložním čípku jde lehce nahmatat a je jen na půlce hrdla. Bulka je bolestivá při sexu mám ostrou bolest na děložním hrdle, takže sex se ani nedá vydržet. Nevíte co by to mohlo být? Na kontrolu je volný termín až 9.4 děkuji za odpověď

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji vyšetření dle plánu 9.4 a dle toho další postup. Může se jednat o několik různých záležitostí - bude-li uvedená bolest zesilovat pak došetření cestou gynekologické pohotovostní služby dle spádu.

 • Markéta

  Dobrý den, asi před rokem a půl jsem z ničeho nic začala občasně krvácet po pohlavním styku, styk mě poté začal i bolet. Paní doktorka mi udělala testy na pohl. nemoci a zjistila bakterii ureaplasmu, já i partner jsme brali antibiotika. Poté mi v rámci preventivní prohlídky vyšly špatné výsledky cytologie , nyní již 4x po sobě, jaký typ bohužel nevím, ale asi mírnějši. Cytologie byly vždy s po 3 měsících. Naposledy mi paní doktorka doporučila nějakou podrobnější cytologii, ze které se zjistilo, že mám HPV virus, ale ne ten rizikový typ pro vznik rakoviny. Teď tedy k věci. Sex mě i po roce a půl bolí, krvácím po něm, ne vždy, ale často. Je to tedy asi díky tomu HPV viru. Mám opakované bolesti v levém podbřišku trvající několik dní, většinou skončím u gynekolozky, kdy jsou mi nasazeny antibiotika na zánět pochvy nebo dělohy. Začínám být zoufalá, jelikož chceme miminko a v podstatě to v mém stavu není možné. U sexu trpím , protože to bolí a nebo se mi z toho rozjede zánět. Zkrátka nevím, co dělat, abych mohla mít normální život a mít i miminko. Paní doktorka mě pouze vždy pošle na další cytologii nebo nasadí antibiotika. Ale mě to přijde málo. Chci se proto zeptat, nepomohlo by mi očkování proti HPV virům? Prý mám i nízko sliznici a jsem proto náchylná na záněty. Doporučíte mi prosim postup nebo nějaký lék, který by mi pomohl? Předem děkuji za odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji podrobné vyšetření děložního čípku kolposkopickým expertem (licencovaný specialista), který čípek prohlédne a dle toho stanovení dalšího postupu. Domluvte se s registrující gynekoložkou na odeslání viz.výše. Jelikož neznám přesné výsledky předchozích cytologických kontrol dále lze usuzovat pouze velmi obtížně.

 • Vendula

  Dobrý den včera jsem byla na odběru bopsie děložního čípku. Hned v ordinaci jsem se silně rozkrvácela. Během dne to přešlo a dnes pořád slabě krvacim. Jako na začátku nebo na konci menstruace a občas mi pobolivá v podbřišku. Jak dlouho to může trvat? Děkuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené by mělo do několika málo dnů ustat. V opačném případě doporučuji vyšetření cestou ústavní pohotovostní gynekologické služby dle Vašeho spádového bydliště.

 • Hanka

  Dobry den, co doporucite prosim po konizaci za leky? Pry jsou dobre betadine cipky, ale jsou jen na predpis, volne prodejny je pouze gel - je v tom rozdil? Nebo doporucite neco jineho? Dekuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Papilocare vaginální gel, nebo CICATRIDINA případně FEMINELLAHyalosoft čípky. Blíže dle domluvy s Vaším registrujícím gynekologem.

 • Michaela

  Dobrý den, v říjnu 2020 jsem podstoupila konizaci děložního čípku v lokální anestezii. Se slovy paní doktorky, že si skutečně musí poklepat na rameno, že do toho šla, jelikož nález byl CIN III. Ale není si zcela jistá, zda - li to odstranila celé. V lednu 2021 jsem měla jít na kontrolní cytologii. Včera jsem si volala o výsledky, ktéré dle slov sestry, nevyšly vůbec dobře a mám si chvátat do ordinace pro žádanku do nemocnice, na další zákrok v celkové anestezii. Beru to tedy tak, že moje ošetřující gynekoložka pochybila. Je vůbec toto možné? Není to nějak nebezpečné podstoupit tentýž zákrok v tak krátkém časovém horizontu? Bojím se. Moc Vám děkuji za Váš názor a odpověď. S pozdravem Michaela

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, z uvedeného usuzuji, že s může jednat o rekonizaci, tj. odstranění zbývajících přednádorových buněk. Pochybení kolegyně v tomto případě žádné neshledávám, uvedené v medicíně je možné.

 • Lucie

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je po konizaci metodou LLETZ + PC, možné hned následující den od konizace začít brát vaginální čípky Betadine, či nějaké jiné, aby se předešlo rozvoji zánětu po zákroku. Na gynekologické záněty totiž trpím prakticky celý rok a neustálé zaléčování nemocí antibiotiky u mě vedlo k probuzení nespecifického střevního zánětu, a z tohoto důvodu se musím snažit jakémukoliv braní perorálních antibiotik vyvarovat. Děkuji moc předem za Vaši odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano uvedené je možné.

 • Lucie

  Dobrý den mám takový dotaz. Muj cípek je kulaty ale primo v otvoru uprostřed mám vždy jakoby takovou kuličku která vždy zmizí s menstruací a po menstruaci a ovulaci se mi čípek opět vyplní bouličkou. Můžete mi prosím poradit co by to mohlo být? Děkuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji gynekologicku prohlídku v zrcadle či kolposkopem k vyloučení různých příčin - může se jednat např.o Ovulum Nabothi

 • Jana

  Dobrý den,jsem první den po konizaci a chtěla jsem se zeptat... V pochvě mi přijde že mám zavedenou nějakou vatičku nebo co..je to prostě měkké jak nějaký tamponem nebo tak nějak nedokážu to popsat,ale když jdu na malou a utírám se, tak mi z pochvy padají takové kousky a nevím,jestli to tam mám nechat,nebo se to může vyndat když nevím co to je... Abych neudělala něco špatně. Děkuji předem za odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji návštěvu registrujícího gynekologa, případně ústavní pohotovostní službu gyne charakteru dle spádu.

 • Ivana

  Dobrý den chci se zeptat 22.10 jsem byla na konizaci čípku po 14 dnech jsem byla na kontrole u svého lékaře hojení probíhá v pořádku dnes je 25.11 a mám pocit že jsem dostala menstruaci, ale na vložce mám jen kapku krve mám pocit jako kdyby krev neměla odkud odtekat a taktéž při předchozím špinění to trošku zapachalo může tě mě prosím poradit co to může být je to běžné po konizaci nebo naopak neobvikle děkuji za odpověď

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji vyčkat a bude-li se jevit že následující menses není "v normě" pak doporučuji došetření cestou registrujícího gynekologa.

 • Lucie

  Dobrý den, před pár dny jsem prodělala konizaci děložního čípku s připojením abraze děložního hrdla. Před tímto zákrokem nebyl vhodný prostor pro biopsii ale byla jsem pozitivní na HpV 16. Po té co mi bylo sděleno že vše proběhlo dobře a byla mi předána závěrečná zpráva jsem se z ní dočetla že bylo vysloveno podezření na nádorové onemocnění, což mě dost vyděsilo. Jsem objednaná na kontrolu a předání histologie a domluvu na následnou dispenzarizaci. Je možné že výsledky budou špatné a budu muset podstoupit další závažnější zákroky aniž by mě o této možnosti neinformovali v nemocnici nebo by v tomto případě měla konizace pomoci i v případe nádorového onemocnění. Velmi děkuji za názor

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano tuto možnost nelze vyloučit, vyčkejte prosím výsledků histologie a dle toho bude s kolegy přesně stanoven další postup.

 • Henrieta

  Dobry den,potrebuju vedet neco co o me doktorku nehci zeptat byla sem na kontrolu a pani doktorka me zekla ze mam zanet delohod cipku ze mam zavolat pristi mesic poprosit termin u profesora gdo bude me poslat na operace a to je moje otazka co se stane gdiz na operace nepojedu?dekuju

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, na základě Vámi uvedeného nelze jednoznačně určit diagnozu ani na jaký výkon přesně jdete. Jedná-li se skutečně o zánět děložního hrdla (čípku) pak doporučuji plně DODRŽET postup kolegů.

 • Barbora

  Dobrý den. Dnes jsem byla na roční preventivní prohlídce, kdy mi lékař sdělil, že mám srostlý čípek. Zeptala jsem se, co to znamená. Gynekolog mi odpověděl, že to je zjištění z pozorování, a ať přijdu zase na kontrolu za rok. Nikdy jsem neprodělala žádný zákrok (kromě dvou bezproblémových porodů před 15 a 12 lety). Nikdy jsem neměla žádné zdravotní problémy. Mohl by jste mi prosím sdělit, co to pro mě znamená? Předem Vám děkuji za odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, pojem "srostlý čípek" je vágní. Nelze přesně určit. Je možné, že kolega myslel uzavření zevní branky čípku hlenem, tzv.obliteraci čípku. Dále dle domluvy s ním.

 • Sabina

  Dobrý den, před 2 roky jsem měla CIN II a HPV 16, léčila jsem se čínskou medicínou a podle výsledku jsem v pořádku. Jen už před těmi 2 roky uváděli ve zprávách chronický zánět, který nikdo neřešil, nyní mám ve zprávě reaktivní změny při chronické cervitis, bez dysplasie. Jak mohu toto řešit? Doktorka mi řekla at příjdu za 3-4 měsíce a případně že to stáhne. Doporučujete toto? A co to znamená a co hrozí kdybych stáhnutí nepodstoupila? Děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, pojmem „to stáhne“ opravdu nerozumím co uvedeným kolegyně myslela, proto nemohu jednoznačně poskytnout odbornou radu. Uvedený pojem se v gynekologické terminologii nevyskytuje, patrně se jedná o „slangový výraz“ kolegyně.

    

 • Zuzana

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda-li je nutné odstranění děložního tělíska, při pozitivním nálezu na čípku. Čeká mě zákrok odstranění nádoru. Předem moc děkuji za Vaši odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Je-li potvreno zhoubné bujení,tj. nádor čípku nebo děložního těla je KONTRAINDIKACE k zavedení tělíska, resp.doporučuji jeho odstranění (vyjmutí).

    

 • Heda

  Dobrý den,pane doktore prosím o zodpovězení otázky, zda je možné, že by se nákaza chlamydiemi , HPV či jinou pohl. přenos. chorobou projevila až po 15 ti letech od možné nákazy např. zánětem děložního čípku. Nyní totiž čekám na výsledky z cytologie – podezření na zánět děl. čípku. Pohledem při klas. prevenci + utz. nic nenalezeno, akorát čípek se při stěru velmi rozkrvácel. Chodím na pravidelné roční kontroly a vždy vše v pořádku, takže jsem se tím nejprve netrápila, ale teď když si zjišťuji příčiny, tak jsem dost vyděšená. Abyste rozuměl mám stálého partnera již 15 let a nevěrni jsme si nikdy nebyli, ale bohužel před tímto vztahem jsem měla nechráněný rizikový styk s jiným partnerem.Tehdy jsem si zašla na testy na venerologii, ale bohužel už si nepamatuji na co všechno ty testy byly, zda je nějaký klasický balíček pro tyto případy nebo si musíte jmenovitě vybrat na co chcete testovat? Papíry jsem bohužel asi vyhodila.Tehdy vše dopadlo dobře, vše negativní pak jsem si nechala ještě udělat test na chlamydie asi po dvou letech při obtížích zvlášť, protože jsem nevěděla zda byly u prvního testování provedeny i tyto testy. Také negativní . Vím že by se mohlo stát, že tehdy tyto testy mohly být nepřesné, nebo falešně negativní. Vím že mi řeknete ať počkám na výsledky, ale nedokážu na nic jiného myslet. Prosím zda je tedy taková časová prodleva do projevení potíží možná a pokud ano jakým způsobem se nechat nyní testovat abych mohla mít jistotu. děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedená časová prodleva stran zánětu je velmi nepravděpodobná. Dále bych vyčkal výsledků a dle toho domluva cestou registrujícího gynekologa stran dalšího postupu.

    

 • Miloslava

  Dobrý den, ve čtvrtek jsem měla pohlavní styk, dnes je pondělí a stále mě trápí lehčí krvácení (žádné další bolesti), dnes jsem pro jistotu byla na kontrole na gynekologii. Žádný závažný problém gynekolog neshledal. Ale doporučil mi ošetření děložního čípku laserem (cévy), jaký na to máte prosím názor? Děkuji moc. Občasné krvácení po styku přežiji, jde mi jen o to něco nepodcenit a do laseru se mi úplně nechce.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, vzhledem k tomu, že jsem Vás osobně nevyšetřoval nejsem schopen na základě informací určit názor. Lze se objednat na naše pracoviště a dle vyšetření a zprávy od kolegy domluvit stran dalšího postupu, ale předpokládám, že kolega měl k uvedenému důvod.

    

 • Vendula

  Dobrý den, je mi 26 a jsem 10 dní po konizaci děložního čípku. Koupila jsem si vaginální tablety Feminnela hyalusoft a chci se zeptat, jestli už je můžu začít používat, případně jak často. Předem děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano tablety můžete užívat – nejprve 1do pochvy na noc po dobu 7dnů, poté stačí zavádět 2-3x týdně.

    

 • Eva B.

  Dobrý den,nyní je mi 44 roků a asi dva roky po porodu před 15 lety mi lékařka diagnistikovala sestup pánevního dna, dařilo se mi to stále držet a nyní mi z pochvy vyčnívá asi 1 cm čípku, ale žádnou inkontinencí netrpím, bolesti nemám, vlastně to necítím a paní doktorka mi řekla, že děloha není tak nízko, ale že mám abnormálně velký děložní čípek, že kdybych ho měla standartně velký, není můj pokles znát, že by byl nad poševním vchodem a já nic nepozorovala ani nenahmatala a že by mi mohli odstranit dělohu i s tím čípkem, když už nechci děti a nebo takto zůstat, že to není života nebezpečné a je to jen na mě. Mě je to však nepříjemné, ať už při sexu, tak se bojím, abych nedostala nějakou infekci, kdyby se otíral o kalhotky, plavky, i když je přeci jen kryt rodidly,ale když dám nohy více od sebe, abych nedostala třeba infekci na koupalištích, při mytí, prostě se mi nezdá, že je mimo pochvu v pozici, kdy stojím, že to nevadí. Omlouvám se za takový popis, ale nevím, jak to vyjádřit a popsat. Chtěla bych se zeptat, zda by nešlo případný čípek pouze zkrátit nebo je vážně nutné odstranění celé dělohy, když už pokles teda je, ale nedělá problémy a nemám inkontinenci. Odstranění dělohy mi přijde moc velký zákrok,ale nerozumím tomu a potřebovala bych to s někým zkonzultovat, zda opravdu není jiné volby nebo zda cvičením lze tento stav ještě upravit. Moc děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, Vámi uvedené je na došetření urogynekologem (gynekolog zabývající se onemocněním resp.sestupem pánevního dna) a dle stupně postižení stanovení léčby s ev.návrhem přesného chirurgického řešení.

    

 • Nika

  Dobry večer, 7.1.2019 jsem byla na konizaci+PC fract, nalez před odeslaním přesně vypíši. já 40let. OC LSIL 9/18 před tím ASC US, vakcinace cervix ne kolpo: cervix objemny deformován četnymi ON, TZ II s rozsahlou exocervilkální komponntou, jBE, u č 12 a 6 výraznější s jP-PB, celkově ještě LGL, odebrána HPV tesace histol: HSIL, HPV testace positivní. Samzřejmě že ničemu s toho pořadně nerozumím, bylo mi jen receno že to tak hrozne není a ze konizace vše vyřeší, pak když jsem po vykonu volala o vysledky bylo mi řečeno že to nedopadlo dobře a vysledek je CIN III, na mé psychce to určitě nepřidalo hlavne na další vyšetření jsm objednana az ted na 5. měsic. Mohla bych vas poprosit aspon o male objasnění co je možné že mě bude čekat dál a zda je mozné že by po vyléčení čípku se mohl výsledek zlepšit? Ted navic mě trochu trápí že občas na toaletním papiru mám takove krvavé jako žilky ale opravdu jemne, muže to byt ješte z te konizace? nejsem si jista je to tři mesice a určitě už by to mělo byt vylečené. Předem vám moc děkuji za připadnou odpoved.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano jedná se o přednádorový stav,resp.změny na děložním čípku, které dělíme do několika stupňů resp. 1-3 a u Vás se jedná o 3.stupeň, nikoliv ještě o nádorové změny. Uvedené lze řešit chirurgickou cestou, tzv.konizací /tj.odstraněním postižené části děložního čípku/. Dále bych vyčkal na 5.měsíc a dořešení stavu, zde přikládám odkaz na stránky kolegy,který se uvedeným zabývá ať si můžete o dané problematice přečíst s případnými dotazy. www.konizace-ostrava.cz

    

 • Veronika

  Dobrý večer, před 2 měsíci mi byl sdělen výsledek cytologie se změnami (papalomavir). Gynekolog nedoporučuje těhotenství. Na kontrolu mám přijít za 6 měsícu. Léčbu žádnou nemám. Jaké jsou rizika pro plod a mě, kdybych otěhotněla? Lékař mi na tuto otázku neodpověděl. Děkuji za odpověď

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, jedná se zřejmě o lézi nízkého stupně, ze které se může vyvinout přednádorová nebo nádorová léze. Těhotenství nyní aktuálně nedoporučuji. Nutný kontrolní stěr z čípku za 6měsíců od předchozího. Před novým stěrem alespoň cca 8týdnů doporučuji CICATRIDINA vag.čípky zavést 1 do pochvy na noc 3xtýdně. Volný prodej,není nutno lékařský recept.

    

 • Mirka

  Dobrý den, taktéž mi lékař provedl biopsii děložního čípku ve středu a v neděli po pohlavním stylu lehké krvácení je nutné navštívit gynekologa nebo je to běžné? Děkuji za odpověď

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, nebude-li krvácení trvat déle jak 3dny, gynekologa navštěvovat nemusíte.

    

 • Lucie

  Dobrý den, Prosím o radu..Minulý rok jsem prodělala konizaci čípku,měla jsem nález CIN III,výsledky konizace v pořádku..po půl roce jsem byla na vyšetření a vše bylo v pořádku..jsem pozitivní na tři typy HPV,měla jsem očkování Silgard..byla jsem minulý týden opět na vyšetření po 6 měsících a lékař mi provedl Pap stěr..trochu to štíplo..každopádně jsem trochu špinila a dva dny poté jsem měla pohlavní styk a krvácela jsem. Chci se zeptat, je opět návštěva lékaře nutná? Nebo je třeba počkat, než se čípek zhojí atd? Teď je vše v normálu, jen jestli se mám plašit. Děkuji mockrát za odpověď

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, je vhodné vyčkat výsledků stěrů, které lékař odebral, budou-li potíže ve smyslu krvácení mezi cykly či špinění pokračovat déle jak 2-3měsíce pak další došetření cestou registrujícího gynekologa.

    

 • Eva

  Dobrý večer, prosím o Váš názor v roce 2017 jsem podstoupila konizacíi pro špatnou cytologii a infekci HPV výsledky dopadly dobře , minulý rok jsem měla cytologii v pořádku ,ale HPV zůstala , ultrazvuk ukázal stíny v děloze a taky zarostlý děložní čípek, letos jsem podstoupila Hysteroskopii a kyretáž v celkové anestezii ,ale lékař mě překvapil tím ,že se do dělohy nedostal a tudíž žádné vzorky nejsou z děložní sliznice ,doporučil mi odnětí dělohy preventivně a nebo kontroly , ptám se jestli neexistuje způsob jak srostlý děložní čípek po konizaci dát do normálu a nebo odstranit dělohu preventivně,ale nejsem na to psychicky připravena vím je mi 56 let děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, lze se pokusit děložní kanál rozdilatovat(rozšířit), ale uvedené může být nebezpečné s možností perforace („proděravění) dělohy. Doporučuji spíše zvážit hysterektomii (odnětí dělohy).

    

 • K.

  Dobrý den, před 6 lety jsem byla dvakrát na konizaci děložního čípku. Cytologie pak čistá. Nyní se mi po letech opět strašně cytologie zhoršila. Moje lékařka mi řekla, že třetí operaci už rozhodně nedoporučuje, pokud chci mít děti. Děti zatím nemám, ale samozřejmě bych je chtěla. Žiji nyní už dlouho v Praze. Je zde prosím nějaká klinika, která se rakovinou děložního čípku přímo zabývá a byli by schopní, například na základě žádanky, se mne ujmout? Mám obrovský strach, abych něco nepodcenila a potřebovala bych, aby se tento problém řešil co nejdříve, než bude pozdě. Je to hodně akutní. Moc děkuji za odpověď. … před malým okamžikem jsem psala dotaz týkající se rakoviny děložního čípku. Ještě bych rada dodala věk. Je mi 27 let. A byla jsem dokonce v 16 letech očkovaná vakcínou proti rakovině děložního čípku. Děkuji za připojení informací k předešlém dotazu. K.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, je nutné kolposkopické vyšetření expertním kolposkopistou – lékařem zabývajícím se onemocněním děložního čípku a dle toho stanovit další postup. Může Vás odeslat registrující gynekolog, vzhledem k rizikům předčasného porodu a věku doporučuji co nejdříve po dořešení uvedeného zvážit těhotenství.

    

 • Martina

  Dobrý den, před 14ti dny jsem byla na klasické roční prohlídce a cytologii. Dodám, že žádné problémy jsem neměla, až na krvácení/špinění přibližně v polovině cyklu, tento problém jsem již s gynekoložkou před měsíci řešila, řekla že se jedná o krvácivou ovulaci, doporučila mi kontryhelový čaj, plus beru kapičky Gynex a trochu se to srovnalo. Gynekoložka mi tedy udělala stěr a při dotknutí děložního čípku začal silně krvácet. Vzala mi tedy rovnou vzorky na test chlamydie a další vzorky, to už bohužel nevím na co, řekla nějaký odborný název a řekla mi to ve chvíli, kdy jsem ležela na koze a přála si ať to skončí, takže jsem ani moc nevnímala. Každopádně mi následně sdělila, že se jedná určitě o zánět čípku a že jde jen o to zjistit, jaké bakterie/viry ho způsobili. Dala mi předběžně 2 balení Polygynaxu s tím, že podle výsledků dostanu i antibiotika. Za 2 týdny jsem si na výsledky volala a vše negativní, tudíž v pořádku a že mám přijít za rok na kontrolu. Myslíte, že je tento postup v pořádku ? Nemám zkusit jiného lékaře ? Může děložní čípek takto „bezdůvodně“ krvácet ? Ten samý problém jsem měla před pár lety, krvácel mi děložní čípek po pohl.styku, také mi nic nenašla, ale to mi dala raději i antibiotika (ještě před hotovými výsledky) a pak už jsem je jen dobrala, přestože žádný nález nebyl. Děkuji za odpověď

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedený postup shledávám v normě, obzvláště pokud byly testy negativní. Doporučuji CICATRIDINA vag.čípky (volný prodej) v dávkování: 1 čípek denně (večer) 10–20 dní, následně 1 čípek 2-3krát týdně kontinuálně

    

 • Zdeňka

  Dobrý den, prosím můžete mi vysvětlit zprávu z cytologického vyšetření? Vůbec tomu nerozumím. cytologie liq. Primární vzorek:cervikovaginální stěr metoda LBC (ThinPrep) s počítačovou analýzou obrazu ZÁVĚR: Bez neopl. intraepit. změn a malignit STĚR: Uspokojivý, endocervikální/TZ oblast přítomna JINÉ ZMĚNY: Reaktivní buněčné změny, metaplázie včetně nezralé Döderlein, MOP I Průvodka č. 2-597024/2018

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, nález odpovídá normě.

    

 • Nela

  Dobrý den, před rokem a půl jsem byla na konizaci děložního čípku poté co mi byl zjištěn nález CIN II. Po konizaci chodím dvakrát ročně na prohlídky, nechávám si dělat podrobnější (placenou) cytologii. Ze začátku bylo vše v pořádku, ale loňské září mi doktorka volala, že byly zjištěny nějaké změny na čípku a domluvily jsme se na další kontrole a hpv testaci. To jsem podstoupila v březnu tohoto roku. Nyní jsem byla na další kontrole. Testy na hpv viry byly negativní, ale byl mi zjištěn nález CIN I. Lékařka mi nedokázala přesně vysvětlit jak se mi to mohlo opět zhoršit, když hpv testy jsou v pořádku. Doporučila mi ale, abych co nejdříve otěhotněla (je mi 32 let a ještě jsem nerodila), s tím že se můj stav bude zřejmě opět zhoršovat a musela bych na další zákrok a pak už bych děti mít nemohla. Jak jsem psala, je mi 32 let a nikdy jsem nebyla těhotná. Přes 10 let neužívám antikoncepci, se současným, ale i dvěma předchozími partnery jsme provozovali přerušovanou soulož. Třikrát jsem užila Postinor. Vzhledem k tomu, že jsem i přesto nikdy neotěhotněla, bojím se, že jsem neplodná, přesto jsem doufala, že se miminka dočkám. Když mi ale lékařka řekla, že mám pouze dva roky, bojím se ještě víc. Prosím tedy o radu, vysvětlení mého výsledku cytologie a dalšího postupu a prosím i o Váš názor na to, zda ve své situaci se o miminko mám vůbec pokoušet. Děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, vzhledem k věku, anamnéze a uvedeným údajům bych osobně doporučoval otěhotnění do 3let. Výsledek CIN I je vhodný dořešit dále s expertním kolposkopistou (lékařem zabývajícím se onemocnění čípku). Se snahou o koncepci (otěhotnění) pak doporučuji začít co nejdříve.

    

 • Šárka

  Dobrý den, na preventivní prohlídce byly zjištěny nezralé léze.HPV je prý negativní.Prý se to nijak neřeší jen sleduje.Mám přijít za půl roku na kontrolu.Opravdu se to jen sleduje a nijak jinak neřeší?Co to vlastně znamená nezralé léze a můžu s tím já něco udělat? Díky

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedený postup je v pořádku, tj.kontrola za 6měsíců. Můžete si zakoupit CICATRIDINA vag.čípky /1 čípek 3krát týdně po dobu minimálně 8-10 týdnů/, případně Deflagyn gel /dražší cena/viz www.axonia.cz 

    

 • Rola

  Jsem po kónizaci. Neměla bych být vedena v onkologické poradně? Díky

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, záleží na konkrétním pracovišti, kde byl výkon proveden. Některá pracoviště pacientky po určitou dobu dispenzarizují „hlídají“ a poté předávají zpět k registrujícímu gynekologovi. Zde by jste měla absolvovat min 1xročně preventivní vyšetření včetně onkocytologického stěru z čípku nestanoví-li Váš gynekolog jinak.

    

 • Marcela

  Dobrý den, před 14 dny jsem byla na biopsi,výsledek nedopadl dobře CIN3, budu muset jít za 14 dní na konizaci. Doktor mi doporučil očkování proti rakovině děložního čípku. Dal mi na výběr, vybrala jsem si hardware 9. Očkování by mělo proběhnout ještě před operací a já nyní řešení otázku, zda se nemám nechat očkovat,až budu mít výsledky, po operaci a jestli se mám vůbec nechávat nyní očkovat? Snažíme se od června minulého roku o miminko a trochu se bojím, že by nám očkování mohlo uškodit. Navíc nevím, zda má očkování smysl? Děkuji za odpověď

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Dobrý den, GARDASIL 9 určitě doporučuji, blížší info na stránkách www.konizace-ostrava.cz, zde možnost i poradenství u mého kolegy.

    

 • Marie

  Je možné a proč,že moje vyšetření UZ NAVIGOVANÁ TRU-CUT BIOPSIE VAGINÁLNĚ,která nebyla provedena z nádoru,protože tento je nekrotický,ale BYLA PROVEDENA Z BULKY UZLINY,BYLA NESKUTEČNĚ BOLESTIVÁ A ODBĚRY DO 3 NÁDOBEK,VE KTERÝCH JSEM ZAHLEDLA NĚJAKÉ TEKUTINY.V každé MINIMÁLNĚ PO 150 ml.PROČ TAK VELKÉ MNOŽSTVÍ ODBĚRŮ A ZPŮSOBEM UKRUTNĚ BOLESTIVÝM ? (Odběr byl provaděn obrovskou jehlou,jejim koncem a přitom nějakou tyčí,-asi na ten ultrazvuk,šťouráno uvnitř břicha.Ukrutná bolest…).A nemůže takto drastické vyšetření rakovinu zhoršit i metastázy ? Od té doby mám mnohem větší bolesti ! PROSÍM O ODPOVĚĎ NA MŮJ MEJL a MOC DĚKUJI.Marie.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, při tru-cut biopsii se používá dvojitá samořezná jehla, jejíž vnitřní část má na konci zářez, ve kterém po seříznutí vnějším pouzdrem zůstává odebraná tkáň. Po natažení bioptického děla a stisknutí spouště probíhá vše zcela automaticky. Biopsií silnou jehlou získáme váleček kompaktní tkáně o délce 10–20 mm a šíře 1–2 mm, který je dostatečně reprezentativní pro histopatologické vyšetření. Biopsii provádíme z transvaginálního, transabdominálního či transrektálního přístupu, který volíme s ohledem na uložení nádorové tkáně. Při dodržení bezpečnosti odběru vzhledem k okolním anatomickým strukturám je vhodné volit k biopsii solidní porci tumoru, která nevykazuje jasné sonomorfologické a dopplerovské známky nekrózy. Transvaginálně se biopsie provádí bez nutnosti lokální anestezie v gynekologické poloze pomocí speciálního zavaděče, který se připevňuje k vaginální sondě. Používáme jehlu 20–30 cm dlouhou. Transabdominálně provádíme biopsii v lokální anestezii (např. 1% Mesocain), používáme jehlu kratší s větším průsvitem.Standardně v rámci jedné biopsie provádíme 3 odběry (vpichy) a získané válečky tkáně odesíláme k histologickému vyšetření.Biopsie nemá žádné absolutní kontraindikace. Opatrnosti je třeba u závažných vrozených či získaných poruch srážlivosti. Chronickou antiagregační či antikoagulační medikaci je vhodné několik dní před biopsií vysadit a eventuálně pacientku převést na nízkomolekulární heparin, je-li k tomu indikace. Nebezpečné uložení nádoru (v blízkosti velkých cév či parenchymatózních orgánů, v konvolutu kliček tenkého střeva) je limitací biopsie. Subjektivní potíže po biopsii jsou mírné, nejčastěji se jedná o slabé krátce trvající vaginální špinění či dočasnou mírnou bolest v místě biopsie. Výskyt komplikací biopsie je udáván kolem 1 %, v literatuře je zmiňováno hemoperitoneum s následnou revizí dutiny břišní či zánětlivé komplikace.

    

 • Veronika

  Dobrý den, mám podstoupit v CA, hysteroskopii ,kyretáž a konizaci děložního čípku. Chtěla bych se zeptat,zda jdou tyto zákroky provést ambulantně v lokální anestézii. Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano hysteroskopii a kyretáž je možno provést v ambulantním režimu, provádíme u nás na pracovišti /více na http://www.ambulantni-hysteroskopie.cz kde se můžete i objednat/. Konizace děložního hrdla lze provést také ambulantně, tuto na našem pracovišti neprovádíme.

    

 • Alena

  Dobrý deň, po gynekologickom vyšetrení mi boli zistené zvýšené hodnoty HPV vírusu a budem musieť ísť na konizáciu. Chcem sa spýtať či konizácia môže zhoršiť stav úniku moču, nakoľko trpím inkontinenciou. Ďakujem vopred za odpoveď. S pozdravom

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, samotná konizace děložního hrdla by neměla zhoršovat stav úniku moči.

    

 • Anna

  Dobrý deň,rada by som sa informovala a poradila priamo s Vami.Pred niekoľkými mesiacmi mi boli prostredníctvom podrobnej cytológie zistené zvýšené výsledky HPV (presné výsledky netuším, nakoľko mi lekárka povedala, že by som im aj tak nerozumela). :/Keďže som sa o výsledkoch dozvedela na bežnej kontrole, na nejaké ďalšie naštudovanie som nemala veľmi čas a úprimne sa priznám, že kvôli vlastnej hlúposti a strachu, ktorý mi lekárka privodila, som súhlasila s očkovaním vakcínou Gardasil 9.O tom, že to bola chyba som vedela do pár dní…V každom prípade ale po všetkých článkoch a výskumoch som sa rozhodla, že na ďalšie dve vakcíny už nepôjdem a s očkovaním nesúhlasím.Chcem sa Vás teda spýtať, ste odborník na tieto témy, je v poriadku ak ďalšie očkovanie odmietnem?A ako je to s prvou vakcínou? Má rovnaký vplyv a silu ako kompletné očkovanie?Resp. vráti sa mi telo a hormóny opäť do normálu po nejakom čase?A ako je to s tehotenstvom? Moja lekárka mi povedala, že počas očkovania s tým problém nebude, no osobne mám na to iný názor…Veľmi pekne Vám ďakujem za čas a ochotu odpovedať mi.Veľmi si to vážim.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji URČITĚ očkování Gardasilem 9 dokončit z mnoha positivních důvodů (blíže na www.gardasil9.cz). Hormonální rovnováha se časem ustálí, stran těhotenství by neměl být problém po dobu očkování. Osobně doporučuji začátek snahy o dítě po dokončení poslední dávky vakcíny.

    

 • Martina

  Dobrý den jsem 3 týdny po konizaci děložního čípku,z histologie jsem se dozvěděla jen to že za 6 měsíců mám mít kontrolu na onkologickém oddělení.Má ženská lékařka mi předepsala lék entizol ,nejsem si jistá jestli je lék v tuhle chvíli vhodný?.Předepsala mi vkládací a i polykací tablety,chci se ještě před tím než lék začnu užívat ujistit že tato léčba je správná.Dočetla jsem se že po této operaci je vhodné užívat léky jako Feminella, hyalosoft nebo Cicatridine.Nejsem si jistá,ale entizol se používá snad na léčbu zánětů před operací děložního čípku a ne na hojení po konizaci.Také mě zajímá jestli tento lék mám nechat předepsat partnerovi a jestli ho tedy mám začít užívat i já.Moc děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, máte pravdu, po výkonu je vhodná Feminella Hyalosoft a dobrý efekt má i Cicatridina vag čípky /podporuje hojení/, Entizol se skutečně používá na léčbu zánětlivých onemocnění, ale jestliže Vám ho gynekoložka předepsala tak k tomu určitě měla důvod. Doporučuji se objednat a uvedené s Vaší lékařkou zpětně prokonsultovat.

    

 • Hedvika

  Dobrý den,chci se zeptat včera mě došli výsledky z vyšetření děložního čípku? výsledek byl HR HPV mRNA: neprokázána (=agresivní HPV viry nepřítomny prosím vás moc tomu nechapu,,chci se zeptát coto přesně znamená,jelikož v první správě mám psáno že se jedná o nález typu 3 cin, Prosím oco se jedná,a co můžu očekavat,, předem moc děkuji za odpověd

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené znamená že se u Vás nevyskytuje lidský papilomavirus tzv.HPV, který může způsobit přednádorové a nádorové změny na děložním čípku – blíže přikládám odkaz na stránky http://www.konizace-ostrava.cz/zakrokovy-sal/prekancerozy-a-hpv/. Máte-li ve zprávě napsáno CIN III jedná se o přednádorový stav a je pravděpodobný zákrok na děložním čípku,tzv. konizace. Blíže proberte se svým registrujícím gynekologem.

Napsat komentář

Vaše zpráva byla odeslána.
Při odesílání došlo k chybě.