Samovyšetření prsu

Vyšetřit sama sobě vlastní prsy je snadné. Těžší bývá vzpomenout si a provádět samovyšetření pravidelně, každý měsíc. Nezapomeňte však, že nemůže nahradit pravidelné preventivní vyšetření na mamografu, na který má každá žena starší 45 let nárok.

1.

Vyšetření začněte nejlépe po teplé sprše, kdy je pokožka vláčná. Stoupněte si před zrcadlo s volně spuštěnýma rukama a všímejte si všech nových nepravidelností ve tvaru a velikosti prsů. Rovněž se zaměřte na sekreci z prsu a kožní změny (např. důlkovatění, vtahování bradavky, změn připomínající jizvy, zarudnutí aj.).

2.

Vyšetření pohledem do zrcadla proveďte ještě jednou, ale tentokrát v lehkém předklonu. Ruce mějte založené v bok (některé změny mohou být patrné právě v této poloze).

3.

Dejte jednu ruku za hlavu a opačnou rukou postupně vyšetřete celý protilehlý prs bříšky tří prostředních prstů pohybem v malých soustředěných kruzích.

4.

Nezapomeňte stejným způsobem prohmatat i jamku podpažní, okolí nad prsem a vedle něj.

5.

Prohmatejte prs oběma rukama proti sobě a stiskem bradavky zkontrolujte, zda nemáte sekreci z prsu.

6.

Další část vyšetření se provádí vleže na zádech s lehce podloženou lopatkou, zvednutou paží nad hlavu. Postup je stejný jako ve stoji ( mnohé změny mohou být odhaleny vleže ) .

7.

Samovyšetření provádějte jednou měsíčně, ideálně s končící menstruací. V případě objevení pohmatové změny se obraťte na svého lékaře.

Možnost dalších odborných vyšetření (mamografie, ultrazvuku a dalších) konzultujte s lékařem.

Komentáře (3)

 • Dominika

  Dobrý den,nevěděla jsem jaké mám přesně zadat téma.Prohmatávala jsem si prso a našla jsem na obou takovou bulku (spíše jako by ta bulka byla trochu rozmáčklá) a chci se zeptat co by to mohlo být.Také mám vedle poševního vchodu na moji levé straně bulku (ve velikosti jakoje trochu větší třešeň) ,občas se zmenší ale jakmile mám pohlavní dtyk tak mi po něm opět bulka naskočí.Je to nepříjemné když sedím.Na gynekologii jsem byla jednou v 14 , teď je mi 17 a gynekologii nenavštěvuji.Děkuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, v první řadě doporučuji vyšetření cestou registrujícího gynekologa, který Vás odešle případně na další pracoviště k došetření.

 • Gabinka

  Dobrý den. Za pár dní mi bude 15 a mám něco s prsy. Bolí mě bradavky a mám tam bílé flíčky. Bolí to a nemůžu si ani lehnout na břicho .Nic jsem si o tom nevyhledávala. Ty flíčky už mám asi rok , ale neřešila jsem to , před cca týdnem mě to začalo i bolet. A tak se bojím , že by to mohlo být vážné.. Neřešila jsem to s žádným lékařem ani s mámou. Děkuji za odpověď. 🙂

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji návštěvu Vašeho registrujícího gynekologa případně lékaře mammární poradny ve Vašem okolí a dle konkrétního nálezu určení způsobu léčby.

    

 • Jaroslava

  Dobry den pane doktore.Chtela bych se zeptat je mi 32 let a neboli me prso nenahmatala jsem nic ale boli me ruka lepe receno ze vnitr ruky jako sval. A boli me nekdy cela ruka.muzou to bit karpaly?moje mamka je ma take.dekuji za odpoved z pozdravem kocianova

  • MUDr. Petr Kovář

   Sice mohou, ale ty se většinou projevují bolestí od zápěstí směrem do dlaní. Osobně si myslím, že to se syndromem karpálního tunelu nemá nic společného. Navštivte praktického lékaře, ev. neurologa.

Napsat komentář

Vaše zpráva byla odeslána.
Při odesílání došlo k chybě.