Myom

Myom (leiomyom, angl. fibroid) je benigní (= nezhoubný) útvar vyrůstající z děložní stěny. Myom můžeme charakterizovat jako tuhý svalový uzlík o průměru od 1 cm až (výjimečně) několika decimetrů. Skládá se z hladkosvalových buněk myometria (= svaloviny děložní). Děložní myom je jednoznačně nejčastěji se vyskytujícím nezhoubným nádorem v oblasti ženského genitálního traktu. Myomy se vyskytují osamoceně, někdy bývají vícečetné a jejich prevalence (výskyt) je u žen do 30 let 20-30 % u žen nad 30 let 50%. Možnost maligního (=zhoubného) zvratu je minimální.

Mohou být zcela asymptomatické (= bez projevů), avšak často se setkáváme se specifickými obtížemi: hypermenorhea – silné menstruační krvácení, menorhágie – prodloužená délka menstruačního cyklu (tj. více než 7 dnů), dysmenorea – bolestivé menstruační krvácení, a poruchy plodnosti.

Příčina vzniku děložních myomů je nejasná. Určitou roli hraje genetická predispozice, dále pak hormonální ovlivnění také některé další vlivy – vyskytují se častěji u obézních pacientek, u vícerodiček, častěji jsou u černošské než u bělošské populace.

Terapie děložních myomů se odvíjí od jejich projevů. Je – li myom asymptomatický (tedy nejsou -li přítomny žádné z výše uvedených příznaků), postačí pouhé sledování. Při výskytu symptomů je nutné chirurgické odstranění (tzv. myomektomie). V určitých případech můžeme použít medikamentózní léčbu k redukci děložních myomů, nebo k přípravě před jejich odstraněním.

Léčba děložních myomů u žen v reprodukčním věku
Drobné myomy odstraňujeme v našich ordinacích ambulantní metodou - tedy rychle, bezbolestně, bez návštěvy nemocnice a případné anestezie. Více o ambulantní hysteroskopii se dozvíte zde.

Zatímco na přelomu tisíciletí byl průměrný věk matky při porodu prvního dítěte cca 25 let, dnes je to již 29 let. Častěji se setkáváme se ženami, které rodí až po čtyřicítce, a za posledních 15 let se ztrojnásobil počet žen, které rodí po 35. roce věku. Tyto údaje souvisí s trendem dnešní doby, kdy ženy z různých důvodů odkládají založení rodiny. S vyšším věkem ženy při porodu ovšem také přibývá komplikací s početím a kopmlikací v těhotenství a při porodu.

Myomy mohou značně ovlivnit plány každé ženy. Nejinak je tomu u žen, které mají své reprodukční plány nenaplněné, nebo si přejí zachovat reprodukční potenciál (rozuměno graviditu aktuálně neplánující, ale v budoucnu nevylučující). Myomy mohou být příčinou neplodnosti, časného potrácení, nebo mohou působit komplikace při porodu. V současné době došlo k rozvoji různých léčebných postupů, které jsou zaměřeny na redukci myomu, nebo jeho odstranění při zachování dělohy a zachování možnosti reprodukce.

Základním postupem je vždy sledování myomu v určitých intervalech. Ultrazvukovou metodou myom diagnostikujeme a zhodnotíme jeho velikost. V dalších kontrolách se hodnotí nárůst velikosti myomu a jeho struktura. Nečiní-li myom pacientce potíže a neroste-li můžeme jej pouze sledovat.

Dalším metodou je farmakologický přístup. Pomocí medikace můžeme redukovat obtíže (například silnou, či bolestivou menstruaci, chudokrevnost apod). Kauzální farmakologickou léčbou je hormonální terapie. V nedávné době proběhla studie molekuly ulipristal acetátu, která působí v děložní svalovině, a tedy i v myomu, a redukuje růst myomu a mnohdy redukuje i jeho objem.

Invazivní metody jsou zaměřeny na destrukci myomu samotného, nebo omezení jeho cévního zásobení. Z první skupiny jmenujme alespoň základní techniky jako je hysteroskopická myomektomie, nebo laparoskopická myomektomie. Další metody této skupiny, jako je ultrazvuková destrukce myomu, kryomylolýza a jiné, se postupně rozvíjejí. Druhá skupina ivazivních metod se zaměřuje na redukci cévního zásobení myomu. To může být provedeno laparoskopicky (metoda se nazvá laparoskopická okluze uterinních arterií), nebo embolizací (embolizace uterinních arterií). Většina invazivních metod jsou metody vysoce sofistikované, vyžadující erudici lékařů a proto se na ně specializují pouze určitá centra péče.

Při výběru metody se musíme vždy zamyslet nad přínosem a riziky léčby, stejně tak se musíme zamyslet nad tím, jaký vliv bude mít efektivní léčba na početí, těhotenství a porod. Ideální konzervativní, ve smyslu dělohu zachovávající, léčba by měla eliminovat obtíže pacientky, odstranit myom/myomy, či alespoň výrazně redukovat velikost děložních myomů, zachovat fertilitu a přitom být zatížena minimem komplikací.

Vztah děložní myomatózy k ženské reprodukci je však vysoce individuální a každý případ vyžaduje posouzení, zda-li je myomatóza skutečně jedinou příčinou neplodnosti či opakovaných těhotenských ztrát.

Odstranění drobného myomu z dělohy

Výkon byl proveden u nás v ordinaci ambulantní metodou, tedy rychle, bez návštěvy nemocnice a případné anestezie. Více o ambulantní hysteroskopii se dozvíte zde.


Submukózní myom současně s IUS


Submukózní myom současně s IUS


Komentáře (70)

 • Martina

  Dobry den je mi 49 let mam myom na deloze v listopadu jsem byla na kyretazi kvuli polypu v deloze a silneho krvaceni.v unoru opet dlouhe krvaceni 3 tydny dostala jsem na 10 dni noretisteron krvaceni zastaveno a pak asi po 5 dnech jsem dostala antikoncepci Lamya..vsechno bylo v ppradku a ted jsem zacala od 28.4 krvacet byla jsem 2.5 o lekare ten mi rekl at antikoncepci nevysazuji krvacim stale .vcera 9.5 jsem mu opet volala tak mi rekl ze ji mam brat do konce tydne a pak ne ze tomu nechame volny prubeh tak nevim co dal pokud neprestanu.dekuji

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, bylo by vhodné provést hysteroskopické vyšetření k vyloučení recidivy děložního polypu, lze i ambulantně viz. https://www.ambulantni-hysteroskopie.cz/, při silném krvácení je ale nutné znovu zopakovat kyretáž v nemocnici.

 • Aurelia

  Dobry den,je mi 48 let mam myon 3cm ktery by se mel odstranit, a jen jeden vajecnik,menstruaci mam stale co 28dni chtela bych se zeptat,muzou mi odstranit jen delohu a nechat vajecnik ? Dekuji moc hezky den.Aurelia

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, ano, vaječník, pokud vypadá normálně, se může v pánvi ponechat. Je to na domluvě s indikujícím lékařem.
 • Gabriela

  Dobrý den, mám myom, cca 10 let a ten teď poslední dobou začal růst. Doktorka mi doporučila: Zaprvé vysadit antikoncepci, to jsem okamžitě zamítla, a dál jsme se o tom bohužel nebavily. Za druhé mi doporučila otěhotnět, což teď nepřichází v úvahu. A tedy třetí možnost byla hormonální léčba, kterou už jsem jednou před lety podstupovala a bylo to hrozné, nálady atd. (ještě k tomu po porodu jsem měla laktační psychózu, takže to asi není úplně nejlepší řešení) Doma jsme se pobavili s partnerem a došli jsme k tomu, že nejlepší bude, ta první možnost (kterou jsem s doktorkou bohužel neprobrala) a budeme se chránit jinak. Pročetla jsem spousty článků, ale nikde jsem se nedočetla, že by vysazení antikoncepce, mělo vliv na zmenšování myomu. Jaký na to máte názor vy? Je smysluplné vysadit antikoncepci? Bude to mít na myom nějaký pozitivní vliv? Děkuji za odpověď

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, na myomy nyní existuje i speciální antikoncepce jménem Ryeqo, při té jste chráněna proti otěhotnění a zároveň se mírně zmenšují myomy. Osobně bych antikoncepci nevysazoval. Je ale potřeba zvážit více faktorů. 
 • Radka

  Dobrý den, pro mou osobu je to stud něco někam psát a nebo se někomu vzpovídat, ale mám problém. V oblasti vagíny lépe řečeno u stydkého pysku se mi vytvořila tvrdá boule kterou nahmatám pod kůží. Už tam něaký ten den je. A je to taková bulka bolestivé to není podkožní akné to také není. Můj gynekolog má dlouhodobou dovolenou a v nemocniční ambulanci mi řekli že mě bez doporučení nevezmou. Jak se mám dál chovat a jaké jsou možnosti co by to mohlo být? Děkuji předem za zpětnou vazbu.

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, k přesnému určení diagnozy je potřeba gynekologického vyšetření, zkuste jiné nemocniční zařízení.
 • Jana

  Dobry den nevim jak zacit ale asi tak ze momentalne jsem se dolecila na zanet mocoveho mechyre a pra tam mam cistu a myom mam nekde bokem na nejake stene.Planuji uz nejaky ten rok asi cca od 2009 do ted a nic jsem stoho smutna.Mam jeden porod a jeden potrat a od te doby mi to nejde,na ginde mi doktorka rekla ze je vse jinak v poradku a myom mi v tom nebrani tak ja uz nevim,s pritelem jsem byla na spermatologii a ma to v poradku jen je ma lenivejsi ,na ginde mi poradila domaci inseminaci a to jsem tez zkousely a bez uspesne.Uz nevim ted mi bude 34let a mam syna 16 let a tak bych chtela jeste miminko.Dekuji za vas nazor

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, bylo by vhodné ještě doplnit hysteroskopický zákrok k vyloučení patologie děložní dutiny, lze i ambulantně, viz. https://www.ambulantni-hysteroskopie.cz

 • Kristýna

  Dobrý den, na základě zpožděné menstruace- dnes 12. den- jsem šla k doktorce na kontrolu, zda nejsem těhotná, ale při vyšetření mi byl nalezený myom- 1,5 cm veliký - ležící na děloze- ..Těhotenství prokázané nebylo ani z ultrazvuku, ani z krve. Prosím, může to mít s opožděním menstruace souvislost? A co s myomem dělat dál? Mám přijít za 3 měsíce na kontrolu, ale ráda bych pro to něco udělala, a né jen čekala, co se stane. Děkuji

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, záleží na umístění myomu, pokud roste mimo dutinu a je takto malý, operační léčba není na místě.
 • Monika

  Dobrý deň, mala by som na vás takú otázku. K čomu by ste sa pri mojom probléme priklonil vy? Už cca rok mám taký problém, že menzes mám síce podľa výpočtov pravidelný (cyklus trvá väčšinou okolo 28 dní, raz som mala 31 dňový, trvá 5-6 dní), ale pred začiatkom menzesu mám vždy 5-6 dní slabé krvácanie a potom hocikedy, ale najčastejšie asi okolo ovulácie mám trochu krvy, ružové, a raz sa mi stalo, že som mala viac krvy okolo ovulácie a aj pol dňa menzesové stavy a vypadla zo mňa zrazeninka veľkosti fazule (v septembri 2022). Pán doktor mi urobil sono maternice a odporučil odstrániť 2,38 cm myóm. Mám síce 40 rokov, ale ešte chcem mať šancu na dieťa. Konzultovala som túto vec aj s pani primárkou gynekológie a tá rázne zamietla v takomto prípade rezať do maternice, keďže som ešte nerodila a o túto šancu nechcem prísť. Spomínala, že odrodila pacientky, ktoré mali myómy aj počas tehotenstva a odporučila mi hemokoagulačné vyšetrenie a vyšetrenie hormónov (AMH). Vopred ďakujem za odpoveď.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, záleží na umístění myomu, pokud by deformoval dutinu děložní, může být příčinou krvácení, je vhodné došetření hysteroskopem, lze i ambulantně, viz. https://www.ambulantni-hysteroskopie.cz/

 • Elena

  Dobrý deň, chcem Vás požiadať o názor. Mám 54 rokom, ešte nie som v prechode. Pred cca 13 rokmi som absolvovala niekoľko pokusom o umelé oplodnenie, ale neúspešne. Vzhľadom na rodinnú anamnézu mi lekár navrhol preventívne odstránenie vaječníkov laparoskopicky. Pri ďalšom rozhovore mi hovoril i o odstránení maternice cez pošvu. Mám na nej nejaký nie veľký mióm, ktorá sa pri poslednom sone vraj zmenšil. Nemám žiadne problémy. Pravidelne chodím na prehliadky. Podľa informácii mám k rakovine vaječníkov predpoklady, tak som sa ich vybraním zmierila. Ale prekvapilo ma, že by mi mala byť zobraná i maternica. Myslíte si, že je to nutné ? Bojím sa veľkej zmeny. Čítala som, že pri takomto zákroku môže dôjsť k poklesu panvového dna a problémov s tým spojených. Aké komplikácie môže po tom byť ? Za odpoveď vopred ďakujem.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, zde záleží na umístění a velikosti myomu, je možné, že po operaci vaječníků se Vám myom může zvětšit a pak půjdete na druhou operaci s dělohou, to ale nikdo neví.

 • Alena

  Dobryden chtěla bych se zeptat mám myom v děloze a virustky nežijí v CZ žijí velká brytanie tady mi to nechtěj odstranit říkají ze by bylo lepší v žít celou dělohu jenom že já nechci protože té myom má 3cm a ty virustky nevím ale mám bolesti břicha jestli byste mi mohli poradit děkuji

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, k určení správného postupu je nutné gynekologické vyšetření.

 • Dana

  Dobrý den, chtěla bych požádat o názor k následujícím nálezům. Od roku 2014 jsem opakovaně podstoupila hysteroskopii pro podezření na polyp nebo nadměrné množství sliznice (1x v narkóze odstraněn polyp, od té doby ambulantně 1x odstraněn polyp, 1x sliznice bez nálezu, 1x výrůstek vypadající jako polyp. Zároveň se sleduje intramurální myom, 1. nález asi 36 mm před pár lety, pak nárůst na 42 mm, za poslední půlrok zvětšení na 52 mm, pan doktor doporučil kontrolu za tři měsíce a pak případné odstranění dělohy, že prý "už je to skoro na operaci, protože nám to roste." Je mi 44 let, většina zatím nalezených problémů se nijak neprojevuje, ani nyní nemám žádné obtíže, nemám bolesti, silnou ani nepravidelnou menstruaci, jen občas slaboučké špinění třeba den před začátkem menses nebo na konci menses. Zdá se i Vám v této situaci operace jako jediný správný postup? Hrozí myom při jejím odkládáním nějakým velkým průšvihem ... Nechci nijak zpochybňovat postup pana doktora, jen mě zajímá další odborný názor. Předem děkuji za případné vyjádření.

  • MUDr. Jan Malaník

   dobrý den, zde záleží na umístění myomu, existuje i relativně nová antikoncepce specifická pro myomy jménem ryeqo. Přínosy a rizika operace je potřeba zvážit individuálně.

 • Pamela

  Dobrý den, je mi 24 let a před 2 lety mi zjistili myom na děloze, k paní doktorce kam dochazím na gynekologii si neustále stěžuji na bolest v oblasti kyčle, bolest při menstruaci, bolest při pohlavním styku a bolest v podbříšku, paní doktorka to neřeší na to že jsem tak mladá, už si nevím rady. PS: Děti mít nechci, paní doktorka mi řekla po prodělání Herpesu na základě testů že jsem neplodná. Předem Vám děkuji za odpověď.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, záleží na velikosti myomu, pokud je vhodně umístěn a opravdu je příčinou potíží, lze je eventuálně odstranit operačně.

 • Pavla

  Dobrý den, bude mi 29 let. Doktorka mi našla myom o velikosti 12mm. Na místě, kde prý nevadí otěhotnění. Původně jsem plánovala s těhotenstvím počkat ještě dva roky. Než se moje finanční situace zlepší. Řešíme s přítelem bydlení... Ale teď mám obavy, abych nečekala na lepší situaci a nebylo pak pozdě. V současné době beru antikoncepci a jsem bez potíží. Léčím se dlouhodobě s vysokým tlakem a mám kompenzovanou sníženou funkci štítné žlázy. Jaké rady dáváte paciantkam v takové situaci? Vzhledem k myomu na nic nečekat a nebo nevidíte problém do budoucna? Je s jedním myomem větší šance, že se za dva roky objeví další na špatném místě a těhotenství už nebude možné? Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Jan Malaník

   dobrý den, myom může představovat riziko pro otěhotnění i těhotenství, zřídka dochází k jeho zmenšení. Pro těhotesntví se ale musíte rozhodnout sama. Podstatnější je spíš dobrá kompenzace krevního tlaku a štítné žlázy.

 • Markéta

  Dobrý den, před 2 týdny mi diagnostikovali myom. Je možné, že mi myom způsobuje zpoždění menstruace, už je to 12 dní ode dne kdy měla přijít. Děkuji za odpověď Hezký den

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, vzácně při větší velikosti a umístění u děložního čípku může myom omezit průchod menstruační krve. To ale vyvolá poměrně silnou bolest. Příčna bude pravděpodobně jinde, udělejte si těhotenský test a nechte se zkontrolovat gynekologem

 • Ludmila

  Dobry den,je mi 27, bezdětná.pani doktorka mi nasla dva myomy o velikosti 21 mm,od posledni navštevy se zvětsily,jsou pry dobře umistene že nerostou dovnitř dělohy,chci se zeptat jestli je možna lečba jinak než hormonalni antikoncepci...ta mi byla napsana a ja bych to chtela řesit jinak...jeste mi teda nasla endometriozu

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, alternativou je hormonální nitroděložní tělísko.
 • Michal

  Dobrý den mám dotaz moje manželka byla minulý týden na akutní operaci (kyretazi).měla silnou menstruaci a ztratila nejspíš hodně krve.po zákroku ji pustily domu.pan doktor se ani neobtezoval ji říct nějaké podrobnosti.Tak jsem tam zavolal a vypsal se na manželku.Bylo mi řečeno že manželka je v pořádku.Dneska šla na kontrolu ke svému gynekologovi. A ten ji zjistil že tam má útvar velikosti pomeranče.Nedokazu pochopit že ji to nezjistili v nemocnici.chzel jsem se zeptat jestli nedošlo k nějakému pochybení.od lékaře.Nebo jak mám postupovat vůbec jse mi to nelíbí dekuji za odpověď

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, je možné, že se jedná o myom - nezhoubný útvar ve stěně děložní, který často způsobuje silné menses. Léčebných metod je více, od hormonálních po operační.

 • Kristýna F.

  Dobrý den. Mám asi rok 2 myomy. 3cm Břicho trošku pobolívá. Asi 3 roky jsem neužívala antikoncepci a teď mi lékař napsal Lirien,protože mi menzes začínala tak,že jsem 8 dní jen špinila a pak se to teprve rozjelo. A to byl masakr. Takže mám antikoncepci na úpravu. Když jsem lékaři řekla,že jsem připravená si myomy vzít i za předpokladu,že by mi museli vzít dělohu,tak mi řekl,že mi to v 36 letech žádný dr neudělá a že se při té operaci může stát,že se mi třeba tím nabourají střeva nebo něco jiného a že by to potom mohlo být vážnější. Můžete mi prosím poradit, jaké mám možnosti, když stejně jednou budou muset ven ? Děkuji za váš čas.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, domluvte se v nemocničním zařízení na indikaci. Záleží na velikosti, umístění myomů a dalších faktorech. Přístup je individuální

 • ERIKA

  Dobry den, chtěla bych se zeptat po jak dlouhé době se zmírní krvácení, kdy příčinou je myom, pokud mi byla před 3 týdny predepsana hormonální antikoncepce? Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, to záleží na typu zvolené antikoncepce, typu, velikosti a umístění myomu, obecně antikoncepce snižuje intenzitu krvácení u všech uživatelek, plný nástup účinku je v horizontu 3 měsíců od nasazení.

 • Alena A.

  Dobrý deň prajem chcela by som sa opýtať mám 35 rokov minulý rok mi bol nájdený myom o veľkosti 4 cm, včera som bola na ultrazvuk a sú dva myomy veľkosť 4.8cm a druhý 5.3 CM, mám ťažkosti s močením keďže jeden myom tlačí na močový mechúr, je jediná možnosť len operačné riešenie? Deti zatiaľ nemám, ďakujem za odpoveď

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, záleží na přesné lokalizaci myomů, podle toho je možné zvážit operační řešení.

 • Hana K.

  Dobrý den, bude mi 52 let a mám 3 myomy, z nichž každý má velikost kolem 10 cm. Měsíčky dosud mám. Potíže žádné nemám. Je mi doporučována lékaři shodně hysterektomie s odstraněním dělohy. Potíže žádné nemám. V nálezu je, že ledvina vpravo je s dilatací ledvinové pánvičky do 12 mm, vlevo bez dilatace. Nejdříve jsem asi 7 let operaci odmítala, nyní jsem se pro ni rozhodla. Chtěla bych se zeptat, zda je v tomto případě nutná a zda je nutné odstraňovat také vaječníky a vejcovody, či zda by bylo možné je ponechat? Budu muset po operaci brát hormonální substituční léčbu nebo to nebude potřeba? Děkuji za odpověď. Hana Kučerňáková

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, po 50 roce věku při odstranění dělohy je vhodé odebrat i vejcovody a vaječníky. Je možné, že Vás brzy čeká přechod bez ohledu na jejich odstranění, takto se velmi sníží rizko vzniku rakoviny vaječníků v budoucnu. Při klimakterickém syndromu Vám lze pomoci třeba hormony, pokud není kontraindikace.

 • L

  Dobrý večer, 18.3. Jsem podstoupila lap. myomektomii. Vše proběhlo v pořádku, kontrola po 14ti dnech také. Další kontrolu mám za 4 měsíce. Zajímalo by me , kdy je možné začít sexuálně žít. Cítím se v pořádku, nic mě nebolí, ale samozřejmě je mi jasné, že je třeba dávat na sebe pozor. Budu ráda za zpětnou vazbu. Předem děkuji.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, můžete mít pohlavní styk, vhodné s kondomem jako prevence otěhotnění.

 • Kristýna

  Dobrý den, je mi 29 let a mám děložní myom 44x50mm, který nezasahuje do dutiny děložní, ale za poslední půlrok narostl o 2cm a nyní již začínám pociťovat potíže při močení. Za týden jdu na konzultaci a vyšetření do myomové poradny, ale přiznám se, že trochu panikařím. Dítě ještě nemám a rozhodně chci, ale nejdříve za 1,5 - 2 roky. Jsem obeznámena s tím, že vzhledem k rychlosti růstu bude pravděpodobně nutné přistoupit na operaci ještě před těhotenstvím. Lze procentuálně vyjádřit, jak pravděpodobné je, že budu schopná donosit dítě? Samozřejmě chápu, že ja každé tělo jiné, ptám se na obecnou statistiku. Moc děkuji za odpověď. Kristýna

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, na Vaše dotazy nejlépe odpoví kolegové ve specializované ambulanci, kam jste odeslána.

 • Marie

  Dobrý den mám myom velikosti 3cm silnou menstruaci a pokaždé když mi berou krev mám hemoglobin 88-90 souvisí myom s hodnoty hemoglobinu děkuji za odpověď Marie

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, myom je pravděpodobně příčinou nadměrného krvácení, v důsledku kterého jsou hodnoty hemoglobinu nízké. Pokud nedojde k úpravě nadměrného krvácení přichází do úvahy hysteroskopie, což je vyšetření, při kterém se pomocí optiky hysteroskopu prohlédne dutina děložní a odebere se vzorek tkáně k histologickému vyšetření a poté event. LAVH, což je laparoskopichy asistovaná vaginální hysterektomie

 • Tereza M.

  Dobrý den, dnes mě pustili po operaci myomu laparoskopicky. Operace byla dva dny zpět, je normální špinění? Děkuji za odpověď

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, po laparoskopické operaci myomu je možné špinění po dobu 7-10 dnů.

 • Maruška

  Dobry den, ceka mě operace myomu laparoskopicky, mozna i řezem. Pan doktor mi k operaci predepsal gel proti srustum nazev-Hyalobarrier je prosim opravdu potreba, je fanancne velice nakladny a zdravotni pojišťovna jej neproplaci. Dekuji, za odpověď

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, Hyalobarrier Gel je vysoce viskózní gel, který se získává kondenzací kyseliny hyaluronové a je indikován k prevenci nebo snížení tvorby pooperačních srůstů v oblasti břicha a pánve. Zdravotní pojišťovny tento přípravek neproplácí. Zda se bude Hyalobarrier Gel aplikovat musíte zvážit sama.

 • Lucie N.

  Dobrý den, je mi 39 let a dnes bych měla být 8+1 TT . Bohužel js m jela na pohotovost s drobným špiněním a paní doktorka mi řekla, že v děloze nic nevidí, že tam mám myom o velikosti 4 cm. Je možné ,že embryo není na ultrazvuku přes myom vidět? Trpím ranními nevolnostmi a bolestmi hlavy. V 5+6tt proběhla první kontrola a pan doktor tam viděl srdeční ozvy. Myom měl tj. 13.12 jen 2,5 cm. Nevím zda mám ještě doufat.. V květnu tohoto roku,už jsem jeden spontánní potrat prodělala. Mnohokrát děkuji za odpověď

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, při ultrazvukovém vyšetření vaginální sondou v 8 + 1 týdnu gravidity by měl být vidět plod i s akcí srdeční. Pokud plod není vidět je možné pozdější otěhotnění nebo se grsvidita nevyvíjí správným směrem a může se jednat o zmklé těhotenství či inkompletní potrat.

 • Hana K.

  Dobrý den, je mi 51 let a mám 3 myomy, z nichž dva největší jsou o velikosti 10 cm a 9 cm. Několika lékaři je mi shodně doporučována hysterektomie s odstraněním vaječníků. Já však žádné potíže nemám. Nevím, zda je nutné na operaci chodit, velmi se jí obávám, dosud mám pravidelnou menstruaci. Zanedlouho však budu v přechodu a nastane menopauza kdy se i myomy pravděpodobně zmenší. Je nutné operaci podstupovat? Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, myomy o velikosti 10 a 9 cm jsou poměrně velké a nelze předpokládat, že by po přechodu vymizely. Operativní řešení myomatozní dělohy je v tomto případě indikováno. Operace se dá jistě i odložit, ale nelze očekávat podstatné zmenšení nálezu myomatozní dělohy. Myomy se mohou ještě i zvětšit a operace v takovém případě může být technicky náročnější.

 • Barbora

  Jsem v 15tt, o víkendu jsem měla silné pravidelné (zesilující a slábnoucí) bolesti levého podbřišku. V pondělí ráno mi lékař na pohotovosti našel v děloze myom, 5x5cm. Další den se bolesti zmírnily, ale v noci na dnešek jsem se téměř nevyspala. Bolest se mi rozšířila do středu podbřišku, ráno jsme měla průjem a mám bolesti při močení. Lékař na pohotovosti mi řekl, abych bolesti tlumila léky a vrátila se v případě kolikovitých bolestí a horečky. Já mám ale strach o sebe i miminko i z toho, co se děje teď. Nehledě na to, že je to vyčerpávající jak fyzicky, tak psychicky, a nebere to konce. Mohl by mi být myom chirurgicky odstraněn, aniž by bylo miminko ohroženo? Dá se to nějak v těhotenství řešit? Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, v těhotenství myomy rychleji rostou, v souvislosti s narůstáním děložní sliznice, zejména v prvních třech měsících. Podle některých studií druhý a třetí trimestr těhotenství z pohledu růstu myomů nejsou rizikové. V některých případech mohou vést k potratu nebo k nutnosti předčasného porodu císařským řezem. Záleží také na lokalizaci myomu, ale někdy pokus o odstranění myomu může vést k těhotenským ztrátám.

 • Lucie

  Dobrý den, před rokem mi pan doktor našel myom 3mm a doporučil zatím půl roční kontrolu ale mé potíže se zhoršují, velmi silná menstruace (10 dní) ,bolesti v podbřišku , zácpa atd.. je možné odstranění dělohy na vlastní žádost ? Děti neplánují je mi 42 let . Děkuji za odpověď

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, provedení hysterektomie - t.j. odstranění dělohy je možné. Při nálezu myomu velikosti 3 mm však bude příčina silného krvácení dost možná i jiná. např. endometrální polyp, hyperplazie endometria. Vhodnější bude provedení hysteroskopie, což je zákrok, který je možné provést i ambulantně bez celkové anestezie a při kterém se prohlédne velmi tenkou optikou dutina děložní a odebere se vzorek tkáně k histologickému vyšetření. Více se dozvíte na webu: www.ambulantni-hysteroskopie.cz

 • Daniela Maléřová

  Dobrý den, mám 46 let, mám submukozní myom, který za posledního půl roku vyrostl o cca 1cm, nyní je velikosti cca do 5cm.Mám silnou a bolestivou menstruaci,léčím se s vysokým TK,jinak jsem zdravá. Lékařka navrhuje nasazení injekcí Sayana a poté případně hysterektomii.,pokud nezaberou. Hormony špatně snáším, vždy jsem měla i problém s užíváním horm.antikoncepce. Myslíte,že když budu užívat hormony, vyhnu se hysterektomii? Vím,že se to nedá odhadnout,ale určitě s tím máte zkušenosti. Děkuji moc za odpověď,pěkný den. Daniela

  • MUDr. Petr Kovář

   Omlouváme se, z personálních a časových důvodů jsme nebyli schopni odpovědět. předpokládáme, že nyní již odpověď není aktuální. Pokud by na Vaší straně byl požadavek odpovědi,napište nám, prosím, aktualizovaný dotaz do poradny znovu, obratem zodpovíme. S omluvou MUDr. Petr Kovář.

 • Ivana

  Krásný dobrý den vážená poradno a vážení doktoři, jmenuji se Ivana a je mi 39, dva roky jsem sledovaná kvůli myonu 4,5 cm, který se dle informací od pana doktora zvětšuje co půl roku cca o 1cm. Krom bolestí v podbříšku mám i nepravidelné silné krvácení. Mám i hormonální tělísko, cca 2,5 let. Od této doby sleduji šílené bolesti zad v bederní části. Byla jsem na různých vyšetření i na prdách, bohužel, jakmile přijde období menses, jsem nepoužitelná, protože cítím jak mám záda šíleně nateklé a bolavé. Dotaz zní: je možné, aby tělísko popř myom měli vliv na bodavé bolesti mé bederní páteře? PS prášky na bolest nezabírají. Předem děkuji za Váš vzácný čas a odpověd.

  • MUDr. Petr Kovář

   Omlouváme se, z personálních a časových důvodů jsme nebyli schopni odpovědět. předpokládáme, že nyní již odpověď není aktuální. Pokud by na Vaší straně byl požadavek odpovědi,napište nám, prosím, aktualizovaný dotaz do poradny znovu, obratem zodpovíme. S omluvou MUDr. Petr Kovář.

 • Pavla O.

  Dobrý den, chci se zeptat. Před rokem mi pan doktor doporučil vyjmout dělohu. Jelikož v ní mám 2 myomy. Já jsem tehdy nebyla rozhodnutá. Tak jsme se nedomluvili. Od té doby jsem tam nebyla. A teď už mám i problém. Že mě trochu pobolívá v podbřišku. A při chůzi i sedu, cítím dole tlak. A i při hygiéně jsem si nahmatal. Že si mi to tlačí do vagíny Operace bude asi jediné řešení že ano? Je mi 45 let. A cítím dole, takové pálení. Děti už neplánují. Jen mám teď strach k doktorovi jít. Umí být i nepříjemný. Děkuji za Vaší odpověď

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, praděpodobně se jedná o descensus /pokles/ rodidel. Při hygieně jste si pravděpodobně nahmatala ve vchodu děložním čípek nebo přední poševní stěnu. Pokud Váš ošetřující lékař zjistil i 2 myomy řečšemí, by byla laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie

 • Vera V.

  Dobrý den, pane doktore, zhruba 6 let jsem sledována pro děložní myomy, je mi 49 let, které se v současné době začínají rychleji zvětšovat. Dle lékařské zprávy: děloha avf s pravid. sym. dutinou a středním homog E. myomy IM 5cm z PS od DD asi 5-6cm s CS 1 a obvyklé echostr. s.v.s. kalcif. V PH/ZS 3-4 sm IM s CS 0-1 obvyklé echostr, mi lékař doporučil odstranění dělohy. Prosím o radu, zda je nutné již teď dělohu vyndat vzhledem k velikosti myomů, případně do jaké velikosti myomů se dá zákrok provést laparoskopicky. Potíže nemám žádné, menstruace je stále pravidelná, velmi málo krvácivá, bezbolestná. Děkuji za opověď.

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, vzhledem k popisovanému nálezu a rychlejšímu růstu myomů je vhodné dělohu odstranit. Pokud jsou myomy menší a děloha je volná, je možné operaci provést laparoskopicky.

 • Eliška

  Dobrý den, je mi 34 let, v budoucnu plánuji těhotenství, byly mi ale diagnostikovány myomy, jeden menší, ale v hraně dělohy, který gynekolog nedoporučil odstranit kvůli riziku ztráty dělohy, druhý větší, cca 4,5mm, stopkatý, který mi gynekolog doporučuje operativně odstranit. Stojím před rozhodnutím, zda jít na operaci, která není jistě bez riziková, např. kvůli jizvě na děloze nebo nejít, ale i tady jsem byla informována o komplikacích v těhotenství příp. při otěhotnění..nedávno jsem otěhotněla, ale těhotenství skončilo zamlklým potratem, který může mít na svědomí myom, ale možná spíš ten v hraně děložní..byla by pro mne operace vhodným řešením? Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, jelikož nemám přesné výsledky Vašeho vyšetření, takto lze určit obtížně. Plánujete-li však koncepci (těhotenství) pak myomektomie (odstranění myomu) je možným řešením. Vhodno konsultovat přímo na pracovišti provádějícím výkon. Blíže na www.deloznimyomy.cz

 • Mariana Š.

  Dobrý den pane doktore, chtěla bych vědět Váš názor. Je mi 57 let a mám myom 51x41 mm deformující dutinu děložní (lekářská zprava). Co byste mně doporučil? Žádné potiže nemám.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, neroste-li myom a nemáte-li žádné klinické potíže (bolestiv podbřišku, krvácení či jiné) pak sledování UZ v intervalu co 6měsíců. V opačném případě dle konkrétní domluvy cestou registrujícího gynekologa.

 • Eva

  Dobrý den, je mi 45 let. Minulý rok se mi náhle změnila menstruace. Menstruuji velmi dlouho min. 10 dní a velké objemy krve + sraženiny. Doprovází mě k tomu i velké bolesti. Stav vygradoval, že jsem ztratila vědomí. Operace v současné době mi nebyla nabídnuta, protože je doba Covidu a je možná hormonální léčba. Píšu proto, protože můj lékař je staršího věku a onemocněl těžce Covidem - nyní dlouhodobě neordinuje. Byla jsem nucena řešit situaci ambulantně a nyní mám nového lékaře, s kterým nejsem úplně spokojená. Tato situace je pro mě nová, ztrácím opravdu mnoho krve, tak že v práci (administrativa) nejsem schopná udělat krok, neboť krvácím. Oblečení měním min. 5x denně a k tomu jsou ještě velké bolesti. Nejhorší je malátnost, jsem na hraně omdlení. Jezdím autem a obyčejně se bojím. Zůstala jsem tedy doma. Když jsem požádala o nemocenskou nového doktora, tak to byl velký problém. Situaci popsal jako normální. Není možné, abych chodila v takovém stavu do práce. Nikdy předtím jsem o nemocenskou nežádala, ale nyní situace je opravdu kritická. Ale v této pro mě zoufalé situaci ho nechci měnit, neboť potřebuji pomoc. Mám nález dvou miomů ve velikosti 3 a 4 cm. Lékař mi nabídl hormonální léčbu, což považuji za dobré. Beru druhé plato a nyní v polovině braní 10 dní před menstruací jsem dostala předčasnou menstruaci opět ve velké síle, především v noci. Nevím vůbec co mám dělat. Bojím se zeptat nového lékaře zda je to normální nebo zda mám navštívit ambulanci. Jsem opět doma, neboť jsem oslabená (mám zimnici, potím se, velká bolest hlavy).

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji Norethisteron 1-1-1 perorálně po dobu 10dnů a nezastaví-li se krvácení do 3 dnů pak ihned cestou ústavní pohotovostní služby dle spádu a již nejíst a nepít s provedení tzv.terapeutické kyretáže. Uvedený rp je nutno však vystavit gynekologem, možno taktéž i pohotovostně.

 • Monika

  Dobrý den, v půli října mi byl zjištěny myomy - větší průměr 3,8 cm. Nyní po kontrole po 4 měsících má myom 3,8x5,5 cm. Pan doktor vzhledem k rychlému růstu doporučuje odstranění myomu a dělohou a vejcovody. Je mi 42 let a další děti neplánuje. Je tento zákrok nutný?

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, záleží "kde přesně je myom umístěn", zda provést pouze tzv.myomektomii /tj.odstranění pouze myomu/ či je nutná hysterektomie+salpingektomie billat /tj.odstranění dělohy včetně vejcovodů/. Doporučuji odeslání na vyšší pracoviště a zde domluva stran dalšího postupu.

 • Andrea

  Dobrý den chci se zeptat v prosinci jsem byla na pravidelné prohlídce a paní doktorka mi našla malý myom řekla mi že v červnu mám přijít.Cetla jsem na internetu že pokud se najde myom není vhodná antikoncepce abych ji užívala CK je na tom pravdy děkuji za odpověď paní doktorka není Česka a nejsem poslední dobou moc spokojená děkuji za odpověď Andrea

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, postup kolegyně je vpořádku. Jelikož neuvádíte přesný název antikocepce resp.preparátu nemohu se t.č.jednoznačně vyjádřit.

 • Gabca

  Dobry vecer Chcela by som sa opytat na vas nazor Zistili mi myom na maternici vo velkosti 51x 88 mm Chcem sa opytat ci je potrebne to odstranit alebo este pockat.mam obcas krce aj bolesti v podbrusku Pani doktorka povedala ze pokial nekrvacam netreba to vyberat iba sledovat Mam 38 r Deti nemam Dakujem pekne

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano uvedené lze sledovat nepůsobí-li klinické potíže (bolesti, silné krvácení aj.) a neroste-li více. Lze ovlivnit zavedením LNG-IUS ev.jinak farmakologicky. Blíže dle konkrétní domluvy cestou registrujícího gynekologa.

 • Michaela H.

  Dobrý den mám problém, ale ne s myomem, ale s cystou zvanou Bartholomiho která není v nabídce a dost bolí. Byla jsem u svého gynekologa který řekl, že cysta je malá (jako fazole) a že jí mám ledovat nic víc. Za prvé mi je divné ledovat si genitálie, bojím se dalších obtíží. Cysta mě bolí při pohybu a nemohu skoro sedět, brání mi v práci i sexuálním životě . Mám pocit že se i trochu zvětšila. Prosím o radu jak tuto cystu vyléčit? Doktor mi řekl že mám přijít za půl roku. Děkuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, na základě Vašich uvedených údajů doporučuji došetření cestou gyn.ambulance ve spádu, při zhoršení případně pohotovostní služby s možným naplánováním provedení tzv.marsupializace -tj.chirurgického ošetření zánětu Bartholiniho žlázy.

 • Petra W.

  Dobrý den, je mi 51 let. Mám myomy několik let. Teď mi lékař řekl, že už jsou tak velké, že nejdou změřit. Prý mám dělohu velkou jak v 10 týdnu těhotenství. Stále užívám antikoncepci, ale léky menstruaci neudrží, krvácím dříve a silně. Chodím často močit. Je na místě odstranění dělohy bez vaječníků? Děkuji za odpověď

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano uvedený výkon je na místě a kloním se k němu také. Blíže dle domluvy s registrujícím gynekologem.

 • Mária K.

  Dobry den, je mozne uzit tabletku escapelle ak mam myom? dakujem

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano uvedené je možné užít.

 • Jaroslava

  Dobrý den, je mi 53 let, v září 2018 mi byla kvůli myomu odstraněna děloha včetně vejcovodů a vaječníků. 20 dní po operaci mi byla napsána hormonální léčba estroferm 2mg denně. Po operaci začaly problémy se zády, psychické – (deprese) a imunita. Do dnešního dne jsem na nemocenské, nejsem schopná fungovat, připadám si zbytečná a vyčerpaná, na psychiatrii mi zvýšili dávku -Trittico 150mg. Chtěla jsem se zeptat vrátí se mi znovu chuť do života a za jak dlouho. Před operací jsem neužívala žádné léky a s ničím jsem se neléčila, dnes mám problém postarat se sama o sebe. Děkuji J.B.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano „chuť do života“ se Vám vrátí, zvážil bych výměnu Estrofemu za jiný typ HRT preparátů případně ve sprayi preparát Lenzetto. Blíže proberte se svým registrujícím gynekologem.

    

 • Lucie

  Dobrý den, před 3 měsíci jsem byla u gynekologa a byla mi diagnostkovana cysta 4 cm na levém vaječníku. Na kontrolu jsem měla přijít v prosinci. V prosinci mi bylo zjištěno, že se cysta zvětšila na 5 cm. Dále cituji lékaře “ ve stěně útvar do 27 mm. Endom vysoké 15 mm. Výkony: 09543, N832.diagnostika mi nebyla srozumitelne vysvětlena. Bylo mi doporučeno odstranění dělohy vč. Vaječníků. Nevím zda se obávat jedna se o myom, polyp, nádor? Dekuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, na základě uvedeného nejsem schopen přesně stanovit. Dle Vámi popisovaných údajů je minimálně na chirurgický výkon ve smyslu laparoskopie a řešení cystického útvaru v obl.levého vaječníku. Dále neuvádíte kolik Vám je let a zda případně plánujete těhotenství.

    

 • Lenka

  Dobry den,pred 3mi mesici mi pani doktorka nasla myom 1cm.Vcera jsem mela silne bolesti v zadech a podbrisku,bolesti jsou i dnes,jsem na neschopence protoze bych to v praci nezvladla.Vcera jsem mela i trochu prujem.Nemam moc chut k jidlu,pohlavni styk me boli.Menstruaci mam jak kdy,nekdy po 21dnech jindy po 28.Polehavam a beru ibalgin na bolest.Bojim se operace ale zaroven bych mela mozna po bolestech.Dite uz mam a dalsi nechci.je mi 38let

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, má-li myom viděný lékařkou pouze 1cm a není-li netypicky uložený pak bych uvedené hned neviděl na chirurgický výkon. Je vhodné došetřit, zda příčina potíží /bolesti aj./ není jiného původu.

    

 • Jaroslava

  Je mi 50 let, mám myom 7×5 cm. Doporučována operace. Vzhledem k věku prý i s odstraněním vaječníků. je to nutné?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji rovněž odstranění dělohy včetně vaječníků a vejcovodů.

    

 • Laura

  Dobrý den. Ráda bych se vás zeptala. Jsem čtvrtý den po myomektomii. Jak dlouho trvá po operační krvácení. Děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené by mělo do 7 pracovních dnů ustoupit. Pokud zesílí resp.bude trvat déle doporučuji vyšetření cestou registrujícího gynekologa případně cestou ústavní pohotovostní služby

    

 • Jarka

  Dobrý den, k paní doktorce na gynekologii chodím od minulého podzimu po půl roce kvůli sledování myomu. Za šest měsíců mi z 5,5 cm povyrostl na 6 cm. Do další kontroly v létě jsem si koupila Gynmax, který užívám společně se ženskými bylinkami. Od užívání těchto preparátů mi chodí měsíčkové přesně na den, ale každý měsíc se snižuje jejich délka. Z osmi dnů jsem skončila už na pouhých 4 dnech, a ztráta krve se také snižuje. Mám strach, že potom už žádné měsíčky mít nebudu a když už bych o ně přišla, jestli to bude mít na myom nějaký účinek, teda jestli přestane růst. Děkuji Jarka

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, je-li Vám klinicky lépe po užívání Gynmaxu společně s bylinnými preparáty, pak můžete pokračovat. V menopause myomy většinou podléhají involuci,tj.zmenšují se. Doporučuji pravidelné kontroly u gynekoložky – dle toho další postup.

    

 • Gabriela

  Dobrý den, jsem asi 5 let po konizaci děložního čípku a asi půlrok po tomto zákroku, mi byl zjištěn myom na děloze. Asi rok jsem brala hormony a teď to paní doktorka jen sleduje, je pořád stejný, neroste. S přítelem jsme se rozhodli, že bychom chtěli začít pracovat na miminku. Zajímalo by mě, jestli bych musela jít na rizikové těhotenství? Nebo jestli bych měla nějaká omezení (např. chtěla jsem v těhotenství cvičit).

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, vzhledem ke stavu po konizaci děložního hrdla bych Vám určitě doporučil klidový režim a pravděpodobně PN (pracovní neschpnost). Uvedené je dále otázka individuální domluvy se svým registrujícím gynekologem v případě zjištění těhotenství.

    

 • Blanka

  Dobrý den,dnes jsem byla na preventivní kontrole a lékař mi zjistil podle ultrazvuku myom 5 cm v děloze.Navrhuje odsranění dělohy.Je mi 44 let,mám 3 zdravé děti.Další neplánuji i přesto je nutné dělohu odstranit?Je možná i jiná léčba?Moc děkuji za odpověď Fafejtová

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, je možný i konservativní způsob léčby.Přímý vliv užívání hormonální antikoncepce (HAK) na vznik nebo růst myomů nebyl prokázán. Naopak je při užívání nízko-dávkované HAK popisováno zkrácení menstruačního krvácení a zlepšení krevního obrazu (vzestup počtu červených krvinek, hematokritu a hemoglobinu). V současnosti je údaj o bývalém užívání antikoncepce vzhledem k riziku výskytu myomů, hodnocen jako indiferentní (riziko se nezvyšuje ani nesnižuje) a současné užívání antikoncepce je považováno za mírný ochranný faktor. Předpokládaná involuce myomů v období klimaktéria se většinou nekoná, pokud pacientka užívá některý z preparátů hormonální substituce (HRT). Jejich užívání však není kontraindikované (zakázané), protože podle většiny studií nepřináší nárůst dosavadních ani vznik nových klinických obtíží (např. děložní krvácení) a jistě ani nezvyšuje riziko malignizace myomu. Gestagenní hormony (progesteron a jeho deriváty) se někdy používají v léčbě myomů – nejde však o léčbu kauzální, ale o pouhý vliv na děložní krvácení. Zatímco běžné nitroděložní tělísko není u většiny žen s děložními myomy vhodnou antikoncepcí, nitroděložní systémy s levo-norgestrelem se osvědčily v prevenci i léčbě krvácení pacientek s menšími myomy.

    

 • Veronika

  Dobry den, je mi 39 bezdetna, jsem asi mesic po preleceni myomu lekem Esmya, myom se zmensil. Pan doktor mi rekl, ze menstruace by mela prijit 3-7 den po dobrani leku. Devaty den prislo jen velmi lehke spineni, ted znovu po 24 dnech velmi lehke spineni (pouze jeden den) vzdy predchazeji bolesti jake jsme myvala 2 dny pred menstruaci, ale krvaceni neprijde. Musim hned k lekari, nebo mam jeste pockat, jak dlouho?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, určitě doporučuji došetření cestou registrujícího gynekologa, optimálně UZ vyšetření a dle toho stanovení dalšího postupu.

    

 • Iveta

  Dobrý den, 12.3 mě čeká laparoskopická operace. Odstranění myomu 5,5 cm a a dalších 3 menších. Během 2 měsíců se mi o 4 dny posunula menstruace, takže teď jí očekávám 14.3, možná 13.3. Nevadí že jdu na operaci takhle krátce před menstruací? Hlavně mám strach že se menstruace dostaví v den operace. To se doufám nestane. Sestra na gynekologii říká, že prášky na oddálení menstruace nemůžu v tomhle případě užívat. Není tu nějaká jiná možnost jak oddálit menstruaci? Bojím se, že jak na to budu myslet, abych tu menstruaci nedostala, že to dostanu dřív. Jedu z Karlových Varů do Prahy, tak abych se nevracela zpátky zase..Děkuji za odpověď

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Dobrý den, dostanete-li menses dříve jen to sdělte zdravotnickým pracovníkům v den nástupu operace. V uvedeném nevidím problém, záleží však na konkrétních podmínkách daného pracoviště.

    

 • Mirka

  V létě mi našli myom a dost veliký. Začala jsem užívat kontryhel ve formě čajů. Tak pravidelnou menstruaci, jakou mám teď, jsem ještě nikdy neměla, ale od doby, co tuhle bylinku užívám, mě svědí obě prsní bradavky. Prosím, mohlo by se jednat o hormonální změny, které způsobil čaj z kontryhele. A jak bude pití čaje působit na velikost myomu. Zmenší se ?????? Děkuji za odpověď Mirka

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Dobrý den o hormonální změny jít může, ale také nemusí, proto doporučuji došetření cestou registrujícího gynekologa. Na velikost myomu čaj z kontryhele vliv mít nebude. Dále bych zvážil léčbu ulipristalacetátem,tj.přípravkem Esmya. Blíže proberte se svým registrujícím gynekologem.

    

 • Věra

  Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat, když najdou ženě v 34 letech při gynekologické prohlídce dost větší myomek, ale zatím ji na operaci nepošlou, protože nezlobí, kdyby ale zlobil a žena musela na operaci, jak se při operaci řeší neporušená panenská blanka. Bojím se, že bych operací ztratila panenství. Nikde na internetu nemohu k tomuto problému najít informace. Jak operace probíhají ano, ale zřejmě pouze u žen s pohlavní zkušeností. Můj dotaz ve vaší poradně asi někam zapadl, mohu se zeptat ještě jednou? U panen je vedena operace kudy? Přes břicho? Děkuji

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Dobrý den, pojem ‚dost větší myomek‘ nevím co znamená, většinou uvádíme v cm a dle jeho lokalizace a případných potíží se stanovuje způsob léčby. Plánujete-li těhotenství v budoucnu pak s největší pravděpodobností jeho LPSK (laparoskopické) odstranění,tzv.myomektomie – tedy přes břicho z několika vpichů. Blíže doporučuji konkrétně dořešit se svým registrujícím gynekologem.

    

 • Věrka

  Dobrý den, při gynekologické prohlídce (první) mi našli myomy. Jeden 5,5 cm a dva 1 cm. Jsem dospělá žena, ale byla jsem vyšetřena postupy jako u dětí. Neměla jsem ještě pohlavní styk. Kdybych musela na operaci na odstranění dělohy (zatím žádné problémy ale nemám), byla by panenská blána porušena, nebo by se hledal šetrný postup operace, aby se blánka zachovala. Děkuji za odpověď Věrka

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, roli hraje i uložení myomů a samozřejmě i Váš věk a reprodukční plány. Obvykle se volí mezi konservativnějším (tj.šetrnějším postupem) nebo radikálnějším v případě klinických potíží. Blíže doporučuji dořešit se svým registrujícím gynekologem.

    

 • Katka

  Dobry den,mam myom3cm ,dotyka se sliznice ,pomuzou mi prirodni kapsle femina natur pozastavit rust,zmensit objem nebo stratu myomu dekuji za odpoved

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den uvedený preparát nepomůže, doporučuji dořešit se svým registrujícím gynekologem a zvážit nasazení preparátu s ulipristal acetátem,tj. Esmya.

    

 • Ivana

  Dobry den chcem sa spytat som v 6tt tehotenstva a zacala som krvacat najskor po utreti na wc potom uz aj pri malej potrebe vypadne zomna par kvapiek cirej krvi zmiesana z neakym slizom a vcera som mala malinke zrazene hrudky krvi po utreti,co robit s tym je to normalne neni to cyklus?ten by som mala mat 17.10 2017

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den,jste-li v 6.týdnu těhotenství doporučuji co nejdříve kontrolu u Vašeho registrujícího gynekologa, v případě zhoršení potíží i cestou pohotovostní služby dle spádu.

    

 • Sarka

  Dobry den. Beru antikoncepci 4. mesic a po 7 denni pauze jsem snedla prosly jogurt omylem a zvracela. Po nejake dobe jsem snedla 1. antikoncepcni pilulku. (normalne jim rano v 7 ale tuto jsem vzala vecer). Druhy den jsem si vzala 2. pilulku presne na cas v 7 rano a vse ok ale kolem 11-12 jsem opet zvracela… Od te doby vse ok, pilulky pravidelne a jiz bez zvraceni. Jde o to ze jsem mela s pritelem sex po 6. pilulce tedy 4 dny po zvraceni (patek). Chci se zeptat zda je velka pravdepodobnost otehotneni

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, určitá možnost otěhotnění zde je, obzvláště byl-li styk nechráněný. Nejste-li si jistá doporučuji provedení těhotenského testu,případně vyšetření u Vašeho registrujícího gynekologa.

    

 • Lucie

  Dobrý den, jsem po potratu v únoru. V pravem rohu deloznim mam myom, ktery udajne s potratem nema nic spolecneho a dalsi pokus o poceti neohrozuje. Jde o nase prvni miminko a oba se na nej tesime a doufame ze priste uz se zadari, ale na posledni kontrole jsem mela ve zprave napsane sluvko kteremu nerozumim a nikdy predtim ho nikdo nikam nenapsal je to slovo T line, co to znamena?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, T-line znamená tripple line – tj. trojrozměrné střední echo=výška sliznice. Nejvýstižnější český ekvivalent je trojlinkové. Jde o UZ obraz, kdy sliznice děložní vypadá jako trojkolejná dráha. Jde o obraz kvalitní děložní sliznice. Stran uložení myomu záleží na jeho velikosti, lokalizaci, také o jaký typ myomu se jedná a reprodukčních plánech. Existují metody konservativní a chirurgické – dále doporučuji dořešit se svým registrujícím gynekologem.

    

 • Zuzana

  Lékař mi předepsal na zmenšení myomu a proti silnému krvácení lék esmya, Je to hormonální lék a jaké nežádoucí účinky může způsobit? Děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Přípravek Esmya (ulipristal acetát) patří do třídy modulátor progesteronových receptorů (PRM), které jsou také známy jako selektivní modulátory progesteronových receptorů. Jedná se tedy o hormonální lék. Esmya má specifický, přímý účinek na endometrium. Během léčby se může objevit ztluštění endometria. Navíc byly u pacientek léčených přípravkem Esmya pozorovány histologické změny endometria, které jsou po ukočení léčby vratné.

    

 • Ivana

  Dobrý den, již 4 roky mě trápí velmi silné krvácení. Loni v lednu mi byl z 90-95% resekován myom o velikosti 2,5x3cm, ale potíže přetrvávají. Nyní mám ještě dva menší myomy (1cm a 1,7 cm). Omezuje mě to v osobním i pracovním životě – důsledky: anemie, únava, nadměrné padání vlasů. Moje paní doktorka ještě navrhuje Depo Proveru, ale odrazují mě nežádoucí účinky a užívání hormonů. Pomohla by mi termoablace? Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, termoablace endometria,tj.děložní sliznice je pouze jednou z možností. Existuje celá škála způsobu léčby myomů a nepravidelného silného krvácení – více lze na http://www.myomy.cz. Dále doporučuji dořešit se svým registrujícím gynekologem,ev.centra specializující se na léčbu myomů ve Vašem okolí.

    

 • Martina

  Dobrý den je potřeba podstoupit operaci myom u když je šest centimetrů a jestli ano musím dojít o dělohy? je mně 38 let a chtěla bych mít ještě dítě.

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Pokud chcete ještě dítě, samozřejmě nelze přijít o dělohu. Lze hormonálními přípravky myom zmenšit (s velkou pravděpodobností), dělohu zachovat. Pak je možno odstranit aspoň za některých okolností jenom myom a dělohu zachovat. To je ale otázka velice specializovaných pracovišť, protože operace zachovávající dělohu jsou poměrně složité a náročné.

    

 • Dotaz

  Moje matka a sestra mají myom a jsou po odstranění dělohy. Je pravděpodobné, že budu mít taky myom? Mám si nechat odstranit dělohu?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Dědičnost myomů je do určité míry prokázána. To ovšem neznamená, že by se toto onemocnění přenášelo vždy z generace na generaci jedním určitým genem. Manifestace, tedy výskyt myomů, také závisí na mnoha okolnostech. Je tedy možné, že myom budete mít taky, ale také jej mít nemusíte. Preventivní operace ve smyslu odstranění dělohy rozhodně není nutná.

    

 • Dotaz

  Dočetla jsem se o léčbě myomů bylinkami – kontryhelem, řebříčkem, maliníkem a lékořici. Co si o tom myslíte?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Výše uvedené bylinky jsou obecně nazývány „ženské bylinky“. Jejich působení může mít určitý vliv na váš organismus, bohužel ale neexistují studie, který by jejich vliv potvrzovaly, nebo objasňovaly.

    

 • Dotaz

  Existuje nějaká jiná léčba myomu než operace?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Existuje i farmakologická léčba myomů. Jednak je to léčba zaměřená na Vaše současné obtíže: léky k mírnění bolesti při bolestivé mestruaci, terapie chudokrevnosti, apod. Dále pak se na trhu vyskytují preparáty, které jsou zaměřeny na receptory myomu. Některé léky vykazují oba tyto účinky.

    

 • Dotaz

  Mám na děloze myom 9cm, a mám obtíže s močením. Musím na operaci?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Jedná se o poměrně velký myom. Takovýto myom může být příčinou určitých obtíží s močením. Existují specifické testy, které by mohly napovědět, zda–li vaše obtíže lze přičítat působení myomu. Každopádně byste měla zvážit operaci už jen z hlediska velikosti myomu a jeho potenciálu růstu a dalších komplikací.

    

 • Dotaz

  Je mi 45 let, mám silnou a bolestivou menstruaci. V poslední době ještě k tomu nepravidelně krvácím. Moje doktorka mi řekla, že je to myomem. Dá se s tím něco dělat?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Nepravidelné krvácení může být způsobeno myomem. Taktéž silná a bolestivá mestruace je častým projevem myomů. Mohla byste podstoupit operaci k odstranění dělohy.

    

 • Dotaz

  Mám na děloze 3 myomy, silnou menstruaci (už asi 5 let), musím podstoupit operaci? Slyšela jsem, že se to dá řešit i tělískem.

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Hormonální tělísko může zmírnit krvácení. K tomuto účelu se často využívá. Bohužel ale neřeší přítomnost myomů. Operace myomů je vhodná v případě, že myomy jsou velké, nevhodně uložené vzhledem k děložní dutině, nebo máte ještě jiné obtíže.

    

 • Dotaz

  Můj lékař mi před rokem a půl řekl, že mám myom. Nyní chodím co půl roku na kontrolu, myom se mírně zvětšuj, hrozí mi operace. Nechci přijít o dělohu. Je mi 37 let a chtěla bych mít ještě děti.

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Další postup závisí na velikosti myomu. Pro ženy v reprodukčním věku je možné, při vhodném umístění a velikosti myomu, zvolit i jinou terapii než odstranění dělohy. Můžeme se pokusit zmenšit myom hormonální cestou, a poté odstranit pouze myom (ne celou dělohu) operací, která se nazývá myomektomie. Je vhodné se poradit s lékařem o možnostech terapie.

    

 • Dotaz

  Dočetla jsem se, že myomy jsou nádory. Jsou smrtelně nebezpečné?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Myomy jsou zpravidla benigní nádory, to znamená že nejsou zhoubné. Každý myom musíme ovšem sledovat, zda-li jeho růst není příliš rychlý, abychom vyloučili jiné diagnózy děložních nepravidelností. Tyto ovšem bývají méně časté.

    

 • Dotaz

  Lékař mi řekl že mám myom. Musím na operaci?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Existuje pestrá škála možností terapie: nasazení hormonálních preparátů, odstranění myomu, odstranění celé dělohy. Některé malé myomy, které nečiní potíže, lze pouze sledovat. Myomy, které se projevují určitými komplikacemi (krvácení, neplodnost, obtíže s močením, s defekací, a jiné), je nutné řešit. Lékař by měl posoudit možnosti terapie a navrhnout způsob léčby.
   Při výběru daného léčebného postupu posuzujeme věk ženy, respektive její přání mít děti, dále tíži a druh obtíží. Zvolená léčba myomů a její efekt závisí především na jejich velikosti a lokalizaci.

 • Martina

  Dobry den je mi 49 let mam myom na deloze v listopadu jsem byla na kyretazi kvuli polypu v deloze a silneho krvaceni.v unoru opet dlouhe krvaceni 3 tydny dostala jsem na 10 dni noretisteron krvaceni zastaveno a pak asi po 5 dnech jsem dostala antikoncepci Lamya..vsechno bylo v ppradku a ted jsem zacala od 28.4 krvacet byla jsem 2.5 o lekare ten mi rekl at antikoncepci nevysazuji krvacim stale .vcera 9.5 jsem mu opet volala tak mi rekl ze ji mam brat do konce tydne a pak ne ze tomu nechame volny prubeh tak nevim co dal pokud neprestanu.dekuji

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, bylo by vhodné provést hysteroskopické vyšetření k vyloučení recidivy děložního polypu, lze i ambulantně viz. https://www.ambulantni-hysteroskopie.cz/, při silném krvácení je ale nutné znovu zopakovat kyretáž v nemocnici.

 • Aurelia

  Dobry den,je mi 48 let mam myon 3cm ktery by se mel odstranit, a jen jeden vajecnik,menstruaci mam stale co 28dni chtela bych se zeptat,muzou mi odstranit jen delohu a nechat vajecnik ? Dekuji moc hezky den.Aurelia

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, ano, vaječník, pokud vypadá normálně, se může v pánvi ponechat. Je to na domluvě s indikujícím lékařem.
 • Gabriela

  Dobrý den, mám myom, cca 10 let a ten teď poslední dobou začal růst. Doktorka mi doporučila: Zaprvé vysadit antikoncepci, to jsem okamžitě zamítla, a dál jsme se o tom bohužel nebavily. Za druhé mi doporučila otěhotnět, což teď nepřichází v úvahu. A tedy třetí možnost byla hormonální léčba, kterou už jsem jednou před lety podstupovala a bylo to hrozné, nálady atd. (ještě k tomu po porodu jsem měla laktační psychózu, takže to asi není úplně nejlepší řešení) Doma jsme se pobavili s partnerem a došli jsme k tomu, že nejlepší bude, ta první možnost (kterou jsem s doktorkou bohužel neprobrala) a budeme se chránit jinak. Pročetla jsem spousty článků, ale nikde jsem se nedočetla, že by vysazení antikoncepce, mělo vliv na zmenšování myomu. Jaký na to máte názor vy? Je smysluplné vysadit antikoncepci? Bude to mít na myom nějaký pozitivní vliv? Děkuji za odpověď

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, na myomy nyní existuje i speciální antikoncepce jménem Ryeqo, při té jste chráněna proti otěhotnění a zároveň se mírně zmenšují myomy. Osobně bych antikoncepci nevysazoval. Je ale potřeba zvážit více faktorů. 
 • Radka

  Dobrý den, pro mou osobu je to stud něco někam psát a nebo se někomu vzpovídat, ale mám problém. V oblasti vagíny lépe řečeno u stydkého pysku se mi vytvořila tvrdá boule kterou nahmatám pod kůží. Už tam něaký ten den je. A je to taková bulka bolestivé to není podkožní akné to také není. Můj gynekolog má dlouhodobou dovolenou a v nemocniční ambulanci mi řekli že mě bez doporučení nevezmou. Jak se mám dál chovat a jaké jsou možnosti co by to mohlo být? Děkuji předem za zpětnou vazbu.

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, k přesnému určení diagnozy je potřeba gynekologického vyšetření, zkuste jiné nemocniční zařízení.
 • Jana

  Dobry den nevim jak zacit ale asi tak ze momentalne jsem se dolecila na zanet mocoveho mechyre a pra tam mam cistu a myom mam nekde bokem na nejake stene.Planuji uz nejaky ten rok asi cca od 2009 do ted a nic jsem stoho smutna.Mam jeden porod a jeden potrat a od te doby mi to nejde,na ginde mi doktorka rekla ze je vse jinak v poradku a myom mi v tom nebrani tak ja uz nevim,s pritelem jsem byla na spermatologii a ma to v poradku jen je ma lenivejsi ,na ginde mi poradila domaci inseminaci a to jsem tez zkousely a bez uspesne.Uz nevim ted mi bude 34let a mam syna 16 let a tak bych chtela jeste miminko.Dekuji za vas nazor

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, bylo by vhodné ještě doplnit hysteroskopický zákrok k vyloučení patologie děložní dutiny, lze i ambulantně, viz. https://www.ambulantni-hysteroskopie.cz

 • Kristýna

  Dobrý den, na základě zpožděné menstruace- dnes 12. den- jsem šla k doktorce na kontrolu, zda nejsem těhotná, ale při vyšetření mi byl nalezený myom- 1,5 cm veliký - ležící na děloze- ..Těhotenství prokázané nebylo ani z ultrazvuku, ani z krve. Prosím, může to mít s opožděním menstruace souvislost? A co s myomem dělat dál? Mám přijít za 3 měsíce na kontrolu, ale ráda bych pro to něco udělala, a né jen čekala, co se stane. Děkuji

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, záleží na umístění myomu, pokud roste mimo dutinu a je takto malý, operační léčba není na místě.
 • Monika

  Dobrý deň, mala by som na vás takú otázku. K čomu by ste sa pri mojom probléme priklonil vy? Už cca rok mám taký problém, že menzes mám síce podľa výpočtov pravidelný (cyklus trvá väčšinou okolo 28 dní, raz som mala 31 dňový, trvá 5-6 dní), ale pred začiatkom menzesu mám vždy 5-6 dní slabé krvácanie a potom hocikedy, ale najčastejšie asi okolo ovulácie mám trochu krvy, ružové, a raz sa mi stalo, že som mala viac krvy okolo ovulácie a aj pol dňa menzesové stavy a vypadla zo mňa zrazeninka veľkosti fazule (v septembri 2022). Pán doktor mi urobil sono maternice a odporučil odstrániť 2,38 cm myóm. Mám síce 40 rokov, ale ešte chcem mať šancu na dieťa. Konzultovala som túto vec aj s pani primárkou gynekológie a tá rázne zamietla v takomto prípade rezať do maternice, keďže som ešte nerodila a o túto šancu nechcem prísť. Spomínala, že odrodila pacientky, ktoré mali myómy aj počas tehotenstva a odporučila mi hemokoagulačné vyšetrenie a vyšetrenie hormónov (AMH). Vopred ďakujem za odpoveď.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, záleží na umístění myomu, pokud by deformoval dutinu děložní, může být příčinou krvácení, je vhodné došetření hysteroskopem, lze i ambulantně, viz. https://www.ambulantni-hysteroskopie.cz/

 • Elena

  Dobrý deň, chcem Vás požiadať o názor. Mám 54 rokom, ešte nie som v prechode. Pred cca 13 rokmi som absolvovala niekoľko pokusom o umelé oplodnenie, ale neúspešne. Vzhľadom na rodinnú anamnézu mi lekár navrhol preventívne odstránenie vaječníkov laparoskopicky. Pri ďalšom rozhovore mi hovoril i o odstránení maternice cez pošvu. Mám na nej nejaký nie veľký mióm, ktorá sa pri poslednom sone vraj zmenšil. Nemám žiadne problémy. Pravidelne chodím na prehliadky. Podľa informácii mám k rakovine vaječníkov predpoklady, tak som sa ich vybraním zmierila. Ale prekvapilo ma, že by mi mala byť zobraná i maternica. Myslíte si, že je to nutné ? Bojím sa veľkej zmeny. Čítala som, že pri takomto zákroku môže dôjsť k poklesu panvového dna a problémov s tým spojených. Aké komplikácie môže po tom byť ? Za odpoveď vopred ďakujem.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, zde záleží na umístění a velikosti myomu, je možné, že po operaci vaječníků se Vám myom může zvětšit a pak půjdete na druhou operaci s dělohou, to ale nikdo neví.

 • Alena

  Dobryden chtěla bych se zeptat mám myom v děloze a virustky nežijí v CZ žijí velká brytanie tady mi to nechtěj odstranit říkají ze by bylo lepší v žít celou dělohu jenom že já nechci protože té myom má 3cm a ty virustky nevím ale mám bolesti břicha jestli byste mi mohli poradit děkuji

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, k určení správného postupu je nutné gynekologické vyšetření.

 • Dana

  Dobrý den, chtěla bych požádat o názor k následujícím nálezům. Od roku 2014 jsem opakovaně podstoupila hysteroskopii pro podezření na polyp nebo nadměrné množství sliznice (1x v narkóze odstraněn polyp, od té doby ambulantně 1x odstraněn polyp, 1x sliznice bez nálezu, 1x výrůstek vypadající jako polyp. Zároveň se sleduje intramurální myom, 1. nález asi 36 mm před pár lety, pak nárůst na 42 mm, za poslední půlrok zvětšení na 52 mm, pan doktor doporučil kontrolu za tři měsíce a pak případné odstranění dělohy, že prý "už je to skoro na operaci, protože nám to roste." Je mi 44 let, většina zatím nalezených problémů se nijak neprojevuje, ani nyní nemám žádné obtíže, nemám bolesti, silnou ani nepravidelnou menstruaci, jen občas slaboučké špinění třeba den před začátkem menses nebo na konci menses. Zdá se i Vám v této situaci operace jako jediný správný postup? Hrozí myom při jejím odkládáním nějakým velkým průšvihem ... Nechci nijak zpochybňovat postup pana doktora, jen mě zajímá další odborný názor. Předem děkuji za případné vyjádření.

  • MUDr. Jan Malaník

   dobrý den, zde záleží na umístění myomu, existuje i relativně nová antikoncepce specifická pro myomy jménem ryeqo. Přínosy a rizika operace je potřeba zvážit individuálně.

 • Pamela

  Dobrý den, je mi 24 let a před 2 lety mi zjistili myom na děloze, k paní doktorce kam dochazím na gynekologii si neustále stěžuji na bolest v oblasti kyčle, bolest při menstruaci, bolest při pohlavním styku a bolest v podbříšku, paní doktorka to neřeší na to že jsem tak mladá, už si nevím rady. PS: Děti mít nechci, paní doktorka mi řekla po prodělání Herpesu na základě testů že jsem neplodná. Předem Vám děkuji za odpověď.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, záleží na velikosti myomu, pokud je vhodně umístěn a opravdu je příčinou potíží, lze je eventuálně odstranit operačně.

 • Pavla

  Dobrý den, bude mi 29 let. Doktorka mi našla myom o velikosti 12mm. Na místě, kde prý nevadí otěhotnění. Původně jsem plánovala s těhotenstvím počkat ještě dva roky. Než se moje finanční situace zlepší. Řešíme s přítelem bydlení... Ale teď mám obavy, abych nečekala na lepší situaci a nebylo pak pozdě. V současné době beru antikoncepci a jsem bez potíží. Léčím se dlouhodobě s vysokým tlakem a mám kompenzovanou sníženou funkci štítné žlázy. Jaké rady dáváte paciantkam v takové situaci? Vzhledem k myomu na nic nečekat a nebo nevidíte problém do budoucna? Je s jedním myomem větší šance, že se za dva roky objeví další na špatném místě a těhotenství už nebude možné? Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Jan Malaník

   dobrý den, myom může představovat riziko pro otěhotnění i těhotenství, zřídka dochází k jeho zmenšení. Pro těhotesntví se ale musíte rozhodnout sama. Podstatnější je spíš dobrá kompenzace krevního tlaku a štítné žlázy.

 • Markéta

  Dobrý den, před 2 týdny mi diagnostikovali myom. Je možné, že mi myom způsobuje zpoždění menstruace, už je to 12 dní ode dne kdy měla přijít. Děkuji za odpověď Hezký den

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, vzácně při větší velikosti a umístění u děložního čípku může myom omezit průchod menstruační krve. To ale vyvolá poměrně silnou bolest. Příčna bude pravděpodobně jinde, udělejte si těhotenský test a nechte se zkontrolovat gynekologem

 • Ludmila

  Dobry den,je mi 27, bezdětná.pani doktorka mi nasla dva myomy o velikosti 21 mm,od posledni navštevy se zvětsily,jsou pry dobře umistene že nerostou dovnitř dělohy,chci se zeptat jestli je možna lečba jinak než hormonalni antikoncepci...ta mi byla napsana a ja bych to chtela řesit jinak...jeste mi teda nasla endometriozu

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, alternativou je hormonální nitroděložní tělísko.
 • Michal

  Dobrý den mám dotaz moje manželka byla minulý týden na akutní operaci (kyretazi).měla silnou menstruaci a ztratila nejspíš hodně krve.po zákroku ji pustily domu.pan doktor se ani neobtezoval ji říct nějaké podrobnosti.Tak jsem tam zavolal a vypsal se na manželku.Bylo mi řečeno že manželka je v pořádku.Dneska šla na kontrolu ke svému gynekologovi. A ten ji zjistil že tam má útvar velikosti pomeranče.Nedokazu pochopit že ji to nezjistili v nemocnici.chzel jsem se zeptat jestli nedošlo k nějakému pochybení.od lékaře.Nebo jak mám postupovat vůbec jse mi to nelíbí dekuji za odpověď

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, je možné, že se jedná o myom - nezhoubný útvar ve stěně děložní, který často způsobuje silné menses. Léčebných metod je více, od hormonálních po operační.

 • Kristýna F.

  Dobrý den. Mám asi rok 2 myomy. 3cm Břicho trošku pobolívá. Asi 3 roky jsem neužívala antikoncepci a teď mi lékař napsal Lirien,protože mi menzes začínala tak,že jsem 8 dní jen špinila a pak se to teprve rozjelo. A to byl masakr. Takže mám antikoncepci na úpravu. Když jsem lékaři řekla,že jsem připravená si myomy vzít i za předpokladu,že by mi museli vzít dělohu,tak mi řekl,že mi to v 36 letech žádný dr neudělá a že se při té operaci může stát,že se mi třeba tím nabourají střeva nebo něco jiného a že by to potom mohlo být vážnější. Můžete mi prosím poradit, jaké mám možnosti, když stejně jednou budou muset ven ? Děkuji za váš čas.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, domluvte se v nemocničním zařízení na indikaci. Záleží na velikosti, umístění myomů a dalších faktorech. Přístup je individuální

 • ERIKA

  Dobry den, chtěla bych se zeptat po jak dlouhé době se zmírní krvácení, kdy příčinou je myom, pokud mi byla před 3 týdny predepsana hormonální antikoncepce? Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, to záleží na typu zvolené antikoncepce, typu, velikosti a umístění myomu, obecně antikoncepce snižuje intenzitu krvácení u všech uživatelek, plný nástup účinku je v horizontu 3 měsíců od nasazení.

 • Alena A.

  Dobrý deň prajem chcela by som sa opýtať mám 35 rokov minulý rok mi bol nájdený myom o veľkosti 4 cm, včera som bola na ultrazvuk a sú dva myomy veľkosť 4.8cm a druhý 5.3 CM, mám ťažkosti s močením keďže jeden myom tlačí na močový mechúr, je jediná možnosť len operačné riešenie? Deti zatiaľ nemám, ďakujem za odpoveď

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, záleží na přesné lokalizaci myomů, podle toho je možné zvážit operační řešení.

 • Hana K.

  Dobrý den, bude mi 52 let a mám 3 myomy, z nichž každý má velikost kolem 10 cm. Měsíčky dosud mám. Potíže žádné nemám. Je mi doporučována lékaři shodně hysterektomie s odstraněním dělohy. Potíže žádné nemám. V nálezu je, že ledvina vpravo je s dilatací ledvinové pánvičky do 12 mm, vlevo bez dilatace. Nejdříve jsem asi 7 let operaci odmítala, nyní jsem se pro ni rozhodla. Chtěla bych se zeptat, zda je v tomto případě nutná a zda je nutné odstraňovat také vaječníky a vejcovody, či zda by bylo možné je ponechat? Budu muset po operaci brát hormonální substituční léčbu nebo to nebude potřeba? Děkuji za odpověď. Hana Kučerňáková

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, po 50 roce věku při odstranění dělohy je vhodé odebrat i vejcovody a vaječníky. Je možné, že Vás brzy čeká přechod bez ohledu na jejich odstranění, takto se velmi sníží rizko vzniku rakoviny vaječníků v budoucnu. Při klimakterickém syndromu Vám lze pomoci třeba hormony, pokud není kontraindikace.

 • L

  Dobrý večer, 18.3. Jsem podstoupila lap. myomektomii. Vše proběhlo v pořádku, kontrola po 14ti dnech také. Další kontrolu mám za 4 měsíce. Zajímalo by me , kdy je možné začít sexuálně žít. Cítím se v pořádku, nic mě nebolí, ale samozřejmě je mi jasné, že je třeba dávat na sebe pozor. Budu ráda za zpětnou vazbu. Předem děkuji.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, můžete mít pohlavní styk, vhodné s kondomem jako prevence otěhotnění.

 • Kristýna

  Dobrý den, je mi 29 let a mám děložní myom 44x50mm, který nezasahuje do dutiny děložní, ale za poslední půlrok narostl o 2cm a nyní již začínám pociťovat potíže při močení. Za týden jdu na konzultaci a vyšetření do myomové poradny, ale přiznám se, že trochu panikařím. Dítě ještě nemám a rozhodně chci, ale nejdříve za 1,5 - 2 roky. Jsem obeznámena s tím, že vzhledem k rychlosti růstu bude pravděpodobně nutné přistoupit na operaci ještě před těhotenstvím. Lze procentuálně vyjádřit, jak pravděpodobné je, že budu schopná donosit dítě? Samozřejmě chápu, že ja každé tělo jiné, ptám se na obecnou statistiku. Moc děkuji za odpověď. Kristýna

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, na Vaše dotazy nejlépe odpoví kolegové ve specializované ambulanci, kam jste odeslána.

 • Marie

  Dobrý den mám myom velikosti 3cm silnou menstruaci a pokaždé když mi berou krev mám hemoglobin 88-90 souvisí myom s hodnoty hemoglobinu děkuji za odpověď Marie

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, myom je pravděpodobně příčinou nadměrného krvácení, v důsledku kterého jsou hodnoty hemoglobinu nízké. Pokud nedojde k úpravě nadměrného krvácení přichází do úvahy hysteroskopie, což je vyšetření, při kterém se pomocí optiky hysteroskopu prohlédne dutina děložní a odebere se vzorek tkáně k histologickému vyšetření a poté event. LAVH, což je laparoskopichy asistovaná vaginální hysterektomie

 • Tereza M.

  Dobrý den, dnes mě pustili po operaci myomu laparoskopicky. Operace byla dva dny zpět, je normální špinění? Děkuji za odpověď

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, po laparoskopické operaci myomu je možné špinění po dobu 7-10 dnů.

 • Maruška

  Dobry den, ceka mě operace myomu laparoskopicky, mozna i řezem. Pan doktor mi k operaci predepsal gel proti srustum nazev-Hyalobarrier je prosim opravdu potreba, je fanancne velice nakladny a zdravotni pojišťovna jej neproplaci. Dekuji, za odpověď

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, Hyalobarrier Gel je vysoce viskózní gel, který se získává kondenzací kyseliny hyaluronové a je indikován k prevenci nebo snížení tvorby pooperačních srůstů v oblasti břicha a pánve. Zdravotní pojišťovny tento přípravek neproplácí. Zda se bude Hyalobarrier Gel aplikovat musíte zvážit sama.

 • Lucie N.

  Dobrý den, je mi 39 let a dnes bych měla být 8+1 TT . Bohužel js m jela na pohotovost s drobným špiněním a paní doktorka mi řekla, že v děloze nic nevidí, že tam mám myom o velikosti 4 cm. Je možné ,že embryo není na ultrazvuku přes myom vidět? Trpím ranními nevolnostmi a bolestmi hlavy. V 5+6tt proběhla první kontrola a pan doktor tam viděl srdeční ozvy. Myom měl tj. 13.12 jen 2,5 cm. Nevím zda mám ještě doufat.. V květnu tohoto roku,už jsem jeden spontánní potrat prodělala. Mnohokrát děkuji za odpověď

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, při ultrazvukovém vyšetření vaginální sondou v 8 + 1 týdnu gravidity by měl být vidět plod i s akcí srdeční. Pokud plod není vidět je možné pozdější otěhotnění nebo se grsvidita nevyvíjí správným směrem a může se jednat o zmklé těhotenství či inkompletní potrat.

 • Hana K.

  Dobrý den, je mi 51 let a mám 3 myomy, z nichž dva největší jsou o velikosti 10 cm a 9 cm. Několika lékaři je mi shodně doporučována hysterektomie s odstraněním vaječníků. Já však žádné potíže nemám. Nevím, zda je nutné na operaci chodit, velmi se jí obávám, dosud mám pravidelnou menstruaci. Zanedlouho však budu v přechodu a nastane menopauza kdy se i myomy pravděpodobně zmenší. Je nutné operaci podstupovat? Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, myomy o velikosti 10 a 9 cm jsou poměrně velké a nelze předpokládat, že by po přechodu vymizely. Operativní řešení myomatozní dělohy je v tomto případě indikováno. Operace se dá jistě i odložit, ale nelze očekávat podstatné zmenšení nálezu myomatozní dělohy. Myomy se mohou ještě i zvětšit a operace v takovém případě může být technicky náročnější.

 • Barbora

  Jsem v 15tt, o víkendu jsem měla silné pravidelné (zesilující a slábnoucí) bolesti levého podbřišku. V pondělí ráno mi lékař na pohotovosti našel v děloze myom, 5x5cm. Další den se bolesti zmírnily, ale v noci na dnešek jsem se téměř nevyspala. Bolest se mi rozšířila do středu podbřišku, ráno jsme měla průjem a mám bolesti při močení. Lékař na pohotovosti mi řekl, abych bolesti tlumila léky a vrátila se v případě kolikovitých bolestí a horečky. Já mám ale strach o sebe i miminko i z toho, co se děje teď. Nehledě na to, že je to vyčerpávající jak fyzicky, tak psychicky, a nebere to konce. Mohl by mi být myom chirurgicky odstraněn, aniž by bylo miminko ohroženo? Dá se to nějak v těhotenství řešit? Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, v těhotenství myomy rychleji rostou, v souvislosti s narůstáním děložní sliznice, zejména v prvních třech měsících. Podle některých studií druhý a třetí trimestr těhotenství z pohledu růstu myomů nejsou rizikové. V některých případech mohou vést k potratu nebo k nutnosti předčasného porodu císařským řezem. Záleží také na lokalizaci myomu, ale někdy pokus o odstranění myomu může vést k těhotenským ztrátám.

 • Lucie

  Dobrý den, před rokem mi pan doktor našel myom 3mm a doporučil zatím půl roční kontrolu ale mé potíže se zhoršují, velmi silná menstruace (10 dní) ,bolesti v podbřišku , zácpa atd.. je možné odstranění dělohy na vlastní žádost ? Děti neplánují je mi 42 let . Děkuji za odpověď

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, provedení hysterektomie - t.j. odstranění dělohy je možné. Při nálezu myomu velikosti 3 mm však bude příčina silného krvácení dost možná i jiná. např. endometrální polyp, hyperplazie endometria. Vhodnější bude provedení hysteroskopie, což je zákrok, který je možné provést i ambulantně bez celkové anestezie a při kterém se prohlédne velmi tenkou optikou dutina děložní a odebere se vzorek tkáně k histologickému vyšetření. Více se dozvíte na webu: www.ambulantni-hysteroskopie.cz

 • Daniela Maléřová

  Dobrý den, mám 46 let, mám submukozní myom, který za posledního půl roku vyrostl o cca 1cm, nyní je velikosti cca do 5cm.Mám silnou a bolestivou menstruaci,léčím se s vysokým TK,jinak jsem zdravá. Lékařka navrhuje nasazení injekcí Sayana a poté případně hysterektomii.,pokud nezaberou. Hormony špatně snáším, vždy jsem měla i problém s užíváním horm.antikoncepce. Myslíte,že když budu užívat hormony, vyhnu se hysterektomii? Vím,že se to nedá odhadnout,ale určitě s tím máte zkušenosti. Děkuji moc za odpověď,pěkný den. Daniela

  • MUDr. Petr Kovář

   Omlouváme se, z personálních a časových důvodů jsme nebyli schopni odpovědět. předpokládáme, že nyní již odpověď není aktuální. Pokud by na Vaší straně byl požadavek odpovědi,napište nám, prosím, aktualizovaný dotaz do poradny znovu, obratem zodpovíme. S omluvou MUDr. Petr Kovář.

 • Ivana

  Krásný dobrý den vážená poradno a vážení doktoři, jmenuji se Ivana a je mi 39, dva roky jsem sledovaná kvůli myonu 4,5 cm, který se dle informací od pana doktora zvětšuje co půl roku cca o 1cm. Krom bolestí v podbříšku mám i nepravidelné silné krvácení. Mám i hormonální tělísko, cca 2,5 let. Od této doby sleduji šílené bolesti zad v bederní části. Byla jsem na různých vyšetření i na prdách, bohužel, jakmile přijde období menses, jsem nepoužitelná, protože cítím jak mám záda šíleně nateklé a bolavé. Dotaz zní: je možné, aby tělísko popř myom měli vliv na bodavé bolesti mé bederní páteře? PS prášky na bolest nezabírají. Předem děkuji za Váš vzácný čas a odpověd.

  • MUDr. Petr Kovář

   Omlouváme se, z personálních a časových důvodů jsme nebyli schopni odpovědět. předpokládáme, že nyní již odpověď není aktuální. Pokud by na Vaší straně byl požadavek odpovědi,napište nám, prosím, aktualizovaný dotaz do poradny znovu, obratem zodpovíme. S omluvou MUDr. Petr Kovář.

 • Pavla O.

  Dobrý den, chci se zeptat. Před rokem mi pan doktor doporučil vyjmout dělohu. Jelikož v ní mám 2 myomy. Já jsem tehdy nebyla rozhodnutá. Tak jsme se nedomluvili. Od té doby jsem tam nebyla. A teď už mám i problém. Že mě trochu pobolívá v podbřišku. A při chůzi i sedu, cítím dole tlak. A i při hygiéně jsem si nahmatal. Že si mi to tlačí do vagíny Operace bude asi jediné řešení že ano? Je mi 45 let. A cítím dole, takové pálení. Děti už neplánují. Jen mám teď strach k doktorovi jít. Umí být i nepříjemný. Děkuji za Vaší odpověď

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, praděpodobně se jedná o descensus /pokles/ rodidel. Při hygieně jste si pravděpodobně nahmatala ve vchodu děložním čípek nebo přední poševní stěnu. Pokud Váš ošetřující lékař zjistil i 2 myomy řečšemí, by byla laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie

 • Vera V.

  Dobrý den, pane doktore, zhruba 6 let jsem sledována pro děložní myomy, je mi 49 let, které se v současné době začínají rychleji zvětšovat. Dle lékařské zprávy: děloha avf s pravid. sym. dutinou a středním homog E. myomy IM 5cm z PS od DD asi 5-6cm s CS 1 a obvyklé echostr. s.v.s. kalcif. V PH/ZS 3-4 sm IM s CS 0-1 obvyklé echostr, mi lékař doporučil odstranění dělohy. Prosím o radu, zda je nutné již teď dělohu vyndat vzhledem k velikosti myomů, případně do jaké velikosti myomů se dá zákrok provést laparoskopicky. Potíže nemám žádné, menstruace je stále pravidelná, velmi málo krvácivá, bezbolestná. Děkuji za opověď.

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, vzhledem k popisovanému nálezu a rychlejšímu růstu myomů je vhodné dělohu odstranit. Pokud jsou myomy menší a děloha je volná, je možné operaci provést laparoskopicky.

 • Eliška

  Dobrý den, je mi 34 let, v budoucnu plánuji těhotenství, byly mi ale diagnostikovány myomy, jeden menší, ale v hraně dělohy, který gynekolog nedoporučil odstranit kvůli riziku ztráty dělohy, druhý větší, cca 4,5mm, stopkatý, který mi gynekolog doporučuje operativně odstranit. Stojím před rozhodnutím, zda jít na operaci, která není jistě bez riziková, např. kvůli jizvě na děloze nebo nejít, ale i tady jsem byla informována o komplikacích v těhotenství příp. při otěhotnění..nedávno jsem otěhotněla, ale těhotenství skončilo zamlklým potratem, který může mít na svědomí myom, ale možná spíš ten v hraně děložní..byla by pro mne operace vhodným řešením? Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, jelikož nemám přesné výsledky Vašeho vyšetření, takto lze určit obtížně. Plánujete-li však koncepci (těhotenství) pak myomektomie (odstranění myomu) je možným řešením. Vhodno konsultovat přímo na pracovišti provádějícím výkon. Blíže na www.deloznimyomy.cz

 • Mariana Š.

  Dobrý den pane doktore, chtěla bych vědět Váš názor. Je mi 57 let a mám myom 51x41 mm deformující dutinu děložní (lekářská zprava). Co byste mně doporučil? Žádné potiže nemám.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, neroste-li myom a nemáte-li žádné klinické potíže (bolestiv podbřišku, krvácení či jiné) pak sledování UZ v intervalu co 6měsíců. V opačném případě dle konkrétní domluvy cestou registrujícího gynekologa.

 • Eva

  Dobrý den, je mi 45 let. Minulý rok se mi náhle změnila menstruace. Menstruuji velmi dlouho min. 10 dní a velké objemy krve + sraženiny. Doprovází mě k tomu i velké bolesti. Stav vygradoval, že jsem ztratila vědomí. Operace v současné době mi nebyla nabídnuta, protože je doba Covidu a je možná hormonální léčba. Píšu proto, protože můj lékař je staršího věku a onemocněl těžce Covidem - nyní dlouhodobě neordinuje. Byla jsem nucena řešit situaci ambulantně a nyní mám nového lékaře, s kterým nejsem úplně spokojená. Tato situace je pro mě nová, ztrácím opravdu mnoho krve, tak že v práci (administrativa) nejsem schopná udělat krok, neboť krvácím. Oblečení měním min. 5x denně a k tomu jsou ještě velké bolesti. Nejhorší je malátnost, jsem na hraně omdlení. Jezdím autem a obyčejně se bojím. Zůstala jsem tedy doma. Když jsem požádala o nemocenskou nového doktora, tak to byl velký problém. Situaci popsal jako normální. Není možné, abych chodila v takovém stavu do práce. Nikdy předtím jsem o nemocenskou nežádala, ale nyní situace je opravdu kritická. Ale v této pro mě zoufalé situaci ho nechci měnit, neboť potřebuji pomoc. Mám nález dvou miomů ve velikosti 3 a 4 cm. Lékař mi nabídl hormonální léčbu, což považuji za dobré. Beru druhé plato a nyní v polovině braní 10 dní před menstruací jsem dostala předčasnou menstruaci opět ve velké síle, především v noci. Nevím vůbec co mám dělat. Bojím se zeptat nového lékaře zda je to normální nebo zda mám navštívit ambulanci. Jsem opět doma, neboť jsem oslabená (mám zimnici, potím se, velká bolest hlavy).

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji Norethisteron 1-1-1 perorálně po dobu 10dnů a nezastaví-li se krvácení do 3 dnů pak ihned cestou ústavní pohotovostní služby dle spádu a již nejíst a nepít s provedení tzv.terapeutické kyretáže. Uvedený rp je nutno však vystavit gynekologem, možno taktéž i pohotovostně.

 • Monika

  Dobrý den, v půli října mi byl zjištěny myomy - větší průměr 3,8 cm. Nyní po kontrole po 4 měsících má myom 3,8x5,5 cm. Pan doktor vzhledem k rychlému růstu doporučuje odstranění myomu a dělohou a vejcovody. Je mi 42 let a další děti neplánuje. Je tento zákrok nutný?

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, záleží "kde přesně je myom umístěn", zda provést pouze tzv.myomektomii /tj.odstranění pouze myomu/ či je nutná hysterektomie+salpingektomie billat /tj.odstranění dělohy včetně vejcovodů/. Doporučuji odeslání na vyšší pracoviště a zde domluva stran dalšího postupu.

 • Andrea

  Dobrý den chci se zeptat v prosinci jsem byla na pravidelné prohlídce a paní doktorka mi našla malý myom řekla mi že v červnu mám přijít.Cetla jsem na internetu že pokud se najde myom není vhodná antikoncepce abych ji užívala CK je na tom pravdy děkuji za odpověď paní doktorka není Česka a nejsem poslední dobou moc spokojená děkuji za odpověď Andrea

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, postup kolegyně je vpořádku. Jelikož neuvádíte přesný název antikocepce resp.preparátu nemohu se t.č.jednoznačně vyjádřit.

 • Gabca

  Dobry vecer Chcela by som sa opytat na vas nazor Zistili mi myom na maternici vo velkosti 51x 88 mm Chcem sa opytat ci je potrebne to odstranit alebo este pockat.mam obcas krce aj bolesti v podbrusku Pani doktorka povedala ze pokial nekrvacam netreba to vyberat iba sledovat Mam 38 r Deti nemam Dakujem pekne

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano uvedené lze sledovat nepůsobí-li klinické potíže (bolesti, silné krvácení aj.) a neroste-li více. Lze ovlivnit zavedením LNG-IUS ev.jinak farmakologicky. Blíže dle konkrétní domluvy cestou registrujícího gynekologa.

 • Michaela H.

  Dobrý den mám problém, ale ne s myomem, ale s cystou zvanou Bartholomiho která není v nabídce a dost bolí. Byla jsem u svého gynekologa který řekl, že cysta je malá (jako fazole) a že jí mám ledovat nic víc. Za prvé mi je divné ledovat si genitálie, bojím se dalších obtíží. Cysta mě bolí při pohybu a nemohu skoro sedět, brání mi v práci i sexuálním životě . Mám pocit že se i trochu zvětšila. Prosím o radu jak tuto cystu vyléčit? Doktor mi řekl že mám přijít za půl roku. Děkuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, na základě Vašich uvedených údajů doporučuji došetření cestou gyn.ambulance ve spádu, při zhoršení případně pohotovostní služby s možným naplánováním provedení tzv.marsupializace -tj.chirurgického ošetření zánětu Bartholiniho žlázy.

 • Petra W.

  Dobrý den, je mi 51 let. Mám myomy několik let. Teď mi lékař řekl, že už jsou tak velké, že nejdou změřit. Prý mám dělohu velkou jak v 10 týdnu těhotenství. Stále užívám antikoncepci, ale léky menstruaci neudrží, krvácím dříve a silně. Chodím často močit. Je na místě odstranění dělohy bez vaječníků? Děkuji za odpověď

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano uvedený výkon je na místě a kloním se k němu také. Blíže dle domluvy s registrujícím gynekologem.

 • Mária K.

  Dobry den, je mozne uzit tabletku escapelle ak mam myom? dakujem

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano uvedené je možné užít.

 • Jaroslava

  Dobrý den, je mi 53 let, v září 2018 mi byla kvůli myomu odstraněna děloha včetně vejcovodů a vaječníků. 20 dní po operaci mi byla napsána hormonální léčba estroferm 2mg denně. Po operaci začaly problémy se zády, psychické – (deprese) a imunita. Do dnešního dne jsem na nemocenské, nejsem schopná fungovat, připadám si zbytečná a vyčerpaná, na psychiatrii mi zvýšili dávku -Trittico 150mg. Chtěla jsem se zeptat vrátí se mi znovu chuť do života a za jak dlouho. Před operací jsem neužívala žádné léky a s ničím jsem se neléčila, dnes mám problém postarat se sama o sebe. Děkuji J.B.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano „chuť do života“ se Vám vrátí, zvážil bych výměnu Estrofemu za jiný typ HRT preparátů případně ve sprayi preparát Lenzetto. Blíže proberte se svým registrujícím gynekologem.

    

 • Lucie

  Dobrý den, před 3 měsíci jsem byla u gynekologa a byla mi diagnostkovana cysta 4 cm na levém vaječníku. Na kontrolu jsem měla přijít v prosinci. V prosinci mi bylo zjištěno, že se cysta zvětšila na 5 cm. Dále cituji lékaře “ ve stěně útvar do 27 mm. Endom vysoké 15 mm. Výkony: 09543, N832.diagnostika mi nebyla srozumitelne vysvětlena. Bylo mi doporučeno odstranění dělohy vč. Vaječníků. Nevím zda se obávat jedna se o myom, polyp, nádor? Dekuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, na základě uvedeného nejsem schopen přesně stanovit. Dle Vámi popisovaných údajů je minimálně na chirurgický výkon ve smyslu laparoskopie a řešení cystického útvaru v obl.levého vaječníku. Dále neuvádíte kolik Vám je let a zda případně plánujete těhotenství.

    

 • Lenka

  Dobry den,pred 3mi mesici mi pani doktorka nasla myom 1cm.Vcera jsem mela silne bolesti v zadech a podbrisku,bolesti jsou i dnes,jsem na neschopence protoze bych to v praci nezvladla.Vcera jsem mela i trochu prujem.Nemam moc chut k jidlu,pohlavni styk me boli.Menstruaci mam jak kdy,nekdy po 21dnech jindy po 28.Polehavam a beru ibalgin na bolest.Bojim se operace ale zaroven bych mela mozna po bolestech.Dite uz mam a dalsi nechci.je mi 38let

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, má-li myom viděný lékařkou pouze 1cm a není-li netypicky uložený pak bych uvedené hned neviděl na chirurgický výkon. Je vhodné došetřit, zda příčina potíží /bolesti aj./ není jiného původu.

    

 • Jaroslava

  Je mi 50 let, mám myom 7×5 cm. Doporučována operace. Vzhledem k věku prý i s odstraněním vaječníků. je to nutné?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji rovněž odstranění dělohy včetně vaječníků a vejcovodů.

    

 • Laura

  Dobrý den. Ráda bych se vás zeptala. Jsem čtvrtý den po myomektomii. Jak dlouho trvá po operační krvácení. Děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené by mělo do 7 pracovních dnů ustoupit. Pokud zesílí resp.bude trvat déle doporučuji vyšetření cestou registrujícího gynekologa případně cestou ústavní pohotovostní služby

    

 • Jarka

  Dobrý den, k paní doktorce na gynekologii chodím od minulého podzimu po půl roce kvůli sledování myomu. Za šest měsíců mi z 5,5 cm povyrostl na 6 cm. Do další kontroly v létě jsem si koupila Gynmax, který užívám společně se ženskými bylinkami. Od užívání těchto preparátů mi chodí měsíčkové přesně na den, ale každý měsíc se snižuje jejich délka. Z osmi dnů jsem skončila už na pouhých 4 dnech, a ztráta krve se také snižuje. Mám strach, že potom už žádné měsíčky mít nebudu a když už bych o ně přišla, jestli to bude mít na myom nějaký účinek, teda jestli přestane růst. Děkuji Jarka

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, je-li Vám klinicky lépe po užívání Gynmaxu společně s bylinnými preparáty, pak můžete pokračovat. V menopause myomy většinou podléhají involuci,tj.zmenšují se. Doporučuji pravidelné kontroly u gynekoložky – dle toho další postup.

    

 • Gabriela

  Dobrý den, jsem asi 5 let po konizaci děložního čípku a asi půlrok po tomto zákroku, mi byl zjištěn myom na děloze. Asi rok jsem brala hormony a teď to paní doktorka jen sleduje, je pořád stejný, neroste. S přítelem jsme se rozhodli, že bychom chtěli začít pracovat na miminku. Zajímalo by mě, jestli bych musela jít na rizikové těhotenství? Nebo jestli bych měla nějaká omezení (např. chtěla jsem v těhotenství cvičit).

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, vzhledem ke stavu po konizaci děložního hrdla bych Vám určitě doporučil klidový režim a pravděpodobně PN (pracovní neschpnost). Uvedené je dále otázka individuální domluvy se svým registrujícím gynekologem v případě zjištění těhotenství.

    

 • Blanka

  Dobrý den,dnes jsem byla na preventivní kontrole a lékař mi zjistil podle ultrazvuku myom 5 cm v děloze.Navrhuje odsranění dělohy.Je mi 44 let,mám 3 zdravé děti.Další neplánuji i přesto je nutné dělohu odstranit?Je možná i jiná léčba?Moc děkuji za odpověď Fafejtová

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, je možný i konservativní způsob léčby.Přímý vliv užívání hormonální antikoncepce (HAK) na vznik nebo růst myomů nebyl prokázán. Naopak je při užívání nízko-dávkované HAK popisováno zkrácení menstruačního krvácení a zlepšení krevního obrazu (vzestup počtu červených krvinek, hematokritu a hemoglobinu). V současnosti je údaj o bývalém užívání antikoncepce vzhledem k riziku výskytu myomů, hodnocen jako indiferentní (riziko se nezvyšuje ani nesnižuje) a současné užívání antikoncepce je považováno za mírný ochranný faktor. Předpokládaná involuce myomů v období klimaktéria se většinou nekoná, pokud pacientka užívá některý z preparátů hormonální substituce (HRT). Jejich užívání však není kontraindikované (zakázané), protože podle většiny studií nepřináší nárůst dosavadních ani vznik nových klinických obtíží (např. děložní krvácení) a jistě ani nezvyšuje riziko malignizace myomu. Gestagenní hormony (progesteron a jeho deriváty) se někdy používají v léčbě myomů – nejde však o léčbu kauzální, ale o pouhý vliv na děložní krvácení. Zatímco běžné nitroděložní tělísko není u většiny žen s děložními myomy vhodnou antikoncepcí, nitroděložní systémy s levo-norgestrelem se osvědčily v prevenci i léčbě krvácení pacientek s menšími myomy.

    

 • Veronika

  Dobry den, je mi 39 bezdetna, jsem asi mesic po preleceni myomu lekem Esmya, myom se zmensil. Pan doktor mi rekl, ze menstruace by mela prijit 3-7 den po dobrani leku. Devaty den prislo jen velmi lehke spineni, ted znovu po 24 dnech velmi lehke spineni (pouze jeden den) vzdy predchazeji bolesti jake jsme myvala 2 dny pred menstruaci, ale krvaceni neprijde. Musim hned k lekari, nebo mam jeste pockat, jak dlouho?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, určitě doporučuji došetření cestou registrujícího gynekologa, optimálně UZ vyšetření a dle toho stanovení dalšího postupu.

    

 • Iveta

  Dobrý den, 12.3 mě čeká laparoskopická operace. Odstranění myomu 5,5 cm a a dalších 3 menších. Během 2 měsíců se mi o 4 dny posunula menstruace, takže teď jí očekávám 14.3, možná 13.3. Nevadí že jdu na operaci takhle krátce před menstruací? Hlavně mám strach že se menstruace dostaví v den operace. To se doufám nestane. Sestra na gynekologii říká, že prášky na oddálení menstruace nemůžu v tomhle případě užívat. Není tu nějaká jiná možnost jak oddálit menstruaci? Bojím se, že jak na to budu myslet, abych tu menstruaci nedostala, že to dostanu dřív. Jedu z Karlových Varů do Prahy, tak abych se nevracela zpátky zase..Děkuji za odpověď

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Dobrý den, dostanete-li menses dříve jen to sdělte zdravotnickým pracovníkům v den nástupu operace. V uvedeném nevidím problém, záleží však na konkrétních podmínkách daného pracoviště.

    

 • Mirka

  V létě mi našli myom a dost veliký. Začala jsem užívat kontryhel ve formě čajů. Tak pravidelnou menstruaci, jakou mám teď, jsem ještě nikdy neměla, ale od doby, co tuhle bylinku užívám, mě svědí obě prsní bradavky. Prosím, mohlo by se jednat o hormonální změny, které způsobil čaj z kontryhele. A jak bude pití čaje působit na velikost myomu. Zmenší se ?????? Děkuji za odpověď Mirka

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Dobrý den o hormonální změny jít může, ale také nemusí, proto doporučuji došetření cestou registrujícího gynekologa. Na velikost myomu čaj z kontryhele vliv mít nebude. Dále bych zvážil léčbu ulipristalacetátem,tj.přípravkem Esmya. Blíže proberte se svým registrujícím gynekologem.

    

 • Věra

  Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat, když najdou ženě v 34 letech při gynekologické prohlídce dost větší myomek, ale zatím ji na operaci nepošlou, protože nezlobí, kdyby ale zlobil a žena musela na operaci, jak se při operaci řeší neporušená panenská blanka. Bojím se, že bych operací ztratila panenství. Nikde na internetu nemohu k tomuto problému najít informace. Jak operace probíhají ano, ale zřejmě pouze u žen s pohlavní zkušeností. Můj dotaz ve vaší poradně asi někam zapadl, mohu se zeptat ještě jednou? U panen je vedena operace kudy? Přes břicho? Děkuji

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Dobrý den, pojem ‚dost větší myomek‘ nevím co znamená, většinou uvádíme v cm a dle jeho lokalizace a případných potíží se stanovuje způsob léčby. Plánujete-li těhotenství v budoucnu pak s největší pravděpodobností jeho LPSK (laparoskopické) odstranění,tzv.myomektomie – tedy přes břicho z několika vpichů. Blíže doporučuji konkrétně dořešit se svým registrujícím gynekologem.

    

 • Věrka

  Dobrý den, při gynekologické prohlídce (první) mi našli myomy. Jeden 5,5 cm a dva 1 cm. Jsem dospělá žena, ale byla jsem vyšetřena postupy jako u dětí. Neměla jsem ještě pohlavní styk. Kdybych musela na operaci na odstranění dělohy (zatím žádné problémy ale nemám), byla by panenská blána porušena, nebo by se hledal šetrný postup operace, aby se blánka zachovala. Děkuji za odpověď Věrka

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, roli hraje i uložení myomů a samozřejmě i Váš věk a reprodukční plány. Obvykle se volí mezi konservativnějším (tj.šetrnějším postupem) nebo radikálnějším v případě klinických potíží. Blíže doporučuji dořešit se svým registrujícím gynekologem.

    

 • Katka

  Dobry den,mam myom3cm ,dotyka se sliznice ,pomuzou mi prirodni kapsle femina natur pozastavit rust,zmensit objem nebo stratu myomu dekuji za odpoved

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den uvedený preparát nepomůže, doporučuji dořešit se svým registrujícím gynekologem a zvážit nasazení preparátu s ulipristal acetátem,tj. Esmya.

    

 • Ivana

  Dobry den chcem sa spytat som v 6tt tehotenstva a zacala som krvacat najskor po utreti na wc potom uz aj pri malej potrebe vypadne zomna par kvapiek cirej krvi zmiesana z neakym slizom a vcera som mala malinke zrazene hrudky krvi po utreti,co robit s tym je to normalne neni to cyklus?ten by som mala mat 17.10 2017

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den,jste-li v 6.týdnu těhotenství doporučuji co nejdříve kontrolu u Vašeho registrujícího gynekologa, v případě zhoršení potíží i cestou pohotovostní služby dle spádu.

    

 • Sarka

  Dobry den. Beru antikoncepci 4. mesic a po 7 denni pauze jsem snedla prosly jogurt omylem a zvracela. Po nejake dobe jsem snedla 1. antikoncepcni pilulku. (normalne jim rano v 7 ale tuto jsem vzala vecer). Druhy den jsem si vzala 2. pilulku presne na cas v 7 rano a vse ok ale kolem 11-12 jsem opet zvracela… Od te doby vse ok, pilulky pravidelne a jiz bez zvraceni. Jde o to ze jsem mela s pritelem sex po 6. pilulce tedy 4 dny po zvraceni (patek). Chci se zeptat zda je velka pravdepodobnost otehotneni

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, určitá možnost otěhotnění zde je, obzvláště byl-li styk nechráněný. Nejste-li si jistá doporučuji provedení těhotenského testu,případně vyšetření u Vašeho registrujícího gynekologa.

    

 • Lucie

  Dobrý den, jsem po potratu v únoru. V pravem rohu deloznim mam myom, ktery udajne s potratem nema nic spolecneho a dalsi pokus o poceti neohrozuje. Jde o nase prvni miminko a oba se na nej tesime a doufame ze priste uz se zadari, ale na posledni kontrole jsem mela ve zprave napsane sluvko kteremu nerozumim a nikdy predtim ho nikdo nikam nenapsal je to slovo T line, co to znamena?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, T-line znamená tripple line – tj. trojrozměrné střední echo=výška sliznice. Nejvýstižnější český ekvivalent je trojlinkové. Jde o UZ obraz, kdy sliznice děložní vypadá jako trojkolejná dráha. Jde o obraz kvalitní děložní sliznice. Stran uložení myomu záleží na jeho velikosti, lokalizaci, také o jaký typ myomu se jedná a reprodukčních plánech. Existují metody konservativní a chirurgické – dále doporučuji dořešit se svým registrujícím gynekologem.

    

 • Zuzana

  Lékař mi předepsal na zmenšení myomu a proti silnému krvácení lék esmya, Je to hormonální lék a jaké nežádoucí účinky může způsobit? Děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Přípravek Esmya (ulipristal acetát) patří do třídy modulátor progesteronových receptorů (PRM), které jsou také známy jako selektivní modulátory progesteronových receptorů. Jedná se tedy o hormonální lék. Esmya má specifický, přímý účinek na endometrium. Během léčby se může objevit ztluštění endometria. Navíc byly u pacientek léčených přípravkem Esmya pozorovány histologické změny endometria, které jsou po ukočení léčby vratné.

    

 • Ivana

  Dobrý den, již 4 roky mě trápí velmi silné krvácení. Loni v lednu mi byl z 90-95% resekován myom o velikosti 2,5x3cm, ale potíže přetrvávají. Nyní mám ještě dva menší myomy (1cm a 1,7 cm). Omezuje mě to v osobním i pracovním životě – důsledky: anemie, únava, nadměrné padání vlasů. Moje paní doktorka ještě navrhuje Depo Proveru, ale odrazují mě nežádoucí účinky a užívání hormonů. Pomohla by mi termoablace? Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, termoablace endometria,tj.děložní sliznice je pouze jednou z možností. Existuje celá škála způsobu léčby myomů a nepravidelného silného krvácení – více lze na http://www.myomy.cz. Dále doporučuji dořešit se svým registrujícím gynekologem,ev.centra specializující se na léčbu myomů ve Vašem okolí.

    

 • Martina

  Dobrý den je potřeba podstoupit operaci myom u když je šest centimetrů a jestli ano musím dojít o dělohy? je mně 38 let a chtěla bych mít ještě dítě.

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Pokud chcete ještě dítě, samozřejmě nelze přijít o dělohu. Lze hormonálními přípravky myom zmenšit (s velkou pravděpodobností), dělohu zachovat. Pak je možno odstranit aspoň za některých okolností jenom myom a dělohu zachovat. To je ale otázka velice specializovaných pracovišť, protože operace zachovávající dělohu jsou poměrně složité a náročné.

    

 • Dotaz

  Moje matka a sestra mají myom a jsou po odstranění dělohy. Je pravděpodobné, že budu mít taky myom? Mám si nechat odstranit dělohu?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Dědičnost myomů je do určité míry prokázána. To ovšem neznamená, že by se toto onemocnění přenášelo vždy z generace na generaci jedním určitým genem. Manifestace, tedy výskyt myomů, také závisí na mnoha okolnostech. Je tedy možné, že myom budete mít taky, ale také jej mít nemusíte. Preventivní operace ve smyslu odstranění dělohy rozhodně není nutná.

    

 • Dotaz

  Dočetla jsem se o léčbě myomů bylinkami – kontryhelem, řebříčkem, maliníkem a lékořici. Co si o tom myslíte?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Výše uvedené bylinky jsou obecně nazývány „ženské bylinky“. Jejich působení může mít určitý vliv na váš organismus, bohužel ale neexistují studie, který by jejich vliv potvrzovaly, nebo objasňovaly.

    

 • Dotaz

  Existuje nějaká jiná léčba myomu než operace?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Existuje i farmakologická léčba myomů. Jednak je to léčba zaměřená na Vaše současné obtíže: léky k mírnění bolesti při bolestivé mestruaci, terapie chudokrevnosti, apod. Dále pak se na trhu vyskytují preparáty, které jsou zaměřeny na receptory myomu. Některé léky vykazují oba tyto účinky.

    

 • Dotaz

  Mám na děloze myom 9cm, a mám obtíže s močením. Musím na operaci?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Jedná se o poměrně velký myom. Takovýto myom může být příčinou určitých obtíží s močením. Existují specifické testy, které by mohly napovědět, zda–li vaše obtíže lze přičítat působení myomu. Každopádně byste měla zvážit operaci už jen z hlediska velikosti myomu a jeho potenciálu růstu a dalších komplikací.

    

 • Dotaz

  Je mi 45 let, mám silnou a bolestivou menstruaci. V poslední době ještě k tomu nepravidelně krvácím. Moje doktorka mi řekla, že je to myomem. Dá se s tím něco dělat?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Nepravidelné krvácení může být způsobeno myomem. Taktéž silná a bolestivá mestruace je častým projevem myomů. Mohla byste podstoupit operaci k odstranění dělohy.

    

 • Dotaz

  Mám na děloze 3 myomy, silnou menstruaci (už asi 5 let), musím podstoupit operaci? Slyšela jsem, že se to dá řešit i tělískem.

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Hormonální tělísko může zmírnit krvácení. K tomuto účelu se často využívá. Bohužel ale neřeší přítomnost myomů. Operace myomů je vhodná v případě, že myomy jsou velké, nevhodně uložené vzhledem k děložní dutině, nebo máte ještě jiné obtíže.

    

 • Dotaz

  Můj lékař mi před rokem a půl řekl, že mám myom. Nyní chodím co půl roku na kontrolu, myom se mírně zvětšuj, hrozí mi operace. Nechci přijít o dělohu. Je mi 37 let a chtěla bych mít ještě děti.

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Další postup závisí na velikosti myomu. Pro ženy v reprodukčním věku je možné, při vhodném umístění a velikosti myomu, zvolit i jinou terapii než odstranění dělohy. Můžeme se pokusit zmenšit myom hormonální cestou, a poté odstranit pouze myom (ne celou dělohu) operací, která se nazývá myomektomie. Je vhodné se poradit s lékařem o možnostech terapie.

    

 • Dotaz

  Dočetla jsem se, že myomy jsou nádory. Jsou smrtelně nebezpečné?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Myomy jsou zpravidla benigní nádory, to znamená že nejsou zhoubné. Každý myom musíme ovšem sledovat, zda-li jeho růst není příliš rychlý, abychom vyloučili jiné diagnózy děložních nepravidelností. Tyto ovšem bývají méně časté.

    

 • Dotaz

  Lékař mi řekl že mám myom. Musím na operaci?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Existuje pestrá škála možností terapie: nasazení hormonálních preparátů, odstranění myomu, odstranění celé dělohy. Některé malé myomy, které nečiní potíže, lze pouze sledovat. Myomy, které se projevují určitými komplikacemi (krvácení, neplodnost, obtíže s močením, s defekací, a jiné), je nutné řešit. Lékař by měl posoudit možnosti terapie a navrhnout způsob léčby.
   Při výběru daného léčebného postupu posuzujeme věk ženy, respektive její přání mít děti, dále tíži a druh obtíží. Zvolená léčba myomů a její efekt závisí především na jejich velikosti a lokalizaci.

Napsat komentář

Vaše zpráva byla odeslána.
Při odesílání došlo k chybě.