Menopauza

Stav označující ztrátu menstruace po přechodu. Nastává u žen mezi 40. a 60. rokem života.

Základní informace

Klimakterium je odbdobí přesunu od reprodukčních aktivit v životě ženy do období tzv. reprodukčního klidu. Jedná se o postupné vyhasínání reprodukčních funkcí, kdy klesá hladina ženských pohlavních hormonů v těle a žena ztrácí schopnost otěhotnět. Nejedná se o změny náhlé, ale o postupný vývoj, který je u každé ženy individuální. Toto období uvedených změn může trvat 2-4 roky někdy i déle.

Příznaky menopauzy

Postupný pokles hladin hormonů se projevuje souborem typických příznaků, které mohou ženu ovlivňovat a znepříjemňovat jí každodenní život, a dále způsobovat případné ohrožení na jejím dalším zdraví.

Změny týkající se doby trvání menstruačního cyklu – začínají jako první:

 1. dochází ke zkracování cyklu - postupně dochází ke snižování počtu vajíček (tzv. folikulů) ve vaječnících. Hormon, který podporuje jejich vyplavování, se nazývá folikulostimulační hormon (FSH) Na počátku cyklu dochází k jeho vzestupu, tím dojde k rychlému zrání folikulů, a tak dochází ke zkrácení období mezi jednotlivými menstruacemi.
 2. následně díky výraznějšímu úbytku folikulů které neumožňují dostatečné vyplavování estrogenů (ženských pohlavních hormonů) díky čemuž miží ovulace (období kdy dochází k vyplavení vajíčka směrem do dělohy, kde čeká na oplodnění) tím se cyklus prodlouží a následně dojde při úplném vyčerpání zásoby folikulů k zástavě cyklu a výraznému poklesu hladiny estrogenu.

Příznaky: Pocity pocení, návaly horka a noční pocení – nejtypičtější příznaky – k jejich nedostatku může docházet přirozeně nebo uměle vyvolanou menopausou (např.po operačním odstranění vaječníků). Období tzv. „návalů“ trvá cca 5 let (někdy i daleko déle). Začínají pocitem tlaku v hlavě (ale mohou být provázeny i bolestmi hlavy, závratěmi,příp.silným bušením srdce) Pocit horka se šíří od hlavy a ve vlnách poté do celého těla. Trvat mohou půl minuty ale třeba i 5minut a jejich frekvence je u každé ženy rozdílná. Pocity horka, které se projevují v noci se nazvývají noční pocení a často mohou způsobovat poruchy spánku.

Z dalších příznaků zde může být ztráta libida, migrény, pocity silného bušení srdce, zácpa, poruchy spánku obecně. Také zde můžeme jmenovat onemocnění srdce a cév které může skončit až cévní mozkovou příhodou nebo onemocnění kosterního aparátu, tzv.osteoporóza. Na základě telesných obtíží ale obecně i výkyvů hladin hormonů může docházet též k psychickým změnám jako emoční labilita, úzkost, vznětlivost, poruchy paměti či koncenctrace a nervozita, někdy i pocit osamění, vyčerpání a zbytečnosti.

Z gynekologických obtíží dominují změny způsobené nedostatkem estrogenů na základě atrofie tkáně (zmenšení zdravě vyvinutého orgánu následkem úbytku buněk nebo jejich zmenšením).Nepříjemné až bolestivé mohou být pocity během pohlavního styku v důsledku tzv“suchosti“ poševní sliznice, které je dáno ztenčením kůže a snížením její odolnosti a možnými častými záněty. Následkem úbytku tuku dochází ke ztenčení stydkých pysků a ochlupení zevního genitálu světlá a řídne. Pochva se začíná zkracovat, ztenčuje se její stěna a může se objevovat zarudnutí či drobné prokrvácení na různých místech tzv. petechie. Následkem atrofických změn je i snížená vlhkost pochvy, která se pak projevuje pálením, svěděním a může být provázena i pocity bolestivosti již výše zmíněnými při pohlavním styku.

Dochází také ke zmenšení dělohy a změnám na vejcovodech. Atrofické změny postihují i okolní struktury dělohy ve smyslu jednotlivých vazů a svalů pánevního dna, které udržují dělohu v její správné pozici a může docházet k sestupu dělohy a poševních stěn. V důsledku hormonálních změn se mohou vyskytnout i potíže v urogenitální oblasti ve smyslu potíží s udržením moči, častými a opakujícími se záněty močové trubice a cest s častým nucením na močení, bolesti při mikci či neschopnost se dostatečně vyprázdnit. Mění se také kvalita kůže, která je tenčí a hůře se hojí.

Komentáře (42)

 • Darja

  Dobrý den přeji, obracím se na Vás s prosbou o radu.Je mi 52let , trpím roztroušenou sklerózou a již 5 let procházím menopauzou. V současné době mi začaly bolesti prsou, taktéž v podbřišku spojené s čirým výtokem.Gynekolog zjistil zvětšení sliznice, a chce pomocí injekce vyvolat menstruaci. Pokud tato varianta nebude úspěšná,chce zvolit 10 denní hormonální léčbu a právě zde jsou mé obavy,zda při roztroušené skleróze je tento postup vhodný.(hormonální léčbu postupují pouze v případě ataky a zhoršení stavu roztroušené sklerózy). V případě neúspěchu hormonální léčby,by gynekolog zvolil vyškráb v celkové anestezii.Poradíte prosím zda je tento postup a způsob léčby pro mně vhodný? Děkuji mnohokrát

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, přesnější diagnostika zvětšené sliznice spočívá v provedení hysteroskopie, dá se i ambulantně. Hormony se rovňežb dá korigovat i vyvolávat menstruace, dodržte pokyny Vašeho gynekologa

 • Alena

  Prosím Vás v mrnopauze mi pribúdau kg ake lieky mi pomôžu ? Užívam MENOGYNIAL 2 mes. Môžem pridať FYYTOFEM? DAKUJEM

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, pro užívání doplňků stravy při menopauze neexistuje oficiální doporučení, můžete vyměnit preparát, můžete užívat současně, někdy je potřeba ,,experimentovat,,. Při výrazném klimakterickém syndromu má nejvyšší účinost hormonální substituční terapie, tu ale musí předepsat gynekolog.

 • Andrea

  Dobrý den ,užívám asi 3 roky lék Novofem,vždy a pravidelně při něm 1x za měsíc krvácím-menstruji. Gynekoložka mi vysvětlila že je to již pouze uměle vyvolaná menstruace. Nyní jsem menstruaci nedostala a nevím,zdali je to v pořádku a může se to u tohoto přípravku stát. Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, Novofem tbl. je substutuční léčba určená pro ženy v perimenopauze. V závěru užívání balení by se mělo objevit krvácení z poklesu hladiny hormonů. Pokud by se krvácení nedostavilo opakovaně je možné přejít k užívání přípravku Activelle, u kterého se nekrvácí a který je určený pro ženy v postmenopuze.

 • Martina

  Dobrý den, bude mě letos 48 let a loni v květnu mě dle výsledků z krve bylo na gynekologii řečeno, že mám menopauzu. Jelikož mám zavedené tělísko Mirena tak mě nasadila doktorka Estrofem 1mg denně. Užívám již 10 měsíců, problémy s přechodem (návaly a noční pocení zmizelo), ale trochu se obávám těch hormonů, jestli při dlouhodobém užívání nemohou způsobit třeba rakovinu prsa (chodím na pravidelné kontroly). Bylo by třeba možné brát ten Estrofem pouze ob den. Mělo by to nějaký smysl? Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, pokud jste zdravá, neprodělala jste zánět žil, nemáte sníženou funkci jater, tak užívání přípravku Estrofem 1 mg je bezpečné. Jedenkrát za 2 roky by jste měla absolvovat mammografické vyšetření. Více se dozvíte z příbalového letáku.

 • Marcela

  Dobrý den , chtěla jsem se zeptat je mi 49 let a v posledních 2 měsících mám menstruaci po 13- 17 dnech, přitom v listopadu jsem to nedostala vůbec. Je to normální nebo může jít o nějaký problém a mám zajít na gynekologii? Děkuji za vaši odpověď

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, cyklus 13-17 dnů je přiliš krátký. V úvahu připadá úprava menstruačního cyklu pomocí gestagenů. Pokud by nedošlo k úpravě je vhodné zvážit hysteroskopické vyšetření, které se porovádí ambulantně a při kterém se pomocí optiky prohlédne dutina děložní a odebere se vzorek k histologickému vyšetření. Více se dozvíte na webu: www.ambulantni.hysteroskopie.cz

 • Petra

  Dobrý den, je mi 43 let, téměř 20 let beru bez problémů hormonální antikoncepci, MS jsem měla vždy běžnou spíš slabou... asi před půl rokem jsem začala menstruovat docela silně, a od té doby se to spíš stupňuje. Minulý měsíc mi začala MS o sedm dní dřív /bylo to jen mírné růžové špinění/ platíčko HA jsem normálně dobrala a udělala sedm dní pauzu. Volala jsem mému lékaři, řekl mi že je to nejspíš stresová záležitost.... Ale tento měsíc se to opět opakuje mám ještě sedm pilulek a opět jsem začala slabě růžově špinit. Nemohlo by to být spojeno s přechodem? Děkuji předem za odpověď.

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, příčina nepravidelného krvácení při užívání hormonální antikoncepce může být ve změnách děložní sliznice, která může být hyperplastická nebo se může jednat o endometrální polyp. Vhodné bude provedení hysteroskopického vyšetření, při kterém lze pomocí optiky prohlédnout dutinu děložní a odebrat vzorek tkáně k histologickému vyšetření. Hystreroskopie je zákrok, který lze provést ambulantně. Více se dozvíte na webu: www.ambulantni-hysteroskopie.cz

 • Monika

  Dobry den, dnes mi pani doktorka rekla ze jsem v prechodu. Jsem uzivazelka dlouhodobe antikoncepce, po problemy s jatry ( cirhoza jater) mi bylo doporuceno antikoncepci vysadit. Od te doby se u mne nedostavila menstruace ani po podavani hormonu injekcne. Z toho duvodu me pani doktorka poslala na krevni testy ohledne hladiny hormonu.. po jejich shlednuti mi oznamila, ze jsem v prechodu. Je mi 36 let a prijde mi to prilis brzy. Mohu se zeptat na Vas nazor? Pripadne jak resit nechraneny sex? S manzelem by jsme nechteli dite a ja si nejsem jista, zda je to opravdu prechod? Dekuji za odpoved.

  • MUDr. Petr Kovář

   Omlouváme se, z personálních a časových důvodů jsme nebyli schopni odpovědět. předpokládáme, že nyní již odpověď není aktuální. Pokud by na Vaší straně byl požadavek odpovědi,napište nám, prosím, aktualizovaný dotaz do poradny znovu, obratem zodpovíme. S omluvou MUDr. Petr Kovář.

 • Miroslava Linkova

  Dobrý deň chcela by som sa spýtať, mám 50 rokov, už asi prichádzam do menopauzy, pretože už mi blbne menzes, už tretí raz mi mešká. Pred tým dva krát dva týždne, teraz zatiaľ od pondelka. Už asi tretí deň mi nie je dobre, mám nevoľnosti, môže to byť menopauzou? Tehotná určite nie som. Ďakujem za odpoveď.

  • MUDr. Petr Kovář

   Omlouváme se, z personálních a časových důvodů jsme nebyli schopni odpovědět. předpokládáme, že nyní již odpověď není aktuální. Pokud by na Vaší straně byl požadavek odpovědi,napište nám, prosím, aktualizovaný dotaz do poradny znovu, obratem zodpovíme. S omluvou MUDr. Petr Kovář.

 • Monika J.

  Dobrý den, je mi 52 let. Před 1.5 rokem vysazena HA. Krevnim rozborem zjištěn přechod. Asi půl roku silná nepravidelná menses, naposledy v 1/21. Po 9 měsících bez menses jsem začala po pohlavním styku krvácet a krvácím 5 tydnu. Nasazen Norethisteron a čeká mě hysteroskopie. Dostala jsem vycineno, že užívám bylinný preparát obsahující ženšen(20 mg denne) bez konzultace s lékařem a ten, že největší pravdepodobnosti zapricinil zvýšení sliznice (8mm) a "probuzeni" vaječníku. Prosím o vás názor ohledně užívání ženšenu děkuji.

  • MUDr. Petr Kovář

   Omlouváme se, z personálních a časových důvodů jsme nebyli schopni odpovědět. předpokládáme, že nyní již odpověď není aktuální. Pokud by na Vaší straně byl požadavek odpovědi,napište nám, prosím, aktualizovaný dotaz do poradny znovu, obratem zodpovíme. S omluvou MUDr. Petr Kovář.

 • Maria

  Dobrý den měla bych na Vás dotaz. Je mi 49 let, měla jsem pravidelnou menstruaci ale již 3 měsíc mi vynechala, stalo se to opravdu že dne na den bez jakých koliv předešlých vynechání, od té doby mám příznaky menopauzy návaly, pocení atd. Byla jsem u lékaře dal mi injekci ale ani po ní jsem nezačala menstruovat. Jen se chci zeptat, zda je to normální, takhle ze dne na den. Mnohokrát děkuji za odpověď.

  • MUDr. Petr Kovář

   Omlouváme se, z personálních a časových důvodů jsme nebyli schopni odpovědět. předpokládáme, že nyní již odpověď není aktuální. Pokud by na Vaší straně byl požadavek odpovědi,napište nám, prosím, aktualizovaný dotaz do poradny znovu, obratem zodpovíme. S omluvou MUDr. Petr Kovář.

 • Ivana Dlouha

  Dobry den,je mi 53 let,menstruaci jsem nemela jiz 2 roky,muzu jeste otehotnet.Dekuji

  • MUDr. Petr Kovář

   Omlouváme se, z personálních a časových důvodů jsme nebyli schopni odpovědět. předpokládáme, že nyní již odpověď není aktuální. Pokud by na Vaší straně byl požadavek odpovědi,napište nám, prosím, aktualizovaný dotaz do poradny znovu, obratem zodpovíme. S omluvou MUDr. Petr Kovář.

 • Monika Z.

  Dobrý den, pane doktore. Je mi 47 let a mám velmi silné příznaky menopausy. Veliké návaly horka,nervozita, nespavost, když usnu budím se po hodině, někdy nespím vůbec. Můj pan doktor mi předepsal Velbienne. Beru týden. Protože jsem během dvou let nabrala 13kg. velmi se bojím, abych netloustla dál. Největší problém je břicho, boky. Můžete mi alespoň orientačně říct, jaká je pravděpodobnost, že přiberu? Panu doktorovi jsem kladla na srdce, že už přibrat opravdu nechci. Děkuji, jsem zoufalá.

  • MUDr. Petr Kovář

   Omlouváme se, z personálních a časových důvodů jsme nebyli schopni odpovědět. předpokládáme, že nyní již odpověď není aktuální. Pokud by na Vaší straně byl požadavek odpovědi,napište nám, prosím, aktualizovaný dotaz do poradny znovu, obratem zodpovíme. S omluvou MUDr. Petr Kovář.

 • Lenka

  Dobrý den, Je mi 52 let, trpím půl roku bolestí ramen a krční páteře a tuhnutím a pálením svalů a úmornou únavou a nespavostí, estradiol 963, progesteron 1,5, fsh 11,7, menstruace nepravidelná, cyklus 17 dní, návaly žádné nemám, s těmito příznaky jsem se s nikým nesetkala, máte s tím nějaké zkušenosti?

  • MUDr. Petr Kovář

   Omlouváme se, z personálních a časových důvodů jsme nebyli schopni odpovědět. předpokládáme, že nyní již odpověď není aktuální. Pokud by na Vaší straně byl požadavek odpovědi,napište nám, prosím, aktualizovaný dotaz do poradny znovu, obratem zodpovíme. S omluvou MUDr. Petr Kovář.

 • Linda Jarská

  Dobry den,v srpnu mi bylo 44let. V dubnu letosniho roku tj. 2021 mi byla delana hladina hormonu, ktera vysla OK. Ted je v zari, menzes jsem mela mit 10 srpna, ale stale nemam. Byla jsem u lekare a rekl, ze mam utlum vajecniku, ze pokud neprijde menzes do dvou mesicu mam prijit. Jsem z toho dost spatna. Je mozne, ze v dubnu byla hladina hormonu OK a za 4 mesice bych mela uz posledni menzes tj. prechod?? Moje maminka byla ve 44letech 2x tehodna a menzes mela jeste v 50 letech. Rika se, ze prechod byva podobny dle maminky. Predem dekuji za odpoved.

  • MUDr. Petr Kovář

   Omlouváme se, z personálních a časových důvodů jsme nebyli schopni odpovědět. předpokládáme, že nyní již odpověď není aktuální. Pokud by na Vaší straně byl požadavek odpovědi,napište nám, prosím, aktualizovaný dotaz do poradny znovu, obratem zodpovíme. S omluvou MUDr. Petr Kovář.

 • Renata

  Dobrý den, mám dotaz jsem po ablaci prsu 5/21a má léčba je tamoxifen a zoladex 3,6 mg podáván vždy jednou za 4 týdny. Menstruaci jsem měla naposledy v červnu. Mohu při této léčbě v současné době otěhotnět?

  • MUDr. Petr Kovář

   Omlouváme se, z personálních a časových důvodů jsme nebyli schopni odpovědět. předpokládáme, že nyní již odpověď není aktuální. Pokud by na Vaší straně byl požadavek odpovědi,napište nám, prosím, aktualizovaný dotaz do poradny znovu, obratem zodpovíme. S omluvou MUDr. Petr Kovář.

 • Barbora

  Dobrý den, 4 roky jsem neměla menstruaci, je mi 54 let. Je těhotenství již 100% vyloučené? Doufám, že ano. Děkuji. B.

  • MUDr. Petr Kovář

   Žena by se měla chránit po dobu ještě jednoho roku od poslední menstruace

 • jinadu

  Dobrý den, po menopauze mě pokračují návaly horka. Lékař nejprve zvolil nehormonální léčbu, ta nezabrala. Nyní hormonální, do které se mi nechce. Jsem kuřačka a ze dne na den přestat to není jednoduché. Možnost omezit kouření by asi riziko trombózy nesnížila ! Poradíte? Děkuji

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, pokud máte návaly horka a do hormonální substituční léčby se Vám nechce vyzkoušejte fytoestrogeny. V lékarně je dostupná celá řada přípravků bez předpisu na recept.

 • Kateřina S.

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mi ještě hrozí riziko otěhotnění. Je mi 45 let, před rokem jsem měla FSH 160, LH 114. Poslední menstruaci jsem měla před 8,5 měsíci (předtím tak jednou za půl roku). Vím, že bych pro potvrzení definitivní menopauzy měla být bez menstruace rok, ale přestali jsme si s přítelem "dávat pozor". Teď jsem si ale přečetla, že ovulace může probíhat, i když nemám menstruaci. Jak vysoké je, prosím, riziko otěhotnění v mem pripade, je to vůbec možné? Dělám si pro jistotu každý měsíc těhotenský test, ale dítě samozřejmě nechci. Děkuji za odpověď

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, plodnost po 35-tém roku věku strmě klesá. Pravděpodobnost, že spontánně otěhotníte je velmi nízká, vyloučit ji však zcela nelze.

 • Andrea

  Dobry den, Mam 43 rokov a prave som po roku skoncila brat Duphaston, ktory som brala kvoli nepravidelnej menstruacii, spineniu v strede cyklu a mykozam. Som 2 mesiace bez neho a vyzera ze cyklus sa upravil, len mi zacina znova spinenie, mam ho cca medzi 14. - 21 DC. Moja dr. mi povedala ze ak by mi problemy znova zacali, tak sa to da riesit jedine antokoncepciou. Na moju otazku ci by nemohla spravit vysetrenie hormonou a podla toho nasadit nejaku specialnu hormonalnu terapiu mi povedala ze vysetrit hormony nema vyznam. Nezda sa mi to, na vasich strankach som videla ze sa da urobit specialna terapia a vysetrit ci prebieha menopauza, alebo este nie, na zaklade specialneho vysetrenia hormonov. Ake by ste navrhoval riesenie v mojom pripade prosim?

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, vyšetření horm. profilu se provádí z krve obvykle 3 a 21. den cyklu. Od výsledku hladiny jednotlivých hormonů se potom odvíjí léčba. Domluvte se na tomto vyšetření s registrujícím gynekologem.

 • Drahomira R.

  Dobrý den , Mam dotaz je mi 45 let menstruaci mam pravidelne kazdy mesic po dobu 6 dnu, jen ted jsem mela problem celi brezen jsem nemela menstruaci az 01.04.2021 probehla normalne 6 dni a ted opet jsem zacala menstruovat 26.04. A 27.04 jsem skoncila ale stale me pobolivaji prsa. Chtěla jsem se tady zeptat jestli to muze byt to ze uz prechazim do prechodu ? Diky predem za Vasi odpoledne.

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, doporučuji odběr krve ke stanovení hormonálního profilu, dle výsledku poté další postup v ambulanci registrujícího gynekologa.

 • Eva Z.

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda i při braní antikoncepce (Ebelya) mohu pociťovat příznaky menopauzy? Je možné i při braní antikoncepce z krve zjistit, zda jsem již v menopauze či premenopauze? Předem děkuji za odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano je-li hladina FSH (folikulostimulační hormon) nad 40IU/ml pak se jedná o menopausu. Lze zjistit odběrem z krve. Blíže dle domluvy s registrujícím gynekologem.

 • Jaroslava S.

  Dobry den...mam 47r a som po hysterektomii od 33roku..doteraz som brala Livial ale vysadila som ho a chcela by som zacat brat hormon Dhea..docitala som sa od zien,ze im to robi dobre v case menopauzy...ale kedze mam zvysenu cinnost stitnej zlazy..potrebujem poradit.. Dakujem vopred za odpoved Jarka

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji nejprve došetření v endokrinologické poradně (zda je štítná žláza v pořádku) a dle toho event.domluvu stran možnosti užívání DHEA a následně i konsultaci s registrujícím gynekologem. Samovolně nedoporučuji nasazovat!.

 • Martina

  Dobrý den, mám 46 let a poslední tři měsíce mám typické příznaky menopauzy: návaly horka, noční pocení, nespavost, vaginální suchost, bolesti hlavy a podrážděnost. Dva roky mám zavedené tělísko Mírena a díky tomu nemám menstruaci. Na gynekologii mě doktorka řekla, že mě hormony nedá, že už mám tělísko a že to zvládnu s přírodními preparáty. Ty už beru dva měsíce, ale posun k lepšímu je minimální. Vzhledem k svému věku nemůžu dostat ještě hormonální substituční léčbu? Nebo jen doplnit estrogen třeba ve spreji jak jsem četla. Bojím se všech následků, co menopauza přináší a tak bych si ráda ještě chvíli zachovala mládí😊 Mám 13-leteho syna a dvouletou dceru, jsem štíhlá, nekuřačka a žádné jiné zdravotní komplikace nemám. Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji otestovat (odběrem z krve) FSH (folikulostimulační hormon) a je-li tato hodnota 40IU/ml a více pak se jedná o MENOPAUSU a dle toho doporučuji nasadit adekvátní léčbu - možno přírodními preparáty (efekt hodnotit nejdříve po 3měsících) případně preparáty hormonální tj.HRT (hormon replacement therapy). Blíže proberte cestou své registrující gynekoložky. Vyjde-li hodnota pod výše uvedené pak se o menopausu nejedná.

 • Renata

  Dobry den, jsem v prechodu a po roce mam problemy zrejme bakterii Gardnerelu. S lekarkou potize vyresim a za nekolik mesicu ji mam opet . Muze na tom nest hlavni podil sexualni prenos? Dekuji.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ne vždy musí mít hlavní podíl sex.přenos. Blíže dle konkrétní domluvy s registrující gynekoložkou.

 • larisa t.

  Dobry den.Mam 52let. Posledni mesičky v prosinci.Zacala jsem terpet silnymi navaly. Predepsali mi DIVINU.Za 21 dni uzivani pribrala jsem 11kg a byla jsem hodne otekla.Ted mi napsal VELBIENNE. Bojim se ze zase zacnu nabirat a otekat. Četla jsem ze exestuji hormony s drospirenonem ktery zabranuje zadrzeni vody,nebo exestuje nake jine reseni.Prirodni doplnky vubec nepomahaji. Dekuji.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, na menopausální příznaky se používá HRT tzv.hormonální substituční léčba,tj. Velbienne je nyní adekvání léčba. Doporučuji vyčkat jeho efektu a dle toho ev.výběr jiného preparátu ze skupiny HRT.

 • Jana S.

  Dobrý den, je mi 57 let, poslední menzes jsem měla před rokem. Mám mírné návaly, které mě v noci budí. léčím se se štítnou žlázou (zvětšená) 10 let, beru Letrox 125. Moje gynekoložka mi předepsala Velbienne 1x denně. Po přečtení příbalového letáku mám strach z přibírání na váze a zvýšení možnosti rakoviny vaječníků. Nejraději bych Velbienne nebrala. Neohrožuje mě to zbytečně? Děkuji za odpověď. Jana

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji stejný postup jako registrující gynekoložka, tj.Velbienne.

 • Hana

  Dobrý den. Je mi 43let. 3roky zcela bez menzes. Paní dr.predepsala HA, tu jsem brát nechtěla. Nyní od října 2020 hormony Femoston 2/10. Po těchto hormonech menzes pravidelně. Ale bohužel jsem začala přibirat na váze (zvetsila se prsa, břicho, pas). Dodržují zdravý životní styl- jídlo, běh 4x týdne, procházky. Může přibírání souviset s hormony? Mohu je vysadit? Předem děkuji za odpověď. Ještě dodám, že 1.5 roku beru Letrox 75 na stitnou zlazu.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, vysazení hormonů prozatím nedoporučuji. Blíže konsultace s endokrinologem stran štítné žlázy a bude-li tato v normě pak kontrola u registrující gynekoložky, kde domluva stran dalšího postupu.

 • Kateřina

  Dobrý den, je mi 51 a před dvěma lety mi začala menopauza. Konec menstruace, návaly horka, odpor k opačnému pohlaví, omdlévání, deprese a co nejhorší - začala jsem strašně tloustnout a od té doby mi strašně padají vlasy. Gynekolozka mě posílá za obvodním doktorem a naopak. A tak jsem za dva roky přibrala 10 kg a mezi dřívější záplavou vlasů mi začala prosvíat hlava. Prostě skončili všechny minulé příznaky a teď už jen tloustnu a plešatím. Dá se s tím něco dělat? Prosím pomoc, nechci být vorvaň bez vlasů. Děkuji za odpověď

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den stran vypadávání vlasů doporučuji vyzkoušet přípravek complidermol-5-alfa od firmy axonia. Blíže na www.axonia.cz. Stran nadváhy pak konsultaci s praktickým lékařem či nutričním specialistou.

 • Lenka B.

  Dobrý den, letos mi bude 53 let, užívám antikoncepci Violetta, prý na překlenutí přechod.potíží. Po čtyřdenní pauze v užívání jsem byla na odběru pro zjištění fsh hormonu - mám prý mírně zvýšené, nic nám to prý neřekne. Chtěla bych se zeptat do kdy doporučujete Violetta užívat? Do kolika let je to možné? A kdy už ne? Mohu přestat brát a když budou velké obtíže zase začít užívat? Děkuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, je-li hodnota FSH více jak 40IU/l pak Violettu již neužívejte. Jinak doporučuji nadále. Blíže dle konkrétní domluvy s registrujícím gynekologem.

 • HaKo

  Dobrý den, je mi 62 let,odstraněná děloha cca před 12 lety,vaječníky zůstaly. Neměla jsem žádné problémy ,začalo to před rokem a půl psychickými problémy a na mou žádost zjistili nerovnováhu hormonů. Brala jsem jen přírodní Maxi Klim asi rok a bylo mi celkem dobře, od podzimu se to začalo zhoršovat, přestala jsem spát a měla úzkostné poruchy. Po nynějším odebrání krve prý hormony v normálu, ale dostala jsem injekci a lék Estrofem. Po injekci se krátce vše zlepšilo, ted opět nespím a nejhorší je že nemůžu dýchat (nelze dodechnout pro pocit úlevy), točí se mi hlava a jsem unavená (i to může být projev přechodu??) a lítá mi tlak nahoru dolů. Myslela jsem že v mém věku už bych měla být po a v pohodě a taky mě dost děsí ta hormonální léčba, ale začala jsem to brát, protože takhle se nedá žít. Jak dlouho to může trvat a může se brát Estrofem jen krátkodobě? Děkuji HK

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, užívání Estrofemu nepovažuji za dlouhodobé řešení. Vhodné došetření obtíží jelikož se jeví jiného než gynekologického původu, obzvláště je-li hormonální hladina v normálu. Doporučuji domluvu s praktickým lékařem stran dalšího postupu, příp.odeslání k odborníkům v dané specializaci.

 • Karla

  Chtěla bych vědět referenční meze pohlavních hormonů u žen ? Děkuji

  • MUDr. Vít Harazim

   TESTOSTERONHORMONY HYPOFÝZY A HYPOTALAMU
   FOLIKULOSTIMULAČNÍ HORMON (FOLITROPIN, FSH)
   • Referenční hodnoty: ženy: folikulární fáze 2,5-10,2
   U/l, ovulační fáze 3,4-33,4 U/l, luteální fáze 1,5-9,1
   U/l, postmenopauza 23,0-116,3 U/l

   LUTEINIZAČNÍ HORMON (LUTROPIN,LH)
   • Referenční hodnoty: ženy: folikulární fáze 1,9-12,5
   U/l, ovulační fáze 8,7-76,3 U/l, luteální fáze 0,5-16,9
   U/l, postmenopauza 15,9-54,0 U/l

    HORMONY HYPOFÝZY A HYPOTALAMU
   PROLAKTIN (PRL)
   • Referenční hodnoty: ženy: 59-619 mU/l,
   postmenopauza 38-430 mU/l,

   RŮSTOVÝ HORMON (SOMATOTROPIN, STH, TAKÉ GH,
   GROWTH HORMON)
   • Referenční hodnoty: 0,16-13,00 mU/l
   • Referenční hodnoty: ženy 0,2-2,9 nmol/l,
    
   ESTRADIOL (17-Β-ESTRADIOL)
   • Referenční hodnoty: ženy: folikulární fáze 40-606 pmol/l,
   ovulační fáze 536-1930 pmol/l, luteální fáze 121-718 pmol/l,
   posmenopauza <136 pmol/l,

   POHLAVNÍ HORMONY
   PROGESTERON (PRG)
   • Referenční hodnoty: ženy: folikulární fáze 0,5-4,4 nmol/l,
   ovulační fáze 14,1-89,1 nmol/l, luteální fáze 10,6-81,3 nmol/l,
   posmenopauza <2,3 nmol/l

   PLACENTÁRNÍ HORMONY
    Lidský choriový gonadotropin (lidský choriogonadotropin,
   hCG)
   • Referenční hodnoty: do 5 U/I

 • Jitka M.

  Dobrý den, od jara řeším nepravidelnou menstruaci, podrážděnost, úzkosti, časté střídání nálad, velkou únavu, nespavost, za posledního 3/4 roku váhový úbytek cca 11 kg. Praktický lékař přičítal vše stresu, protože krevní obraz byl dobrý, teď jsem si ale nechala na gynekologii udělat hormonální profil a 4. den menstruace tyto hodnoty: LH 6,12 , FSH 33,92 , LH/FSH index 0,18 , prolaktin 148, progesteron 2,23, estradion-17-beta méně než 55, testosteron 1,52. Je mi necelých 43 a ještě částečně kojím své nejmladší dítě. Jde jednoznačně o přechod nebo hodnoty nahrávají spíše stresu a poměrně velkému zhubnutí? Děkuju moc, Jitka

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, o přechod se dle laboratoře nejedná. Spíše se bude jednat o stresovou záležitost.

 • Petra N.

  Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat na názor. Je mi 37 let, rok po porodu jsem si nechala zavést nitroděložní tělísko (Mirena). 4 roky bylo vše v pořádku, max. se mi občas nafouklo břicho. Poslední rok mi ale začaly návaly horka. Moje ošetřující paní doktorka na gyn. mi řekla, že to asi není gynekologického původu a mám si nechat udělat vyšetření na štítnou žlázu. Bohužel jsem si tyto testy nechala udělat až po výměně za druhé tělísko letos v červnu. Testy na štítnou žlázu byly v pořádku, a tak mi nechala paní doktorka na gyn. udělat odběry na hladinu hormonů. Ty ukázaly na předčasný přechod a velmi nízkou hladinu estrogenu. Jako terapie mi bylo doporučeno nechat dál tělísko a přitom brát každý den tabletu Estrofemu. U tohoto typu je však výrazně velké riziko karcinomu prsu. Moc se mi do této varianty nechce. Myslíte, že kdyby se tělísko vyndalo, nemohlo by se tělo zase dostat na původní úroveň? Nebo je ještě nějaká jiná možnost řešení? Děkuji!

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedená možnost se mi nyní jeví jako adekvátní. Blíže dle konsultace s kolegyní resp. Vaší registrující gynekoložkou. Tělísko doporučuji ponechat.

 • Pavel

  Dobrý den, manželka má 47let, nepociťuje sice žádné problémy, ale snažíme se spolu o vylepšení našeho sexuálního života a s tím souvisejících prožitků u ní. Setkal jsem se s tím, že se provádí i různé zákroky na obnovení poševní tkáně a narazil jsem na tento přístroj: https://www.drmax.cz/silk-n-tightra-intim-zdrav-zarizeni-k-dom-pouziti Zajímal by mě názor odborníků, zda byste takový přístroj doporučili, nebo naopak ne. Děkuji předem za odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano uvedené můžete s manželkou vyzkoušet. Další možností je tzv.REJUVENACE poš.sliznice, kterou provádějí někteří kolegové. Blíže dle domluvy cestou registrujícího gynekologa.

 • Dana

  Dobrý den, je mi 50 let a po mnoha letech jsem vysadila HA Jeanine. Začaly mi padat vlasy a potím se. Nechala jsem si udělat testy z krve zda už nejsem v přechodu a toto jsou výsledky. Můžu poprosit o vysvětlení těchto hodnot? Moc Vám děkuji a přeji krásný den Dana FSH 58,4 , LH 22,1 , ESTRADIOL 42 , PROLAKTIN 177

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano uvedené hodnoty znamenají že jste v menopause "přechodu" a doporučuji Vámi uvedené příznaky konsultovat se svým registrujícím gynekologem a dle toho jej adekvátně léčit.

 • Eva C.

  Dobrý den, prosím o radu. Je mi 62 let a jsem už asi 17 let po operaci- odstranění dělohy i vaječníků. Už asi 2 roky nemohu mít pohlavní styk z důvodu bolesti. Gynekolog mi řekl, že mám distrofii (nevím, jestli je to správný název) a předepsal mi Ovestin, který jsem přestala brát, Protože jsem cítila, že to nepomáhá. Prohlídka byla bolestívá a krvácela jsem. Nyní mám po roce jít zase na preventivní prohlídku, ale mám strach. Nevím, co je to za poruchu. Prosím o vysvětlení. Děkuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, trpíte-li vaginální suchostí či svěděním existují i jiné preparáty než Ovestin a nutno změnit léčbu, resp.vyzkoušet jiné preparáty. Blíže dle konkrétní domluvy s registrujícím gynekologem jsou-li vyloučeny jiné příčiny.

 • Petra

  Dobrý den. Před 12 lety jsem ve 42 letech podstoupila hysterektomii, vaječníky byly zachované. Po 5 letech začaly mírné návaly pocení, které kolem 50 téměř vymizely, ale přidala se bolest připohlavnim styku, kterou jsem vyřešila použitím gelu. Teď v 54 letech se se mi vratily záchvaty pocení i několikrát do hodiny, mnohem silnější než před lety. Může se i takhle po letech klidu zase začít projevovat menopauza? Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji došetření cestou registrujícího gynekologa s lab.odběry a domluvou stran případného nasazení HRT(hormonální substituční léčby) stran vymizení uvedených příznaků.

 • Hana

  Dobrý den pane doktore,na jaře jsem byla na prohlídce a pan doktor říkal,že deloha je přiravena na přechod,je mi 50 let.Měsíčky jsem měla naposled v unoru,pak jsem nemenstruovala,až ted 3.8.....Je to normální?Děkuji za odpověd,Fauová

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano uvedené lze otestovat i odběrem krve, tj.hladinou FSH(folikulostimulační hormon). Blíže prohovořte přímo s registrujícím gynekologem.

 • Monika N.

  Dobrý den, je mi 44 let, jsem v menopauze, hladina fsh 129,14, estradiol 239. Je otěhotnění na 100% vyloučené? Antikoncepci neberu a nerada bych v takovém věku otěhotněla, tak jenom jestli je to opravdu na100% . Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, otěhotnění je při této hodně FSH vysoce nepravděpodobné.

 • Jarka

  Dobry den, pane doktore. 55 let, vyska a vaha v poradku. Denne Euthyrox 75mg cca 15 let a vse v poradku. Zadne tehotenstvi, porod ani potrat. Pry endometrioza. Nic jine se nezjistilo. 7/2019 hysteroskopie a vse v poradku. Mamograf pravidelne a v poradku. Prosinec 2015 jsem mela naposledy menses. Navaly a poceni jsem pozorovala od roku 2014. Ale nebylo to az tak neprijemne a tezke. Od 2016 do 6/2018 prislo maximalne narocne obdobi. extremni navaly, poceni, nespavost, pres noc 4-6x prevlekani obleceni.... vyzkousela jsem bylinky, tinktury, cinskeho lekare a lecbu jejich bylinama pripravenou pro moji osobu, preparaty vsechny, ktere jsou na nasem trhu a nic nezabralo. Za 2,5 roku jsem byla uplne KO. Nakonec jsem souhlasila s HRT. Od 7/2018 mam Lenzetto sprey. 1-3 x za den cca 1 rok. Ojedinele za den 3x. ( to bylo doporuceni me lekarky ) Od 6/2019 pouze 1x rano pravidelne. I tak mam pravidelne navaly a poceni a musim pouzivat vejir. 2/2020 druha pani doktorka mi rekla, ze nemuzu brat pouze Lenzetto ( estrogen ), ze musim taky progesterone. Dala mi zavadejici tablety Utrogestan. Prvni 2 tydny v mesici pouze Lenzetto a dalsi 2 tydny Utrogestan. 2 tablety zavest na noc. Poprve: Utrogestan jsem začala užívat od 17.3 do 29.3.2020. 31.3.2020 jsem začala silne špinit a bolest podbriska jako při menzes. 1.4. do 7.4.2020 krvaceni - menzes. Hodne me to prekvapilo, absolutne jsem to necekala. Podruhe: Utrogestan od 18.4.2020 do 2.5.2020. 4.5.2020 spineni a 5.5.do 11.5.2020 uz menzes. Kdyz jsem jeste byla mlada i starsi menzes trval pokazde 7 - 9 dnu. Vidim, ze ted je tomu taky tak. Znamena to, ze uzívaním Lenzetta a Utrogestanu, se mi obnovi zpatky menstuacni cyklus??? To znamena, ze je to cyklicke podani. JA UZ NECHCI ZACHOVANI PREVIDELNEHO MENSTRUACNIHO CYKLU. Jedine v pripade, ze je to pro mne bylo po zdravotni strance prospesnejsi. Ted mi pani doktorka nabidla tyto pripravky: Femoston conti, Femoston mini, Activelle nebo Tibolon. = v kontinuálním režimu. Ptam se Vas, pane doktore: 1, Lenzetto sprey není dostacujici a nemuzu uzivat samostatne pouze estrogen ale musí byt k nemu ještě progesteronovy přípravek? 2, Který z přípravku mi doporucite? Femoston conti, Femoston mini, Activelle nebo Tibolon Dekuji za Vas cas, S pratelskym pozdravem Jarka

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano 1, je nutné užívání i gestagenního resp.progesteronového přípravku kvůli riziku nádorového onemocnění v případě užití POUZE estrogenů 2, osobně doporučuji Tibolon Aristo pro začátek. Blíže dle domluvy s registrující gynekoložkou.

 • Nikola T.

  Dobrý den, jsem v předčasné menopauze, zjištěna hormonálním profilem ve 37 letech, beru pořád Lindynette, ale poslední měsíce nemám chuť na sex, teď už vlastně vůbec, prosím, co se s tím dá dělat? Mám vysadit antikoncepci? U lékaře mám termín za skoro 2 měsíce. Moc děkuji za odpověď Nikola

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, antikoncepci nadále užívejte a dále dle vyšetření a konsultace s Vaším registrujícím gynekologem stran případné změny.

 • Michaela N.

  Dobry den, chtela jsem se zeptat za maminku. Ma problemy s navaly v menopauze a nic uz ji nezabira. Doktor ji predepsal Cavinton Forte. Tam se ale o menopauze nic nepise. Jaky ma tento lek vliv? dekuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, jedná-li se o velmi silné příznaky menopausy pak je na zvážení nasazení tzv.HRT(hormonální substituční terapie). Nebude-li CAVINTON s efektem pak dle konkrétní domluvy s registrujícím gynekologem maminky či jiným.

Napsat komentář

Vaše zpráva byla odeslána.
Při odesílání došlo k chybě.