Hysteroskopie

Co je hysteroskopie?

(ang. „hysteroscopy“)

Hysteroskopie je operační endoskopický výkon umožňující gynekologovi prohlédnout dutinu děložní a pod kontrolou zraku odebrat vzorek sliznice pro následné histopatologické vyšetření případně provést operační ošetření přímo v dutině děložní.

Důvody k jejímu provedení

Nejčastějším důvodem k provedení hysteroskopie je nepravidelné a opakované krvácení z dutiny děložní, které nemá jasnou příčinu a je zde neúspěšná konservativní (medikamentosní) terapie. Tato metoda se rovněž používá k průkazu různých patologií dělohy (endometriální polypy, submukózní myomy, vrozené vývojové vady včetně přepážek, lokalizaci a korekci špatně uloženého nitroděložního tělíska (IUD), také při léčbě neplodnosti či opakovaném potrácení. Dalšími důvody k jejímu provedení mohou být zbytky po potratu či porodu případně bolestivá menstruace nebo kontrola po předchozích operacích na děloze.

Jak se provádí?

Provádí se obvykle na malém (ambulantním) sálku,vleže na zádech v gynekologické poloze. Lékař provede desinfekci zevního genitálu a pochvy, následně zavede gynekologická zrcadla,která lehce rozevře aby dosáhl zafixování děložního čípku. Po jeho visuálním zhodnocení opatrně zavádí hysteroskop. Pomocí tohoto optického zařízení poté prohlíží dutinu děložní, v případě potřeby odebírá vzorky sliznice, je schopen odstranit polypy, rozrušit srůsty aj. (viz výše). Nálezy lze zdokumentovat fotograficky případně pořídit videodokumentaci.

Ambulantně nebo v nemocnici?

Ve většině případů se v ČR provádí při pobytu v nemocnici a v celkové anestesii. Několik málo pracovišť je schopno zajistit výkon ambulantně a po provedení výkonu je pacientka propuštěna do domácího režimu. Výhodou tohoto výkonu je minimální vytržení z životního rytmu při použití velmi tenkého hysteroskopu, provedení bez potřeby následné pracovní neschopnosti a samotné provedení erudovaným (zkušeným) odborníkem, což činí výkon relativně bezpečným. Individuálně může pacientka vidět svůj nález na děloze a následně co je potřeba provést k samotnému vyléčení. Je-li odebrána část sliznice, tzv. biopsie, pak výsledek bývá většinou do týdne. Celý výkon trvá v rozsahu 10 – 30 min.

Po hysteroskopii

Po výkonu pacientka může pociťovat mírný tlak v podbřišku, který většinou do několika minut odezní. Lze rovněž předepsat léky proti bolesti (analgetika), jsou-li tyto vnímány intenzivně. Může se vyskytnou i slabé krvácení z rodidel, které většinou nepřesahuje intenzitu menstruačního krvácení a ustane zpravidla v rozmezí 1 – 2 dnů. Stran minimalizace rizika zánětu nebo infekce je vhodné vynechat koupání a používání tamponů 1 – 3 dny. Je rovněž vhodné se vyhnout pohlavnímu styku 1 – 2 dny po skončení krvácení, při operační hysteroskopii se pak doporučuje až 3 týdny.

Komentáře (5)

 • Šárka C.

  Dobrý den, mohu se prosím zeptat. Jsem objednaná na HSK a Kyretáž na 17.9. Při ultrazvuku byl objeven útvar, o kterém lékařka neví co to je a vypadala dost vystrašeně. Je mi 50 let. Chci se zeptat, jestli by zákrok neměl být proveden mnohem dříve. Bohužel můj gynekolog má nyní dovolenou. Předem moc děkuji za Vaší odpověď.

  • MUDr. Petr Kovář

   Omlouváme se, ale z časových a jiných potíží jsme nedokázali včas odpovědět, proto pokládám odpověď na tento dotaz již nyní bezředmětný. S omluvou Dr. Kovář

 • Liona

  Dobrý deň pán doktor. Rada by som sa opýtala na váš názor, kedy doporučujete robiť hysteroskopiu. Mám polypóznu maternicu a tak mi gynekológ doporučil hysteroskopiu v celkovej narkóze. Cykly mám dlhé, až 8 dní, ideálne teda robiť zákrok 9.ty den, avšak to vychádza zrovna na sviatky. Čo je podľa vás lepšia možnosť, spraviť ju 7my deň, kedy ešte trochu krvácam, alebo až 12ty deň? Ďakujem vopred za radu.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, lze v kterékoliv fázi menstr.cyklu.

 • Eliška

  Dobrý večer, od konce listopadu jsem měla krvavý výtok, který se pak změnil na střední až silné krvácení. Měla jsem i bolesti břicha takové, ze jsem nemohla chodit. Doktor našel útvar 12 mm v děloze a odeslal mě tento týden na akutní hysteroskopii. Ve zprávě mám napsané zvětšena sliznice a útvar 12 mm neobvyklého tvaru odeslán na histologii. Mám se obávat? Jsem kuracka a bojím se rakoviny.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, může se jednat o několik různých záležitostí od nezhoubného charakteru až po přednádorové či nádorové změny. Doporučuji vyčkat výsledků histologie a dle toho domluva stran dalšího postupu.

 • Renáta S.

  Dobrý deň. Minulý rok som bola na zákroku odoberanie maternice rezom. Od januára tohto roku mam veľké tazkosti,. Bolesti brucha v spodbejcasti, bolesti krížov. Po návšteve gynekológa, odoslaná na MR - výsledok v zrasty.Zaver môjho gynekológa, Je to v poriadku, riešte to u obvodného lekára. Obvodný lekár mi povedal mam sa s tým naučiť zit. Je to správny postup od oboch lekárov??? Dakujem

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, léčba srůstů v malé pánvi může být konservativní stran potlačení bolesti nebo chirurgická -tj.rozrušení srůstů chirurgickou cestou.

 • Pavla

  Dobrý den,prosím o radu,je mi 52let,rok a půl užívám Gynovel,bez problémů.Nemenstruuji již několik let,nyní již 3dny silné špinění,co s tím,mám počkat nebo zajít hned ke své lékařce?Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Pokud jste rok a půl nemenstruovala a nyní jste zakrvácela, je na místě návštěva gynekologa. Mělo by se ověřit, proč k tomu došlo(sám v takovém případě doporučuji nejenom ultrazvuk, ale i hysteroskopii s odběrem vzorku sliznice). Až po vyloučení ostatních příčin lze toto svádět na užívání Gynovelu.

    

Napsat komentář

Vaše zpráva byla odeslána.
Při odesílání došlo k chybě.