Komentáře (3)

 • Nikola

  Dobry den pan doktor, pri poslednom ultrazvuku v 32 tyzdni mi lekar povedal ze mam placentu grade 3. Ostatne parametre som mala vraj v poriadku. Srdce - pravidelna akcia 147/min BPD: 82 , HC: 301 , AC: 260 FL: 59 Ultrazvukovo koresponduje s 33. tyzdnom gravidity, 1678 g. Plodova voda AFI 17,9 cm. a. aumbilicalis RI 0,63. Zaver: graviditas hebdomen 33, eutrophia foeti, euhydramnion, normocardia. Prosim mate s tym skusenosti? Aby mali rodicky uz v 32. tyzdni takto prezretu placentu? Da sa napriek tomu uspesne porodit zdrave dieta? Mozem brat nejake extra vitaminy, napr. Zelezo? Uz som prekonala 2 potraty v 1. trimestri, nechcem uz nic podcenit, nemala by som byt sledovana v nemocnici? Dakujem za vasu odpoved

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, proces tvorby placenty během těhotenství je dokončen do 16. týdne. Při ultrazvukovém vyšetření se dá určit stupeň zralosti placenty. Určení stupně zralosti placenty je důležitým diagnostickým kritériem pro posouzení toho, jak moc plní své funkce: dodávání kyslíku a živin do plodu. Celkově jsou 4 stupně zralosti placenty od 0 do 3.Třetí stupeň zralosti placenty se projevuje lobulární strukturou a výraznou křivostí chorionické membrány. Časné zrání placenty ukazuje nekompetentnost placenty při poskytování plodu kyslíkem a živinami, což vede k zpoždění intrauterinního vývoje. Důvody tohoto stavu mohou být extragenitální patologie či preeklampsie. V takových případech bude předepsána léčba zaměřená na zlepšení krevního oběhu v placentě. Vitamíny můžete jistě užívat. Železo pokud máte normální hodnoty krevního obrazu není nutné.

 • Ludka

  Dobrý deň, pri prvom pôrode, pred 3.5 rokmi som mala problém s pôrodom placenty. Nešla porodiť, museli má uspať a placentu vybrať. Po 10 dňoch má opäť čistili, keďže mi tam kusom placenty zostal a krvácala som. Vtedy som tomu nejak nevenovala pozornosť, ani som netušila,.že sa.take niečo môže stať. Teraz však túžime.po 2 bábätku a na internete čítam, že je to stav, ktorý sa s najväčšou pravdepodobnosťou zopakuje. Prosím vás, je to veľké riziko ísť do druhého pôrodu, ak teda už viem, že ten problém s placentu pravdepodobne budem mať? Veľmi túžim po babatku, ale obávam sa, že je to veľký risk. Ďakujem.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené nelze přesně percentualizovat. Může a nemusí se opakovat. Pravděpodobnost je však mírně vyšší. Další gravidita je však možná. Blíže prohovořte se svým registrujícím gynekologem.

 • Andrea Č.

  Dobrý denn, dle utz mi bylo určeno, že mám ve 24tt placentu na přední straně dělohy. Nebylo mi řečeno nic o omezeních nebo rizicích je tedy v pořádku například těhotenská jóga a delší procházky?

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, nemáte-li potíže ve smyslu krvácení, bolesti v podbřišku či jiné pak je uvedené bez omezení. Tj.delší procházky i těhotenskou jógu můžete šetrným způsobem praktikovat.

Napsat komentář

Vaše zpráva byla odeslána.
Při odesílání došlo k chybě.