Komentáře (3)

  • Pavla

    Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat, čeká mě gynekologické vyšetření kvůli zdravotním problémům. Mám dlouhodobě strach z bolesti a blok, kvůli kterému jsem ještě neměla pohlaví styk. Rozhodla jsem to vzít do vlastních rukou a povedlo se mi zavést 11cm kovový vibrátor. Nekrvácela jsem, ani žádná velká bolest se nekonala. Jen jsem cítila, že jsem úzká a musela jsem postupně. Myslíte, že už nejsem panna? Před vyšetřením gynekoložku upozorním. Ale nejsem si vůbec jistá. Na druhou stranu 11cm už je docela dost a hymen snad není tak moc pružný a tak hluboko?

    • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, k narušení panenské blány může dojít i prostým zaváděním tamponu. Domluvíte se s gynekologem na základě vyšetření.
  • Anetka

    Dobrý večer chtěla bych se zeptat kolik stojí odstranění panenské blány děkuji

    • MUDr. Jan MalaníkDobrý, den, pokud je panenská blána příčinou potíží  - třeba bolestivost a nemožnost pohlavního styku - její přerušení je hrazeno pojišťovnou.
  • Nikča

    Dobrý den, možná se jedná o neobvyklý dotaz, ale nemohla jsem na internetu najít odpověď. Je mi 17 a než začnu s přítelem mít pohlavní styk, chtěla bych si zbavit panenské blány. Jenže jde o to, jak na to? A jak poznám že je natržená/odstraněná? Četla jsem, že jde odstranit při masturbaci, bylo by možné mít panenskou blánu, když se mi tam bez větších problémů vlezou 4 prsty? Když by na tohle nešlo odpovědět, tak bych chtěla aspoň vědět jak ta blána vypadá. Z internetu jsem pochopila jako kdyby měla být na vnějšku pohlaví, jenže mi nepřijde, že bych tam nějakou blánu měla, na druhou stranu mi vchod lemuje taková světlejší tkáň od okolí, tak si nejsem jistá, jestli by to mělo být ono. Nepřijde mi to „blánovité“ a nezasahuje to do jiné oblasti. Děkuji za odpověď

    • MUDr. Petr Tkadleček

      Dobrý den, panenská blána nebo též hymen je slizniční řasa, která zcela nebo částečně překrývá poševní otvor žen. Slovo hymen pochází z řeckého slova, znamenajícího membránu nebo blánu. Panenská blána je hustě zásobena nervovými zakončeními, její natržení se nazývá deflorace. Některé ženy se narodí zcela bez panenské blány, jiným panenská blána zcela uzavírá poševní otvor, takže je nutno ji jednoduchým řezem chirurgicky narušit. Panenská blána pak může být i docela silná, takže ženy mohou požádat gynekologa, aby ji pod lokálním znecitlivěním nastřihl a tím zabránil nesnesitelné bolesti během prvního pohlavního styku. Tomuto zákroku se říká „hymenotomie“. Ženy však také mohou požadovat chirurgickou opravu panenské blány, aby mohly předstírat panenství. I z tohoto důvodu nemůže být přítomnost nebo nepřítomnost důkazem zachovaného nebo ztraceného panenství. Protržení panenské blány může být provázeno bolestí a malým únikem krve – to je u každé dívky jiné, záleží na tuhosti a velikosti otvorů v panenské bláně. Někdy ke krvácení nemusí dojít vůbec.

Napsat komentář

Vaše zpráva byla odeslána.
Při odesílání došlo k chybě.