Polyp

(snad od řec. polypus – chobotnice, mnohonožec)

polyp = v obecné rovině označuje výrůstek na sliznici. Polypy se vyskytují na sliznicích zažívacího traktu, v močových cestách, ženské pohlavní soustavě (polyp děložní sliznice nebo polyp děložního hrdla) případně dýchacích cestách (polyp nosní dutiny nebo hlasivek). Někdy se nepřesně označení polyp používá jen pro nezhoubné nádory. Při mnohočetném postižení orgánu nebo orgánové soustavy hovoříme o polypóze.

V gynekologii mluvíme nejčastěji o polypu děložní sliznice. Jsou to stopkaté, nebo přisedlé útvary, které představují nahromadění masy sliznice. Polypy se mohou nacházet na sliznici dutiny děložní (tzv. endometriální polyp), nebo hrdla děložního (tzv. cervikální polyp).

Označení polyp je pouze popisné a k další diagnostice je nutné histologické vyšetření.

Příčina vzniku polypu může být zcela banální, ale také může být závažná. Polypy dělíme na nenádorové a nádorové, nádorové pak dělíme na nezhoubné a zhoubné. V gynekologické lokalizaci se zpravidla jedná o nezhoubné, či nenádorové útvary.

Polypy odstraňujeme v našich ordinacích ambulantní metodou - tedy rychle, bezbolestně, bez návštěvy nemocnice a případné anestezie. Více o ambulantní hysteroskopii se dozvíte zde.

Příčina vzniku polypů v děloze je dosud nejasná. Roli mohou hrát opakující se záněty. Polypy také reagují na hladinu ženského hormonu estrogenu. Při jeho zvýšených hodnotách stoupá riziko jejich vzniku. Tzv. mikropolypóza endometria (mnohotné drobné polypy na sliznici dutiny děložní) je spojována s chronickým zánětem této sliznice, hraje svoji nepříznivou roli při snaze o otěhotnění, může být dokonce jednou z příčin sterility či infertility (tedy neplodnosti). Dále je mikropolypóza spojována se změnami sliznice dutiny děložní při zaveném nitroděložním tělísku či hormonálnímím nitroděložním tělísku, soudí se však, že v tomto případě vznikají mikropolypy indukovaně právě díky tělísku a mají spíš antikoncepční účinek. Častější je také výskyt u pacientek s rakovinou prsu (např. tamoxifencitrát) nebo u pacientek s vysokým tlakem kvůli nasazeným lékům.

Polypy jsou nebolestivé. Jejich výskyt je poměrně častý, dle některých zdrojů se vyskytují u každé 8. – 10. ženy, ve většině případů se nijak neprojevují. Hlavním příznakem je nadměrně silná menstruace nebo krvácením mimo cyklus, také však krvácení po pohlavním styku či gynekologickém vyšetření. Neodhalené polypy bývají příčinou problémů s otěhotněním nebo četnými potraty. Často se však jejich existence nemusí klinicky vůbec projevit, jsou často náhodným nálezem při pravidelné preventivní gynekologické prohlídce.

děložní polypy = výrůstky sliznice, které postihují ženy jakéhokoliv věku. Většinou se jedná o nezhoubné (benigní) výrůstky, jejichž případná malignita (zhoubnost) se kontroluje histopatologickým vyšetřením.

Dle lokalizace je dělíme na 2 typy:

 • endometriální (děložní) polyp – nachází se „uvnitř dělohy“tj. v děložní dutině
 • cervikální polyp (polyp cervixu) – nachází se v hrdle děložním.

polyp děložního těla (endometriální polyp) = stopkatý útvar v děložní dutině vyrůstající ze sliznice děložní (endometria). Jde o zbytnění určité složky děložní sliznice. Nejčastěji je objeven jako příčina krvácení u žen po 40. roku věku. Při delší době růstu je pravděpodobnější vznik zhoubného bujení. Lze jej zobrazit nepřímo UZ (ultrazvukovým) vyšetřením vaginální sondou. Vyšetřovací metodou kdy jej pak zobrazíme přímo je tzv. hysteroskopie. Tato metoda při použití operačních nástrojů zároveň umožní i odstranění polypu či více polypů a je zároveň i metodou léčby. Cílené odstranění polypů při hysteroskopii zaručuje nejnižší procento jejich opakování, tzv. recidivy. Jedna z dalších možností je tzv. kyretáž, kde však chybí kontrola zrakem a pravděpodobnost opakování polypu nebo neúspěchu výkonu (neúplné odstranění) je větší.

polyp děložního hrdla (endocervikální polyp) = stopkatý útvar v hrdle děložním, vyrůstající ze sliznice. Řadíme jej mezi nepravé nádory děložního hrdla. Nemusí způsobovat žádné potíže, ale může se také projevit slabým krvácením či výtokem. Jedná se většinou o růžový útvar, který může mít velikost několika mm, vyjímečně je větší než 1cm, který vystupuje ze zevní branky děložního hrdla. Může však také růst v kanálu děložního hrdla skrytě a bezpříznakově. Jeho léčba spočívá v chirurgickém odstranění, tzv. snesení (ablace) pokud možno i s jeho stopkou nejčastěji při výkonu, který nazýváme kyretáž. Nezbytné je histopatologické vyšetření stran vyloučení změn charakteru zhoubného bujení, které se v polypech může vzácně vyskytnout.

Odstranění polypu (polypů)

Žena sice s polypem může normálně žít, pokud nezpůsobuje krvácivé potíže případně problémy v souvislosti s nemožností otěhotnět, ale na druhé straně i při nálezu klinicky němého (asymptomatického) polypu většinou doporučujeme jeho odstranění, abychom histopatologicky ověřili jeho nezhoubnou povahu. Navíc může dojít k malignímu zvrhnutí takového polypu.

U žen, které plánují těhotenství, jde o jistou prevenci potratu nebo nepříjemného krvácení v průběhu těhotenství. Léky ani jiné procedury k léčbě polypů nejsou bohužel známy, léčba je pouze chirurgická. Odstranění polypu děložního hrdla je jednoduchý nebolestivý zákrok, proveditelný i ambulantně. Odstranění polypu děložního těla hysteroskopicky je výkonem miniinvazivním, prováděným pouze přes pochvu a děložní hrdlo. Hysteroskopické odstranění polypu děložního těla (polypektomie) je většinou 10 minut trvající zákrok s použitím vhodného tenkého instrumentária. Lze ho provést pomocí tzv. ambulantní hysteroskopie, pokud není polyp příliš velký (nad 1-1,5cm), pokud je pacientka k tomuto typu výkonu vhodná a případně zvládne dyskomfort charakteru mírně bolestivého menses v délce 5-10 min (není vždy, 50% žen ambulantní zákrok hodnotí jako naprosto nebolestivý). Důležité je vybavení hysteroskopy s tenkou optikou a zkušený operatér erudovaný v této technice. V opačném případě je standardem tento výkon provádět v celkové anestézii. Po odstranění je materiál zaslán k histologickému zpracování.

Literatura:
VOKURKA M., HUGO J., Velký lékařský slovník, Maxdorf, 2009, ISBN 978-80-7345-202-5
ROZTOČIL A., Moderní gynekologie, Grada Publishing a.s., 2011 , ISNB 978-80-247-2832-2

Výraz polyp v gynekologickém slovníku na webu ambulantni-hysteroskopie.cz.

Komentáře (62)

 • Jindřiška

  Dobrý den, jen abych to správně pochopila: pokud už nemám menstruaci, stále hrozí recidiva polypu? Moc děkuji, hezký den.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, ano, polypy se vracejí i ženám po přechodu.

 • Dana

  Dobrý den, chtěla bych požádat o názor k následujícím nálezům. Od roku 2014 jsem opakovaně podstoupila hysteroskopii pro podezření na polyp nebo nadměrné množství sliznice (1x v narkóze odstraněn polyp, od té doby ambulantně 1x odstraněn polyp, 1x sliznice bez nálezu, 1x výrůstek vypadající jako polyp. Zároveň se sleduje intramurální myom, 1. nález asi 36 mm před pár lety, pak nárůst na 42 mm, za poslední půlrok zvětšení na 52 mm, pan doktor doporučil kontrolu za tři měsíce a pak případné odstranění dělohy, že prý "už je to skoro na operaci, protože nám to roste." Je mi 44 let, většina zatím nalezených problémů se nijak neprojevuje, ani nyní nemám žádné obtíže, nemám bolesti, silnou ani nepravidelnou menstruaci, jen občas slaboučké špinění třeba den před začátkem menses nebo na konci menses. Zdá se i Vám v této situaci operace jako jediný správný postup? Hrozí myom při jejím odkládáním nějakým velkým průšvihem ... Nechci nijak zpochybňovat postup pana doktora, jen mě zajímá další odborný názor. Předem děkuji za případné vyjádření.

  • MUDr. Jan Malaník

   dobrý den, zde záleží na umístění myomu, existuje i relativně nová antikoncepce specifická pro myomy jménem ryeqo. Přínosy a rizika operace je potřeba zvážit individuálně.

 • Jindřiška

  Dobrý den, a je mi 48let. Mým gynekologem mi bylo sděleno že bych si měla nechat zavést tělisko z důvodu polypu, který jsem byla odstranit v srpnu. Měla jsem jít na zavedení a zavolat při menstruaci, ale od té doby jsem už menstruaci neměla a mám všechny příznaky menopauzi. Pokud už menstruace nebude, je stále aktuální nechat si zavádět tělísko? Nebo už je to zbytečné? Moc děkuji, hezký den.

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, pokud jste uvažovali o hormonálním tělísku, budete profitovat z působení hormonu na děložní sliznici, funguje to jako prevence recidivy polypů, antikoncepční schnopnost samozřejmě je toho součástí, ale důležitější ve vašem případě je ta prevence polypů
 • Kateřina

  Dobrý den, chci se poradit ohledně způsobu léčby hyperplazie endometria. Je mi 25 a tento problém mi lékař zjistil nedávno. 15. den po začátku poslední menstruace mělo endometrium 12 mm. Lékař mi doporučuje hormonální tělísko, ale ráda bych znala nějaké alternativy, které bych mohla zvážit. Antikoncepci brát nechci, špatně jsem ji v minulosti snášela. Děkuji předem za odpověď.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, diagnosa hyperplazie endometrie se stanovuje jedině z biopsie endometria, stanovení diagnozy z ultrazvuku není tak přesné. V případě vysokého endometria po menses je možné, že máte v děloze polyp, ten se dá elegantně odstranit hysteroskopií, viz. https://www.ambulantni-hysteroskopie.cz/

 • Hanka

  Dobrý den chci se Vás prosím zeptat,jak účinné je tělísko při opakujících se polypech?je tam šance,že se polypy opravdu přestanou tvořit?děkuji.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, ano, jako prevence polypů je toto vhodné, ale tělísko musí být hormonální.

 • Ilona

  Měla jsem polip v děložní hrdle před přechodem jsem furt krvacela už mě ho odstranil teď se mě nevitvari děložní sliznice beru ovestin mast je mě 58. Ler a teď mám infekcí močových cest mám antibiotika privinor p sura

  Beru privenor na infekcí močových cest nezabrali bolí mě děloha píchá mě v ní a když docuravam tak mě to pálí a řeže už jsem vám psala p sura

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, pokud nezabírá běžné antibiotikum, je potřeba došetřit moč v laboratoři, eventuálně podstoupit další vyšetření cestou urologa.

 • kristilili

  Dobrý den. Za jak dlouho po odstranění polypu mužu jet k moři?

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, pokud nebyly komplikace u výkonu, můžete odjet následující den po výkonu.

 • Lydka

  Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o názor, som v 20tom týždni tehotenstva, približne v 10.tom týždni som mala slabé krvácanie, zistilo sa, že ide o polyp na krčku maternice, cytologia v 01/2021 bola OK, polyp sa však zväčšil a pri poslednej kontrole mal 1 cm, lekár sa rozhodol polyp odstrániť v nemocnici v slabej nakróze. Predoperačné vyšetrenia boli ok, až na výter z pošvy, kde sa ukázalo, že mám baktériu enterococcus faecalis, kvôli tejto baktérii sa zákrok posunul o týžden, na preliečenie som užívala vaginálne tablety fluomizin. moje otázky: 1. stačí vybrať jedno balenie flumizin na preliečenie tejto baktérie /6 tabliet/ ? 2. je tento zákrok odstránenie polypu v tehotenstve bezpečný? 3. sú nejaké rizika z dôvodu výskytu tejto baktérie pre tehotenstvo alebo aj pre vykonanie zákroku? Ďakujem.

  • MUDr. Petr Kovář

   Omlouváme se, z personálních a časových důvodů jsme nebyli schopni odpovědět. předpokládáme, že nyní již odpověď není aktuální. Pokud by na Vaší straně byl požadavek odpovědi,napište nám, prosím, aktualizovaný dotaz do poradny znovu, obratem zodpovíme. S omluvou MUDr. Petr Kovář.

 • Marcela

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na krvácení po odstranění děložního polypu. V prosinci jsem byla na odstranění korporátního a cervikálního polypu. Po zákroku jsem dostala Fraxiparin 0,3 . Celých 14 dní po zákroku jsem mírně krvácela, ke konci špinila. Včera jsem byla opět na odstranění korporátního polypu a mám jen mírné špinění. Je to v pořádku? Krvácela jsem jen v den zákroku. Děkuji za odpověď. Marcela

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, po odstranění děložního polypu může být krvácení po dobu několika dnů, zvláště pokud jste aplikovala Fraxiparin inj. Děložní polypy v některých případech recidivují, tj. že se mohou v budoucnu znovu objevit. Po odstranění polypu se doporučuje provést kontrolní ultrazvukové vyšetření v intervalu 3 měsíců k vyloučení případné recidivy. Více se dozvíte na webových stránkách: www.ambulantni-hysteroskopie.cz.

 • Helena

  Dobrý den, měla bych na Vás pár otázek. Ráda bych se zeptala na některé termíny v lékařské zprávě, moc tomu nerozumím. Skoro rok se snažíme o dítě, stále vycházejí negativní ovulační testy, a časté bolesti v levém podbřišku. Má lékařka zjistila, že mám endometrium 17mm s hyperechem s přívodnou cévou z fundu (co to prosím znamená?). dále zjistila vlevo varikozity. Před pár dny jsem byla na odstranění polypu, kde ve zprávě píší korporalní polyp (to znamená co?) bylo to i zaslané na rozbor a bojím se, aby to nebylo něco vážného... A ráda bych se ještě zeptala na ty varixy, jestli je možné, že způsobují tu bolest v levé části podbřišku? Mudr.mi na to zatím nic nepředepsala za léky. Bolesti mám už asi rok a nic jiného při vyšetření nenašla. Bolest je spíše tupá, občas jakoby nafouknutý podbřišek a občas, při větší námaze nebo na toaletě se to zhoršuje a tlačí to občas i na konečník. A ještě bych měla jednu otázku, už máme 2 kluky a rádi bychom se pokusili o holčičku. Je mi jasné, že zaručit se to nedá, ale četla jsem, že na holčičku se doporučuje mít pohlavní styk tak 3 dny před ovulací a méně častý sex, tak týden staré semeno, je na tom něco pravdy? Děkuji za Vaši odpověď. Helena

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, na varixy je vhodné užívání přípravku Detralex tbl., které je na lékařský předpis. Doporučuji proto navštívit Vaši registrující gynekoložku, která Vám Detralex tbl. předepíše a zodpoví i další položené otázky.

 • Zdenka

  Dobrý den, prosím pěkně, byla jsem ošetřena u vás na ambulantni hysteroskopii, co je za výraz z lékařské zprávy 1,0 cm struktury endometrialniho polypu s okrsky tkání metaplazie ve zlazkach? Znamená to, že musím podstoupit odstranění dělohy? Mnohokrát děkuji za odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, jedná se o benigní (nezhoubný) nález a odstranění dělohy podstoupit nemusíte.

 • Jana W.

  Dobrý den, byla jsem v roce2020 v červenci na odstranění polypu a od té doby mám neustále lepivý výtok , v lednu 2021 gynekoložka přeléčila tabletama , který jsem zaváděla , pak v unoru opět kontrola s tím , že výtok stále je , nechci se s tímto problémem smířit , doktorka tento problém vyhodnotila jako , že to tak někdy bývá . Je mi 70 let a myslím , že by se vše ještě dalo změnit . Při odstranění polypu paní doktorka při vizitě sdělila,že jsem je potrápila , neboť se nemohly do dělohy dostat . Jinak bolesti v podbříšku nemám a nekrvácím , výtěry byly též v pořádku . Děkuji za odpověd

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporočuji HYDROFEMIN vag.krém 1xdenně navečer po dobu týdne, poté 2-3xtýdně (volný prodej). Blíže proberte s registrujícím gynekologem.

 • Tereza

  Dobrý den, byla jsem cca před 4 měsíci na vyndání polypu z dělohy. Polyp byl nezhoubný, nicméně objevil se mi znovu. Je mi 26, chceme mít s manželem dítě a já teď nevím, jestli jít na zákrok znovu nebo ne. Byla jsem už u dvou doktorů, ale mají na to odlišný názor. Jeden mě chce poslat znovu na operaci a jiný mi rádi zkusit otěhotnět i s polypem. Nevím komu věřit a především se bojím, ze se operace opět nepodaří a bude se to opakovat. Vzhledem k dobrým zprávám, kterých se mi o vás doneslo, jsem vás chtěla poprosit o vás názor. Děkuji.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji provedení ambulatní hysteroskopie a konsultaci na našem pracovišti. Blíže na www.ambulantni-hysteroskopie.cz, kde se lze objednat.

 • Marcela

  Dobry den, rada by som sa opytala na vas nazor. Rok mam bolesti v podbrusi a vyzaruju do malej panvy. Pred mesiacim mi bol ostraneny polyp z krcka maternice a na nom nalez - chronicky aktivny zapal. Doktorka mi dala "len" fluomizin. Pricom doktor, ktory polyp odstranoval odporucal aj ant doxyhexal. Moja doktorka tvrdi, ze treba len cas, ale myslim si, ze ked sa rok nic nezmenilo, fluomizinom sa asi tiez nie. Vedeli by ste mi poradit, ci najstojit na antb.? Plus, co este mozem robi na chronicky zapal krcka maternice? Velmi pekne dakujem za odpoved, vazim so vas cas. Marceli

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, přeléčení fluomizinem by nyní mohlo postačit.

 • Jana

  Pěkný den, ještě bych ráda doplnila svůj dotaz. 33 let, děložní polyp velikosti 13×10 mm - jak dlouho se mohl vytvářet? A mohlo jeho vznik zapříčinit užívání HAK (9 let Triquilar, 2 roky YAZ/Yosefinne)? Jde mi o zjištění příčin velmi bolestivé menstruace, která se objevila právě po vysazení HAK. Od té doby vždy první den příšerné bolesti břicha, průjmy, schvácení únavou, na zvracení. Druhý den zimnice, horečka 38.5°C, peristaltika se zcela zastaví, břicho zcela paralyzované, nemohu v sedě ani zvednout nohy, zatnout břišní svaly. Třetí den poleví horečka, několik hodin se vše vrací postupně do normálu. Kromě schvácenosti mám vždy rozhozené trávení. Zbytek cyklu bez bolestí, bez problémů, žádné krvácení, žádné bolesti při styku. Endometrioza uzv vyšetřením vyloučena již dvěma specialisty (ÚPDM, Praha Podolí), nalezen zmíněný polyp a uvedena pravděpodobně zvýšená hladina prostaglandinů. Prostaglandiny se pokusím vyřešit sama stravou, případně analgetiky (jiné možnosti zatím neznám), ale jde mi o souvislost estrogenu a vzniku polypu (a tím pádem asi i bolestí při menstruaci). Pokud má zvýšená hladina estrogenu vliv na vznik polypu, nemohla jej zapříčinit právě HAK? Vlastně ani nevím, zda dodávání HAK zvyšuje množství estrogenů v těle, nebo naopak snižuje. Gynekolog mi nikdy nezjišťoval, jakou mám hladinu hormonů v těle (svou přirozenou a následně pak při užívání). Budu doufat, že odstraněním polypu se snad sníží také bolesti během MS. Děkuji Vám za komentář k nastíněným vztahům.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, délku utváření polypu Vám přesně nejsem schopen zodpověděť. Vliv HAK na uvedené se nyní jeví jako minimální, hladina hormonů nyní není nutno zjišťovat. Polyp však může být příčinou silné někdy i bolestivé menses, proto je nutno jej operačně odstranit a ulevit od uvedených obtíží.

 • Jana

  Dobrý den přeji, právě byl u mě při vag. uzv vyšetření nalezen děložní polyp 13x10mm. Vše ostatní (vaječníky, m.měchýř, rvseptum, su vazy) čisté. Je jasné, že budu muset jít na odstranění. Jde mi o jistotu, aby se polyp již neobjevil; může operatér tomuto nějak přispět? Četla jsem, že místo odstranění se ošetří, aby na témže místě opět nenarostl. Má smysl toto nějak panu doktorovi "připomenout", nebo je to jižběžná praxe? Nerada bych pana doktora urazila. Ale zároveň nechci, aby něco zanedbal. Děti ještě nemám a ráda bych někdy měla. Velmi Vám děkuji za odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené není třeba "připomínat". Běžně se místo ošetří a uvedené určitým způsobem zhojí, ale že se polypy v budoucnu 100% nebudou opakovat zarušit nelze. Blíže dle konkrétní domluvy včetně prevence opakování cestou registrujícího gynekologa.

 • Marie

  Dobrý den, za 2 měsíce jdu vyoperovat polyp nacházející se v děloze, který mi našli v červnu tohoto roku. To znamená ze ho mám 5 měsíců minimálně. Je možné během této doby otěhotnět? A pokud ano, jsou nějaká rizika? A můžu vůbec v tomto případě podstoupit tento zákrok? Předem moc děkuji za odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, možnost otěhotnění v tomto období je málo pravděpodobná, nelze ji však 100%vyloučit. Doporučuji podstoupit uvedený výkon a poté se svým registrujícím gynekologem řešit otázku otěhotnění.

 • Eva

  Dobrý den, chci se zeptat. Byla jsem na vyšetření, našli polyp na děložní sliznici, který odstranili, hydrologie potvrdila že se nejedná o nádor. Po 67 dnech od zákroku jsem dostala menstruaci, která měla normálně 7 dní, ale začala jsem drobně krvácet,po vyšetření u mého gynekologa mi krvácení hodně zesílilo jako při menstruaci, bylo mi řečeno že mám slabou děložní sliznici a že se odděluje a jelikož plánujeme miminko tak se s tím nedá nic dělat. Nemám z toho vůbec dobrý pocit a bojím se. Mám se čeho obávat nebo je to v pořádku ? Moc děkuji za odpověď :)

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, byla-li histologie negativní, tj.nejedná se o nádor pak se nemusíte obávat. Snahu o koncepci (početí) doporučuji dále řešit cestou registrujícího gynekologa, kde se vždy na základě vyšetření domluvíte na dalším postupu.

 • Ludmila S.

  Poslední menstruaci jsem měla před 2 lety, nyní je mi 60 let. V květnu jsem byla na pravidelné gynekologické prohlídce, kde byl proveden stěr z děložního čípku a kontrola dělohy ultrazvukem. Volala jsem na výsledek stěru (po 4 týdnech) a bylo mi sděleno, že stěr je v pořádku. Nyní koncem července (tedy po 2 měsících) jsem začala slabě krvácet, šla jsem ke gynekologovi, kde mi bylo sděleno, že se jedná o polyp. Po 5 dnech mi byl polyp v úplné narkóze odstraněn, v podbřišku cítím mírnou bolest, ale to je v pořádku, dle pana doktora do týdne vymizí i špinění. Od března jsem měla potíže s břichem, mohl být polyp příčinou? Mohl gynekolog tuto skutečnost zjistit už v květnu při mé první návštěvě? Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, polyp s "bolestmi břicha" souviset vůbec nemusel, tj. registrující gynekolog nemusel zjistit tuto skutečnost již dříve.

 • hana k.

  dobrý den mam jit na odstranění polypu v děloze jak dlouho trva hospitalizace děkuji s pozdravem hana

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, bude-li se jednat o zákrok v nemocničním, tj. ústavním zařízení pak jdete ještě týž den odpoledne domů na většině pracovišť v ČR, budete-li mít výkon ambulantní formou pak odcházíte po několika hodinách.

 • Iveta J.

  Vážený pane doktore, chtěla bych se zeptat, jestli je normální po odstranění polypu na děložním čípku dne 8. 6. 2020, abych stále špinila a bolel mě podbřišek. Za jak dlouho po tomto zákroku můžu sportovat a mít pohlavní styk? Moc děkuji za odpověď!

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, nepřestane-li špinění do týdne, případně budou-li se bolesti stupňovat pak doporučuji došetření cestou registrujícího gynekologa. Pohlavní styk i sportovní aktivity můžete provádět za 14dnů po tomto výkonu.

 • Verka ketty

  Dobrý den našly mi polyp jsem trombofilni a mám jít na odstranění pod narkozu bojím se uspani bohužel mi to odložily jelikož mám rýmu,kašel a bolavé ucho ale bojím se narkozy jestli se vzbudím.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ambulantní hysteroskopii lze provést i na našem pracovišti za určitých podmínek - blíže se doporučuji objednat prostřednictvím www.ambulantni-hysteroskopie.cz Nejprve ke konsultaci, poté k samotnému výkonu stran provedení u nás.

 • Dagmar R.

  Dobrý den p.doktore.Prosím vás o radu.Při pohlavním styku jsem začala krvácet,lékařka mi našla polyp 2cm velký.Nic mi neřekla,jen že se musí odstranit operativně,už nekrvácí.Je to nutné odstranit operativně? Před asi rokem mi odstranila polyp v ordinaci.Děkuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené je příčinou krvácení. Vzhledem k tomu, že neuvádíte lokalizaci polypu nelze nyní jendoznačně poradit. Jedná-li se o polyp endometria (v děložní sliznici) pak je nutné provést výkon operativně v ambulantním režimu nebo v celkové narkóze v ústavním zařízení.

 • Markéta S.

  Zdravím, Kolik cm se muže odstranit při resekci sub septa , musí se polypy odstranit pod narkozou ?Dnes jsem byla na hysteroskopii a tohle mi zjistili a ještě chce pan doktor zkonzultovat to sub septum . děkuji.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, hysteroskopii lze provést i v ambulantním režimu stran odstranění polypů či resekce subsepta. Obojí možno u nás na pracovišti po předchozí konsultaci s dr.Kovář - možno se objednat na www.ambulantni-hysteroskopie.cz

 • Marie

  prosím o odpověd,je normální posun menstruace ve dvaceti letech ze sedumnáctého na 31 v měsící?doted mi pořád chodilo pravidelně 17.prosím o radu muže to být něco vážného?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, nejedná se o nic vážného, mírný posun je v normě. Bude-li však krvácení zcela nepravidelné doporučuji došetření cestou registrujícího gynekologa s předpisem vhodné hormonální antikoncepce.

    

 • Katka

  Dobrý den pane doktore, předem chci poděkovat za takto celistvé informace v jednom článku. Nyní bych vám ráda položila dotaz ohledně nitroděložního tělíska ve spojení s prevencí proti děložním polypům. Je mi 45 let a již 3 měsíce nemám menstruaci, důvodem je zřejmě pokles tvorby hormonu progesteronu, který mi pravděpodobně způsobil výskyt několika 1cm polypů (dle vašich informací polypóza). Polypy byly úspěšně odstraněny (začátek dubna 2019) a nyní mi lékař doporučuje jako prevenci nitroděložní tělísko Levosert. Zde v diskuzi pod článkem jsem se dočetla, že váš názor je zcela stejný a tělíško doporučujete. Zajímá mě, jestli skutečně v dnešní době může být pacietkám nabídnuto pouze tělísko nebo pilulky? – Neexistuje na trhu jiná forma podání tohoto hormonu? Např. injekce nebo náplasti nebo něco jiného? – Začnu po zavedení tělíska nebo užívání léků znovu menstruovat? – Také mám z toho obavy, v mých 45letech to bude moje první zkušenost s hormonální léčbou, není to nebezpečné z jiného hlediska, vedlejší účinky na jiné orgány či části těla? Děkuji vám za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené existuje i v injekční formě např.preparát Sayana, podávání gestagenu resp.progesteronu není nebezpečné. Máte tedy na výběr mezi pilulky, tělískem či injekční formou. K uvedenému postupu kolegy se také kloním.

    

 • Adriana

  Dobrý den zdravím Vás mám dotaz 5.6 jsem objednana na zákrok ppolypu jenže problem je že mam opét menzes měsičky mi začli 28.5 mám zavolat fo spitalu a nahlasit ze nemuzu na zakrok nebo jak to je nebo kdyby měsičky skoncili a bych je spinila bude to vadit na zákrok děkuji za odpověd

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, budete-li „jen špinit“ výkon lze provést, v opačném případě do nemocnice zavolejte a doporučuji přeobjednat se.

    

 • Frederika

  Dobrý den,pane doktore,chtěla bys sech zeptat,je mi 21 let ,a měla jsem menstruaci pravidelně od 17 v měsíci,od května jse mi přesunula až na 30 května co to nelíbí se mě to,je to silné hodně.nemohu sehnat gynekoložku prosím za dotas.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji došetření cestou registrujícího gynekologa případně cestou pohotovostní služby dle spádu a dle toho další postup.

    

 • Jarka C.

  Dobry den. V roce 2016 jsem mela poprve Hysteroskopy ambulantne. Nezvladla jsem to. To bylo nad me sily tu bolest, nekomfort, pocit paleni a rezani, tlaky….to bylo muceni. Vzdala jsem to a musela jsem pod narkozu. Kontrola a odstarneni Polyp cervixu. Od roku 2015 nemam mesicky, od 2018 jsem na HST. 22.3.2019 mi doktora udelala Sono v CR a zjistila mi zvetsenou sliznici. 25.3.2019 jsem zacala krvacet. Ne silne ale bylo to jako slabsi menzes. Navstivila jsem v Anglii ( kde pobyvam uz par let ) Sono a bylo mi receno, ze mam Polyp delozni i cervixu. Neznam zatim velikost ale na Sono mi bylo receno, ze to neni akutni. a pry po odstraneni Polyp opet muze narust.Cekam na vyjadreni lekare. je mi 54 let. Pane doktore, je mi jasne, ze pro klid duse je asi lepsi odstraneni polypu. V mem pripade se jedna o zakrok v narkoze. Jelikoz jsem v listopadu 2018 byla v narkoze- operace ramene… nechci tak brzi opet na narkozu. A muceni stredoveke nezvladnu. Dal by se zakrok gynekologicky odlozit na mesic na dva? A muze se hysteroskopie ambulantni udelat pod nejakym mensim oblbovakem jako je to napr. kolonoskopie? ( akorat netusim jak se to mam zeptat v anglictine, jak mam pouzit misto slova oblbovak spravny vyraz ) dekuji pane doktore.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, zákrok doporučuji neodkládat a nepreferujete-li CA(celkovou anestesii) pak se objednejte na některé z našich pracovišť ke konsultaci prostřednictvím http://www.ambulantni-hysteroskopie.cz a na základě vyšetření se domluvíme zda bude možno provést zákrok v LA (lokální tj.šetrnější anestesii)

    

 • B.

  Dobrý den,dá se říct,za jak dlouho přibližně vyroste třeba jen malinký polyp v děloze? Děkuji za odpověd´,B.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené nelze přesně časově určit.

    

 • Jana

  36 let,1 dite Dobry den Páni Doktori, byla jsem u sve gynekolozky na pr.prohlidce.Udelala stery a vag.ultrazvuk a nic tam nevydela.Pak jsem zacala brat antikoncepci ,spinila jsem celych 21 dni az do menstruace.Asi 2 dny pred menzes jsem mela neobvykle bolesti delohy,no a pak kdyz se dostavila menstruace vyloucil se ze me kus naschromazdene jakoby sliznice.Byl asi kolem 10cm dlouhy a na sirku kolem 1cm.Okamzite jsem to ukazala me gynekolozce a ta to poslala na hystologii.Vysledek byl Polyp.A tak je mozne ze doktorka nevydela tak velky Polyp?A jestli tam nebyl pri prohlidce jak je mozne ze za tak kratkou chvili vyrostl(14 dni od prohlidky)?Musim chodit ted na castejsi prohlidky,nebo co byste doporucovali Vy? Ted beru antikoncepci druhym msicem a momentalne bez spineni. Dekuji za odpoved.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, není-li zájem o další těhotenství antikoncepce je dobrá volba. Prohlídky stačí ve frekvenci co 6měsíců.

    

 • Marketa

  Dobry den, vcera na preventivni kontrole mi lekar nasel polyp a posila me na odstraneni v celkove anestezii. Zde prikladam jeho nalez. Je to vazne? Dekuji Obj. OCN , zevne bn v pochve MOpll, kolpo O, delohs norm.vel.dobře pohybliva, adnexa billat neduif. UZ. Deloha kontur prav.endom vysoke do 17 mm, v oblasti fundu utvar do 9 mm, charekteru polypu, ovaria klidna CD O

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené lze i ambulantně na našem pracovišti, blíže na http://www.ambulantni-hysteroskopie.cz, touto cestou se můžete objednat na nětkeré z našich pracoviš’ť.

    

 • Jana

  Dobry den, je mi 30 let a zatim nemam deti, gynekolozka mi na utz zjistila polyp, snazime se o miminko uz rok a stale se nedari, ale byla jsem na utz pred 3 mesici a to o polypu nemluvila, jen o cyste, ktera se mezitim vstrebala. Ted mi doporucila pockat 2-3 mesice a rozmyslet si, jestli si chci nechat laparoskopicky zkontrolovat pruchodnost vejcovodu, popr. I odstranit polyp. Cetla jsem, ze polyp muze zpusobovat potize s otehotnenim, myslite, ze pokud by nebyl problem v necem jinem, mela bych po tomto zakroku vetsi sance otehotnet?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Nejprve bych na Vašem místě řešil polyp – uvedené lze i ambulantně na našem pracovišti cestou hysteroskopie, blíže na http://www.ambulantni-hysteroskopie.cz kde se můžete objednat

    

 • Denisa

  DOBRÝ DEN, BĚHEM TĚHOTENSTVÍ SE MI UDĚLAL POLYP NA DĚLOŽNÍM HRDLE, KVULI KRVÁCENÍ BYL AMBULATNĚ ODSTRANĚN 12TT, ČÍPEK STÁLE ŠPINIL, BOHUŽEL 17TT DOŠLO K SAMOVOLNÉMU POTRATU, DÍTĚ BYLO AVITÁLNÍ. POROD BYL URYCHLEN INJEKCÍ OXYTOCINU. MUSELA BÝT PROVEDENA KYRETÁŽ ZBYTKU PLACENTY, AVŠAK ZUSTALY ZBYTKY PROTO BYLA KYRETÁŽ PROVEDENA ZNOVU(PŘED 14 DNY). STĚRY NA MYCOPLASMU A UREU NEGATIVNI. PO DRUHÉ KYRETAŽI STÁLE VŠAK PŘETRVÁVÁ KRVÁCENÍ Z ČÍPKU. STĚRY NA RAKOVINU BYLY PROVEDENY V ČERVENCI 2018, BYLA JSEM U GYNEKOLOGA MINULÝ PÁTEK VŠE BYLO V POŘÁDKU. OD STŘEDY SE OBJEVILO ŠPINĚNÍ (HLEN MÍSENÝM S KRVÍ, KTERÝ SE OBJEVÍ PO MOČENÍ. DÁLE SE OBJEVÍ NA VLOŽCE ZAKRVACENÍ. PAK SE VŠE UKLIDNÍ. POBOLÍVANÍ VAJEČNÍKŮ (CYSTY VYLOUČENY ULTRAZVUKEM). EXISTUJE NĚJAKE ŘEŠENÍ….MÍVALA JSEM MIMOMENSTRUAČNÍ ŠPINĚNÍ, AVŠAK PO PRODĚLÁNÍ DVOU KYRETAŽÍ A PORODU ČÍPEK KRVACÍ MNOHEM VÍC. ČEKÁM NA UPLYNUTÍ ŠESTINEDĚLÍ JE MOŽNOST ŽE SE VŠE ZPRAVÍ, NEBO MÁM VŠE IHNED ŘEŠIT ZE SVYM GYNEKOLOGEM. DĚKUJI ZA OPOVĚD.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji vyčkat do „uplynutí šestinedělí“, v případě přetrvávajících potíží pak další řešení cestou registrujícího gynekologa.

    

 • Jana

  Dobrý den, na preventivní prohlídce mi paní doktorka odstranila polypy, které se mi dělaly opakovaně. Tyto poslala na histologii. Výsledek byl stupeň 2-rakovinný nález. Paní doktorka mi udělala další stěr a vzorek poslala zase do laboratoře. Co bude následovat, pokud bude výsledek pozitivní? Děkuji.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, vyčkal bych výsledku z laboratoře a dle toho domluva stran dalšího postupu. Vysoce pravděpodobný je chirurgický zákrok. Blíže dle domluvy s registrující gynekoložkou.

    

 • Monika

  Dobrý den, mám 49 let a můj gynekolog mi našel polyp v děloze. Doporučil mi po dobu 2-3 mens. cyklů užívat přípravky značky Energy. Mám je užívat? Pomohou mi z medicínského hlediska? Nebo jde o nějaká homeopatika.? Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, máte-li na mysli přípravek GYNEX (ENERGY) užívat můžete a poté provedení kontroly – jinak doporučuji provedení HSK/hysteroskopie/k odstranění polypu. Uvedené lze provést i ambulantně na našem pracovišti http://www.ambulantni-hysteroskopie.cz kde se můžete objednat.

    

 • Makyna

  Dobrý den, dnes jsem byla na preventivni prohlidce. Pani doktorka mi našla …říkala buď polyp nebo srust. A prijit za 2 měsíce,tzn zda to samo nezmizi, nebo naroste? Jsem 8let po revizi placenty 2x prvně jsem se hodně rozkrvacela až na podruhe to dokoncili. Je možné že srusty se objevily až po tolika letech? 2 roky neberu antikoncepci zřejmě proto nemohu otěhotnět, nějak jsem to neresila až teď me to vyděsilo. Je možné po odstraneni jak srustu tak polypu otěhotnět?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano polypy a srůsty jsou dvě různé věci. Obojí lze řešit a mohou být příčinou nemožnosti otěhotnět. Doporučuji dodržet postup registrující gynekoložky – osobně bych doporučil UZ kontrolu po následující menstruaci a dle výsledku stanovení dalšího postupu.

    

 • Zuzana

  Dobrý den pane doktore, chci se Vás zeptat, co vše může znamenat vysoká děložní sliznice (18 mm). Mám 33 let, jedno dítě. Doposud jsem chodila ke gynekologovi jen jednou ročně na prev.proh. Ale teď mě trápil zánět, který mi paní doktorka léčí a zároveň si všimla i té sliznice. Mám necelý týden do menstruace, kterou mám 6 dní, dva dny silnější a maximálně občas před ms pár dní špiním. Jinak žádné obtíže nemám. Mám se přijít ukázat po menstruaci a pak se uvidí co dál. Ovšem sdělila mi, že tam zatím neviděla žádný polyp….proto se automaticky hrozím toho nejhoršího. Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, hyperplázie (vysoká) děložní sliznice se zpravidla projevuje abnormalitami děložního krvácení. Vyskytuje se především nepravidelné krvácení, někdy dochází k tzv. spottingu (špinění), nebo může docházet k silnému nebo častému krvácení. Méně často bývá hyperplazie endometria zcela bez projevů. Příčinou vzniku je nadměrného působení estrogenů. Estrogeny, ženské pohlavní hormony, mohou být tělu dodávány z vnějšku, nebo si je tělo vytváří samo (např. tukové buňky tvoří estrogeny v hojné míře, nádory vaječníků taktéž).
   Nejčastěji se vyskytuje u žen v období okolo menopauzy, a poté po menopauze. U mladších žen se vyskytuje poměrně vzácně, proto bych na Vašem místě vyčkal kontrolního UZ vyšetření u registrující gynekoložky po menses a dle toho domluva stran dalšího postupu.

 • Naďa

  Lze nějak účinně předcházet vzniku polypů? Gynekolog mi po odstranění 1 polypu doporučil zavést jako prevenci nitroděložní tělísko. Je mi 47, ve 24 letech provedena sterilizace tudíž žádnou jinou antikoncepci nepotřebuji. Jaký je váš názor? Přiznám se,že se mi do toho moc nechce.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, kloním se rovněž k uvedenému , tj.zavedení nitroděložního tělíska, případně můžete v 2.polovině menstr.cyklu užívat tablety s obsahem gestagenů.Blíže dle konkrétní domluvy s registrujícím gynekologem.

    

 • JV

  Dobrý den, asi 13.8.2018 jdu na odstranění polypu. 20.8.2018 mám dovolenou, mohu jít do bazénu alespoň s tamponem ? děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené po zákroku nedoporučuji stran možného zanesení infekce.

    

 • Sylva

  chci se zeptat,jsem asi 2roky po přechodu a ted zničeho nic jsem měla menstruaci,nebo krvacení.Trvalo to 4 dny a ještě špiním,muže se to stát nebo se jedná o něco zavažného? děkuji

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Dobrý den, jste-li v menopauze doporučuji URČITĚ došetření cestou registrujícího gynekologa a dle toho stanovení dalšího postupu k vyloučení příčiny.

    

 • Barbora

  Dobry den, byla jsem na odstraneni polypu – hysteroskopii v celkove anestezii. Na kontrole mi rekl pan doktor,ze polypy byly obaleny nejakymi bunkami ( nezapamatovala jsem si jakymi) a proto musim za 3 mesice na hysteroskopii znovu, nyni ale na odebrani vzorku. Dost casto jsem mivala po menzes vysokou sliznici,ktera se neodloucila, take velmi silne krvaceni v dobe menstruace. Je mi 37 let, po dvou porodech. Docela jsem z toho spatna, uzivam antidepresiva, myslela jsem,ze bude jiz vse v poradku a opet me ceka dalsi zakrok. Tri mesice budou pro me hrozne. V pripade spatnych vysledku me zajima,co me ceka,jake jsou mozne pripady a jak se resi? Dekuji.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, možností je několik – od konzervativních postupů až po chirurgické tj.odstranění dělohy. V každém případě ale bude záležet na histologických výsledcích. Blíže doporučuji dořešit se svým registrujícím gynekologem.

    

 • Eva

  Dobry den, jak často se setkavate stim ze polyp je nador a zhoubný?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, nejedná se o častou záležitost, ale občas se s uvedeným setkáváme.

    

 • Pavla

  Po odstranění polypu jsem vyčůrala sraženou krev obalenou nějakým hustým hlenem,je to normální nebo bych měla navštívit gynekologa? jsem po zákroku 2 den.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, jelikož jste 2.den po zákroku tak bych se prozatím výrazně neobával. Budou-li ovšem potíže přetrvávat doporučuji gynekologické případně urologické došetření.

    

 • Pavla

  Dobrý den, chci se zeptat jestli můžeme s přítelem po odstranění polypu provádět orální sex nebo analní?:) nekrvácím, mam pouze narůžovělý výtok.Děkuji.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano, obě techniky můžete používat.

    

 • Věra

  Dobrý den, vloni jsem kvůli silne menstruaci se srazeninama podstoupila tzv.Kyretaz.Pri ni mi byly odstraněny polypy z dělohy hrdlo bylo čištění. Po zákroku byl pul roku klid.Pote mi začala menstruace nepravidelné a trvala i s týdenním spiněním skoro tři týdny. Dosud jsme to s lékařem rešily ruznymi léky,ale žádný změna není. Kultivace je též negativní. Lékař má podezření znovu na polypy a odesílá Mé na Hysteroskopii s Tim ze jsme se domluvili na následném odstranění dělohy kvůli tomu ze se mužů takto trápit AZ do menopauzy.Je mi 39let a mam s menstruaci Spojené i silne bolesti prsu, myslím si, že by to pro mne bylo vysvobození. Bohužel mi bylo řečeno, že musím ještě před odstraněním dělohy projít Hysteroskopii, že je to před samotným odstraněním nutno. Chtěla bych znát i další názor a co si o tom myslíte. Děkuji s pozdravem Věra

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, rovněž se přikláním k názoru prvotně provést hysteroskopii s abrazí před samotným odstraněním dělohy, tato se dá provést i v ambulantním režimu. Výkon provádíme na našem pracovišti, blíže na http://www.ambulantni-hysteroskopie.cz, kde se můžete objednat ke konsultaci a stanovení termínu a vše Vám bude vysvětleno.

    

 • Lenka

  Dobrý den, byla jsem dnes na vyšetření ohledně dlouhé menstruace. Lékařka mi řekla že mám velmi prokrvenou delohu, s tím že tam nejspíš budu mít polyp, na kontrolu jdu paty den následující MS. Před šesti týdny jsem měla jednorázový sex. V případě že bych byla těhotná, viděla by to má lékařka dnes na ultrazvuku?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, postup Vaší lékařky je správný – kontrolní UZ po následující menstruaci a dle toho ev.vyloučit přítomnost polypu, který by uvedené mohl způsobit. Těhotenství v ranných fázích nemusí být na UZ vždy vidět, vhodno vyloučit i odběrem z krve. Blíže doporučuji došetření cestou registrujícího gynekologa.

    

 • Jana

  Dobry den.V dubnu jsem byla na preven.prohlidce u sve gynekolozky.Uz v te dobe jsem mela polyp.Nedavno jsem zjistila ze mam na sliznici dalsi dva.Kdyz pani doktorka nereagovala na ten jeden asi to neni nic vazneho ale jak to tu tak ctu asi by se to mela resit.Pred rokem a pul jsem byla na UZ kde lekar zjistil ze mam myom na deloze a odeslal me ke gynekolozce.Ta si precetla zpravu z UZ a rekla ze mam vyridit panu doktorovi ze si ma hledet svoji prace a na myom se ani nepodivala.Muzu poprosit o radu zda mam znovu navstivit svoji gynekolozku nebo to pocka az do dalsi kontroly?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji určitě další gynekologické vyšetření, možno i jiným gynekologem /na takovouto konsultaci máte samozřejmě právo/ a situaci dořešit,obzvláště máte-li potíže ve smyslu nepravidelného krvácení.

    

 • olga

  cystotela stafylokog-polipy vytoky …pm-vse mozne kolem vseho co se tyka delohy 49 mi je pichaji mi agolutin 4mes a dale se resi co dal-nemam styk ale mam porad jen strach a strach…

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, z uvedeného nevyplývá na co se konkrétně dotazujete, předpokládám komplexní došetření cestou registrujícího gynekologa, nejste-li spokojena máte právo na jeho změnu.

    

 • vera

  lekar mi rekl ze mam v dutine delozni endometrialni polip asi 1cm odeslal mi na hysteroskopii a separovane abrasi bylo mi receno ze to nemusi byt pod narkouzou ale v nemocnici mi rekli ze bez narkozy to nejde da se tomu predejit?jaky postup by byl kdyz mam delohu obracenou?je nutna narkoza a jak dlouho to trva dekuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, zákrok nutný v nemocnici není, doporucuji stranky http://www.ambulantni-hysteroskopie.cz, možno provést i v našem zařízení po telefonickém objednání

    

 • Monika

  Mám opakované svědění, výtoky a bolesti v podbřišku. Můj gynekolog tvrdí, že je vše v pořádku a na záněty mi dává antibiotika, nezabírají. Můžete mi poradit co s tím? Trvá to už rok a půl. Děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji komplexní vyšetření gynekologem s odběrem poševní kultivace a zaměření léčby na cílené agens, tj.dle typu bakterií. U některých žen se mohou záněty opakovat. V případě, že nejste spokojena se svým gynekologem, lze jej změnit.

    

 • do sekce FAQ

  Při preventivní prohlídce mi lékař našel polyp. Odeslal mě na hysteroskopii do nemocnice. Tam mi řekli, že mám vysokou sliznici, a objednali mě za týden. Po zákroku mi řekli, že našli hodně vysokou sliznici. Nyní slabě krvácím. Může tam být pořád ten polyp? Není to nádor?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Polyp může v ultrazvukovém obraze vypadat jako vysoká sliznice děložní a naopak. Přesnější je optická kontrola při hysteroskopii, kdy můžeme tkáň přímo vidět. Nicméně až výsledek histologie upřesní, o jakou tkáň se jedná.

    

 • do sekce FAQ

  Lékař mi řekl, že mám zvýšenou sliznici v děloze. Znamená to, že mám nádor?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Pravděpodobně se jedná o tzv. „hyperplazii endometria“, což můžeme přeložit jako „zbytnění děložní sliznice“. Tento stav je vhodné posoudit histologicky (vyšetřením pod mikroskopem) a zhodnotit danou tkáň. K tomu potřebujeme odebrat vzorek děložní sliznice, což se provádí tzv. hysteroskopií. Až po důkladném zhodnocení nálezu se můžeme vyjádřit, zda – li se jedná, nebo nejedná o nádor.

    

 • do sekce FAQ

  Můj dr. mi řekl, že mám polyp, 9mm ve fundu, a že mám jít na odstranění. Je to normální?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Pravděpodobně se jedná o děložní polyp ve fundu děložní sliznice. Jedná se o celkem běžný nález. Takovýto polyp je vhodné odstranit.

    

 • do sekce FAQ

  Před půlrokem jsem byla na prohlídce kvůli bolestem břicha – nic se nenašlo. Teď jsem byla na preventivce a našel se polyp. Je možné, že tak rychle vyrostl, nebo tam byl pořád a proto mě bolelo břicho?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Růst polypů je celkem rychlý. Jestliže Vám gynekolog dělal i před půl rokem ultrazvuk, určitě se zaměřil i na sliznici děložní. Polyp tam tedy nejspíše nebyl, nebo byl příliš malý, aby se dal ultrazvukem identifikovat. Rozhodně ale polyp není příčinou jednorázového bolení břicha.

    

 • do sekce FAQ

  Lékař mi objevil v děloze polyp. Je mi 28 let a snažíme se s manželem o miminko. Lékař mě odeslal na HSK, že prý to může být příčinou, že se nám nedaří. Musím tam jít, neexistují na to nějaké prášky?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Polyp v děloze může být příčinou neplodnosti. Můžete počkat 2 -3 menstruační cykly, a když se polyp sám neodloučí, tak poté absolvovat zákrok. Polyp se odstraňuje při zákroku zvaném hysteroskopie. Tento zákrok se může eventuálně provést i ve specializovaném ambulantním zařízení (vyhnula byste se tak nemocnici, máte – li z ní strach).

    

 • Jana k.

  Prosím vás.Polyp se může i odloučit?Výše čtu,že se může zvětšit.Odloučit ,jako vymizet?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, můžete počkat 2 -3 menstruační cykly a když se polyp sám neodloučí, poté absolvovat zákrok. Polyp se odstraňuje při zákroku zvaném hysteroskopie. Tento zákrok se může eventuálně provést i ve specializovaném ambulantním zařízení. Blíže na http://www.ambulantni-hysteroskopie.cz

    

 • do sekce FAQ

  Mám bolestivou a silnou menstruaci. Můj gynekolog mi našel v děloze polyp, a řekl, že to může být z toho. Je to pravda?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Polypy skutečně mohou způsobovat jak silnou menstruaci, tak bolesti při menstruaci.

    

 • do sekce FAQ

  Mám PMS (bolesti podbřišku, bolavá prsa, bolesti hlavy, nervozita, deprese). Gynekolog mi našel polyp a doporučil ho odstranit. Souvisí polyp s PMS? Vyléčí se PMS odstraněním polypu?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Polyp s PMS nemá souvislost. Odstranění polypu je vhodné. Za určitých okolností se dá počkat 2 – 3 menstruace, jestli nedojde k samovolnému odloučení polypu. PMS se dá zmírnit farmakologicky.

    

 • do sekce FAQ

  Jsem po malém výkonu – hysteroskopii – a pořád krvácím. Je to ještě normální? Za jak dlouho můžu mít pohlavní styk?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Drobné krvácení časně po zákroku je normální. Pohlavní styk je doporučován poté, co se situace trvale normalizuje (přestanete špinit), ideálně po prvním menses po zákroku.

    

 • do sekce FAQ

  Chci se zeptat, co je příčinou vzniku polypů. Před rokem jsem byla na hysteroskopii, polyp mi odstranili a teď ho mám zase.

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Příčinu vzniku polypů bohužel přesně neznáme. U někoho se polypy tvoří častěji, a recidivy (znovuvytvoření) polypu jsou bohužel možné.

    

 • do sekce FAQ

  Snažíme se o miminko a pořád nic. Je možné, že mám polyp, nebo myom a proto nemůžeme mít miminko?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Polypy, stejně jako myomy, jsou jednou z mnoha příčin neplodnosti. Jestli máte polyp, nebo myom, Vám řekne Váš gynekolog (oba tyto útvary se dají většinou zobrazit ultrazvukově). Otázkou je, zda-li se u Vás nevyskytuje ještě jiná příčina neplodnosti.

    

 • Jindřiška

  Dobrý den, jen abych to správně pochopila: pokud už nemám menstruaci, stále hrozí recidiva polypu? Moc děkuji, hezký den.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, ano, polypy se vracejí i ženám po přechodu.

 • Dana

  Dobrý den, chtěla bych požádat o názor k následujícím nálezům. Od roku 2014 jsem opakovaně podstoupila hysteroskopii pro podezření na polyp nebo nadměrné množství sliznice (1x v narkóze odstraněn polyp, od té doby ambulantně 1x odstraněn polyp, 1x sliznice bez nálezu, 1x výrůstek vypadající jako polyp. Zároveň se sleduje intramurální myom, 1. nález asi 36 mm před pár lety, pak nárůst na 42 mm, za poslední půlrok zvětšení na 52 mm, pan doktor doporučil kontrolu za tři měsíce a pak případné odstranění dělohy, že prý "už je to skoro na operaci, protože nám to roste." Je mi 44 let, většina zatím nalezených problémů se nijak neprojevuje, ani nyní nemám žádné obtíže, nemám bolesti, silnou ani nepravidelnou menstruaci, jen občas slaboučké špinění třeba den před začátkem menses nebo na konci menses. Zdá se i Vám v této situaci operace jako jediný správný postup? Hrozí myom při jejím odkládáním nějakým velkým průšvihem ... Nechci nijak zpochybňovat postup pana doktora, jen mě zajímá další odborný názor. Předem děkuji za případné vyjádření.

  • MUDr. Jan Malaník

   dobrý den, zde záleží na umístění myomu, existuje i relativně nová antikoncepce specifická pro myomy jménem ryeqo. Přínosy a rizika operace je potřeba zvážit individuálně.

 • Jindřiška

  Dobrý den, a je mi 48let. Mým gynekologem mi bylo sděleno že bych si měla nechat zavést tělisko z důvodu polypu, který jsem byla odstranit v srpnu. Měla jsem jít na zavedení a zavolat při menstruaci, ale od té doby jsem už menstruaci neměla a mám všechny příznaky menopauzi. Pokud už menstruace nebude, je stále aktuální nechat si zavádět tělísko? Nebo už je to zbytečné? Moc děkuji, hezký den.

  • MUDr. Jan MalaníkDobrý den, pokud jste uvažovali o hormonálním tělísku, budete profitovat z působení hormonu na děložní sliznici, funguje to jako prevence recidivy polypů, antikoncepční schnopnost samozřejmě je toho součástí, ale důležitější ve vašem případě je ta prevence polypů
 • Kateřina

  Dobrý den, chci se poradit ohledně způsobu léčby hyperplazie endometria. Je mi 25 a tento problém mi lékař zjistil nedávno. 15. den po začátku poslední menstruace mělo endometrium 12 mm. Lékař mi doporučuje hormonální tělísko, ale ráda bych znala nějaké alternativy, které bych mohla zvážit. Antikoncepci brát nechci, špatně jsem ji v minulosti snášela. Děkuji předem za odpověď.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, diagnosa hyperplazie endometrie se stanovuje jedině z biopsie endometria, stanovení diagnozy z ultrazvuku není tak přesné. V případě vysokého endometria po menses je možné, že máte v děloze polyp, ten se dá elegantně odstranit hysteroskopií, viz. https://www.ambulantni-hysteroskopie.cz/

 • Hanka

  Dobrý den chci se Vás prosím zeptat,jak účinné je tělísko při opakujících se polypech?je tam šance,že se polypy opravdu přestanou tvořit?děkuji.

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, ano, jako prevence polypů je toto vhodné, ale tělísko musí být hormonální.

 • Ilona

  Měla jsem polip v děložní hrdle před přechodem jsem furt krvacela už mě ho odstranil teď se mě nevitvari děložní sliznice beru ovestin mast je mě 58. Ler a teď mám infekcí močových cest mám antibiotika privinor p sura

  Beru privenor na infekcí močových cest nezabrali bolí mě děloha píchá mě v ní a když docuravam tak mě to pálí a řeže už jsem vám psala p sura

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, pokud nezabírá běžné antibiotikum, je potřeba došetřit moč v laboratoři, eventuálně podstoupit další vyšetření cestou urologa.

 • kristilili

  Dobrý den. Za jak dlouho po odstranění polypu mužu jet k moři?

  • MUDr. Jan Malaník

   Dobrý den, pokud nebyly komplikace u výkonu, můžete odjet následující den po výkonu.

 • Lydka

  Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o názor, som v 20tom týždni tehotenstva, približne v 10.tom týždni som mala slabé krvácanie, zistilo sa, že ide o polyp na krčku maternice, cytologia v 01/2021 bola OK, polyp sa však zväčšil a pri poslednej kontrole mal 1 cm, lekár sa rozhodol polyp odstrániť v nemocnici v slabej nakróze. Predoperačné vyšetrenia boli ok, až na výter z pošvy, kde sa ukázalo, že mám baktériu enterococcus faecalis, kvôli tejto baktérii sa zákrok posunul o týžden, na preliečenie som užívala vaginálne tablety fluomizin. moje otázky: 1. stačí vybrať jedno balenie flumizin na preliečenie tejto baktérie /6 tabliet/ ? 2. je tento zákrok odstránenie polypu v tehotenstve bezpečný? 3. sú nejaké rizika z dôvodu výskytu tejto baktérie pre tehotenstvo alebo aj pre vykonanie zákroku? Ďakujem.

  • MUDr. Petr Kovář

   Omlouváme se, z personálních a časových důvodů jsme nebyli schopni odpovědět. předpokládáme, že nyní již odpověď není aktuální. Pokud by na Vaší straně byl požadavek odpovědi,napište nám, prosím, aktualizovaný dotaz do poradny znovu, obratem zodpovíme. S omluvou MUDr. Petr Kovář.

 • Marcela

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na krvácení po odstranění děložního polypu. V prosinci jsem byla na odstranění korporátního a cervikálního polypu. Po zákroku jsem dostala Fraxiparin 0,3 . Celých 14 dní po zákroku jsem mírně krvácela, ke konci špinila. Včera jsem byla opět na odstranění korporátního polypu a mám jen mírné špinění. Je to v pořádku? Krvácela jsem jen v den zákroku. Děkuji za odpověď. Marcela

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, po odstranění děložního polypu může být krvácení po dobu několika dnů, zvláště pokud jste aplikovala Fraxiparin inj. Děložní polypy v některých případech recidivují, tj. že se mohou v budoucnu znovu objevit. Po odstranění polypu se doporučuje provést kontrolní ultrazvukové vyšetření v intervalu 3 měsíců k vyloučení případné recidivy. Více se dozvíte na webových stránkách: www.ambulantni-hysteroskopie.cz.

 • Helena

  Dobrý den, měla bych na Vás pár otázek. Ráda bych se zeptala na některé termíny v lékařské zprávě, moc tomu nerozumím. Skoro rok se snažíme o dítě, stále vycházejí negativní ovulační testy, a časté bolesti v levém podbřišku. Má lékařka zjistila, že mám endometrium 17mm s hyperechem s přívodnou cévou z fundu (co to prosím znamená?). dále zjistila vlevo varikozity. Před pár dny jsem byla na odstranění polypu, kde ve zprávě píší korporalní polyp (to znamená co?) bylo to i zaslané na rozbor a bojím se, aby to nebylo něco vážného... A ráda bych se ještě zeptala na ty varixy, jestli je možné, že způsobují tu bolest v levé části podbřišku? Mudr.mi na to zatím nic nepředepsala za léky. Bolesti mám už asi rok a nic jiného při vyšetření nenašla. Bolest je spíše tupá, občas jakoby nafouknutý podbřišek a občas, při větší námaze nebo na toaletě se to zhoršuje a tlačí to občas i na konečník. A ještě bych měla jednu otázku, už máme 2 kluky a rádi bychom se pokusili o holčičku. Je mi jasné, že zaručit se to nedá, ale četla jsem, že na holčičku se doporučuje mít pohlavní styk tak 3 dny před ovulací a méně častý sex, tak týden staré semeno, je na tom něco pravdy? Děkuji za Vaši odpověď. Helena

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, na varixy je vhodné užívání přípravku Detralex tbl., které je na lékařský předpis. Doporučuji proto navštívit Vaši registrující gynekoložku, která Vám Detralex tbl. předepíše a zodpoví i další položené otázky.

 • Zdenka

  Dobrý den, prosím pěkně, byla jsem ošetřena u vás na ambulantni hysteroskopii, co je za výraz z lékařské zprávy 1,0 cm struktury endometrialniho polypu s okrsky tkání metaplazie ve zlazkach? Znamená to, že musím podstoupit odstranění dělohy? Mnohokrát děkuji za odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, jedná se o benigní (nezhoubný) nález a odstranění dělohy podstoupit nemusíte.

 • Jana W.

  Dobrý den, byla jsem v roce2020 v červenci na odstranění polypu a od té doby mám neustále lepivý výtok , v lednu 2021 gynekoložka přeléčila tabletama , který jsem zaváděla , pak v unoru opět kontrola s tím , že výtok stále je , nechci se s tímto problémem smířit , doktorka tento problém vyhodnotila jako , že to tak někdy bývá . Je mi 70 let a myslím , že by se vše ještě dalo změnit . Při odstranění polypu paní doktorka při vizitě sdělila,že jsem je potrápila , neboť se nemohly do dělohy dostat . Jinak bolesti v podbříšku nemám a nekrvácím , výtěry byly též v pořádku . Děkuji za odpověd

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporočuji HYDROFEMIN vag.krém 1xdenně navečer po dobu týdne, poté 2-3xtýdně (volný prodej). Blíže proberte s registrujícím gynekologem.

 • Tereza

  Dobrý den, byla jsem cca před 4 měsíci na vyndání polypu z dělohy. Polyp byl nezhoubný, nicméně objevil se mi znovu. Je mi 26, chceme mít s manželem dítě a já teď nevím, jestli jít na zákrok znovu nebo ne. Byla jsem už u dvou doktorů, ale mají na to odlišný názor. Jeden mě chce poslat znovu na operaci a jiný mi rádi zkusit otěhotnět i s polypem. Nevím komu věřit a především se bojím, ze se operace opět nepodaří a bude se to opakovat. Vzhledem k dobrým zprávám, kterých se mi o vás doneslo, jsem vás chtěla poprosit o vás názor. Děkuji.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji provedení ambulatní hysteroskopie a konsultaci na našem pracovišti. Blíže na www.ambulantni-hysteroskopie.cz, kde se lze objednat.

 • Marcela

  Dobry den, rada by som sa opytala na vas nazor. Rok mam bolesti v podbrusi a vyzaruju do malej panvy. Pred mesiacim mi bol ostraneny polyp z krcka maternice a na nom nalez - chronicky aktivny zapal. Doktorka mi dala "len" fluomizin. Pricom doktor, ktory polyp odstranoval odporucal aj ant doxyhexal. Moja doktorka tvrdi, ze treba len cas, ale myslim si, ze ked sa rok nic nezmenilo, fluomizinom sa asi tiez nie. Vedeli by ste mi poradit, ci najstojit na antb.? Plus, co este mozem robi na chronicky zapal krcka maternice? Velmi pekne dakujem za odpoved, vazim so vas cas. Marceli

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, přeléčení fluomizinem by nyní mohlo postačit.

 • Jana

  Pěkný den, ještě bych ráda doplnila svůj dotaz. 33 let, děložní polyp velikosti 13×10 mm - jak dlouho se mohl vytvářet? A mohlo jeho vznik zapříčinit užívání HAK (9 let Triquilar, 2 roky YAZ/Yosefinne)? Jde mi o zjištění příčin velmi bolestivé menstruace, která se objevila právě po vysazení HAK. Od té doby vždy první den příšerné bolesti břicha, průjmy, schvácení únavou, na zvracení. Druhý den zimnice, horečka 38.5°C, peristaltika se zcela zastaví, břicho zcela paralyzované, nemohu v sedě ani zvednout nohy, zatnout břišní svaly. Třetí den poleví horečka, několik hodin se vše vrací postupně do normálu. Kromě schvácenosti mám vždy rozhozené trávení. Zbytek cyklu bez bolestí, bez problémů, žádné krvácení, žádné bolesti při styku. Endometrioza uzv vyšetřením vyloučena již dvěma specialisty (ÚPDM, Praha Podolí), nalezen zmíněný polyp a uvedena pravděpodobně zvýšená hladina prostaglandinů. Prostaglandiny se pokusím vyřešit sama stravou, případně analgetiky (jiné možnosti zatím neznám), ale jde mi o souvislost estrogenu a vzniku polypu (a tím pádem asi i bolestí při menstruaci). Pokud má zvýšená hladina estrogenu vliv na vznik polypu, nemohla jej zapříčinit právě HAK? Vlastně ani nevím, zda dodávání HAK zvyšuje množství estrogenů v těle, nebo naopak snižuje. Gynekolog mi nikdy nezjišťoval, jakou mám hladinu hormonů v těle (svou přirozenou a následně pak při užívání). Budu doufat, že odstraněním polypu se snad sníží také bolesti během MS. Děkuji Vám za komentář k nastíněným vztahům.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, délku utváření polypu Vám přesně nejsem schopen zodpověděť. Vliv HAK na uvedené se nyní jeví jako minimální, hladina hormonů nyní není nutno zjišťovat. Polyp však může být příčinou silné někdy i bolestivé menses, proto je nutno jej operačně odstranit a ulevit od uvedených obtíží.

 • Jana

  Dobrý den přeji, právě byl u mě při vag. uzv vyšetření nalezen děložní polyp 13x10mm. Vše ostatní (vaječníky, m.měchýř, rvseptum, su vazy) čisté. Je jasné, že budu muset jít na odstranění. Jde mi o jistotu, aby se polyp již neobjevil; může operatér tomuto nějak přispět? Četla jsem, že místo odstranění se ošetří, aby na témže místě opět nenarostl. Má smysl toto nějak panu doktorovi "připomenout", nebo je to jižběžná praxe? Nerada bych pana doktora urazila. Ale zároveň nechci, aby něco zanedbal. Děti ještě nemám a ráda bych někdy měla. Velmi Vám děkuji za odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené není třeba "připomínat". Běžně se místo ošetří a uvedené určitým způsobem zhojí, ale že se polypy v budoucnu 100% nebudou opakovat zarušit nelze. Blíže dle konkrétní domluvy včetně prevence opakování cestou registrujícího gynekologa.

 • Marie

  Dobrý den, za 2 měsíce jdu vyoperovat polyp nacházející se v děloze, který mi našli v červnu tohoto roku. To znamená ze ho mám 5 měsíců minimálně. Je možné během této doby otěhotnět? A pokud ano, jsou nějaká rizika? A můžu vůbec v tomto případě podstoupit tento zákrok? Předem moc děkuji za odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, možnost otěhotnění v tomto období je málo pravděpodobná, nelze ji však 100%vyloučit. Doporučuji podstoupit uvedený výkon a poté se svým registrujícím gynekologem řešit otázku otěhotnění.

 • Eva

  Dobrý den, chci se zeptat. Byla jsem na vyšetření, našli polyp na děložní sliznici, který odstranili, hydrologie potvrdila že se nejedná o nádor. Po 67 dnech od zákroku jsem dostala menstruaci, která měla normálně 7 dní, ale začala jsem drobně krvácet,po vyšetření u mého gynekologa mi krvácení hodně zesílilo jako při menstruaci, bylo mi řečeno že mám slabou děložní sliznici a že se odděluje a jelikož plánujeme miminko tak se s tím nedá nic dělat. Nemám z toho vůbec dobrý pocit a bojím se. Mám se čeho obávat nebo je to v pořádku ? Moc děkuji za odpověď :)

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, byla-li histologie negativní, tj.nejedná se o nádor pak se nemusíte obávat. Snahu o koncepci (početí) doporučuji dále řešit cestou registrujícího gynekologa, kde se vždy na základě vyšetření domluvíte na dalším postupu.

 • Ludmila S.

  Poslední menstruaci jsem měla před 2 lety, nyní je mi 60 let. V květnu jsem byla na pravidelné gynekologické prohlídce, kde byl proveden stěr z děložního čípku a kontrola dělohy ultrazvukem. Volala jsem na výsledek stěru (po 4 týdnech) a bylo mi sděleno, že stěr je v pořádku. Nyní koncem července (tedy po 2 měsících) jsem začala slabě krvácet, šla jsem ke gynekologovi, kde mi bylo sděleno, že se jedná o polyp. Po 5 dnech mi byl polyp v úplné narkóze odstraněn, v podbřišku cítím mírnou bolest, ale to je v pořádku, dle pana doktora do týdne vymizí i špinění. Od března jsem měla potíže s břichem, mohl být polyp příčinou? Mohl gynekolog tuto skutečnost zjistit už v květnu při mé první návštěvě? Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, polyp s "bolestmi břicha" souviset vůbec nemusel, tj. registrující gynekolog nemusel zjistit tuto skutečnost již dříve.

 • hana k.

  dobrý den mam jit na odstranění polypu v děloze jak dlouho trva hospitalizace děkuji s pozdravem hana

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, bude-li se jednat o zákrok v nemocničním, tj. ústavním zařízení pak jdete ještě týž den odpoledne domů na většině pracovišť v ČR, budete-li mít výkon ambulantní formou pak odcházíte po několika hodinách.

 • Iveta J.

  Vážený pane doktore, chtěla bych se zeptat, jestli je normální po odstranění polypu na děložním čípku dne 8. 6. 2020, abych stále špinila a bolel mě podbřišek. Za jak dlouho po tomto zákroku můžu sportovat a mít pohlavní styk? Moc děkuji za odpověď!

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, nepřestane-li špinění do týdne, případně budou-li se bolesti stupňovat pak doporučuji došetření cestou registrujícího gynekologa. Pohlavní styk i sportovní aktivity můžete provádět za 14dnů po tomto výkonu.

 • Verka ketty

  Dobrý den našly mi polyp jsem trombofilni a mám jít na odstranění pod narkozu bojím se uspani bohužel mi to odložily jelikož mám rýmu,kašel a bolavé ucho ale bojím se narkozy jestli se vzbudím.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ambulantní hysteroskopii lze provést i na našem pracovišti za určitých podmínek - blíže se doporučuji objednat prostřednictvím www.ambulantni-hysteroskopie.cz Nejprve ke konsultaci, poté k samotnému výkonu stran provedení u nás.

 • Dagmar R.

  Dobrý den p.doktore.Prosím vás o radu.Při pohlavním styku jsem začala krvácet,lékařka mi našla polyp 2cm velký.Nic mi neřekla,jen že se musí odstranit operativně,už nekrvácí.Je to nutné odstranit operativně? Před asi rokem mi odstranila polyp v ordinaci.Děkuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené je příčinou krvácení. Vzhledem k tomu, že neuvádíte lokalizaci polypu nelze nyní jendoznačně poradit. Jedná-li se o polyp endometria (v děložní sliznici) pak je nutné provést výkon operativně v ambulantním režimu nebo v celkové narkóze v ústavním zařízení.

 • Markéta S.

  Zdravím, Kolik cm se muže odstranit při resekci sub septa , musí se polypy odstranit pod narkozou ?Dnes jsem byla na hysteroskopii a tohle mi zjistili a ještě chce pan doktor zkonzultovat to sub septum . děkuji.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, hysteroskopii lze provést i v ambulantním režimu stran odstranění polypů či resekce subsepta. Obojí možno u nás na pracovišti po předchozí konsultaci s dr.Kovář - možno se objednat na www.ambulantni-hysteroskopie.cz

 • Marie

  prosím o odpověd,je normální posun menstruace ve dvaceti letech ze sedumnáctého na 31 v měsící?doted mi pořád chodilo pravidelně 17.prosím o radu muže to být něco vážného?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, nejedná se o nic vážného, mírný posun je v normě. Bude-li však krvácení zcela nepravidelné doporučuji došetření cestou registrujícího gynekologa s předpisem vhodné hormonální antikoncepce.

    

 • Katka

  Dobrý den pane doktore, předem chci poděkovat za takto celistvé informace v jednom článku. Nyní bych vám ráda položila dotaz ohledně nitroděložního tělíska ve spojení s prevencí proti děložním polypům. Je mi 45 let a již 3 měsíce nemám menstruaci, důvodem je zřejmě pokles tvorby hormonu progesteronu, který mi pravděpodobně způsobil výskyt několika 1cm polypů (dle vašich informací polypóza). Polypy byly úspěšně odstraněny (začátek dubna 2019) a nyní mi lékař doporučuje jako prevenci nitroděložní tělísko Levosert. Zde v diskuzi pod článkem jsem se dočetla, že váš názor je zcela stejný a tělíško doporučujete. Zajímá mě, jestli skutečně v dnešní době může být pacietkám nabídnuto pouze tělísko nebo pilulky? – Neexistuje na trhu jiná forma podání tohoto hormonu? Např. injekce nebo náplasti nebo něco jiného? – Začnu po zavedení tělíska nebo užívání léků znovu menstruovat? – Také mám z toho obavy, v mých 45letech to bude moje první zkušenost s hormonální léčbou, není to nebezpečné z jiného hlediska, vedlejší účinky na jiné orgány či části těla? Děkuji vám za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené existuje i v injekční formě např.preparát Sayana, podávání gestagenu resp.progesteronu není nebezpečné. Máte tedy na výběr mezi pilulky, tělískem či injekční formou. K uvedenému postupu kolegy se také kloním.

    

 • Adriana

  Dobrý den zdravím Vás mám dotaz 5.6 jsem objednana na zákrok ppolypu jenže problem je že mam opét menzes měsičky mi začli 28.5 mám zavolat fo spitalu a nahlasit ze nemuzu na zakrok nebo jak to je nebo kdyby měsičky skoncili a bych je spinila bude to vadit na zákrok děkuji za odpověd

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, budete-li „jen špinit“ výkon lze provést, v opačném případě do nemocnice zavolejte a doporučuji přeobjednat se.

    

 • Frederika

  Dobrý den,pane doktore,chtěla bys sech zeptat,je mi 21 let ,a měla jsem menstruaci pravidelně od 17 v měsíci,od května jse mi přesunula až na 30 května co to nelíbí se mě to,je to silné hodně.nemohu sehnat gynekoložku prosím za dotas.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji došetření cestou registrujícího gynekologa případně cestou pohotovostní služby dle spádu a dle toho další postup.

    

 • Jarka C.

  Dobry den. V roce 2016 jsem mela poprve Hysteroskopy ambulantne. Nezvladla jsem to. To bylo nad me sily tu bolest, nekomfort, pocit paleni a rezani, tlaky….to bylo muceni. Vzdala jsem to a musela jsem pod narkozu. Kontrola a odstarneni Polyp cervixu. Od roku 2015 nemam mesicky, od 2018 jsem na HST. 22.3.2019 mi doktora udelala Sono v CR a zjistila mi zvetsenou sliznici. 25.3.2019 jsem zacala krvacet. Ne silne ale bylo to jako slabsi menzes. Navstivila jsem v Anglii ( kde pobyvam uz par let ) Sono a bylo mi receno, ze mam Polyp delozni i cervixu. Neznam zatim velikost ale na Sono mi bylo receno, ze to neni akutni. a pry po odstraneni Polyp opet muze narust.Cekam na vyjadreni lekare. je mi 54 let. Pane doktore, je mi jasne, ze pro klid duse je asi lepsi odstraneni polypu. V mem pripade se jedna o zakrok v narkoze. Jelikoz jsem v listopadu 2018 byla v narkoze- operace ramene… nechci tak brzi opet na narkozu. A muceni stredoveke nezvladnu. Dal by se zakrok gynekologicky odlozit na mesic na dva? A muze se hysteroskopie ambulantni udelat pod nejakym mensim oblbovakem jako je to napr. kolonoskopie? ( akorat netusim jak se to mam zeptat v anglictine, jak mam pouzit misto slova oblbovak spravny vyraz ) dekuji pane doktore.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, zákrok doporučuji neodkládat a nepreferujete-li CA(celkovou anestesii) pak se objednejte na některé z našich pracovišť ke konsultaci prostřednictvím http://www.ambulantni-hysteroskopie.cz a na základě vyšetření se domluvíme zda bude možno provést zákrok v LA (lokální tj.šetrnější anestesii)

    

 • B.

  Dobrý den,dá se říct,za jak dlouho přibližně vyroste třeba jen malinký polyp v děloze? Děkuji za odpověd´,B.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené nelze přesně časově určit.

    

 • Jana

  36 let,1 dite Dobry den Páni Doktori, byla jsem u sve gynekolozky na pr.prohlidce.Udelala stery a vag.ultrazvuk a nic tam nevydela.Pak jsem zacala brat antikoncepci ,spinila jsem celych 21 dni az do menstruace.Asi 2 dny pred menzes jsem mela neobvykle bolesti delohy,no a pak kdyz se dostavila menstruace vyloucil se ze me kus naschromazdene jakoby sliznice.Byl asi kolem 10cm dlouhy a na sirku kolem 1cm.Okamzite jsem to ukazala me gynekolozce a ta to poslala na hystologii.Vysledek byl Polyp.A tak je mozne ze doktorka nevydela tak velky Polyp?A jestli tam nebyl pri prohlidce jak je mozne ze za tak kratkou chvili vyrostl(14 dni od prohlidky)?Musim chodit ted na castejsi prohlidky,nebo co byste doporucovali Vy? Ted beru antikoncepci druhym msicem a momentalne bez spineni. Dekuji za odpoved.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, není-li zájem o další těhotenství antikoncepce je dobrá volba. Prohlídky stačí ve frekvenci co 6měsíců.

    

 • Marketa

  Dobry den, vcera na preventivni kontrole mi lekar nasel polyp a posila me na odstraneni v celkove anestezii. Zde prikladam jeho nalez. Je to vazne? Dekuji Obj. OCN , zevne bn v pochve MOpll, kolpo O, delohs norm.vel.dobře pohybliva, adnexa billat neduif. UZ. Deloha kontur prav.endom vysoke do 17 mm, v oblasti fundu utvar do 9 mm, charekteru polypu, ovaria klidna CD O

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené lze i ambulantně na našem pracovišti, blíže na http://www.ambulantni-hysteroskopie.cz, touto cestou se můžete objednat na nětkeré z našich pracoviš’ť.

    

 • Jana

  Dobry den, je mi 30 let a zatim nemam deti, gynekolozka mi na utz zjistila polyp, snazime se o miminko uz rok a stale se nedari, ale byla jsem na utz pred 3 mesici a to o polypu nemluvila, jen o cyste, ktera se mezitim vstrebala. Ted mi doporucila pockat 2-3 mesice a rozmyslet si, jestli si chci nechat laparoskopicky zkontrolovat pruchodnost vejcovodu, popr. I odstranit polyp. Cetla jsem, ze polyp muze zpusobovat potize s otehotnenim, myslite, ze pokud by nebyl problem v necem jinem, mela bych po tomto zakroku vetsi sance otehotnet?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Nejprve bych na Vašem místě řešil polyp – uvedené lze i ambulantně na našem pracovišti cestou hysteroskopie, blíže na http://www.ambulantni-hysteroskopie.cz kde se můžete objednat

    

 • Denisa

  DOBRÝ DEN, BĚHEM TĚHOTENSTVÍ SE MI UDĚLAL POLYP NA DĚLOŽNÍM HRDLE, KVULI KRVÁCENÍ BYL AMBULATNĚ ODSTRANĚN 12TT, ČÍPEK STÁLE ŠPINIL, BOHUŽEL 17TT DOŠLO K SAMOVOLNÉMU POTRATU, DÍTĚ BYLO AVITÁLNÍ. POROD BYL URYCHLEN INJEKCÍ OXYTOCINU. MUSELA BÝT PROVEDENA KYRETÁŽ ZBYTKU PLACENTY, AVŠAK ZUSTALY ZBYTKY PROTO BYLA KYRETÁŽ PROVEDENA ZNOVU(PŘED 14 DNY). STĚRY NA MYCOPLASMU A UREU NEGATIVNI. PO DRUHÉ KYRETAŽI STÁLE VŠAK PŘETRVÁVÁ KRVÁCENÍ Z ČÍPKU. STĚRY NA RAKOVINU BYLY PROVEDENY V ČERVENCI 2018, BYLA JSEM U GYNEKOLOGA MINULÝ PÁTEK VŠE BYLO V POŘÁDKU. OD STŘEDY SE OBJEVILO ŠPINĚNÍ (HLEN MÍSENÝM S KRVÍ, KTERÝ SE OBJEVÍ PO MOČENÍ. DÁLE SE OBJEVÍ NA VLOŽCE ZAKRVACENÍ. PAK SE VŠE UKLIDNÍ. POBOLÍVANÍ VAJEČNÍKŮ (CYSTY VYLOUČENY ULTRAZVUKEM). EXISTUJE NĚJAKE ŘEŠENÍ….MÍVALA JSEM MIMOMENSTRUAČNÍ ŠPINĚNÍ, AVŠAK PO PRODĚLÁNÍ DVOU KYRETAŽÍ A PORODU ČÍPEK KRVACÍ MNOHEM VÍC. ČEKÁM NA UPLYNUTÍ ŠESTINEDĚLÍ JE MOŽNOST ŽE SE VŠE ZPRAVÍ, NEBO MÁM VŠE IHNED ŘEŠIT ZE SVYM GYNEKOLOGEM. DĚKUJI ZA OPOVĚD.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji vyčkat do „uplynutí šestinedělí“, v případě přetrvávajících potíží pak další řešení cestou registrujícího gynekologa.

    

 • Jana

  Dobrý den, na preventivní prohlídce mi paní doktorka odstranila polypy, které se mi dělaly opakovaně. Tyto poslala na histologii. Výsledek byl stupeň 2-rakovinný nález. Paní doktorka mi udělala další stěr a vzorek poslala zase do laboratoře. Co bude následovat, pokud bude výsledek pozitivní? Děkuji.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, vyčkal bych výsledku z laboratoře a dle toho domluva stran dalšího postupu. Vysoce pravděpodobný je chirurgický zákrok. Blíže dle domluvy s registrující gynekoložkou.

    

 • Monika

  Dobrý den, mám 49 let a můj gynekolog mi našel polyp v děloze. Doporučil mi po dobu 2-3 mens. cyklů užívat přípravky značky Energy. Mám je užívat? Pomohou mi z medicínského hlediska? Nebo jde o nějaká homeopatika.? Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, máte-li na mysli přípravek GYNEX (ENERGY) užívat můžete a poté provedení kontroly – jinak doporučuji provedení HSK/hysteroskopie/k odstranění polypu. Uvedené lze provést i ambulantně na našem pracovišti http://www.ambulantni-hysteroskopie.cz kde se můžete objednat.

    

 • Makyna

  Dobrý den, dnes jsem byla na preventivni prohlidce. Pani doktorka mi našla …říkala buď polyp nebo srust. A prijit za 2 měsíce,tzn zda to samo nezmizi, nebo naroste? Jsem 8let po revizi placenty 2x prvně jsem se hodně rozkrvacela až na podruhe to dokoncili. Je možné že srusty se objevily až po tolika letech? 2 roky neberu antikoncepci zřejmě proto nemohu otěhotnět, nějak jsem to neresila až teď me to vyděsilo. Je možné po odstraneni jak srustu tak polypu otěhotnět?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano polypy a srůsty jsou dvě různé věci. Obojí lze řešit a mohou být příčinou nemožnosti otěhotnět. Doporučuji dodržet postup registrující gynekoložky – osobně bych doporučil UZ kontrolu po následující menstruaci a dle výsledku stanovení dalšího postupu.

    

 • Zuzana

  Dobrý den pane doktore, chci se Vás zeptat, co vše může znamenat vysoká děložní sliznice (18 mm). Mám 33 let, jedno dítě. Doposud jsem chodila ke gynekologovi jen jednou ročně na prev.proh. Ale teď mě trápil zánět, který mi paní doktorka léčí a zároveň si všimla i té sliznice. Mám necelý týden do menstruace, kterou mám 6 dní, dva dny silnější a maximálně občas před ms pár dní špiním. Jinak žádné obtíže nemám. Mám se přijít ukázat po menstruaci a pak se uvidí co dál. Ovšem sdělila mi, že tam zatím neviděla žádný polyp….proto se automaticky hrozím toho nejhoršího. Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, hyperplázie (vysoká) děložní sliznice se zpravidla projevuje abnormalitami děložního krvácení. Vyskytuje se především nepravidelné krvácení, někdy dochází k tzv. spottingu (špinění), nebo může docházet k silnému nebo častému krvácení. Méně často bývá hyperplazie endometria zcela bez projevů. Příčinou vzniku je nadměrného působení estrogenů. Estrogeny, ženské pohlavní hormony, mohou být tělu dodávány z vnějšku, nebo si je tělo vytváří samo (např. tukové buňky tvoří estrogeny v hojné míře, nádory vaječníků taktéž).
   Nejčastěji se vyskytuje u žen v období okolo menopauzy, a poté po menopauze. U mladších žen se vyskytuje poměrně vzácně, proto bych na Vašem místě vyčkal kontrolního UZ vyšetření u registrující gynekoložky po menses a dle toho domluva stran dalšího postupu.

 • Naďa

  Lze nějak účinně předcházet vzniku polypů? Gynekolog mi po odstranění 1 polypu doporučil zavést jako prevenci nitroděložní tělísko. Je mi 47, ve 24 letech provedena sterilizace tudíž žádnou jinou antikoncepci nepotřebuji. Jaký je váš názor? Přiznám se,že se mi do toho moc nechce.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, kloním se rovněž k uvedenému , tj.zavedení nitroděložního tělíska, případně můžete v 2.polovině menstr.cyklu užívat tablety s obsahem gestagenů.Blíže dle konkrétní domluvy s registrujícím gynekologem.

    

 • JV

  Dobrý den, asi 13.8.2018 jdu na odstranění polypu. 20.8.2018 mám dovolenou, mohu jít do bazénu alespoň s tamponem ? děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené po zákroku nedoporučuji stran možného zanesení infekce.

    

 • Sylva

  chci se zeptat,jsem asi 2roky po přechodu a ted zničeho nic jsem měla menstruaci,nebo krvacení.Trvalo to 4 dny a ještě špiním,muže se to stát nebo se jedná o něco zavažného? děkuji

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Dobrý den, jste-li v menopauze doporučuji URČITĚ došetření cestou registrujícího gynekologa a dle toho stanovení dalšího postupu k vyloučení příčiny.

    

 • Barbora

  Dobry den, byla jsem na odstraneni polypu – hysteroskopii v celkove anestezii. Na kontrole mi rekl pan doktor,ze polypy byly obaleny nejakymi bunkami ( nezapamatovala jsem si jakymi) a proto musim za 3 mesice na hysteroskopii znovu, nyni ale na odebrani vzorku. Dost casto jsem mivala po menzes vysokou sliznici,ktera se neodloucila, take velmi silne krvaceni v dobe menstruace. Je mi 37 let, po dvou porodech. Docela jsem z toho spatna, uzivam antidepresiva, myslela jsem,ze bude jiz vse v poradku a opet me ceka dalsi zakrok. Tri mesice budou pro me hrozne. V pripade spatnych vysledku me zajima,co me ceka,jake jsou mozne pripady a jak se resi? Dekuji.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, možností je několik – od konzervativních postupů až po chirurgické tj.odstranění dělohy. V každém případě ale bude záležet na histologických výsledcích. Blíže doporučuji dořešit se svým registrujícím gynekologem.

    

 • Eva

  Dobry den, jak často se setkavate stim ze polyp je nador a zhoubný?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, nejedná se o častou záležitost, ale občas se s uvedeným setkáváme.

    

 • Pavla

  Po odstranění polypu jsem vyčůrala sraženou krev obalenou nějakým hustým hlenem,je to normální nebo bych měla navštívit gynekologa? jsem po zákroku 2 den.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, jelikož jste 2.den po zákroku tak bych se prozatím výrazně neobával. Budou-li ovšem potíže přetrvávat doporučuji gynekologické případně urologické došetření.

    

 • Pavla

  Dobrý den, chci se zeptat jestli můžeme s přítelem po odstranění polypu provádět orální sex nebo analní?:) nekrvácím, mam pouze narůžovělý výtok.Děkuji.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano, obě techniky můžete používat.

    

 • Věra

  Dobrý den, vloni jsem kvůli silne menstruaci se srazeninama podstoupila tzv.Kyretaz.Pri ni mi byly odstraněny polypy z dělohy hrdlo bylo čištění. Po zákroku byl pul roku klid.Pote mi začala menstruace nepravidelné a trvala i s týdenním spiněním skoro tři týdny. Dosud jsme to s lékařem rešily ruznymi léky,ale žádný změna není. Kultivace je též negativní. Lékař má podezření znovu na polypy a odesílá Mé na Hysteroskopii s Tim ze jsme se domluvili na následném odstranění dělohy kvůli tomu ze se mužů takto trápit AZ do menopauzy.Je mi 39let a mam s menstruaci Spojené i silne bolesti prsu, myslím si, že by to pro mne bylo vysvobození. Bohužel mi bylo řečeno, že musím ještě před odstraněním dělohy projít Hysteroskopii, že je to před samotným odstraněním nutno. Chtěla bych znát i další názor a co si o tom myslíte. Děkuji s pozdravem Věra

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, rovněž se přikláním k názoru prvotně provést hysteroskopii s abrazí před samotným odstraněním dělohy, tato se dá provést i v ambulantním režimu. Výkon provádíme na našem pracovišti, blíže na http://www.ambulantni-hysteroskopie.cz, kde se můžete objednat ke konsultaci a stanovení termínu a vše Vám bude vysvětleno.

    

 • Lenka

  Dobrý den, byla jsem dnes na vyšetření ohledně dlouhé menstruace. Lékařka mi řekla že mám velmi prokrvenou delohu, s tím že tam nejspíš budu mít polyp, na kontrolu jdu paty den následující MS. Před šesti týdny jsem měla jednorázový sex. V případě že bych byla těhotná, viděla by to má lékařka dnes na ultrazvuku?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, postup Vaší lékařky je správný – kontrolní UZ po následující menstruaci a dle toho ev.vyloučit přítomnost polypu, který by uvedené mohl způsobit. Těhotenství v ranných fázích nemusí být na UZ vždy vidět, vhodno vyloučit i odběrem z krve. Blíže doporučuji došetření cestou registrujícího gynekologa.

    

 • Jana

  Dobry den.V dubnu jsem byla na preven.prohlidce u sve gynekolozky.Uz v te dobe jsem mela polyp.Nedavno jsem zjistila ze mam na sliznici dalsi dva.Kdyz pani doktorka nereagovala na ten jeden asi to neni nic vazneho ale jak to tu tak ctu asi by se to mela resit.Pred rokem a pul jsem byla na UZ kde lekar zjistil ze mam myom na deloze a odeslal me ke gynekolozce.Ta si precetla zpravu z UZ a rekla ze mam vyridit panu doktorovi ze si ma hledet svoji prace a na myom se ani nepodivala.Muzu poprosit o radu zda mam znovu navstivit svoji gynekolozku nebo to pocka az do dalsi kontroly?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji určitě další gynekologické vyšetření, možno i jiným gynekologem /na takovouto konsultaci máte samozřejmě právo/ a situaci dořešit,obzvláště máte-li potíže ve smyslu nepravidelného krvácení.

    

 • olga

  cystotela stafylokog-polipy vytoky …pm-vse mozne kolem vseho co se tyka delohy 49 mi je pichaji mi agolutin 4mes a dale se resi co dal-nemam styk ale mam porad jen strach a strach…

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, z uvedeného nevyplývá na co se konkrétně dotazujete, předpokládám komplexní došetření cestou registrujícího gynekologa, nejste-li spokojena máte právo na jeho změnu.

    

 • vera

  lekar mi rekl ze mam v dutine delozni endometrialni polip asi 1cm odeslal mi na hysteroskopii a separovane abrasi bylo mi receno ze to nemusi byt pod narkouzou ale v nemocnici mi rekli ze bez narkozy to nejde da se tomu predejit?jaky postup by byl kdyz mam delohu obracenou?je nutna narkoza a jak dlouho to trva dekuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, zákrok nutný v nemocnici není, doporucuji stranky http://www.ambulantni-hysteroskopie.cz, možno provést i v našem zařízení po telefonickém objednání

    

 • Monika

  Mám opakované svědění, výtoky a bolesti v podbřišku. Můj gynekolog tvrdí, že je vše v pořádku a na záněty mi dává antibiotika, nezabírají. Můžete mi poradit co s tím? Trvá to už rok a půl. Děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji komplexní vyšetření gynekologem s odběrem poševní kultivace a zaměření léčby na cílené agens, tj.dle typu bakterií. U některých žen se mohou záněty opakovat. V případě, že nejste spokojena se svým gynekologem, lze jej změnit.

    

 • do sekce FAQ

  Při preventivní prohlídce mi lékař našel polyp. Odeslal mě na hysteroskopii do nemocnice. Tam mi řekli, že mám vysokou sliznici, a objednali mě za týden. Po zákroku mi řekli, že našli hodně vysokou sliznici. Nyní slabě krvácím. Může tam být pořád ten polyp? Není to nádor?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Polyp může v ultrazvukovém obraze vypadat jako vysoká sliznice děložní a naopak. Přesnější je optická kontrola při hysteroskopii, kdy můžeme tkáň přímo vidět. Nicméně až výsledek histologie upřesní, o jakou tkáň se jedná.

    

 • do sekce FAQ

  Lékař mi řekl, že mám zvýšenou sliznici v děloze. Znamená to, že mám nádor?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Pravděpodobně se jedná o tzv. „hyperplazii endometria“, což můžeme přeložit jako „zbytnění děložní sliznice“. Tento stav je vhodné posoudit histologicky (vyšetřením pod mikroskopem) a zhodnotit danou tkáň. K tomu potřebujeme odebrat vzorek děložní sliznice, což se provádí tzv. hysteroskopií. Až po důkladném zhodnocení nálezu se můžeme vyjádřit, zda – li se jedná, nebo nejedná o nádor.

    

 • do sekce FAQ

  Můj dr. mi řekl, že mám polyp, 9mm ve fundu, a že mám jít na odstranění. Je to normální?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Pravděpodobně se jedná o děložní polyp ve fundu děložní sliznice. Jedná se o celkem běžný nález. Takovýto polyp je vhodné odstranit.

    

 • do sekce FAQ

  Před půlrokem jsem byla na prohlídce kvůli bolestem břicha – nic se nenašlo. Teď jsem byla na preventivce a našel se polyp. Je možné, že tak rychle vyrostl, nebo tam byl pořád a proto mě bolelo břicho?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Růst polypů je celkem rychlý. Jestliže Vám gynekolog dělal i před půl rokem ultrazvuk, určitě se zaměřil i na sliznici děložní. Polyp tam tedy nejspíše nebyl, nebo byl příliš malý, aby se dal ultrazvukem identifikovat. Rozhodně ale polyp není příčinou jednorázového bolení břicha.

    

 • do sekce FAQ

  Lékař mi objevil v děloze polyp. Je mi 28 let a snažíme se s manželem o miminko. Lékař mě odeslal na HSK, že prý to může být příčinou, že se nám nedaří. Musím tam jít, neexistují na to nějaké prášky?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Polyp v děloze může být příčinou neplodnosti. Můžete počkat 2 -3 menstruační cykly, a když se polyp sám neodloučí, tak poté absolvovat zákrok. Polyp se odstraňuje při zákroku zvaném hysteroskopie. Tento zákrok se může eventuálně provést i ve specializovaném ambulantním zařízení (vyhnula byste se tak nemocnici, máte – li z ní strach).

    

 • Jana k.

  Prosím vás.Polyp se může i odloučit?Výše čtu,že se může zvětšit.Odloučit ,jako vymizet?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, můžete počkat 2 -3 menstruační cykly a když se polyp sám neodloučí, poté absolvovat zákrok. Polyp se odstraňuje při zákroku zvaném hysteroskopie. Tento zákrok se může eventuálně provést i ve specializovaném ambulantním zařízení. Blíže na http://www.ambulantni-hysteroskopie.cz

    

 • do sekce FAQ

  Mám bolestivou a silnou menstruaci. Můj gynekolog mi našel v děloze polyp, a řekl, že to může být z toho. Je to pravda?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Polypy skutečně mohou způsobovat jak silnou menstruaci, tak bolesti při menstruaci.

    

 • do sekce FAQ

  Mám PMS (bolesti podbřišku, bolavá prsa, bolesti hlavy, nervozita, deprese). Gynekolog mi našel polyp a doporučil ho odstranit. Souvisí polyp s PMS? Vyléčí se PMS odstraněním polypu?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Polyp s PMS nemá souvislost. Odstranění polypu je vhodné. Za určitých okolností se dá počkat 2 – 3 menstruace, jestli nedojde k samovolnému odloučení polypu. PMS se dá zmírnit farmakologicky.

    

 • do sekce FAQ

  Jsem po malém výkonu – hysteroskopii – a pořád krvácím. Je to ještě normální? Za jak dlouho můžu mít pohlavní styk?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Drobné krvácení časně po zákroku je normální. Pohlavní styk je doporučován poté, co se situace trvale normalizuje (přestanete špinit), ideálně po prvním menses po zákroku.

    

 • do sekce FAQ

  Chci se zeptat, co je příčinou vzniku polypů. Před rokem jsem byla na hysteroskopii, polyp mi odstranili a teď ho mám zase.

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Příčinu vzniku polypů bohužel přesně neznáme. U někoho se polypy tvoří častěji, a recidivy (znovuvytvoření) polypu jsou bohužel možné.

    

 • do sekce FAQ

  Snažíme se o miminko a pořád nic. Je možné, že mám polyp, nebo myom a proto nemůžeme mít miminko?

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Polypy, stejně jako myomy, jsou jednou z mnoha příčin neplodnosti. Jestli máte polyp, nebo myom, Vám řekne Váš gynekolog (oba tyto útvary se dají většinou zobrazit ultrazvukově). Otázkou je, zda-li se u Vás nevyskytuje ještě jiná příčina neplodnosti.

    

Napsat komentář

Vaše zpráva byla odeslána.
Při odesílání došlo k chybě.