Abraze

(latinsky Ab -, rado – škrabat)
Získání materiálu sliznice děložní, cervikální (čípku děložního). Tento úkon je součástí kyretáže. Jedná se o malou gynekologickou operaci, při níž se kovovým nástrojem zvaným kyreta získává materiál ze sliznice dutiny děložní a materiál ze sliznice čípku děložního. Materiál je dále zpracován histologickou metodou, (což je vyhodnocení tkáně pod mikroskopem). Zákrok se provádí při podezření na nepatřičný (patologický) proces sliznice dělohy (např. polyp, myom, nádor, zbytky po porodu/potratu, aj.). Tento zákrok se zpravidla provádí v celkové anestezii. Blíže viz. kyretáž.

Komentáře (25)

 • Jitka

  Dobrý den mám velký dotaz je možné ukončit těhotenství v 6tt jen nějakými léky které udajně vyvolají potrat? A pokud ano jaká je jejich cena? Moc děkuji za odpověd. Jitka

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano uvedené je možné do 6+6 týdne gestace. Nutno odeslat registrujícím gynekologem do ústavního (nemocničního)zařízení k jeho provedení. Cena orientačně dle pracoviště 4500-6000Kč.

 • Kateřina K.

  Dobrý den mohu se zeptat? Poslední dobou mě začíná ale jen někdy se to objevuje takové nepříjemné bodání a píchání v pochvě nebo jak to napsat už se mi to stalo a opakuje se to ale málo kdy Používala jsem na to aviril mastičku a po nějaké době jsem přešla na fungicidin Děkuju za odpověď

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji došetření cestou registrujícího gynekologa či cestou ústavní pohotovostní služby dle spádu.

 • Marcela

  Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat moje decera má onemocnění ITP a dovrsila 11let, dnes dostala své první měsíčky tak máme trochu strach aby se jí něco nestalo, má ITP vliv na měsíčky? Předem děkuji za zpětnou odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené by mít nemělo, ale doporučuji dále konsultovat s hematologem.

 • anonym

  dobry den,je mi 15 let a měla jsem nechraněný sex,přitel prerušil pohlavní styk skrz to že vyvrcholil(erekce),a pak pokracoval,mam obavy že otěhotním,jaka je pravdepodobnost ze otehnotnim?predem dekuji za odpoved

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, pravděpodobnost otěhotnění nelze 100%vyloučit, v tuto chvíli je minimálně 50%. Nedostaví-li se menses za 4-5týdnů od předchozí doporučuji došetření registrujícím gynekologem.

 • Terka

  Dobrý den nevím co tu vůbec dělám ale mám dotaz je mi 11 let a nevím co to mám za ginekologicke potíže nějaké fialové pipinky předem děkuju za odpověď .

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji se zákonným zástupcem, tj.s Vaší maminkou absolvovat vyšetření u dětského gynekologa a na jeho základě stanovení dalšího postupu.

 • Petra K.

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Již přibližně měsíc trpím na bolesti v podbřišku. Pohlavní styk jsem měla naposledy cca pomalu pět měsíců nazpátek. Téměř 10-16 dní po pohl. styku jsem si dělala test, který se ukázal negativní. Nyní po pěti měsící, jak jsem se tedy viz výše zminovala, mám intnzivní bolesti. Pro jistotu jsem si udělala testy a to dva dny po sobě. Jeden ráno a druhý večer - oba negativní. Nezaregistrovala jsem žádné další příznaky, jako citlivost prsou, oteklé bradavky apod. Nicméně, mám takový pocit v břiše, jakoby nafouknutí, nevím, jestli se třeba nejedná o pohyb střev, ale když si lehnu, tak to cítím, jakoby pohyby pří těhotenství. Ještě podotknu, že po celé tři měsíce jsem klasicky menstruovala a rozhodně to nebylo špinění, ale silná menstruace, jak jsem zvyklá. Dnes jsem navštívila malou kliniku, ale jelikož je vše zavřené, musím počkat do zítra, abych mohla zajít ke gynekologovi. Jenomže, celý den jsem jak na trní. Netuším, co se semnou děje. Často cítím i tlak na močový měchíř, za posledních 10 dní jsem zaregistrovala i bolest v právé části břicha. Je to vše nějak spojené? Vylučuje se jakýkoliv ruh těhotenství? Děti mám dvě. Proto mě velice zneklidnují ty tlaky v břiše a bolest v podbřišku, která tak dlouho přetrvává. Předem děkuji za odpověd. S podravem, Petra.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano je nutno vyločit několik možných příčin včetně vyloučení "jakéhokoliv druhu" těhotenství. Blíže cestou registrujícího gynekologa či cestou ústavní pohotovostní služby dle spádu.

 • Kateřina P.

  Dobrý den, Beru antikoncepci už rok v kuse. A stalo se mi, že jsem jeden den v prvním týdnu vynechala pilulku. Pro jistotu jsem si vzala EllaOne, pokračovala jsem i s moji antikoncepcí, ale dostala jsem menstruaci o 7 dní dříve. Mám dobrat platíčko a pokračovat v brání antikoncepce, tak jak jsem zvyklá?

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano.

 • Kristýna

  Dobrý den, trpím velmi častými infekcemi pochvy (kvasinky aj., zhruba co 2-4 měsíce) a i když jsem právě zdravá, pociťuji často suchost a svědění. Jsem také přecitlivělá na parfémované kondomy, lubrikační gely (i neparfémované) a gely pro intimní hygienu. Po styku vždy potřebuji alespoň den až dva "na zotavení", jinak je další styk nepříjemný a bolestivý. Ve velké části měsíce ani nechci mít styk právě kvůli svědění a jiným nepříjemným pocitům v intimní oblasti. Ve výsledku zvládneme mít s manželem sex tak maximálně 4x za měsíc, spíš méně. Když začnou být problémy příliš nepříjemné, jdu na gynekologii, kde přeléčí to, co usoudí, že zrovna mám, ale nikdo neřeší příčinu toho, proč mě tyto věci trápí tak často. Snažím se dělat vše proto, abych riziko infekce minimalizovala, užívám probiotika a myji si ruce i před použitím toalety, jsem opatrná, abych se mi do pochvy nedostala při utírání stolice, ale moc to nepomáhá. Je mi 28 let a před zahájením sexuálního života jsem intimní potíže nikdy neměla. Pro mého manžela je tato situace značně frustrující a pro mne také. Co může být příčinou mých potíží? Kam se mám obrátit nebo co říct gynekologovi, abych se dočkala nějakého komplexnějšího řešení? Předem mnohokrát děkuji.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji komplexnější řešení cestou registrujícího gynekologa. Možno VITAGYN-C preventivně vaginálně, dále GINEXID intimní pěnu případně výplachy AFLOVAG či jiné. Možností je více.

 • Iva

  Chci se zeptat jak poznat výtok z pochvy....Mivam asi tak už pul roku pile skvtni ale nevim jestli je to ono..

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporočuji došetření cestou registrujícího gynekologa.

 • Kate

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Beru prášky vaginálně Utrogestan. Mohu mít pohlavní styk a nebo těch deset dní počkat. Děkuji.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, během léčby prosím vyčkejte.

 • Lukáš H.

  Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu. S partnerkou jsme spolu 4 roky a měli jsme naprosto bezproblémový vztah v průběhu srpna vysadila antikoncepci s tím, že jsme plánovali rodinu. Ze začátku bylo vše v pohodě plná energie menstruaci měla teď jí poslední dva měsíce nemá a těhotná není. V půlce listopadu mi z ničeho nic oznámila, že se cítí vyhořelá do ničeho nemá chuť nic jí nebaví má stavy, kdy mě chce opustit je náladová chladná bez emocí taková nikdy nebyla teď je ve fázi, že o dítěti nechce ani slyšet a je to pro ní sprosté slovo neustále mi říká, že má pocit jak když je v kleci a něco se od ní očekává apod. také velice špatně snáší toto Covid období je velice aktivní. Gynekoložka jí řekla, že za její stav může vysazení HA, kterou užívala dlouhodobě a v tuto chvíli pro ní nic udělat nemůže a musí se s tím poprat sama, že toto období než se srovná může trvat i 6 měsíců. Už jsem zoufalý a nevím co mám dělat ztratit jí nechci, ale je to naprosto jiný člověk než před měsícem. Na začátku jsem si myslel, že v tom je nevěra, ale tu jsem 100% vyloučil. Děkuji za pomoc H.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, napadá mne zkusit přípravky na podporu imunity IMUNOGYN 200 nebo Silvincin (obojí volný prodej). Vyloučí-li se jiné příčiny ev.zvážení rozpravy s psychologem či psychoterapeutem.

 • Petra P.

  Dobrý den, mám problém s bolestí při pohlavním styku. Když do mě manžel vniká, strašně moc to štípe, jako by se mi to tam chtělo roztrhnout. Od března do července jsem chodila na chemoterapie a po nich to začalo. Teď beru chemoterapie už jen v prášcích, měla jsem rakovinu nadledviny s metastázemi na plicích. Se suchostí problém nemám, zkoušeli jsme i lubrikační gel, ale vůbec to nepomohlo. Moc děkuji za radu.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji v I.řadě vyzkoušet VAGISAN - hydrokrém 2xdenně týden, poté 2-3xtýdně (volný prodej). Nebude-li zlepšení stavu pak dle došetření cestou registr.gynekologa na předpis např.Ovestin crm či jiné

 • Monika

  Dobrý den, Je mi 23 let užívala jsem HA 4 roky. Momentálně jsem HA vysadila a 14.11 to bude 3 měsíce co se ještě menstruace nedostavila. S přítelem tento týden jsme se snažili o miminko je možné vůbec otěhotnět? Děkuji za odpověď... Monika

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji v následujícíh 14dnech došetření cestou registrujícího gynekologa stran vyloučení uvedeného. V případě obtíží i cestou ústavní pohotovostní služby dle spádu.

 • Papája

  Dobrý den. S partnerem se pokoušíme o miminko, pokud nám to delší dobu nešlo dostala jsem od gynekologa speciální tabletky. Měsíčky vše jsem měla pravidelné. První měsíc nic, ani druhý. Menstruaci mám rozhozenou, skončily až po třech týdnech. Jeden den dobrý a druhý den po pohlavní styku jsem trochu zašpinila. Pak jsem začala pošpiňovat v práci a momentálně pořád jednou trochu pak víc jsou to jen kousky krve můj lékař mi zkontroloval dělohu, vaječníky mám je prý v pořádku i cytologie dopadla na jedničku. Bylo mi řečeno že v mém věku 35 let, některé ženy občas špiní z čípku. Mám strach jestli jsem v pořádku.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, bude-li se uvedené špinění opakovat déle jak 2-3 měsíce (po styku i bez) pak doporučuji opět došetření cestou registrujícího gynekologa.

 • Sára

  Dobrý den, chci se zeptat. Jsem děvče a je mi 15 let. Už nějaké dva roky mám dost nepravidelnou menstruaci. Občas nemám menstruaci klidně i 2-5 měsíců, ale občas to jde i pravidelně - myšleno tak, že jí po třech měsících dostanu a další měsíc také. Nedávno jsem byla na gynekologii kvůli HA (konkrétně Lindynette 20) jak už z toho důvodu, abych se chránila a aby mi antikoncepce srovnala cyklus. Můj dotaz je, kdy začnu být antikoncepcí chráněna? Na gynekologii mi řekli, že by mi měla menstruace přijít 8. řijna. Ptala jsem se, že když se nedostaví, z toho důvodu, že mám ten nepravidelný cyklus, jestli mám prášky přesto začít brát toho 8. řijna? (odpověď byla ano). Menstruace se bohužel 8. řijna nedostavila a já jsem ty prášky přesto začala brát. Můj dotaz je, od kdy působí antikoncepce, nebo spíše kdy budu chráněná? Jsem chráněna hned první den, kdy si vezmu první pilulku, i když nemám menstruaci? Nebo až mi přijde menstruace a já je budu stále brát? Hledala jsem na internetu i diskuze ohledně tohohle a hodně se tam psalo i o tom, že antikoncepce působí až od druhého plata pilulek. Mám v tom lehce zmatek, jelikož mi toho na gynekologii o tom moc neřekli a ani z příbalového letáčku to moc nepobírám, tak bych byla moc ráda za odpověď. Děkuju moc.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano chráněná jste plně cca po týdnu užívání (do té doby nejste a doporučuji pohlavní styk minimálně s prezervativem)

 • Markéta

  Dobrý den chtěla bych se zeptat už asi dva měsíce mě bolí nad vagínou v podbřišku není to že by mě to bolelo hodně ale pobolívá to, díky změně gynekologa jsem objednaná az za měsíc proto bych prosila o radu co by to mohlo být děkuji za odpověď a přeji hezký den

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, příčin může být mnoho. Doporučuji došetření cestou registrujícího gynekologa v nejbližší době. Bude-li se uvedné stupňovat pak cestou ústavní pohotovostní služby dle spádu.

 • Kateřina

  Dobrý den chtěla bych se zeptat 9.9 sem vytáhla tělísko měli jsme s přítelem pohlavní styk 16.9 měli jsme zase pohlavní styk a tedkom 19.8 mohu zůstat těhotná bojím se jakože plánujeme ale bojíme se že tam bude 2az 3 děti

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, nedostaví-li se menses déle jak 4-5týdnů doporučuji gynekologické došetření. Na UZ obrazu je možno vidět dvoj či trojčata až 5-6týdne gestace.

 • Lenka

  Dobrý den. Odběry mi byla zjištěna menopauza FSH 65. Po cca 2 měsících následovalo lehké špinění asi 5 dnů..na kontrole sono zjištěna výška sliznice kolem 7mm na vaječníku cystičky..podle lékaře nález vypadal jakoby se vaječníky ještě probudily. Nyní opět po 2 měsících lehké špinění. Cítím nepříjemné pocity v oblasti celého břicha, tlaky, píchání, plynatost, na kterou jsem nikdy netrpěla. Je to normální? Může ještě při těchto hodnotách docházet ke špinění a pocitům jako při menstruaci? Moc děkuji.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, na základě Vámi popisovaného bych indikoval HSK,abrasi (hysteroskopii s abrasí), tato lze provést i v ambulantním režimu na některém z našich pracovišť se lze objednat prostřednictvím www.ambulantni-hysteroskopie.cz

 • Diana F.

  Dobry den pan doktor,prosim vas o radu s manzelom sa snazime o dieta no menstruacia prisla ale o 4 dni sķorej nez obvykle.Stale mi menstruacia meska nekdy aj tyzden ci dva.Stale mam divny pocity a tak sem si udelala test no ta druha carka je velmi slaba.A moj doktor ma dovolenku 2 tyzdne.Co mam robit? Je mozne ze by som bola tehotna aj ked som dostala menstruaci? Dekuji za odpoved

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji vyčkat do konce dovolené registrujícího gynekologa a poté ihned došetření, v případě obtíží pohotovostní služba dle spádu.

 • Radka

  Dobry den. Snedla jsem orechovou buchtu a teprve potom jsem zjistila, ze mouka z vlasskych orechu jiz byla zhorkla. Jde mi o jednorazovy vliv aflatoxinu na plod (12tt) za predpokladu, ze v porci, kterou jsem snedla, bylo 30g techto orechu? Nevolnosti jsem nepocitovala. Dekuji za odpoved.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, jednorázový vliv by uvedené mít nemělo. Pro aflatoxiny v obilovinách, arašídech, skořápkových plodech, mléku, koření a kojenecké a dětské výživě jsou stanoveny nejvyšší přípustné limity, tudíž předpokládám že uvedené nebylo překročeno.

 • L

  Dobrý den, minuly týden jsem si nahmatala mezi prsem a podpažím bulku - v axile. Byla jsem za gynekologem, ktery mi řekl, ze to nic není jen zvětšena uzlinka. Protože jsem měla strach, poslal mě na ultrazvuk prsu. Ale tam jdu až v pátek. Nyní mám hrozny strach. Bulka je velikostne jako hroznové víno, spíše takový obálek. Nebolí a pohybuje se. Nevíte co by to mohlo být?

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, vyčkejte prosím vyšetření a dle toho stanovení dalšího postupu. Může se jednat o několik různých diagnos - takto nelze jednoznačně stanovit.

 • Marcela

  Dobrý den prosím o radu 10dni ze mne vytéká zeleno čirá tekutinami je to na vložkou už jsem pouzilaclotrimazol i prášky a nepomohlo.nikdy nic takového jsem nemnela.i mě páli vagina i svedi.dekuji za radu

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji ihned vyšetření cestou registrujícího gynekologa případně cestou ústavní pohotovostní služby dle spádu a dle toho stanovení dalšího postupu s adekvátním nasazením příslušných preparátů k zaléčení.

 • Simona

  Dobrý den, jsem v 8 týdnu těhotenství a už asi 4 dny mě bolí v podbřišku, jako bych měla dostat menstruaci bolest mi vystreluje i do trisla je to normální?

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, budou-li se uvedené potíže stupňovat doporučuji ihned vyšetření cestou registrujícího gynekologa případně cestou ústavní pohotovostní služby dle spádu.

 • Marika

  Dobrý den jsem ve 22tt a už 3 dny ležím s nevolnostmi které doprovazi i z vrácení. Nejhorší pro mě ale je že mě bolí břicho pro kazdem pohybu co udělám. Teploty jsem měla take ale jen trochu zvýšené. Myslíte že je nutné navštívit lékaře nebo jde spíše o banalitu? Děkuji za odpověď

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, může se jednat o lehkou virozu, ale budou-li uvedené potíže pokračovat či se stupňovat doporučuji došetření cestou registrujícího gynekologa či pohotovostní služby dle spádu.

 • Kristyna Š.

  Dobrý den, od prosince jsem nemocná, nejdříve viróza, poté zánět průdušek. Od ledna silně bolesti v podbřišku, teplota 37,2 až 38, časté močení i stolice (3-5x denně), pocit nafouklé ho břicha a plného moč. měchýře. Krevní obraz, sedimentace i crp v normě. Moč bez nálezu. Gynekologické vyšetření pohmatem i sono v pořádku. Sono břicha bpn, kolonoskopie také v pořádku. Od ledna také zvětšená a citlivá prsa a váhový přírůstek z 58kg na 66kg, bez změny stravovacích a pohybových návyků. Poradíte co by mi mohlo být a kam se obrátit. V březnu prelecena DoxyHEXAL 200mg 1xdenně, 20 dní. Bez efektu. Děkuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, v prvé řadě bych vyloučil těhotensví cestou registrujícího gynekologa a pátral po gynekologické příčině, bude-li tato vyloučena doporučuji cestu k praktickému lékaři a domluvu stran vydání žádanky ke kompletnímu gastroenterologickému došetření.

Napsat komentář

Vaše zpráva byla odeslána.
Při odesílání došlo k chybě.