Kardiotokografie

Kardiotokografie je vyšetřovací metoda, která umožňuje měřit ozvy plodu a zhodnotit jeho funkční rezervy (případně rozpoznat jeho ohrožení) a také sledovat děložní stahy u těhotné ženy (tzv. kontrakce). K vyšetření se používá kardiotokograf.

Co kardiotokografie zjišťuje

Kardiotokograf snímá děložní kontrakce, srdeční činnost plodu, pohyby plodu a reakce miminka na kontrakce a zaznamenává je v podobě dvou křivek. Podle nich je lékař schopen určit, jaké jsou základní funkce plodu, jak se miminku daří, a také poznat, jestliže dochází např. k jeho nedostatečnému okysličení.

Jak vyšetření probíhá

V polosedu nebo v leže na boku vám budou kolem břicha zapnuty elastické pásy se zabudovanými snímacími elektrodami. V této poloze setrváte zhruba 20 minut, během nichž bude přístroj zaznamenávat křivku a ozvy plodu. Vyšetření je nebolestivé a nemá žádné vedlejší účinky ani na těhotnou ženu, ani na plod.

Kdy se kardiotokografie provádí

Vyšetření se provádí opakovaně u těhotných žen zpravidla od 36. do 38. týdne těhotenství, dále při příchodu rodičky na porodní sál a pak v průběhu porodu.