Interrupce

Umělé přerušení těhotenství, na žádost ženy lze provést do 12. týdne od poslední menstruace, ve výjimečných případech ze zdravotních důvodů i po 12. týdnu těhotenství. Podmínky jsou upraveny podrobně zněním Zákona České národní rady 66/1986 Sb. o umělém přerušení těhotenství.

V České republice má žena sama možnost svobodně se o osudu svého těhotenství rozhodnout, k eventuálnímu potratu ji ovšem taky nikdo nesmí nutit. Podle našich platných zákonů lze graviditu ukončit na žádost ženy do 12. týdne (což odpovídá přibližně 10-ti týdnům od oplodňující soulože). Zákon rozlišuje jednak interrupci na žádost ženy a interrupci ze zdravotních důvodů. Právní rámec je stanoven Zákonem České národní rady č. 66/1986 Sb., upřesněný prováděcí vyhláškou č. 75/1986. Potrat cizí státní příslušnici je možné provést pouze tehdy, má-li povolení u nás k trvalému pobytu.

Interrupce na žádost ženy je úkonem hrazeným, jeho cena je stanovena v současnosti na částku cca 5000,- Kč (v případě tzv. "medikamentózně vedené interrupce" vyvolané pomocí léků ještě vyšší). Může být provedena pouze tehdy, pokud od posledního ukončení těhotenství uplynulo nejméně šest měsíců. Výjimkou je pouze situace, kdy žena alespoň dvakrát rodila, nebo dovršila 35 let, nebo je důvodné podezření, že otěhotněla v důsledku trestné činnosti, která na ni byla spáchána.

Ukončení ze zdravotních důvodů je upřesněno vyhláškou a je hrazeno zdravotní pojišťovnou. Patři zde široká škála onemocnění, jež by se mohla těhotenstvím zhoršit, dále vysoké genetické riziko pro poškození plodu, věk matky nad 40 let, ale třeba i otěhotnění v důsledku znásilnění. Zdravotní důvody by také mohly ospravedlnit provedení ukončení dříve, než za zákonem předepsaných šest měsíců od předchozí interrupce. Ta může být provedena pouze se souhlasem ženy nebo z jejího podnětu.

Existují však určitá právní omezení provedení interrupce ve vztahu k věku ženy. U dívky do 16. let věku kromě jejího rozhodnutí musí k výkonu dát souhlas rodiče nebo její zákonný zástupce. Ve věku od 16 do 18 let postačuje k provedení interrupce jejich projev vůle, zdravotnické zařízení má však právo ještě před výkonem trvat na poučení a písemný souhlas obou rodičů či zákonného zástupce. Po 18. roce věku může žena podstoupit interrupci na vlastní žádost co šest měsíců, je zachována povinnost lékařského tajemství a práva na ochranu osobnosti.

Po 12. týdnu lze těhotenství ukončit jen výjimečně ze závažných zdravotních důvodů. Mezi ně patří například zjištěné vrozené poškození plodu nebo závažné onemocnění matky, jež by se mohlo těhotenstvím zhoršit natolik, že by matku vážně ohrožovalo na zdraví nebo mohlo vést k jejímu úmrtí.

Komentáře (163)

 • Anna

  Zdravím, po porodu už je to 9 měs. S manželem máme chráněny pohlavní styk kondomem. Ale mám 4 dny zpoždění a na Těhot. testu jsou 2čarky. Při minulém tehotenstvi jsem měla problémy s tlakem kolem 180/150 Potom mi zjistili bilkovinu v moci a preeklampsii. Kdy miminko ublizovalo mě. Proto jsem měla vyvolány porod. Jinak tlak mám takový furt už mi tak zustal. Snižují ho léky. Chtěla jsem se zeptat zda tohle je dostatečný na hrazenou interupci? Dekuji předem za odpověď

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, hodnoty TK, které udáváte t.j. 180/150 svědčí pro arteriální hypertenzi. Při takto vysokých hodnotách TK hrozí cévní komplikace jako je cévní mozková příhoda, případně infarkt myokardu. Takto vysoké hodnoty TK jsou indikací k přerušení těhotenství ze zdrav. indikace. Obraťe se na svého praktického lékaře, event. internistu k nasazení adekvátní léčby a snížení hodnot ktrvniho tlaku na přijatelnou hranici

 • Veronika

  Dobrý den, jsem těhotná. Bohužel mi partner zatajil jisté zdravotní problémy, kvůli kterým by pry raději neměl mít děti. Dokonce měl za to, že je neplodný, takže těhotenství nás trochu překvapilo. Měla jsem velikou radost, ale on mi řekl, že je to průšvih. Je prý nositelem hepatitidy typu C a také má prý genetickou poruchu rustoveho hormonu. On je tedy normální, ale zdědil to prý po svém otci, který ma takto postižené dítě. Je to prý důvod k potratu, nedá se nějak zjistit, zda by dítě mohlo být normální? Nerada bych sla na potrat, ale představa ze porodím postižené dítě je pro mě ještě horší. Děkuji

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, doporučuji genetické vyšetření.

 • Markéta

  Dobrý den, včera jsem zjistila, že jsem těhotná (cca 3.týden). Dnes mám jít na očkování proti covid-19. Těhotenství budu chtít přerušit (pokud půjde, tak "pilulkou"). Mohu na očkování jít, nebo ho mám zrušit(přesunout)? Jde mi o různé reakce v těle - hormony(léky) x očkování.

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, pokud plánujete umělé přerušení těhotenství, tak očkování proti onemocnění Covid-19 můžete absolvovat.

 • Bára

  Dobrý den, jsem těhotná. Jedno dítko už mám, ale nemůžeme si dovolit další. Tak půjdu na potrat. Chci se zeptat mohu si koupit potratovou pilulku mifegyne? Jsou tam nějaké vedlejší účinky že by mi mohli ublížit? Musím být i tak pod dohledem lékaře? Musí to lékař vědět?

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, přerušení těhotenství pomocí "potratové tabl." je možné jen v lůžkovém zdrav. zářízení. Tyto tabl. nejsou volně prodejné, recept na ně může vystavit také jen lékař z lůžkového zařízení.

 • Sona

  Dobrý den , prosím Vas chci se zeptat ,zda jsem byla na přerušení těhotenství pilulkama a jsem po třech měsících opět těhotná mohu jít na interupci ? Děkuji za odpověď

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, pokud jste byla ma umělém přerušení těhotenství před 3 měsíci, lze stávající těhotenství přerušit jen z genetické indikace. Odstup mezi přerušením těhotenství je stanoven na 6 měsíců.

 • Iveta

  Dobrý den musí být vyšetření gynokologem když požadují interupci u vás , nemam svého gynekologa děkuji

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, umělé přerušení těhotenství se provádí v lůžkovém zdrav. zařízení, kde se můžete k zákroku objednat. Je potřeba mít vyšetření od svého gynekologa. Výkon není hrazen z veřejného zdrav. pojištění, pokud není z genetické indikace.

 • Simona

  Dobrý den mám dotaz 29.4.2021 jsem byla na interupci a nezvládla jsem svoje emoce a 2 dny na to jsem měla pohlavní styk a za 4 dny po zákroku jsem měla nějaké tušení a dělala jsem si těhotenský test a ten mi vyšel pozitivní je to možné nebo jak tomu mám teď chápat vím že jsem to neměla dělat rak vás prosím o Vaši odpověď děkuji s pozdravem prochazkova

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, 2 dny po zákroku jako je umělé přerušení těhotenství je vhodné nemít pohlavní styk. Pokud se tak stalo, tak 4 dny po pohlavním styku nemůžete být znovu těhotná. Těhotenský test, který jste si dělala byl pozitivní z gravidity, který byla ukončena.

 • Anna K.

  Dobrý den, dne 22.4.2021 jsem měla pohlavní styk chráněny, ale praskl kondom. Jelikož to bylo 5 dní před očekávanou mesnturaci, říkala jsem si, že počkám zda se MS dostaví a pak se objednám k dr. Teď mám už 7 dní zpoždění menstruace, bolesti jen levého vaječníku, jinak žádné, těhotenské příznaky taky žádné. Test byl negativní, dělán dnes 7 den zpoždění. Ale jsem nachlazená a mám rýmu, může to být také důvodem zpoždění MS? K lékaři jsem objednaná příští týden.

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, pokud byl test na těhotenství negativvní pravděpodobně se jedná o poruchu cyklu, která může být způsobená nemocí či užívaním léků. Doporučují navštívit ošetřujícího gynekolga.

 • Michaela

  Dobrý den, prosím lze podat žádost o potrat přímo na gynekologickem oddělení v nemocnici aniž bych měla svého registrujícího gynekologa? Děkuji.

  • MUDr. Petr Tkadleček

   Dobrý den, možné to je. Přerušení těhotenství pokud není ze zdrav. indikace však zdravotní pojištovny nehradí. Před zákrokem je nutno provést ultrazvukové a palpační vyšetření a lab. odběry.

 • Karolína

  Dobrý den, jsem těhotná a plánuji jít na interrupci. Neudržím v sobě jídlo, od rána do večera zvracím. Pití je pro mě také problém,můžu pít jen vodu, ostatní hned jdu také vyzvracet, zhubla jsem již 5 kilo. Je i v tomto případě možnost bezplatné interrupce ze zdrav. důvodů, či nikoliv? Děkuji.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, možnost interrupce v tomto případě ze zdravotních důvodů není. Uvedené BUDETE HRADIT.

 • Sark

  Dobrý den, byla jsem na interrupci tabletku a zítra mám jít na ultrazvuk (3fazi kontrola) ale mám stále menstruaci, je to v pořádku? Děkuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, dutina děložní se stále čistí a zbývající části těhotenství jsou krví vyplavovány. Doporučuji UZ došetření a dle toho stanovení dalšího postupu.

 • Tyna

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda dojde k interrupci po podání mifegynu, pokud následně nejsou užity prostaglandiny. Děkuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, nutno nejdříve užít 3xMifegyne 200ug p.o a za následující 2dny Misoprostol 1x400mg tbl p.o jinak není schéma výkonu dokončené a k uvedenému nemusí dojít, resp.těhotenství může persistovat (přetrvávat).

 • Monika

  Dobý den, V listopadu 2020 jsem podstoupila interrupci v 10 týdnu těhotenství na vlastní žádost. V lednu 2021 jsem byla na vyšetření po zákroku, kdy jsem měla následující problém - stále jsem cca dvakrát do týdne špinila. Doktorka řekla, že to odezní a po první menstruaci se mam objednat znovu na kontrolu. Chtěla jsem požádat o antikoncepci, ale to prý lze až po dalším vyšetření.... v Únoru jsem byla opět na kontrole, neboť se menstruace od zákroku v listopadu stále nedostavila a ke všemu stále neustoupilo špineni každý tyden - bylo mi řečeno, ze zřejmě ve me po zákroku zůstalo “něco” a pokud nemam jiné problémy, tak prý budeme čekat dál na menstruaci s kterou by se děloha sama vycistila - a opět mi bylo řečeno, ze antikoncepci vybereme až s příchodem menstruace.... teď nám po pohlavním styku s partnerem praskl kondom a digitální test mi ukázal těhotenství dva týdny - jsem z toho nešťastná 1) onen pohlavní styk nebyl z mé strany na 100% dobrovolný a za 2) stalo se to týden po té co mi už po druhé doktor odmítl předepsat antikoncepci - budu moct zažádat o interrupci ? Je mi 30 let, jsem po dvou císařských řezech a na onom zákroku jsem byla v listopadu 2020. Dekuji za odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano jste-li po 2xSC pak je zde zdravotní indikace k provedení ITP (interrupce) bezplatně. Blíže dořeště cestou registrujícího gynekologa.

 • Nikol.W

  Dobrý den, měla bych dotaz. Je mi 17. Na konci října jsem byla na potratu, teď se bojím, že jsem opět těhotná.. beru antikoncepci, ale už týden čekám a mens. a stále nic. Kdybych byla opět těhotná, mohu jít na potrat i po 2. i když to není ani půl roku od prvního? Nebo je tu možnost, že si toto dítě budu muset nechat? Děkuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, není-li splněno min.6měsíců od prvního potratu pak další lze provést pouze za určitých podmínek (vhodno prodiskutovat s registr.gynekologem). V opačném případě nelze.

 • Monika

  Dobrý den, ráda bych se zeptala. Měla jsem před 63 dny nechráněný styk. Antikoncepci mám již půl roku vysazenou. Po styku jsem si po 12h vzala postinor. Menstruace se dostavila s mírným zpožděním. Další menstruace se také dostavila s mírným zpožděním. Dělala jsem si několik těhotenských testů, poslední byl 2 dny zpět a všechny negativní. Od té doby jsem styk neměla. Je i přesto možné, že bych mohla být těhotná? Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené je málo pravděpodobné, ale nelze 100% vyloučit.

 • Sabb

  Dobrý den, jsem těhotná. Cca 2 týdny. Mám doma ale už 2 děti a je mi 20 takže další není vůbec v uvážení. Nedala bych to psychicky ani finančne. Mám ale nemoc familiarni mnohocetne kaverlomy je to hodně dědičné a je to velmi zlá nemoc. Můžu i po genetické stránce jít na inerupci kterou nebudu hradit? Mám nárok? Jednou se otom na genetice zmínila má doktorka ale vůbec nwm jak to je. Děkuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, budete-li mít indikaci genetika, kde bude přesně napsáno: Indikuji interrupci z genetického hlediska pro.....(a vypsán důvod) pak je uvedené bezplatné. V opačné případě budete interrupci VŽDY hradit.

 • Šárka

  Dobry den, mam za sebou chemickou interrupci, prvni navsteva v nemocnici byla 2.2., dalsi 4.2. Par dni pred jsem mela nazloutly zapachajici vytok. Po poziti prasku mi zacalo silne krvaceni, ktere silne zapachalo. Krvaceni trvalo cca 15-16 dni, pote jsem sla na ultrazvuk, 19.2. Panu doktorovi jsem to sdelila, ze mam obavy, aby to nebyl zanet, zda-li je mozne, ze mohla krev takhle zapachat. Rekl mi, ze to teoreticky muze souviset s tim a ze je vse v poradku, zanet tam neni. Po kontrole jsem 4 dny jiz nekrvacela, ale stale jsem citila zapach. Paty den jsem opet krvacela, dalsi dny jiz ne, ale objevuje se zlehka vytok oranzove barvy a take to stale silne zapacha. Jak ma doktorka, tak i doktor pri kontrole na ultrazvuku mi rekli, ze tam nic nevidi, ze je vse v poradku, ale myslim si, ze neni. Neni v poradku, kdyz se citim, kdyz mam zapachajici vytok, at uz nazloutly ci oranzovy a nebo zapachajici krvaceni ci menses. Prosim poradte. Kdyz bych chtela jit na odbery krve, aby se zjistilo, co mi je, tak na jake se mam zamerit? Kdyz jsem se ptala me doktorky, jestli mi udela odbery, tak mi rekla, ze to neni potreba, ze je vse v poradku. Uz nevim, co mam delat... Dekuji mnohokrat za radu a pomoc. S pozdravem S.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, odběry krve nejsou nutné. Pociťujete-li zápach či výtok z pochvy doporučuji opět došetření registrujícím gynekologem, případně cestou gynekologické ústavní pohotovostní služby dle spádu.

 • Irena

  Dobrý den, ve čtvrtém týdnu těhotenství jsem byla pozitivně testovaná na covid, nechceme riskovat a rozhodli jsme se s manželem, že podstoupím interrupci. Kvůli karanténě k doktorovi můžu nejdříve 24.2., což bude přesně 7 tt, a bude to vůbec první kontrola. Je nějaká možnost podstoupit vyšetření dříve abych stíhla miniinterrupci, příp. pilulku? Jaký je obecný postup u postcovidovým interrupcí? Co se bude dít, pokud budu mít delší dobu pozitivní PCR? Děkuji.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji se objednat k registrujícímu gynekologovi co nejdříve to bude možné jelikož je nutné vypsat interrupční hlášení a poté odeslání do ústavního(nemocničního) zařízení. Postup u provádění interrrupcí je stále stejný. Do 6+6 možno i farmakologicky, od 7+0 pouze chirurgickou metodou. PCR positivita by pro provedení výkonu neměla být rozhodující.

 • Alice

  Dobrý den, je mi 40 let. Děti nemám a bohužel stala se nehoda a otěhotněla sem s mužem s kterým nechci být. Bohužel zažuji interupci. Jaká metoda v mém věku je nejšetrnější? Žádný potrat sem předtím neměla. Digitální test ukazuje 2-3 týdny od početí. Děkuji.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, budete-li dle UZ nálezu do 6+6 lze provést farmakologickou metodu. Nad tuto hranici již jen chirurgickou metodou. Blíže dle domluvy s Vaším registrujícím gynekologem, kde doporučuji co nejdříve kontrolu.

 • Olina

  Dobry den pane doktore, nevim si rady proto touto cestou zadam o radu nebo o dalsi postup. Pred 3tydny jsem prerusila tehotenstvi farmakologicky a po uziti leku na posledni kontrole ultrazvukem v nemocnici zjistili neuplne vypuzeni a musim na revizi delohy k tomu vyzaduji vysledky z interny a z laboratore jenomze bydlim v novem meste a nemohu zde sehnat noveho praktickeho lekare, ktery by mi poskytl zadanky a gynekolog mi je nevystavi. Mohu i bez vysetreni a vysledku jit do nemocnice na domluveny zakrok? Predem dekuji za odpoved.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji předem zavolat na gynekologickou ambulanci do nemocnice, kde by měl být zákrok proveden a domluvit se konkrétně na dalším postupu přímo s pracovištěm.

 • Věra š.

  Dobrý den, jsem v těhotenství 5 týden přemýšlím o interupci. Mám syna 3 roky autista. Nevím jestli si dítě nechat a možná syn bude lepší.... děkuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené je zcela na Vašem rozhodnutí. Interrupce však bude určitě zpoplatněna.

 • Maria

  Dobrý den. Ráda bych se vás zeptala. Je mi 19 let. Jsem studentka z Ruska. Jsem ve druhém týdnu těhotenství. Nemám trvalý pobyt, podle zákonů ČR nemám právo na ukončení těhotenství. Jak mám být, když kvůli situaci s korunovíry budou uzavřeny hranice?

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, dopororučuji vyšetření gynekologem a přesnou dataci gravidity.

 • Eliška

  Dobrý den, prosím o radu: je mi 17 let a 15.12. (dnes je 27.12.) jsem měla první chráněný pohlavní styk s již zkušeným partnerem. Druhý 21.12. Oba byly chráněny kondomem. Krvácela jsem poměrně silně a asi další 4 dny poté a mírně i po druhém. Poslední menstruaci jsem dostala 26.11. a můj cyklus je pravidelný - 28 dní. Měla bych už tedy další menses dostat. Krvácím dost silně brala jsem na to i léky, takže si nemyslím, ze by třeba menstruace mohlo být to krvácení po styku 21. Jsem ve strašném stresu, ikdyž vím, že to může být třeba hormony. Chci se zeptat, jestli je možné, že jsem opravdu těhotná a jak případně dál postupovat? Není v mé moci si dítě nechat, v žádném případě. Musela bych tedy na potrat. Ráda bych, aby byl případný potrat proveden farmaceuticky... Dočetla jsem se, že nad 16 let mohu o zákroku rozhodnout sama, ale dokud mi nebylo 18, budou o něm informováni moji rodiče. Chci se zeptat, jestli je to nevyhnutelné? Jakou formou budou informováni? Nemohla bych to před nimi nějak utajit? Za žádnou cenu nechci, aby se o tom dozvěděli. Jsem nejstarší z pěti dětí a moje rodina je... zvláštní. Od mala je v rodině fyzické násilí a psychické týrání apod. a tohle by opravdu nepřekousli. Uznávají pohlavní styk až po svatbě atd... Když jsme o tomto tématu nezávazně diskutovali, říkali, že by takové dítě vydědili. Potřebuji, aby se o tom nedozvěděli. 17 mi je čerstvě a než budu svéprávná, bude to chvíli trvat. O takové zpestření opravdu nestojím. Taky nevím, kdy budu mít příležitost dostat se na gynekologii, jednak jsou teď svátky, jednak mě dost hlídají a ordinace není v našem městě. Ještě se pokusím sehnat těhotenský test, ale prý není zase tak přesný... Jak mám, prosím, dál postupovat? Asi bych ráda slyšela, že jsem jen hysterická, tohle se prostě stává a ještě to nemusí znamenat, že jsem gravidní. Taky se chci zeptat, jak dlouho mám ještě čekat, jestli případně nezačnu krvácet a za zpožděním menstruace stojí jiná příčina. Děkuji mockrát.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, nedostaví-li se další menses do 5týdnů od předchozí doporučuji došetření registrujícím gynekologem. Do 18let bohužel o uvedeném nemůžete rozhodovat sama.

 • marie

  Dobry den,jsem nej.tehotna Tak 6mesic.je mi 38 mam tři deti. Jde mi o to ze jsem 2xpo tromboze léčba walfarinem nezabrala pichani injekci,pred 2mesici zjisteny vredy léčba infuzi dodnes nolplaza 2xdenne.Muzu zadat o potrat ze zdr.duvodu mam strach ze dítě nebude v pořádku dekuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, jste-li gravidní 24.týden a více je nutná indikace odborníha, tj. hematologa,internisty či jiného s napsáním:INDIKUJI přerušení těhotenství z důvodu: a tento samozřejmě uvést. Blíže proberte se svým registrujícím gynekologem.

 • Jindra

  Dobrý den je mi 38 před jedenácti měsíci jsem měla infarkt neplánovaně jsem otěhotněla a chtěla bych vědět jestli interrupci hradí pojišťovna nebo já

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, na základě Vámi uvedeného hradíte sama.

 • Nikola

  Dobrý den, jsem 2 měsíce po umělém přerušení těhotenství, které jsem prodělala v 8 týdnu těhotenství. Vše proběhlo v pořádku, jak operace, tak také šesti nedělí. Měla bych jen dotaz na to, jak velké je procento znovu otěhotnět? Slyšela jsem hodně verzí, že se po potratech procenta o dost snižují. Děkuji.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené nelze přesně percentuálně vyjádřit v konkrétním případě, ale nebudete-li chráněna je přibližně stejné jako před interupcí.

 • Barbora

  Dobrý den, je mi 18 let a použila jsem nouzovou antikoncepci víckrát po sobě. Co vlastně vše hradí pojišťovna?

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené pojišťovna nehradí. Doporučuji vybrat formu a způsob antikoncepce, která Vás bude dostatečně chránit a s která bude pro Vás i cenově přijatelná dle domluvy s Vaším registrujícím gynekologem.

 • Lenka

  Dobrý den prosim vas pred rokem jsem otěhotněla udělala jsem si interupci ... Ted jsem tehotna znovu ale ja ezte studuju musim na interupci znovu ... Bojim se ze už nikdy nebudu moct mít děti strašně se bojím a jsem celá zoufalá bojim se ze sobě uškodit ... Je mi 21 let 😭

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, z tohoto důvodu je vhodné výhledově vybrat správná typ a formu antikoncepce

 • Petra

  Dobrý den, brala jsem HA jsem 8 měsíců od porodu a zjistila jsem že jsem cca ve 4 tt. Hradí interupci pojišťovna když jsem otěhotněla přes Ha? Děkuji za odpověď

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené pojišťovna nehradí.

 • Kristýna

  dobrý den, chci se zeptat, 25.11 jsem podstoupila interupci - 6tt, po zákroku vše v pořádku, mírné špinění, ted už druhý den, od 30.11. jsem začala krvácet-asi jako při menstruaci, plus mám bolesti v podbřišku, občas tupá bolest a tlak, někdy ostré bodnutí..chci se zeptat zda je toto normální nebo bych krvácet vůbec neměla? na kontrolu jdu až za dva dny. děkuji za informaci

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, dojde-li k zesílení krvácení či bolestí v podbřišku doporučuji ihned vyhledat gyne pohotovostní službu dle spádu a již lačná.

 • Marika

  Dobrý večer, Otěhotněla jsem na dovolené v Německu . Teď je ale nereálné se vrátit do ČR. Tedy všechno řeším tady Ultrazvuk stal 35€ Odběry krve 48€ A v úterý mě čeká farmakologicky potrat který bude stát do 400€ Jsem 18.ti leta Studentka a jsem sama rodiče mi zemřeli před 2 lety... Pomůže mi pojišťovna něco zaplatit ? Nebo si musím vše hradit sama ? Děkuji za odpověď

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, neznám přesně gynekologickou legislativu v Německu, ale obávám se že budete vše hradit sama.

 • Iveta T. F.

  Dobrý den je mi 40 let 4 děti, praskla nam ochrana, kondom,a mam obavu ze budu těhotná, je hrazena pojišťovnou kvuli veku a počtu dětí, anebo přerušení si mam uhradut sama, dekuji za info

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano ve Vašem případě se jedná o věkovou indikaci k UPT legalis tj.bezplatně.

 • Eva K.

  Dobrý den, mám dotaz na krvácení po interupci v 15 týdnu. Krvacela jsem pouze v den zákroku a den po něm. Teď jsem jako by se nic nestalo, mám jen otekle prsa. Je to normální?

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano může takto probíhat, při potížích doporučuji kontrolu cestou registrujícího gynekologa.

 • Lenka H.

  Dobrý den pane doktore dnes jsem zjistila podle testu že jsem těhotná. Menzes jsem měla dostat 26.10 takže tři dny zpoždění je mi 44 let a chci postoupit přerušení hradí mi zdravotní pojišťovna potratovou pilulku nebo budu muset jít pod narkozu děkuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, bude-li délka těhotenství do 6+6 resp.42 dne sekund.amenorrhoei pak lze provést medikamentosní potrat "pilulkou" v opačném případě výkon pod narkózou. Blíže dle vysvětlení registrujícího gynekologa.

 • Nikola B.

  Dobrý den, zjistila jsem ze jsem těhotná , ale gynekolog mi řekl ze plod he strašně na kraji a ne tam kde by měl být. Bylo by to rizikové i pro mě si ho nechat , hradí to pojišťovna nebo ne ? Nebo když je mimo děložní těhotenství hradí pojišťovna? Díky za odpověď

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, pojem že "plod je strašně na kraji"nevím co znamená. Dojde-li k missed abortion (samovolnému zaniknutí těhotenství) pak pojišťovna uvedené hradí, v opačném případě nikoliv a HRADÍTE VY.

 • Jana

  Dobrý večer Podle testu jsem zjistila že jsem těhotná ( 4 týdne ) . Mám tady přechodný pobyt je možné jít na potrat?

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené lze pouze pro pacientky s trvalým pobytem v ČR.

 • Klára

  Dobrý den, před měsícem a půl jsem podstoupila upt. Nedodržela jsem poctivě předepsanou antikoncepci a jsem zase těhotná. Je mi 31 let a mám dvě zdravé děti. Dva týdny tomu jsem byla na magnetické rezonanci bederní páteře a brala silné léky od bolesti. Mám strach si miminko nechat. Mohu podstoupit znovu interrupci? Děkuji za odpověď

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené záleží stran domluvy na konkrétním pracovišti, kde chcete aby byl výkon proveden. Doporučuji návštěvu registrujícího gynekologa s došetřením a stanovením dalšího postupu.

 • Roman

  Dobry den. chtel bych se zeptat, zda li je mozne u vas v Ceske republice vykonat chemickou interupci v 5.tydnu tehotenstvi. Pritelkine je Slovenska, kde ma taky trvaly pobyt, ale ma dvojite obcanstvi, nakolik je narozena v Ceske republice. Dekuji za odpoved

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené lze pouze u pacientek s trvalým pobytem v ČR.

 • Pavla S.

  Dobry den,chtela bych se zeptat. Pred 8 tydny jsem byla na miniinterupci,menstruace se nedostavila ,tak jsem si udelala test je pozitivni. Sex jsem mela,ale chráněný kondomem. Hrozne se stydím jit ke svému gyn.lékaři a tohle mu říct. Dítě si nemohu nechat,nejsme na tom finančně moc dobře,a dve děti uz mam. Tak se chci zeptat,kdyz uz teda dvě deti mam a byla bych těhotná max 5 tydnu,slo.by jit na potratovou pilulku,přesto ze jsem dva mesice po interupci? Predem moc děkuji za vaši odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, medikamentosní interrupci (tj.potratové pilulky) lze užít do 42dnů sekundární amenorrhoei tj. do týdne 6+6. Blíže dle konkrétní domluvy s Vaším registrujícím gynekologem, návštěva bohužel NUTNÁ a dále na konkrétním pracovišti.

 • Kateřina

  Dobrý den, jsem rok po 2 CS. Chci podstoupit ukonceni těhotenství za pomoci pilulky. Chci se zeptat, několikrát tu bylo uvedeno, že po 2 CS je zákrok hrazen pojišťovnou. Je to i v případě, že můj gynekolog mi do zadany nenapíše Indikuji ukončení těhotenství z důvodu xxxxx. Pan doktor totiž problém v pokračování těhotenství nevidí. Děkuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano stp 2xSC je ze zdravotních důvodů a hrazen pojišťovnou, ale rozhodnutí zda si těhotenství ponecháte či nikoliv je jen na Vás. V případě ponechání je gravidity vysoce riziková a budete určitě rodit opět SC.

 • Lucia

  dobry den zial ked som mala 24r som sla na interrupciu koli financiam.a mam 33r este sa nesnazim otehotniet ale myslite si ze budem mat problem otehotniet ked som mala potrat?a este mam nepravidelne kramy

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedený abort (potrat) nemusí být 100% spojen s nynější nemožností otěhotnět.

 • Simona V.

  Dobrý den,asi blbý dotaz, ale je to nutné. Je mi 28let,mám dvě děti,jsem zdravá,porody spontánní. Teď mi vyšel test 3x pozitivní. Další dítě neužívim, protože jsem samozivitelka. Nemám ani na interrupci požadovanou částku. Ani v tomto případě nehradí pojišťovna interupci? Děkuji za odpověď

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené bohužel pojišťovna nehradí.

 • Ivana

  Dobrý deň, som slovenka žijúca v ČR spolu s 1 dieťaťom a manželom, zatiaľ iba prechodný pobyt (ofic. tu ešte nie som 5 rokov). Je možné ísť na interrupciu keď tu ešte nemám trvalý pobyt? Z dlhodobého hľadiska tu samozrejme plánujem ostať.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedení není možné není-li trvalý pobyt v ČR.

 • Petra

  Dobrý den, paty týden po poslední menstruaci jsem zjistila, ze jsem těhotná, následující týden jsem navštívila gynekologa s žádosti o uměle přerušení ( věk 44 ) Objednal mě až za dva týdny. Není to zbytečně pozdě? Mohu ještě na chemickou interrupci? Musim si interrupci hradit? Děkuji moc za odpovědi.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, medikamentosní interrupce lze provést do 42dne od poslední menses resp. 6+6 týdně těhotenství včetně. Je-li Vám 44let uvedené je z věkové (zdravotní) indikace a je pro Vás bezplatný.

 • Petra

  Dobrý den,dnes jsem byla na gynekologii ,kde mi bylo zjištěné těhotenství cca 6tyden.. Je mi 33 let a mám za sebou již 2 porody 16 let a 6 let ,nikdy jsem dříve nepodstoupila interrupci.. Před 5 lety rok po porodu mi byla zjištěna trombóza v pánvi a neprůchodnost v levé noze ,od té doby jsem léčena warfarinem 7,5mg a 2 x týdne 10mg ,byla mi zjistena porucha himocystein a nedostatek kyseliny listové ,kterou musím pravidelně doplňovat a beru acidum folikum.. Po dlouhém přemýšlení jsem došla k závěru ukončení těhotenství ze psychického hlediska mě diagnózy a strachu z vývojových vad..zajímalo by mě zda si musím interupci uhradit sama ,nebo lze zdarma ze zdravotních důvodu...děkuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji došetření cévním specialistou nebo dispenzarizujícím hematologem a bude-li jasná INDIKACE odborníka, tj. napsáno:INDIKUJI přerušení těhotenství z důvodu...a tento popsán pak výkon neplatíte.

 • Markéta

  Dobrý den, mužů se zeptat mužů jít ještě na potrat když sem minuli týden byla u lékaře byla jsem 10+4 tt nemůžu si to nechat kvůli osobním důvodům. Chtěla bych ještě jít na přerušení děkuji za odpověď

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, interrupce (potrat)lze provést do 12+0. Bude-li uvedené přesahovat pak pouze z indikace odborníka (genetika,psychiatra,kardiologa aj.) Blíže dořešte cestou registrujícího gynekologa.

 • Pavlína

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, v 1/2020 jsem si nechala dát Mirenu, ve 3/2020 stále na svém mistě a nyní 9/2020 nikde a navíc jsem v cca 16tt . Prosim o radu, dítě nechceme, již máme 3 ( poslední bylo přes náplast), je mi 35let a fyzicky i finančně je to pro nás obtížné. Mám možnost jit na přerušení nebo ne? Prosim poraďte, jsem bezmocná.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano, uvedené přerušení je ze zdravotní indikace /tj.bezplatné/. Doporučuji řešit IHNED cestou svého registrujícího gynekologa a vzhledem k týdnu gestace okamžité odeslání do ústavního(nemocničního) zařízení k provedení.

 • Jarmila

  Dobrý den, před 20 dny jsem podstoupila potrat, farmakologickou cestou.. Krvacela jsem z počátku hodně.. Pak jen lehce špinila.. Dnes mi udělali kontrolu UZ.. Prý úplně vše neodeslo ale není to nějak moc velké.. Byla mi pichnuta injekce asi na docisteni dělohy a hned za dva dny se mám hlásit na kontrolu.. Nwm zda injekce funguje dobře.. Nepocituju žádnou změnu jen že zmizelo špinění.. Pokud by tam něco zbylo je nutná klasická interupce??

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji dodržet postup kolegů s kontrolou. Nebude-li dutina děložní vyčištěna je nutné podstopit chirurgické dočištění.

 • Eliška

  Dobrý den, jsem po revizi dělohy z důvodu zamlkleho těhotenství, která proběhla letos v dubnu. Nyní mám pozitivní těhotenský test a Chtěla jsem se zeptat, zdali po revizi je možné podstoupit interrupci, když ještě neubehlo 6 měsíců. Děkuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, dle zákonné normy nikoliv. Doporučuji konkrétní domluvu s registrujícím gynekologem či odeslání na pracoviště, které má výkon provést.

 • Lenka

  Dobrý Den,beru HA Luisea,prášky beru pravidelně,doma mám již 6 léta dvojcata- během těhotenství těhotenská cukrovka,vysoký krevní tlak,dvojčata narozená skrz nepříznivé polohy CS ve 36+4tt,před dvojcaty jsem měla jedno těhotenství se špatným koncem- vysoký krevní tlak,preeklampsie,úmrtí plodů ve 27+4tt.Dalsi těhotenství bych skrz potíže které jsem měla v obou těhotenství nechtěla,věk 34 let.Mam podezření že jsem těhotná.Mohla bych bych v mém případě podstoupit interrupci a by by mi hrazena pojišťovnou?

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, Vaše porodnická anamnéza je skutečně riziková, ale bezplatný je pouze stp 2xSC (císařských řezech). V opačném případě doporučuji indikaci odborníka (genetika, psychiatra aj.) s přesným odůvodněním. Blíže dle domluvy cestou registrujícího gynekologa a na konkrétním pracovišti, kde bude výkon prováděn.

 • Kasia

  Dobry den. Kamaratka, ktora je polskej narodnosti, neplanovane otehotnela. Kedze v Polsku nie je interrupcia można, chcela by si ju spravit v CR platene. Ake ma moznosti? Je to vobec możne? Citala som, ze musi mat na uzemi trvaly pobyt na uzemi CR, ale plati to pre vsetky druhy interrupcie? Dakujem

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano platí, uvedené bohužel v ČR nelze realizovat legální cestou.

 • Julia

  Dobrý den,jsem cizinka a mám pracovní dlohodobý pobyt v ČR. Mužů přistoupit na interrupci .Děkuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, máte-li dlouhodobý pracovní pobyt v ČR pak záleží na konkrétním pracovišti. Doporučuji se jít domluvit do konkrétního zařízení kde mátě představu o provedení výkonu co nejdříve.

 • Monika

  Dobrý den, ve 12.týdnu těhotenství mi bylo zjistěno pro screeningu hydrops plodu a plno vrozených vad. Pan doktor mi doporučil interupci, kterou jsem již podstoupila. Doma mám již 4letého zdravého syna, ¨ Chtěla jsem se zeptat, zda to nemohlo ovlivnit, že jsem občas v době těhotenství užila analergin, nosní sprej a giona easyhaler? Mám strašné výčitky jestli to nemohla způsobit právě toto. Předem děkuji za odpověď. Monika

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené je velmi nepravděpodobné a vyčítat si nemusíte.

 • Kateřina K.

  Dobry den beru HA už rok a pritel do me ejekuloval párkrát.. Posledni dobou mám nevolnosti a bolest prsou. Mohu byt tehotna? A byla by v tomto interrupce hrazena pojišťovnou ? Kdyz HA selhala ? Děkuju.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, těhotenství nelze 100%vyloučit. Interrupce by v tomto případě hrazená NEBYLA.

 • Irca

  Dobry den,je mi 37 zjistila jsem ze jsem ve 12tydnu.dite nechci co mam delat.uz 2deti mam.moje mami trpi schizofreii a ja mam strasny atrach abych se nezhroutila jak nyni tak po tehotenstvi.dekuji moc

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, v tomto případě je ke zvážení interrupce (potrat), ale výkon bude zpoplatněn. Pokud by indikoval odborník (psychiatr, genetik, aj.) pouze pak by byl bezplatný s nutností přesně stanovené indikace. Blíže dle konkrétní domluvy s Vaším registrujícím gynekologem.

 • Zuzana

  Dobrý den, je mi 42 let a neplánovaně jsem otěhotněla (nyní 5tt), partner 67 let. Máme už 2 děti (12 a 8 let). V 1. těhotenství hospitalizace 10 dní v 6 měsíci – krvácení a tvrdnutí břicha, porod přirozený v termínu. 2. těhotenství i porod bez komplikací. Po dvou letech od 2. porodu mi byla zjištěna trombóza v lýtku. Příčina nezjištěna, pravděpodobně vliv antikoncepce a těhotenství (sportuji, nemám nadváhu ani nekouřím, hormonální antikoncepci jsem brala asi 15 let), rok jsem brala léky na ředění krve. Nyní mi můj gynekolog vzhledem k věku a prodělané trombóze doporučuje spíše přerušení těhotenství. Ještě nejsem rozhodnutá, není to lehké. Zajímal by mě Váš názor a jaká jsou případná rizika. Děkuji.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, rovněž se kloním k názoru kolegy a doporučuji přerušení těhotenství ze zdravotních důvodů včetně rizik a věkové indikace je uvedený výkon bezplatný. Blíže dle domluvy s registrujícím gynekologem.

 • Taťána K.

  Dobrý den. Jsem po čtvrté těhotná, neplánovaně. Je možná bezplatná interupce vzhledem k počtu dětí ( porodů)? Děkuji za odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené NENÍ MOŽNÉ pouze na základě počtu dětí.

 • Hali

  Dobrý den. Jsem těhotná 6 nebo 7 týdnů. Mám 4 dětí. Jsem cizina ale mám dlouhodobý pobyt. Prosím vás to možné interrupce pro mě

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, máte-li pracovní smlouvu resp.pracujete-li trvale na území ČR pak na některých pracovištích lze uvedené uskutečnit, v opačném případě jste cizí státní příslušník a NELZE INTERRUPCI v ČR legálně provést.

 • Tereza

  Dobrý den, potřebovala bych radu, mám zpoždění menstruace už 4 dny,velmi se bojím abych nebyla těhotná a test jsem si ještě nedělala. Bohužel mi je jen 16 let a miminko bych ještě nechtěla. Jde to řešit i bez zákonného zástupce?

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, bohužel nikoliv. Jste-li nezletilá je nutný podpis zákonného zástupce při registraci do kterékoliv gyn.ambulance. Bude-li zpoždění menses nadále přetrvávat doporučuji došetření. Těhotenské testy nejsou vždy spolehlivé.

 • Andrea N.

  Dobrý den pred 14 dni jsem byla na upt v 8 tydnu,vubec jsem po zákroku nekrvacela ani nespinila,dodnes jsem jeste ms nedostala je to 14 dni po zákroku,dnes jsem si delala test a vysel pozitivni. Pred tydnem jsem mela pohlavni styk myslite ze bych mohla byt opět tehotna 14 dni po zákroku? Bez zadne menstruace? Dekuji za odpoved

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené zcela vyloučit nelze tak jako možná residua (nedostatečně dočištěná dutina děložní) proto doporučuji došetření cestou registrujícího gynekologa či pohotovostní služby dle spádu. Po uvedeném výkonu se navíc doporučuje sexuální abstinence po dobu 14dnů kterou jste zjevně nedodržela!

 • Tereza

  Dobrý den, obracím se s otázkou. Začátkem května jsem podstoupila farmaceutickou interrupci. Od té doby jsem nedostala ještě menstruaci. Je mi 34 a mám za sebou 2 porody. Chápu dobře, že v případě dalšího otěhotnění mohu podstoupit další farmaceutickou interrupci i když je to s odstupem měsíc a půl ? Děkuji za vaši odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji v co nejbližší době návštěvu registrujícího gynekologa k případnému potvrzení těhotenství a dle toho domluva stran dalšího postupu s odesláním na konkrétní pracoviště.

 • Nikola B.

  Dobry den, 14.4.jsem byla na revizi dutiny delozni z duvodu zamlkleho potratu a taky mi byla provedena laparoskopie. Muzu jit ted mesic potom na miniinterupci na vlastni zadost? Navic jsem po 2x cisarskych rezech.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano miniinterrupce může proběhnout, jste-li po 2xSC (císařských řezech) pak máte zdravotní indikaci a budete mít výkon bezplatný. Blíže dořešte cestou registrujícího gynekologa.

 • Jana

  Dobrí deň , včera som bola na UTP na žiadosť , ale nekrvacam len mám Výtoky , mám na ľavom vaječníky cystu . Mám zájsť ku gynekologovi ?

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, máte-li klinické potíže /pálivý a svědivý výtok, bolesti v podbřišku, teploty či jiné/ pak ihned, jinak je standardní kontrola po UPT u registrujícího gynekologa do 14dnů.

 • Katka

  Dobrý den v březnu jsem podstoupila miniinterupci plánovaná kontrola byla zrušena kvůli pandemii a tím pádem jsem nemohla vyřešit antikoncepci menstruaci sem dostala cca po 4 týdnech od zákroku. Podle mich výpočtů mám dnes zpoždění 2 dny. Pokud budu těhotná a jelikož mám 2 děti mohu tedy znovu na interrupci je mi 27 dekuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, nedostaví-li se menses do 5týdnů od předchozí doporučuji návštěvu registrujícího gynekologa s případným odesláním na příslušné pracoviště k provedení ITP leg (interrupce).

 • Helena

  Dobrý den, je mi 41 let, mám dvě děti. Před půl rokem jsem si nechala vyndat tělísko, protože jsem měla bolesti. Dnes jsem zjistila, že jsem těhotná, chápu to tedy dobře, že interrupce je v mém případě hrazena pojišťovnou ?

  • MUDr. Vít HarazimDobrý den, ano interrupce je ve Vašem případě ze zdravotní (věkové) indikace, tj.bezplatná.
 • Marie

  Dobrý den, V červnu 2019 jsem na svět přivedla prvního syna císařským řezem. Je možné, když nejsem od prvního porodu ani rok, indikovat interupci, vzhledem k tomu, že by jizva nemusela vydržet druhé těhotenství po tak krátké době? A proč se potratová pilulka nedoporučuje ženám po cs? Děkuji za odpoved

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedená indikace "z důvodu možného prasknutí jizvy" se nebere jako zdravotní indikace, tj. interrupce bude určitě zpoplatněná a lze provést farmakologickou i chirurgickou metodu. Blíže dle domluvy s registrujícím gynekologem.

 • Niky

  Dobrý den, chci se zeptat, pokud se nepovede farmakologicka metoda interupce a budu muset jít tedy na chirurgickou, musím to znovu platit?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, pokud se bere jako selhání metody ze zdravotní indikace záleží vždy konkrétně na daném pracovišti (vhodno si dopředu zjistit na pracovišti,kde chcete aby bylo provedeno), většinou pak nutno projít cestou genetika a poté je výkon bezplatný,tj.“podruhé již neplatíte“

    

 • Jiri

  Dobry den, S partnerkou premyslime o interrupci v 4TT. Komplikace je momentalne Koronavirus a veskere restrikce. Jak da v tuto chvili postupovat? Dekuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené je nutno provést do 12+0, tj.12.týdne gestace. Neotevře-li se gynekologická ambulance partnerky do následujících 6-ti týdnů pak řešte cestou gynekologické ambulance v nejbližším ústavním (nemocničním) zařízení.

    

 • Vlado

  Dobrý den, muže podstoupit partnerka interrupci v ČR když je z Polska? Dekuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, nemůže, jelikož není občan ČR a nemá zde trvalý pobyt.

    

 • Jana

  Mohu podstoupit potrat u jiného než ošetřujícího gynekologa?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, potrat můžete podstoupit v ústavním zařízení, tj.nemocničního typu.

    

 • Beáta

  Dobrý den jsem cca v 8tt a zvažuji interrupci jelikož již s manželem jedno dítě máme a on má ještě dvě děti z předchozího manželství. První dceru jsem rodila císařem jelikož mám úzkou pánev. Chci se zeptat zda si musím interrupci zaplatit. Císařský řez jsem podstoupila před 4 lety. Děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano uvedené BUDETE HRADIT. Pouze stav po 2x císařských řezech (SC) je brán jako zdravotní indikace, kdy se interrupce nemusí hradit.

    

 • Patricie

  Dobrý den lze interrupce na vlastní zadost zaplatit na dvakrát? Jsem ve špatné životní situaci a nemám celou částku?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené je bohužel nutno uhradit jednorázově. Případně odborník (genetik, psychiatr,aj) může vystavit zdravotní indikaci (v tomto případě je výkon zdarma) kde musí být uvedeno slovo INDIKUJI pro (a uvést tyto odborné důvody).

    

 • Karolína

  Dobrý den chci se zeptat kolik stojí interrupce jsem cca v 5-6tydnu děkuji za odpověď (jenom dítě mám 5let)

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené je různé v závislosti na konkrétním ceníku daného pracoviště a velikosti gestačního týdne těhotenství, obecně se pohybuje v pásmu 4000-7000Kč.

    

 • Hana

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mohu sama v 16 letch požádat doktora o potratovou pilulu bez vědomí rodiče? Vím o tom že po zákroku budou informováni doktorem, jakou formou ? dopisem, telefonátem, nebo osobní schůzkou ? A je lepší potratová pilulka než chirurgický zákrok interrupce ? Jsem v 5 týdnu a stále studuji, nemám prostředky na dítě, doma o tom nesmějí vědět, s rodičema jsem nikdy neměla dobrý vztah, byli by schopni mě zbít, opravdu musejí být informováni ?. Prosím o radu jsem opravdu zoufalá Děkuji vám předem za odpověd

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, u dívky do 16. let věku kromě jejího rozhodnutí musí k výkonu dát souhlas rodiče nebo její zákonný zástupce. Ve věku od 16 do 18 let postačuje k provedení interrupce jejich projev vůle, zdravotnické zařízení má však právo ještě před výkonem trvat na poučení a písemný souhlas obou rodičů či zákonného zástupce. Po 18. roce věku může žena podstoupit interrupci na vlastní žádost co šest měsíců, je zachována povinnost lékařského tajemství a práva na ochranu osobnosti.

    

 • Ania

  Jsem polský občan. Mohu použít farmaceutický potrat v České republice za poplatek? A kolik to stojí?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené nelze, musíte mít české občanství. Ceny se pohybují orientačně do 5000Kč, nejlépe je se konkrétně informovat přímo na daném pracovišti, kde chcete aby byl výkon proveden.

    

 • pajka

  dobrý den 26.9 mam 12 Týden nechci díte ale nevim jestli by me hnedka vzali do nemosnice nebo se musí domluvit termín jestli to jeste jde vubec dekuji když tak na odpověd sem si to špatně spočítala

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji co nejdříve vyšetření u registrujícího gynekologa a změření délky těhotenství. Budete-li více jak 12+0 nedá se interrupce(potrat)již provést – pouze ze zdravotní indikace odborníka (genetika,hematologa,aj.)

    

 • Monika

  Dobrý den před rokem a půl mě dělali zot a ukončili mě těhotenství císařským řezem jsem opět těhotná chci se zeptat jestli mám nárok na interrupci zdarma děkuji za odpověď

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ne stav po 1xcísařském řezu není indikací k bezplatné interrupci. Uvedené budete hradit.

    

 • Lucie

  Dobrý den, je mi 40 let, první dítě má 17 a druhé sedm měsíců. Právě jsem zjistila že jsem těhotná, ale mám obavy, protože manžel právě prodělal plicní embolií a trombózu. Lékaři říkali že je to dědičné, tak jsem úplně bezradná. Budu si interupci platit? Děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, je-li Vám 40let a více pak je interrupce ze zdravotní (věkové)indikace zdarma,tj. bez platná.

    

 • Denny

  Dobrý den, je mi 19 let pred 7 tydny jsem byla na interupci a jsem znovu v tom je možnost dalšího potratu?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, další interupce je dle zákona možno provést až za 6měsíců, nebyl-li styk násilný (podezření ve symslu spáchání trestného činu) je-li Vám více jak 35let a máte-li 2 děti a více tudíž NELZE. Dále dle domluvy s registrujícím gynekologem.

    

 • Nutelka

  Dobrý den,jsem rok a půl po 2 cisarskem rezu a nyní potřebuji interupci,v žádance od lekare msm ze zdravotnich duvodu ne.Tzn.že budu muset potrat hradit nebo mam narok na potrat zdarma?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, stp 2xSC je indikací k interrupci (potratu) bez úhrady,tj.zdarma. Blíže dořešte cestou registrujícího gynekologa.

    

 • Klara

  Dobrý den jsem 4 měsíce po 2 cisarskem řezu. Chci jít na interrupcí. Hradí to pojišťovna?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, stp2xSC je indikací k interrupci ze zdravotního hlediska,tj.NEMUSÍTE hradit.

    

 • Radka

  Dobrý den pane doktore Je mi 53 a 24.7.19 jsem absolvovala interupci v cca 8 tydnu. Po zakroku mirne krvacim. Je to normalni? A jak dloho by to melo trvat? Děkuji za odpověď

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano uvedené je normální, bude-li však krvácení trvat déle jak týden doporučuji vyhledat ošetření cestou registrujícího gynekologa, případně pohotovostní služby dle spádu.

    

 • Kristyna

  Dobrý den, jsem měsíc po třetím SC, s manželem jsme nedodrželi šestinedělí. Je to z gynekologickeho hlediska důvod k bezp. ukončení těhotenství? Děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji vyšetření cestou registrujícího gynekologa. Prokáže-li se těhotenství je stp 3xSC indikací k interrupci (potratu) zdarma.

    

 • Denisa M.

  Dobrý den prosím Vás ráda bych se zeptala. Je mi 34let, mám 170kg.mam za sebou 7porodu a dva potraty. Pri posledním těhotenstvím jsem měla vysoký tlak a lecila jsem se s cukrovkou.. Stále se léčím s tlakem, mám dnu.Nyni jsem zjistila že jsem těhotná..ráda bych na potrat. Necítím se na to, mám strach o svoje zdraví. Je možné a bych požádá o ukončení těhotenství kvůli svému zdravotnímu stavu? Děkuji za odpověď M.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, bohužel z gynekologického hlediska dle Vámi popsaného nelze. Shledá-li odborník -internista, genetik, diabetolog aj. a napíše-li přesně INDIKUJI ukončení těhotenství z důvodu… (a tento přesně uvede) pak by mohlo být bezplatné, v opačném případě budete určitě hradit.

    

 • Marie

  Dobrý den, mám 4 děti, z nichž poslední má 4 měsíce a narozena předčasně ,císařským řezem kvůli preeklampsii, se kterou se stále léčím, opět jsem těhotná v 9tt. Je možnost, když mám tolik dětí a stále tlak jako na houpačce, že by mi byl uznán bezplatný potrat, pokud by internista, ke kterému odcházím potrat doporučil? Děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, nebude-li ve zprávě přesně uvedeno INDIKUJI ukončení těhotenství z důvodů (a tyto přesně lékařem-odborníkem,např.internistou,genetikem či jiným vyjmenovány)budete interrupci (potrat) hradit.

    

 • Sandra

  Dobrý den je mi 25 let mám za sebou 3 porody a 6 interupci při poslední interupci mi psraskla děloha a mám vadu na děloze mam ji dvojtou. A tet sem znovu otěhotněla má asi cca 6 týdnu, chtěla bych se zeptat jestli budu mit potrat zdarma dekuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené není indikací k bezplatné interrupci,tj. potrat budete hradit. Blíže dle domluvy s konkrétním pracovištěm. Výhledově doporučuji některou z antikoncepčních metod.

    

 • Dominika

  Dobrý den jsem asi 16 týdnu těhotná chtěla by se zeptat kolik stojí potrat. Děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, v 16týdnu gestace již lze potrat provést pouze ze zdravotní indikace /genetik,hematolog, aj/. Jinak dle zákona již interrupci(potrat)provést nelze !

    

 • Alena

  Dobrý den jsem asi 2 mesice těhotná chtěla by se zeptat kolik stojí potrat dekuju

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené závisí na konkrétním pracovišti, přibližbě do 6000Kč

    

 • Danca

  Dobrý den, je mi 40 let a vloni mi zjistili myomy v děloze, navíc jsem po prodelani trombózy zjistili, že jsem trombofilni, což má následek, že nesmím žádnou antikoncepci, teď jsem zjistila, že jsem těhotná, mám tedy právo o zadanku na potrat že zdravotních důvodů? Dekuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, na základě Vašich údajů by měla být interrupce bezplatná. Blíže dořešte s registrujícím gynekologem stran odeslání.

    

 • Karolína

  Dobrý den, Prosím moc o radu co mám dělat. V lednu 2019 jsem byla na interrupci pilulkou. Poté jsem nasadila antikoncepci, která bohužel selhala (měla jsem střevní chřipku). Na konci března jsem znovu otěhotněla. Chci jít na potrat, ale bohužel to ze zákona nejde. Pomohla by mi třeba indikace od ortopeda ? Jsem po vážné operaci skoliozy. Děkuji.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, napíše-li ortoped či jiný odborný lékař jasnou indikaci, tzn. INDIKUJI PŘERUŠENÍ TĚHOTENSTVÍ Z DŮVODU (a tyto přesně vypíše) pak by uvedené mělo být proveditelné. Blíže dořeště se svým registrujícím gynekologem.

    

 • Katerina M.

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda-li je možné uhradit miniinterrupci zdravotní pojišťovnou při Crohnově chorobě? Těhotenství by byl problém. Pokud ano, tak jestli píše doporučení gastroenterolog nebo gynekolog? Děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, obávám se že NELZE, dále doporučuji konsultaci s gastroenterologem. Nebudete-li mít jasnou indikaci tj. napsáno: INDIKUJI ukončení těhotenství z důvodu (a uvedený důvod vypsán) odborným lékařem pak Vám žádný gynekolog miniinterrupci bezplatně neprovede.

    

 • Anett

  Dobrý den,prosím Vás do kterého týdne těhotenství lze použít potratovou pilulku v nemocničním zatížení? Dekuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, tuto možnost lze zvolit do 49., respektive 63. dne sekundární amenorhoey (počítáno od 1.dne poslední menstruace) na rozdíl od chirurgického ukončení těhotenství na vlastní žádost, které lze provést do ukončeného 12. týdne těhotenství.

    

 • Zuzana

  Dobry den, chtela jsem seVas zeptat jestli je mozne jeste otehotnet pokud jsem v minulosti prodelala tri miniinterupce v podstate v prubehu roku a pul? Tehdy mi bylo 20 a 21 let a ted uz mi je 30 a s pritelem (novym) by jsme chteli mit dite ale vzhledem k moji minulosti mam obavy jestli to vubec jeste muze byt mozne? Moc krat dekuji za odpoved. Hezky den.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano nevyskytuje-li se jiný zdravotní problém možnost otěhotnění přetrvává.

    

 • Tereza

  Dobrý den, je možné provedení interupce ze zdravotních důvodů v případě otěhotnění přes nitrodelozni tělísko? A v případě že ano hradí pojišťovna pouze chirurgický zákrok nebo je možná i interupce pilulkami?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano otěhotnění při tělísku je indikací k interrupci ze zdravotních důvodů. Vzhledem k nutnosti vytažení nefunkčního tělíska je vhodné chirurgické řešení.

    

 • Jana

  Dobry deň, chcela by som sa opytat aká je možnosť, že otehotniem ked som si po ,,nehode” vzala Ecapelle do 10-11hodin od sexu? Co vsetko na to vplyva? Menštruaciu mam nepravidelnu a teda nejde ani presne určit či som mala prave ovulaciu. Pripadne da sa vykonat interupcia (miniinterupce/tabletovou formou) ak v CR pracujem, mam tu zdrav. poistenie a prechodny pobyt? (Trvaly bude az o rok ked sa nastahujem do kupeneho bytu). Ďakujem za odpoveď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, i Escapelle může selhat, doporučuji s odstupem 14 až 21dnů po „nehodě“ došetření cestou registrujícího gynekologa. Prokáže-li se těhotenství interrupci lze vykonat do konce 12.týdne za předpokladu, že jste pojištěná v ČR. Blíže dořeště cestou registrujícího gynekologa.

    

 • Marcela

  Dobrý den, žiji v zahraničí, konkrétně v Dánsku a jsem tu i pojištěná. V ČR jsem od zdravotní pojišťovny odhlášená. Neplánovaně jsem otěhotněla a dítě si nechat nemůžu, je možné podstoupit potrat v ČR když nejsem pojištěná ale mám tam stále trvalé bydliště? Dánským doktorům moc nevěřím. Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené NELZE, nejste-li pojištěná.

    

 • Jaroslav P.

  Dobrý den,je možné provést interupci dříve než po šesti měsících?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené dle zákona nelze, dále v závislosti na konkrétním typu pracoviště.

    

 • Denisa

  Dobrý den prosím vás.jsem těhotná jsem 6 týdnů bylo to neplánované ale.Uz jsem byla 6 krát na interrupcí nemohla.donosit bylo furt zle a byla jsem furt na kopačkách jestli bych se rozhodla jít uz takhle po 8 může semi něco stát nebo poškodit moc.Děkuji za radu

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, samozřejmě, že opakované interrupce Vašemu tělu neprospívají. By-la li poslední před více jak 6měsíci lze provést další chirurgickou cestou nebo do konce 7.týdne farmakologickou cestou.

    

 • Darie

  Dobry den,chtěla bych se prosim zeptat,zrovna jsem si delala tehotensky test, ktery vysel jako pozitivni. Mam uz 2 deti obe deti císařem. Od druheho uběhlo uz skoro 2 roky. Platila bych interupci kdyz mam zasebou 2 císaře? Ten druhy byl komplikovaný a 3-ti uz bych nezvládla

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, stp2xSC je indikací k interrupci BEZPLATNË. Blíže dořeště s registrujícím gynekologem.

    

 • Terezie

  Dobry vecer,jsem v 5 tydnu tehotenstvi…. s mym gynekologem jsem jiz resila miniinterupci.Dve deti mam a na dalsi dite jiz nejsem pripravena,spise hlavni duvod je ze muj tata ma jit na transplantaci ledviny,a ja budu jeho darce po veskerem vysetreni jsem vhodna ..Ale nelze darovat ledvinu kdyz jsem tehotna coz je taky jeden s duvodu preruseni…Ma otazka zni muze pojistovna uhradit miniinterupci když mam bT darce ledviny?Da se nejak indikovat dekuji za odpoved

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, dárcovství ledviny není indikací k přerušení těhotenství bezplatně. K upřesnění ještě můžete kontaktovat svoji pojišťovnu, ale obávám se, že uvedené nelze.

    

 • Petra

  Je prosim mozne vykonat chemicku interupciu aj u sloveniek bez trvaleho pobytu v cr?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené nelze.

    

 • Jana

  Dobrý den. Je mi 31 let a mám za sebou 6 porodu během 13 let poslední byl v lednu 2018 a chci se zeptat menstruaci mám nepravidelnou ale test mi ukázal pozitivní výsledek, chci se zeptat zda může být interupce hrazena zdravotni pkjistovnou, vím že 7 dítě už nezvládnu a to i ze strany fyzické, jelikož se u nás v rodině vyskytuje cukrovka a bylo zjištěno u mě matky rakovina plic zhoubneho typu. Může být interupce hrazena pojistovnou.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené je nutno uhradit. Nehrazený výkon je pouze z indikace odborníka /tj.genetika,kardiologa aj./, stp2xSC nebo věkové indikace,tj.40let a výše.

    

 • Lucie

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat jsem po 2 CS, první v roce 2012 a druhý před 11 ti měsících, nyní jsem neplánovaně otěhotněla ale nemohu si dítě nechat a finančních prostředků taky moc nemám. Hradí pojišťovna interupci po 2 CS ??

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano interrupce jako stav po 2CS není hrazená, lze tedy ze zdravotní indikace (zdarma). Blíže dořešte se svým registrujícím gynekologem.

    

 • Lucie

  Dobrý den, 23.10. jsem byla na miniinterupci. Po šestinedělí jsem měla menstruaci a nyní je to od ní 37 dní a ještě se další nedostavila, cyklus mívám 27-28 dní. Také se mi nalévají prsa. Těhotenské testy jsou zatím negativní. Ale potřebuji se zeptat, pokud bych byla znova těhotná, zda je možnost jít znova na interupci. V článku jsem dostatečně nepochopila podmínky. Je mi totiž 35 a dvě děti už mám. Byla by možná potratová pilulka?Předem moc děkuji za odpověď Lucie

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, v první řadě doporučuji došetření cestou registrujícího gynekologa včetně ev.odběru krve na hCG(těhotenský hormon), dále dle domluvy na konkrétním pracovišti se stanovenou finanční úhradou.

    

 • Iva

  Dobry den,budu hradit interrupci tabletou pokud mi je vic jak 40 let?Moje lekarka nevi. dekuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, je-li Vám 40 let a více pak je výkon bezplatný.

    

 • Marie

  Dobry den, prosim jsem po třech sc. Ma otázka zní zda mam nárok na interrupci hrazrnou pojišťovnou. Dekuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den,ano máte nárok na interrupci ze zdravotní indikace, tedy bezplatně.

    

 • Petra

  Dobrý den mám dotaz když sem těhotná a mám hypertenzi a každé mě těhotenství bylo rizikové hrozila mi premklapsie mám nárok na interupci ze zdravotních důvodů dekuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, interrupce ze zdravotních důvodů může být provedena pouze na základě indikace odborníka, tj.genetika,kardiologa,aj….kde musí být zcela jasně napsáno INDIKUJI z důvodu /a tento uveden/

    

 • Ramia

  Dobrý den, Potřebuji poradit. Moje sestra je drogové závislá a otěhotněla. Dítě si nechat nechce je ve 4 týdnu. Je možné provést potrat když není pojištěna? Děkuji za odpověď. S pozdravem. Ramia

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, bez pojištění potrat provést nelze.

 • Eva

  Dobrý den chtela jsem se zeptat jaká rizika jsou u interrupce v 11tydnu, bylo mi rečeno, že větší a taky doktor použil pojem když se to povede… Můj dotaz zní kolika procentní možnost je ze se to nepovede?… A jak časté a jaké jsou nejčastější komplikace pri tomto výkonu.. Děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, výkon se ve většině případů zdaří. Komplikace mohou být jen občasné (zbytky residuální tkáně – pak nutné přečištění, krvácení či bolesti). Procentuelně nelze přesně vyjádřit.

    

 • Lenka

  Dobrý den, je mi 41 let, včera jsem zjistila dle těhotenského testu, že jsem pravděpodobně těhotná. Chtěla bych se zeptat cca 3 roky mám nasazen Transtec 70 mg na bolesti zad a užívám pravidelně lamotrigin. Lékaře samozřejmě navštívím hned v příštím týdnu, jen bych se chtěla zeptat jak velké riziko je v těhotenství pokračovat ? Předem děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, nebude-li jednoznačná kontraindikace u odborníků /neurologa ev.jiné/ doporučuji vyšetření cestou registrujícího gynekologa a domluvu stran dalšího postupu s event.pokračováním těhotenství.

    

 • Jana

  Dobrý den jsem asi v 5 TT nespíš mě čeká interupce v po se dozvím od dia co a jak a ve st gynda, ráda bych si ho nechala ale zdravotní důvody asi nedovolí tj. Diabetes vyšší puls štítná žláza ledviny Proplati mi to pojišťovna či hradí to VZP?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, nebude-li jasná indikace konkrétního odborníka,např.diabetologa, kde musí být přesně napsáno: indikuji interrupci pro:….. (a přesně specifikované důvody) HRADÍTE SAMA.

    

 • Lucie

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat.mam s přítelem dvě děti,ale obávám se že jsem opět těhotná,ale už výchovu dvou dětí nezvládám psychicky ani fyzicky skončila jsem několikrát na kapackach skrz vyčerpání.obvodak mi napsal léky na teď nevím název měla jsem je na to že mám pořád tlak na hrudi jako by mi na hrudníku někdo seděl a na úzkost.byl by mi potrat uhrazeny pojišťovnou? děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, nebude-li medicínská indikace /věk nad 40let,psychiatrem,kardiologem,genetikem aj./ je nutné interrupci /potrat/ uhradit sama.

    

 • alena

  dobrý den moje dcera je již matkou 2 dětí ale bohužel je to matka samoživytelka další dítě si nemůže dovolit je cca 7 tydnů těhotná daší dítě nechce a na interrupci peníze nemá.je cca 2 měsíce po plastice děložníno čípku co má dělat

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, stav po plastice děložního čípku není indikaci k ITP/interrupci=potratu/zdarma. Toto lze pouze z věkové indikace,má-li dcera 40let a více, případně z indikace odborníka /genetika,psychiatra,aj./ – v opačném případě je uvedené zpoplatněno. Blíže doporučuji dořešit s registrujícím gynekologem.

    

 • Maria

  Dobry den, mozno to tu uz bolo zodpovedane, ale prehliadla som…chcem sa spytat, ci je mozne vyuzitie pilulky ak mam trvaly pobyt na Slovensku. Ak ano, ako postupovať? Mam 45 rokov a 3 deti. Ďakujem za odpoved

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, farmakologický potrat lze provést pouze ženám s trvalým pobytem v ČR

    

 • Agata

  Dobrý den jestem w 16 týdnu chtěla bym se udělat u vás potrat bydle v Polsku to bym se mohla udělat pro vaše kliniky

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené v ČR nelze.

    

 • Karel

  Dobry den prosim o radu moje kamaradka je v 7tydnu tehotenstvi a chtela by jit na potrat ma i psychycke problemy a pta se jaka cesta potratu by byla nejlepsi a zaka cena tech potratu je. Dekuji za odpoved Karel

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené lze medikamentosně /léky/ nebo chirurgicky /zákrokem tzv. interrupce/. Cenové rozpětí je cca od 4500-7000Kč individuálně dle pracoviště. Bude-li mít pacientka vyšetření odborníka/ např. psychiatra/ a bude-li uvedeno:INDIKUJI ukončení gravidity z důvodu ……/a tento uveden/ pak je výkon bezplatný. Blíže po domluvě s registrujícím gynekologem pacientky.

    

 • Igor

  Dobrý den přítelkyně je 6 týdnech v těhotenství máme dvě děti a u posledního dítěte musela na cisařák a čištění krve ten nám řekl gynekolg že doporučuje potrat kvuli zdraví matky že má srážlivost krve hradí to pojištovna nebo sami děkuji za odpověd

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, stav po 1.SC/císařském řezu/není indikací k ITP/interrupci=potratu/. Zákrok by pojišťovna v tomto případě nehradila. Možná je pouze indikace odborníka např.hematologa, genetika aj.

    

 • Lucie

  Dobrý den, je mi 35let a jsem těhotná. Děcko nebylo plánované. Léčím se s depresemi a beru Velaxine 300mg, Derin 50mg a Lamotrix 200mg denně. Jak velké je riziko, že tyto léky poškodily plod? Byla by možná miniinterupce hrazena pojišťovnou? Děkuji za odpověď

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, rizika zde určitá jsou, konkrétně doporučuji vyšetření u dispenzarizujícího psychiatra-bude-li INDIKACE ze zdravotních důvodů pak je výkon bezplatný. V opačném případě je nutno zákrok uhradit.

    

 • Bára

  Dobrý den, mám dotaz. Gynekoložka mi zjistila, že mám cosi v děloze ale já mám tělísko a v pondělí jdu na odběry pokud by se ukázalo, že jsem v tom proplatila by mi interrupcí pojistovna když mam tělísko a je mi 21 let a studují???

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, prokáže-li se těhotenství při zavedeném nitroděložním tělísku lze provést interrupci ze zdravotních důvodů, tj.bezplatně. Blíže dořešte po vyšetření cestou registrujícího gynekologa.

    

 • Jana

  Dobry den mela bych dotaz minuli mesic jsem mela pohlavni styk a od ty doby jsem nedostala menstrulaci mam dve deti a treti dite si nemuzu dovolit doslechla jsem se ze kdyz je zene 38 a vic tak interupci ma zdarma dekuji za odpoved

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji co nejdříve vyšetření cestou registrujícího gynekologa. V případě potvrzení nitroděložního těhotenství pak lze možnost interrupce, ale jako placený výkon. Ze zdravotní indikace lze pouze po 40.roce věku, případně jiného odborníka z nějákého důvodu/genetika,psychiatra,aj./

    

 • Tereza

  Zdravím. 7.5. jsem byla na upt. Dneska 14.5. na kontrole u gynekologa mi bylo oznámeno, že jsem stále těhotná. Zítra jdu opět na zákrok. Jak je možné že se tohle může stát?? Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, žádné pracoviště ani lékař Vám nemůže zaručit ideální a nekomplikovaný průběh operace. Všeobecné komplikace provázející operační výkony jsou díky pokroku v medicíně velmiojedinělé. Patří mezi ně např. „trombóza“ (vytvoření krevních sraženin v žilách, např. dolních končetin), „embolie“ (uzavření žil krevní sraženinou, nejčastěji v plicích), krvácení během operace či po operaci, infekce v operačním poli. I přes pečlivou operační techniku může dojít během zákroku k poškození dělohy nebo většímu krvácení, které si vyžádá rozšíření stávajícího operačního výkonu. I v této výjimečné situaci je naší snahou zachování všech vnitřních orgánů, někdy je však nutné provést operační výkon s odstraněním poškozeného orgánu. Alergické reakce se může vyskytnout na jakékoliv léčivo nebo dezinfekční prostředek. Může mít formu kopřivky, zarudnutí, svědění kůže,dechových obtíží, nízkého krevního tlaku, až šokového stavu. Z nejrůznějších medicínských důvodů může dojít k neúplnému vyprázdnění dutiny děložní (zůstávají zbytky plodového vejce či zůstane zachováno životaschopné těhotenství). Toto se může projevit například zvýšeným krvácením,bolestmi, teplotami apod., pacientka však může být i zcela bez příznaků. V těchto případech je nutné výkon opakovat.

 • Simina

  Dobrý den, chci se zeptat, co vse si hradí žena pri přerušení těhotenství cca 9 tt. Kolik a co stoji . Děkuji za odpoved

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, interrupce na žádost ženy je úkonem hrazeným, jeho cena je stanovena v současnosti na částku cca 5000,- Kč – /liší se dle jednotlivých pracovišť/ včetně vypsání interrupčního hlášení cca 1000Kč (v případě tzv. „medikamentózně vedené interrupce“ vyvolané pomocí léků obvykle vyšší-dle pracoviště).

    

 • Michaela

  Dobrý den, měla bych dotaz. Dne 3.4.18 jsem měla s přítelem pohlavní styk, kdy jsme použili jako ochranu globuli Pharmatex. Druhý den 4.4.18 se dostavila menstruace, která skončila 7.4.18…Musím podotknout, že menstruaci mám nepravidelnou, kdy se dostaví cca čtyři max. šest dní opožděně.. Dne 9.4.18 opět pohl.styk prvně s kondomem a po té s Pharmatex.. 11.4.18 se dostavilo špinění s čerstvou krví a 13.4.18 na kontrole vše v pořádku.. Od 20.-23.4.18 bylo v těchto dnech opět špinění a momentálně od 2.5.18 se do dnes 7.5.18 menstruace nedostavila.. TT jsem si dělala ráno a po limitu jsem viděla opravdu slabého ducha.. Myslíte, že by se opravdu mohlo jednat o těhotenství? Tuto dobu si to nemůžeme dovolit.. Dvě děti už máme a u mladšího, který se narodil s větším jazýčkem a též i tvarickou stále nevíme z jakého důvodu to má a čeká nás další návštěva stomatologie v září a poté se rozhodne, jestli ke vhodná návštěva onkologie.. Momentálně i já se potýkám se zdravotními potížemi, kdy mi našli stopu kyseliny močové a zároveň se léčím s refluxem. V červnu mě čeká kolonoskopické vyšetření, kvůli častým prujmům a hlenu ve stolici a ztrátě 11,5kg za rok.. Myslíte, že je vhodné jít na interrupci? Popřípadě hradila by to zdr. pojišťovna? Děkuji mnohokrát za vaší odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den,doporučuji vyšetření cestou registrujícího gynekologa k vyloučení těhotenství. V případě potvrzení gravidity a žádosti o interrupci hradíte výkon sama nebude-li indikace jiného odborníka /genetik,gastroenterolog,aj./Na základě uvedených údajů prozatím gynekologickou indikaci neshledávám.

    

 • Adéla

  Dobrý večer pane doktore,mám dotaz,jsem 6.den po miniinterupci,je možné že stále cítím příznaky těhotenství,tj,citlivost a bolest prsou,časté močení a občas nevolnost?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, do týdne by uvedené potíže měly odeznít. V opačném případě doporučuji max do 14dnů kontrolu cestou registrujícího gynekologa.

    

 • Lucie

  Dobry den, je mi 37 let, matka tri deti, nyni jsem neplanovane opet tehotna. Zvazujii miniinterupci, jsem v 5tt. Jako rozhodojici beru fakt, ze jsem na konci 3tt a na zacatku 4tt uzila pomerne velkou davku leku VERMOX. Konkretne tri dny po dvou tabletkach – 3×2. ( nevedela jsem, ze jsem tehotna) Jaky je vas nazor pripadne rada pri uziti toho leku v tomto stadiu tehotenstvi? Uvadi se teratogenni ucinky, jak velke je riziko pro vyvoj plodu? Je to pro me osobne indikace k interrupci? Predem dekuji za vas cas a odpoved.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, Vermox (Mebendazol) vykazuje embryotoxické a teratogenní účinky po jednorázové perorální dávce u laboratorních potkanů a myší. Škodlivé účinky na reprodukci u dalších testovaných živočišných druhů nebyly pozorovány Při předepisování přípravku Vermox během těhotenství, zejména v prvním trimestru, je zapotřebí posoudit možná rizika proti očekávanému terapeutickému prospěchu. Uvedené není indikaci k interrupci. Blíže proberte se svým registrujícím gynekologem.

    

 • Dominika

  Dobry den. Som asi v 4 týždni tehotenstva,podla tehotenského testu.Chcela by som ist na interupciu z osobných dôvodov. Som Slovenka, pracujem v českej republike, mam tu poisťovňu, ale nemam tu zatial trvalý ani prechodný pobyt.Gynekologa este v CR nemam. Chcela by som sa opytat, ci je mozem absolvovať interupciu v CR,alebo tento zákrok podla zákona mi môžu spravit len na Slovensku. Ďakujem Vám za odpoveď, s pozdravom Dominika.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, zákon rozlišuje interrupci na žádost ženy a interrupci ze zdravotních důvodů. Právní rámec je stanoven Zákonem České národní rady č. 66/1986 Sb., upřesněný prováděcí vyhláškou č. 75/1986. Potrat cizí státní příslušnici je možné provést pouze tehdy, má-li povolení u nás k trvalému pobytu.

    

 • Eva

  Dobry den jsem tehotna 4t. Mam 3děti nejstarsi syn je zdráv , ale druhý syn má vrozeny nadory v mozku a dcera ma vrozenou myoklonickou dystonii Dyt 11 mam strach mam narok na hrazeny vykon od pojistovny

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené bych řešil cestou registrujícího gynekologa,který Vás odešle ke genetickému došetření stran příp.indikace k výkonu. Dle mého názoru je myoklonická dystonie – DYT11 indikací k ITP z genetické indikace,tzn.zdarma.

    

 • Martina

  Zdravím chtěla jsem se zeptat potřebovala bych interupci ale nemám gynekologa a jde u v a s u dělat to bez hospitalizace.dekuji za odpověď

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, interupci v našem zdravotnickém zařízení neprovádíme. Můžete se však objednat k vyšetření s domluvou a odesláním na příslušné pracoviště kde výkon provádějí.  

    

 • Anna

  Dobrý den, chci se zeptat, zda je pro mě vhodné medikamentózní přerušení těhotenství, když jsem po dvou sekcích, poslední před 11 lety. Děkuji

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Dobrý den, je zde možnost volby. Jedná se o relativně bezpečnou formu, ale samozřejmě nese také určité procento komplikací. Konkrétně doporučuji dořešit se svým registrujícím gynekologem.

    

 • Andrea

  Dobrý den, Před 6 týdny a 5 dny jsem postoupila miniinterupci v 7. Týdnu těhotenství. Před 2 týdny a 3 dny jsem byla na prohlídce u své gynekolozky, která mi řekla, že je vše v pořádku, mám zvětšenou sliznici a tedy brzy dostanu menstruaci. Menstruace se mi však stále neobjevila a proto začínám mít obavy, protože by se správně menstruace měla dostavit do 6 týdnu po zákroku. Mám také menší cystu, mohlo by to být právě tím? Posledních 5 dní mohu pociťovat slabší bolesti v podbrisku. Jak dlouho bych ještě měla čekat a kdy bych si měla zajít k lékaři? Děkuji za odpověď

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Dobrý den, nedostaví-li se menstruace za více jak 6týdnů od výkonu a uvedené pobolívání v podbřišku budete pociťovat nadále pak doporučuji co nejdříve vyšetření cestou registrujícího gynekologa, při zhoršení případně i cestou pohotovostní služby.

    

 • Andrea

  Dobrý den, za měsíc mi bude 40 let, mám mutaci leiden a nyní jsem zjistila,že jsem těhotná, proplatí mi pojišťovna interrupci? Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Dobrý den, půjdete-li k výkonu alespoň 1den po narozeninách a bude-li uvedené do 12+0 pak platit nebudete, v opačném případě ano. Blíže doporučuji vykomunikovat s konkrétním zařízením kde hodláte zákrok podstoupit.

    

 • Klára

  Dobrý den, farmakologické přerušení těhotenství u ženy ve věku 41 let je hrazeno ze zdravotního pojištění nebo je bráno jako nadstandard a hradí si ho žena sama? Děkuji

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Dobrý den, farmakologické ukončení těhotenství není hrazeno ze zdrav.pojištění ve Vašem případě a pohybuje se v rozmezí 4000-4800Kč (orient.částka na pracovišti kde působím)

    

 • olga

  dobry den chci se zeptat je mi 35 let jsem tehotna a uz mam čtiri deti a dvakrat jsem potrihned atila a diky poslednimu potratu mam atopickou anemiji tak se chci zeptat jestli mam narok na interupci zdarma

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Dobrý den, nárok zdarma by jste měla pouze tehdy, když by jste měla přímo zdravotní indikaci od konkrétního odborníka např. hematologa.

    

 • Kateřina

  Dobry den pred rokem a pul mi zemrel manzel od te doby jsem.v péči psychiatra a beru léky konkretne xanax rs 0’5mg, trittico ac 150, aripiprazol +pharma 10mg, olanzapin mylan 5mg a rivotril 0’5mg.ted jsem mela vic nez tyden zpozdeni a udelala si test a podle nej jsem tehotna.nemam pritele a trpim na deprese a uzkosti a uz dve deti. Je to ze beru tyto leky duvod k preruseni tehotenstvi a mohla by mi to uhradit pojistovna?nemam moc financnich prostredku….moc dekuji za odpoved

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Dobrý den, v prvé řadě doporučuji vyšetření registrujícím gynekologem zda jste vůbec těhotná. V případě, že ano, pak bych zde viděl indikaci k přerušení těhotenství dle výše uvedené medikace, ale je nutno směřovat a musí jí vystavit Váš psychiatr u kterého jste sledována.

    

 • Eliska

  Dobry den, pane doktore, chtela jsem se zeptat na mensi otazku. Predem chci jen rici, ze neberu hormonalni antikoncepci. V utery v noci jsem mela svuj prvni pohlavni styk s pritelem. Predehrou ejakuloval a pozdeji se sel vymocit. Za par minut do me vniknul a to bez ochrany. Trvalo to asi 10 sekund a delal pomale pohyby, protoze me to bolelo. Po 10 sekundach si vzal kondom a pokracoval s kondomem. Proto jsem se chtela zeptat, zda je mozne otehotnet z preejakulatu, kdyz se pred tim vymocil a byl ve mne takovou kratkou chvili? Pro jistotu jsem si vzala prasek proti otehotneni, ktery se ma brat do 72 hodin. (Vzala jsem si ho 3. den – patek kolem pul 6, kdy vlastne bych jeste do konce dne mela cas). Je mozne, ze ten prasek i po takove dobe zabere? Do 72 hodin jsem se vesla, ale bojim se, aby ten 3. den jeste ucinkovat. Druhy dotaz bych mela ohledne interrupce. Je mi 17 let, proto se chci zeptat, zda se ceny interrupci nezletilych zen lisi od interrupci, ktere podstupuji dospele zeny? A kolik by to po pripade stalo? Moc dekuji za odpoved.

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Dobrý den, těhotenství je vhodné vyloučit cestou registrujícího gynekologa – doporučuji. Ceny interupcí se pohybují podobně na všech pracovištích a neliší se u nezletilých a dospělých žen – v pásmu 4000-7000Kč

    

 • Kateřina

  Dobrý den, před časem jsem z osobních důvodů přestala brát hormonální antikoncepci. Minulý měsíc nám s přítelem praskl kondom a i přes velice rychlé použití Postinoru jsem bohužel otěhotněla a musela jsem podstoupit farmakologické ukončení těhotenství. Ráda bych se zeptala, jak brzy po farmakologickém UPT mohu začít opět brát hormonální antikoncepci. Dle některých zdrojů je dobré začit hned po zákroku, někde zase tvrdí, že až s první menstruací, nejsem si tedy jistá. Předem děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Dobrý den, optimálně bych vyčkal na dostavení se první menstruace tedy 4-6týdnů po zákroku, blíže proberte se svým registrujícím gynekologem.

    

 • Sabi

  Dobry den chtela bych se zeptat mám dve deti druhe se mi narodilo s vrozenou syfilis kterou name prenesl tet uz byvali pritel v těhotenství, tet jsem znovu těhotná jdu do 7tydne s novym partnerem obe jsme prelecene ale bojim se rizika ze by to mohlo nejak mit uz i toto dalsi dite je to možné ? Dekuji za odpoved.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, měla-li jste předchozí kontrolní testy resp. klinická i sérologická vyšetření po dvou letech od zaléčení negativní a byla vyřazena z evidence hygien.úřadu pak není důvod k obavám.Navíc v nynějším těhotenství budete na syfilis určitě testována. Provádí se dle doporučených postupů povinně. Lékaře je však nutné upozornit, že jste uvedené v minulosti prodělala.

    

 • Veronika

  Dobrý den, vím,že interupci provádějí jenom cizincům které mají trvalý pobyt. Stejné podmínky se týkají i občan EU(Španělsko)? A jestli je možné se objednat termín v vaše klinice k vyšetření s domluvou a odesláním na příslušné pracoviště kde výkon provádějí? Děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano, lze se objednat na některém z našich pracovišť stran odeslání do ústavního zařízení,tj. nemocničního zařízení.

    

 • Lucie

  Dobry den, pred 4 rokmi sem byla na miniinterupce protoze pritel to nechtel. Momentalne sem tehotna a cekame dvojcatka. Chtela bych se zeptat jestli musim mit na tehotensky prukazke zaznamenano, ze sem byla na miniinterupci. Dekuji za odpoved. S pozdravom Lucie

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano musíte, obvykle se tyto údaje zaznamenávají aby dané zdravotnické zařízení,resp.lékař věděl jaké výkony na děloze,resp.v děloze byly v minulosti prováděny.

    

 • Veronika

  Dobrý den jsem po tretim císaři a jsem znovu tehotna.Mam dotaz mám nárok na interuppci zdarma.Dekuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano máte nárok na interupci ze zdravotní indikace,tzn. zdarma. V budoucnu doporučuji zvážení sterilisace – také ze zdravotní indikace a rovněž zdarma. Blíže proberte se svým registrujícím gynekologem.

    

 • Jitka123

  Dobrý den, mám velké dilema a nevím si rady, prosím o radu a váš názor. Jsem 34letá mamina od 2dětí (8 a 2), nyní jsem zjistila, že jsem v 7.týdnu těhotenství (neplánovaně). Druhé mimi trvalo dlouho, proto mě nenapadlo(naivní 🙁 , že by třetí těhotenství mohlo přijít tak brzy….. Nyní se rozhoduji, zda si mimi nechat a to nejen z existenčních důvodů (partnera i zázemí sice mám, ale ….), ale především, že mám strach, aby bylo mimi zdravé. Poslední cca měsíc jsem dost popíjela bílé víno, a to dost znamená klidně i 0,75ml denně 🙁 Nyní je pozdě litovat, vím, ale mám strach, aby nebylo miminko postižené. Zda nebude lepší interupce? Jaký máte názor, jak velká šance je, že bude mimi ok a jak velké procento, že bude mimi poznamenané? Moc děkuji za odpověď!!!

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den zda bude plod postižený nyní nelze 100% stanovit. Existují podrobné UZ screeningy v těhotenství, které jsou schopny většinu vad odhalit, ale ani tyto nedokáží odhalit 100%všech vývojových vad. Spíše bych situaci probral s manželem resp.partnerem zda oba dítě budete chtít a dle toho učinil rozhodnutí. Umělé přerušení těhotenství lze pouze do 12+0 dle interupčního zákona.

    

 • Lucie

  dobry den chci se zeptat nauplnem zacatku tehotenstvi ukonceni tehotenstvi .mam velke problemy zdravotnin pateri po operaci ..je mi 38 let jestli bych musela platit.dekuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, nebudete-li mít jasnou indikaci z odborného hlediska /ortoped,neurolog aj./,kde musí lékař napsat INDIKUJI z důvodu…./a pak jej uvést/budete zákrok hradit.

    

 • dana

  Dobrý den, mám dotaz, jsem nyní těhotná dle ultrazvuku 11+5, nejbližší ordinační doba lékařky je 12+0. Můj věk je 41 let, čekám čtvrté dítě a a v průběhu minulého týdne se okolnosti mého těhotenství dramaticky proměnily tak, že okolí dítě absolutně odmítá a byla bych matka samoživitelka. Lze prosím v příštím týdnu ze zdravotních důvodů (věk) ještě žádat o interupci? Děkuji.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, po týdnu 12+0 musí být indikace ze zdravotních důvodů tj.např/genetických,kardiologických,plicních,psychiatrických aj./ a odborníkem napsáno INDIKUJI zde zdrav.důvodů a uvést konkrétní důvod. Bez uvedeného  podle zákona nelze provést.

    

 • Hana

  Dobrý den, po nehodě s kondomem jsem bohužel těhotná, i když jsem si vzala po 12 hodinách tabletku Escapelle. Jsem v 6tt. Chci podstoupit interrupci, ale lékařka mi ještě nechce vypsat žádanku na interrupci, že prý nevidí srdeční činnost. Takže mám přijít za týden znovu. To už budu v 7 týdnu, ale já se bojím že nestihnu tu miniinterrupci, protože tam neuvidí třeba i za ten týden nic. Chci se zeptat, zda to skutečně potřebuje lékař vidět, aby mi to vypsal? A do jakého týdne se nejpozději ta srdeční činnost ukáže? Děkuji. Hana

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, miniinterupci lze provést do 8+0. Je nutné mít vyplněné interupční hlášení cestou svého registrujícího gynekologa. Vidět srdeční akci lékař bezprostředně před odesláním nepotřebuje.

    

 • Michaela

  Dobrý den, v červnu jsem podstoupila farmakologické přerušení těhotenství. Je mi 34 a půl a jsem po 2 porodech. Nyní mám obavu, že selhala ochrana a jsem znovu těhotná – je možné abych znovu absolvovala farmakologické ukončení těhotenství dříve než po 6-ti měsících? Předem děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, jedním z faktorů provedení umělého přerušení těhotenství  u ženy,která má 2 a více dětí je že čas  předchozího výkonu by neměl hrát roli, tudíž můžete. Doporučuji vyšetření a dále se poradit se svým registrujícím gynekologem.

    

 • Petra

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat zacinam 6tyden těhotenství ale bylo nechtěně a já už mimco nechci kolik prosím stoji interrupce už jsem mela jednou postizenou holčičku která mi pak zemřela ted sem byla na rentgenu a mela bych už obavy proto se ptam na cenu interrupce dekuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, do gestačního týdne 8+0 se obecně platí za interupci méně, nad tento gestační týden více. Přesné částky se mohou lišit v závislosti na pracovišti ale pohybují se orientačně mezi 4500-7000Kč.

    

 • Patricia

  Dobrý deň, 23.8.som mala kyretaž (missed abort v 13.tyždni). Asi 5 dni potom som dostala zápal sliznice maternice a ležala som týždeň v nemocnici, neskôr som dostala mykózu. Už mám aj po prvej menštruácii no lekárka tvrdí že mám byť na PN este aspoň 3 mesiace. Chcem sa spýtať je to naozaj potrebné tak dlho byť práce neschopná?(mám dosť fyzicky namáhavu prácu, dvíham ťažké predmety) Vopred ďakujem za odpoveď

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, neznám sice konkrétní okolnosti Vašeho případu, ale nemyslím si že 3 měsíce je bezpodmínečně nutná doba. Po Vámi uváděné endometritidě(tj.zánětu děložní sliznice) se většinou vypisuje PN na 4-6týdnů. Ukončení PN je vždy otázkou oboustranné domluvy.

    

 • Veronika

  Dobrý den,prosím je u vás možné provést interupci napr.pomoci pilulky nebo se pacientka vždy odesílá do nemocnicniho zařízení?Jedná se o 7 týden těhotenství.Dekuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano interupci lze provést farmakologicky tj.pomocí pilulek v ústavním zařízení tj.v nemocnici.Doporučuji co nejdříve se informovat u registrujícího gynekologa a sdělit mu, že o tuto metodu by jste měla zájem.

    

 • Katka

  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Před 3 týdny jsem podstoupila umělé přerušení těhotenství ve 12.tt dvojčata. Po zákroku jsem měla žlutavý mazlavý nezapachajici výtok, poté jsem začala krvácet, které se postupně přeměnilo ve špinění cca 10 dní, až opět jen ve žlutavý výtok. Teď se opět objevilo krvácení, řekla bych že střední intenzity, často že mě odcházejí i menší kousky sražené krve. Na kontrole jsem byla již 2x, žádné rezidua nebyla zobrazena. Je takové krvácení přirozené? Jinak se lékařům zdálo vše v normě. Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, by-li li již 2xvyloučeny residua po výkonu jak uvádíte, předpokládám že po této stránce jste v pořádku. Menstruace by se měla dostavit za 4-6týdnů od výkonu. Dále pravidelnost cyklu doporučuji dořešit konkrétně se svým registrujícím gynekologem.

    

 • Alena

  Dobrý den, jsem 4. den po revizi dělohy po zmlklém těhotenství(plodům nebilo srdíčko). Dnes jsem v noci začala krvácet, pak došlo na větší množství koagul. Jela jsem na kontrolu. Doktorka, nejenže mi téměř nic neřekla, ale předepsal mi nějakou injekci na zavinování dělohy a k tomu Ergotamin, na který jsem 3 hodiny po té injekci čekala. Mělo by to prý, jak mi až pak vysvětlila sestřička, vypudit koagula z dělohy tím napomoct k zavinování. Je možné k těmto lékům pít kontryhelový čaj? Jsem na něj zvyklá a vyhovuje mi. Děkuji za odpověď, Alena

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, nebyl-li lékařem shledán důvod nutný k přečištění,tj.residua je postup v pořádku s nutnou kontrolou. Při zhoršení potíží pak ihned případně i cestou ústavní pohotovostní služby v místě bydliště a již lačnit. Kontryhelový čaj pít můžete.

    

 • Veronika

  Dobrý den. Prosím Vás o radu. Jsem v 7 týdnu těhotenství. Podle ultrazvuku mám dvoučetné těhotenství. Problém je v tom, že už týden krvacim a srdeční tep je už pouze v jednom plodu. Necítím se dobře, ale o interupci jsem musela požádat sama, z duvodu ,ze mam strach z infekce, protože krvácet a nosit jeden z plodu mrtvý není zdravotní důvod,podle doktorů Nezdá se mi to normální. Není to riziko pro ženu ? Děkuji za odpověď

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, požádala-li jste o „interupci“jak uvádíte je služba placená. V případě,že však máte o těhotenství dále zájem je možno jej ponechat pouze s jedním životaschopným plodem a druhý může odkrvácet. Skutečně to není zdravotní důvod jak Vám správně popisovali kolegové. Určitá rizika zde sice jsou ale nepovažoval bych je jako výrazná. Konečné rozhodnutí je však na Vás. Blíže doporučuji prohovořit se svým registrujícím gynekologem.

    

 • Michaela

  Dobrý den byla jsem těhotná v 7 tydnu otěhotněla jsem přes antikoncepci ale zákrok potrat jsem platila je to v pořádku?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, neuvádíte jaký typ antikoncepce jste měla /zda pilulky,tělísko,náplast ev.jiné/, dále neznám blíže okolnosti Vašeho případu. Je to otázka osobního dořešení se svým registrujícím gynekologem.

    

 • Renata

  Dobrý den. Dnes 31.7.2017 jsem byla na první potratové pilulce. 11.8. jedu na dovolenou k moři, myslíte si, že když si vezmu DH tampóny Senta Protect, které odpuzují vodu, budu moct do moře jít ? Nebo je to příliš riskantní? Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, vzhledem k možnosti protrahovaného krvácení koupání ve Vašem případě NEDOPORUČUJI. Uvedená značka tampónů by neměla dělat potíže. Při akutních potížích doporučuji navštívit pohotovostní službu v místě kde se budete nacházet.

    

 • anička

  Dobrý den, 7.7. mi byla provedena interrupce v 7.týdnu těhotenství.. dnes jsem byla po 14 denní kontrole u dr. sd tím že je vše ok.-.a ptala se zda už můžu sportovat?.. Všude na internetu jksem četla že se doporučuje šestinedělí..odvětil, že můžu dělat vše.. Chtěla bych proto uvést na pravou míru co můžu a nemůžu dělat?..Jsem zvyklá na inline brusle a posilovnu. Děkuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, in-line brusle ano. S posilovnou bych ještě týden počkal dle osobního názoru. Jinak souhlasím s Vaším registrujícím gynekologem.

    

 • Lenka

  Dobrý den. Při první návštěvě svého gynekologa jsem byla v osmém týdnu těhotenství. Po čtrnácti dnech jsem jela na další kontrolu a byla pevně rozhodnuta že si s přítelem dítě nemůžeme nechat. Po změření plodu byl týden těhotenství už 12+3. Teď už je to 13+4. Tak bych se chtěla zeptat zda se dá ještě udělat interrupce ne? Očividně můj gynekolog špatně změřil plod při první prohlídce.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den po 12.gestačním týdnu, tj. 12+0 již NELZE ze zákona provést umělé přerušení těhotenství na vlastní žádost, pouze budou-li medicínské důvody pak je přerušení indikováno odborníkem v dané oblasti -genetik,kardiolog aj./např. pro srdeční vadu plodu, aj./.

    

 • Jana

  Dobrý deň, chcela by som sa informovať, či robíte potret aj medikamentózne. Ak áno, prijímate aj slovenky?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, medikamentosní potrat ambulantně neprovádíme, odesíláme do nejbližších ústavních zařízení v Moravskoslezském kraji, kde tento provádějí. Pokud by jste měla o uvedené zájem objednejte se a po vyšetření Vás odešleme na příslušné pracoviště.

    

 • Jana

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda po užití tablety Nulsora je obvyklé po několika dnech od užití slabé špinění. Tableta byla užita téměř okamžitě po nechranenem pohl.styku. Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano uvedené se může takto projevit. Bude-li špinění trvat příliš dlouho nebo se bude opakovat pak je ke zvážení došetření cestou registrujícího gynekologa.

    

 • Martina

  Dobrý den, měla bych dotaz týkající se umělého přerušení těhotenství… Je mi 36 let, mám za sebou dva porody. V prosinci 2016 jsem byla na umělém přerušení těhotenství. Nyní jsem se po kontrole u gynekologa dozvěděla, že jsem v 7 týdnu těhotenství. Chtěla jsem se zeptat, zda je skutečně pravda, že umělé přerušení těhotenství nemohu podstoupit vzhledem k tomu, že zákon tento zákrok umožňuje pouze jednou za šest měsíců. Děkuji za odpověď.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, kontraindikace provedení chirurgické metody umělého přerušení těhotenství: jestliže žena podstoupila umělé přerušení těhotenství před méně než 6 měs. (výjimka: alespoň 2x rodila, má 35 a více let, otěhotněla v důsledku trestného činu) ev. ve Vašem případě zvážení farmakologické metody umělého přerušení těhotenství (lze jen do ukončeného 7.týdne těhotenství). Dále doporučuji dořešit se svým registrujícím gynekologem.

    

 • Tereza

  Dobrý den, mám obavy 24.2. jsem prodělala miniinterupci 7+3 slabí srdeční tep. Když mě propouštěli tak mi bylo řečeno že po 4-5 týdnech by se měla dostavit MS, jenže po zákroku jsem krvácela i se sraženinami 10 dní. Poté jsem šla na kontrolu k mému gynekologovi a říkal že je vše v normě že by se ještě tento měsíc měla dostavit MS, řekl mi i přesně datum kdy by se měla dostavit mělo to být už tento týden ale nedostavila se. S přítelem jsme to nevydrželi a už po 2-3 týdnech zákroku jsme se párkrát milovali s ochranou ale i bez, přerušovaně aby jsme předešli brzkému otěhotnění. Doktor řekl že pokud dojde na pohlavní styk tak aspoň s ochranou kvůli infekci a tak mám právě obavy jestli jsem neotěhotněla a jestli je to vůbec možně po tak krátké době od zákroku. Děkuji za odpověd, hezký den.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, otěhotnění je málo pravděpodobné, ale možné , proto doporučuji došetření Vaším registrujícím gynekologem

    

 • barbora m.

  Dobrý den, uhradí mi pojištovna interrupci v 10tt z důvodu vysokého věku (je mi 44let)? Případně proplatí i zákrok vykonnaný v soukromé ordinaci? Děkuji za odpověď

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano věk nad 40let je zdravotní indikací – výše uvedené by měla pojišťovna uhradit. Doporučuji vykomunikovat konkrétně se zařízením kde hodláte zákrok absolvovat.

    

 • Nikola

  Dobry vecer chci se zeptat sem po potratu mela jsem ho 15.2. 7+4subj slabe spineni deloha osmeho týdne po potratu sem tři dny krvacela ted nic a mam bolesti břicha bojim se ze to neni normální děkuji za odpověď hezky zbytek večera

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, nejste-li si zcela jista doporučuji vyšetření Vaším gynekologem zda je dutina děložní úplně čistá, nebo zda bude nutné její přečištění v celkové anestezii

    

 • Nikola

  Dobry den chci se zeptat mam 4 deti a ted cekam dvojacata ale nemohu si je nechat pac bych to nezvladla jsem psychicky tak mimo ze se nini nedokazi plne starat o me deti chci se zeptat zda interupce se haradi pojstovnou nebo sama

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, interrupci budete hradit sama. Pokud by byla indikace k interrupci od nějakého odborníka (genetik,psychiatr,aj.) pak by jste uvedené hradit nemusela. Blíže proberte se svým registrujícím gynekologem.

    

 • Ivana

  Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem a prosbou o pomoc. Je mi 18 let a jsem těhotná s mým expřítelem. On trvá na potratu a já jej musím poslechnout. Chtěla bych se Vás zeptat, zdali se dá potrat provést u gynekoložky v ordinaci? Nechtěla bych někam do nemocnice. Četla jsem, že to možné je, ale chtěla bych potvrzení ještě od vás. Děkuji za vyřízení mého dotazu, hezký den.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, zákrok je možné provést ambulantně, tedy v ordinaci Vaší gynekoložky, je ovšem nutné si zjistit, zda toto nabízí

    

Napsat komentář

Vaše zpráva byla odeslána.
Při odesílání došlo k chybě.