Rakovina dělohy (těla děložního)

Nejčastějším nádorem ženských pohlavních orgánů je rakovina těla děložního. Výskyt v ČR se odhaduje až na 1800 nových případů za rok, nejčastěji u žen v období okolo menopauzy (přechodu).

Nejčastějším nádorem ženských pohlavních orgánů je rakovina těla děložního. Výskyt v ČR se odhaduje až na 1800 nových případů za rok, nejčastěji u žen v období okolo menopauzy (přechodu). Úmrtnost je poměrně nízká, zejména proto, že většina nádorů je zachycena v časném stádiu onemocnění.

Onemocnění postihuje výstelku dutiny děložní a proto se první příznaky projeví nepravidelností menstruačního cyklu (špinění, nepravidelné krvácení, prodloužené krvácení, aj.). Přesto zhruba pětina nádorů těla děložního nemá žádné projevy.

Tomuto onemocnění předchází stádium tzv. přednádorových změn, mezi které se řadí hyperplazie děložní sliznice. Podezření na tyto abnormality může být identifikováno při preventivním gynekologickém vyšetření, zejména ultrazvukovým vyšetřením. Je vhodné podrobit se další diagnostice – tedy hysteroskopickému vyšetření, při kterém se odebere vzorek děložní sliznice (tzv. biopsie), popřípadě je doplněno o kyretáž, (při níž se získává větší množství děložní sliznice). Teprve po vyšetření tkáně histologickou metodou (rozbor mikroskopickým vyšetřením) může být stanovena diagnóza.

Příčinou vzniku rakovinových i předrakovinových změn je zejména nadbytek ženských pohlavních hormonů – estrogenů. Tento nadbytek se vyskytuje u obézních žen, u nádorů vaječníků, nebo při terapii samostatnými estrogeny. Jistou úlohu též hraje časný nástup menstruace (menarché) a pozdní menopauza. Mezi další rizikové faktory řadíme diabetes mellitus, vysoký krevní tlak, nuliparitu či poruchy funkce vaječníků.

Terapie závisí na stupni onemocnění. Zpravidla je indikováno chirurgické odstranění dělohy a vaječníků. Pakliže je nádor již více rozšířen, je nutné ještě odstranění spádových mízních uzlin, popřípadě ozáření (radioterapie). K radioterapii přistupujeme v první linii také u žen starších, a velmi nemocných, které by se operační léčbě nemohly podrobit. Chemoterapie je indikována pouze zřídka, a to u velice pokročilých onemocnění.

Výsledky léčby závisí na mnoha okolnostech. Při nižších stádiích onemocnění je šance na úplné vyléčení poměrně velká. Ovšem i tak jsou nutné pravidelné kontroly, které by odhalily případnou recidivu.

Komentáře (12)

 • Veronika

  Dobrý den, pane doktore Dnes mi byl sdělen nález vysoká sliznice. Mám nepravidelnou menstruaci a opravdu hodně silnou. Po přečtení všech dotazů i odpovědi a snaze dohledat vše co se toho týče bych se ráda zeptala zda li je důvod se obávat karcinomu či nikoli. Jsem rok po porodu císařským řezem a je mi 34 let proto mám obavy. Děkuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, uvedené je pouze jedna z možných diagnoz a nutno DOŠETŘIT a přednádorové či nádorové změny vyloučit. Blíže dle konkrétní domluvy s Vaším registrujícím gynekologem.

 • Jana M.

  Dobrý den pane doktore. Chtěla bych požádat o Vaši nezávislou konzultaci mého zdr. problému. Je mi 49 let.Od listopadu loňského roku se potýkám s cystami na vaječnících.Nejprve vpravo, velká hemorhagická cysta cca 6 cm, po menstruaci zmenšení na 2 cm.V lednu 2020 hysteroskopie s nálezem 2cm polypu, odstraněn, kyretáž, biopsie vpořádku. Další 3 měsíce pravidelné, ale masivní krvácení, cyklus byl vždy pravidelný i v minulosti. Od května opět velké bolesti, menstruace se již nedostavila, nález cyst na obou vaječnících, obě okolo 4 cm. Menstruace proběhla až v červenci po aplikaci Agolutinu. Nyní po kontrole cysty minimální, zatím se menzes opět nedostavila. Znovu mě pobolívá břicho, stále špiním, celou dobu mám tlak na močový měchýř, bolesti v zádech( jsem i 12 let po opakované stabilizační operaci páteře). Markry negativní, FSH nízký, čili se ještě nejedná o menopauzu. Hormonální antikoncepce v minulosti( Provera, před asi 15 lety Yadine) mi nesvědčila, musela jsem vysadit, takže nechci již užívat. Maminka mi zemřela v 67 letech na generalizovaný tumor děložního hrdla s metastázemi, sestra 55 let, sledována také na onkogynekologii, přesně neznám, ale při konizaci čípku byl snad nález pozitivní. Je možné uvažovat o odstranění vaječníků i dělohy? Od loňska se opravdu trápím, užívám analgetika, i vzhledem k potížím po operaci páteře, HA opravdu nezvládám a vzhledem k onkologické anamnéze bych asi operaci raději podstoupila. Bylo mi řečeno , že nejsem indikována k tomuto zákroku, je nebezpečný, mohla bych prý mít i vývod ze střeva. Můžu znát Váš názor? Mnohokrát děkuji za Váš čas a radu, s přáním hezkého dne M. Jana Vratimov

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano uvedený výkon má svá rizika a jedním z nich je i vývod ze střeva jak uvádíte. Na druhou stranu pro positivní RA (rodinnou anamnesu) a kancerofobii (chorobný strach z nádorového onemocnění) je uvedené ke zvážení. Doporučuji vybrat si konkrétní pracoviště dle spádu ev.prohovořit s registrujícím gynekologem.

 • Dana u.

  Dobry den chtela bych poradit ,pred pul rokem sem zacla silne krvacet asi tri tydny ,vyhledala sem lekare predepsal mi leky proti krvaceni asi po dvou tydnech to prestalo , nyni opet krvacim uz asi tri tydny boli me pravy bok,a svedi me klin na povrchu vecer nemohu spat, prosim o radu , sem ve veku 48 let.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, doporučuji došetření cestou registrujícího gynkologa případně ústavní pohotovostní služby dle spádu s ev.opětovným nasazením léků proti krvácení. Výhledově pak doplnění hysteroskopie s abrasí (prohlédnutí dutiny děložní se vzorkem sliznice) stran ozřejmění příčiny opakovaného krvácení. Uvedené lze i v ambulantním režimu, blíže na www.ambulantni-hysteroskopie.cz

 • Mirka M.

  Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou ohledně mojí maminky, po dlouhém přemlouvání maminka navštívila gynekologii, kde ji byl diagnostikován karcinom dělohy o velikosti 26mm krát 46mm, ostatní vyšetření na onkologii nebyla možná, vzhledem k nemožnosti uspání pacientky, kde je snížená funkce ledvin a poslední hodnoty kreatininu v krvi jsou 627, což je alarmující, ale bohužel zákrok pod uspáním nevydrží srdíčko, které se zavodňuje a je v 70 letech velmi unavené. Bylo řečeno, že pacientka není operatibilní. Když dochází k postupnému utlačování ledviny a nárůstu jednotek kreatininu denně v průměru o 30 jednotek, růstu nádoru, prognóza je jaká? Kolik je schopno tělo zvládnout hodnotu u částečně imobilního pacienta? Bylo nám předepsáno množství opiátů a léků na bolest, ale nebylo vysvětleno jak to bude probíhat, kolik nám zbývá cca času. Rozumím, že lékař není schopen říci na dny přesně, ale řádově by mohl. Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď, Mirka

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, prognóza je v tomto případě a na základě Vámi uvedeného bohužel infaustní (beznadějná). Léčba pouze paliativní. Přesný čas nelze jednoznačně určit, ale počítejte v řádu dnů maximálně týdnů.

 • Blanka

  Dobrý den, je mi 55 let, mám myomatózní dělohu (několik myomů). Poslední rok a půl jsem neměla menstruaci, před cca měsícem jsem začala krvácet. Krvácení trvalo přibližně týden, měla jsem před začátkem krvácení bolesti prsou, migrénu – původně jsem si myslela, že jde o opožděný mences. Lékař UZ vyšetřením zjistil vysokou děložní sliznici, byla mi provedena histeroskopie a kyretáž – zatím bez výsledku. Chodila jsem na pravidelné preventivní prohlídky, poslední cytologie – v červnu 2019 – byla v pořádku, stejně tak v předchozích letech. Chtěla jsem se zeptat, zda se výsledky cytologie mohu utěšovat, že nepůjde o rakovinu dělohy či hyperplazii děložní sliznice ad., nebo jde o různé věci a cytologie s těmito diagnózami vůbec nijak nesouvisí. Současně jsem se chtěla zeptat, zda je pravda, když jsem v článku na Seznamu .cz četla, že až 40 procent cytologických vyšetření vychází mylně. Předem velmi děkui za odpovědi.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano jedná se 2 rozdílné diagnosy, které spolu nemusí souviset, proto se pouze výsledky cytologie „utěšovat“ nemůžete. K druhé otázce: ano OCN (onkocytologický stěr) vychází s přesností 60-70% v rámci konrétní laboratoře. Blíže konsultujte cestou registrujícího gynekologa.

    

 • Petra

  Dobry den, pred 3 lety sem mela polyp ktery vysel s diagnozou C54.9 FIGO IA Polyp mel 2X3mm. byl odstranen pri kontrolni laparoskopii uplne nahodou. Vzhedem k memu veku ted 34 se snazi doktori zachovat plodnost. Mela sem po zjisteni nalezu rok podavane gestageny. Od te doby vse v poradku zatim chodim na kontroly co pul roku. Proto bych se chtela zeptat zda je mozne uplne vyleceni i bez odebrani delohy. a jaka je pravdepodobnost ze nastane recidiva? Kazdou kontrolou mam sileny strach moc se bojim ze se mi to muze vratit proto prosim o vas nazor. Dekuji

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, je určitě nutné aby jste byla neustále sledována a dělohu aktuálně není třeba odstraňovat na základě Vámi popisovaného. Pravděpodobnost recidivy zde může být, ale nelze ji procentuelně přesně vyjádřit.

    

 • Pavla

  Dobrý den, prosím Vás mám dotaz. Po operaci maligního karcinomu těla děložního je uvedena diagnoza C538 ZN- léze přesahující hrdlo děložní. Je to vážná diagnoza a je nutná chemoterapie, radioterapie nebo popřípadě jiná léčba? Pokud jsou ale ze zdravotních důvodů krevního onemocnění dál výše jmenované terapie už nedoporučené a spíše zakázané hrozí nebezpečí vzniku další rakoviny a metastáz např.do jater? Předem Vám děkuji za odpověď. S pozdravem hezkého dne Pavla

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano diganosa C53.8 je vážná diagnosa. Jste-li po operaci dělohy je nutné být dispenzarizována (sledována) některým z kolegů (optimálně onkogynekologem) a jelikož neznám přesný rozsah Vašeho postižení nejsem schopen v tuto chvíli jednoznačně určit další postup.

    

 • Marie

  Přeji dobrý den.Rakovina cervix mi byla právě „čerstve “ diagnostikována.V hlavě zmatek,stále nevim jestli to není jen“omyl „,nebo zlý sen a odmítám tu realitu přijmout.Na nemoc se přišlo náhodou :Kdyz se vyšetřovala neznámá příčina mého lymfedemu nohy.Jehož počátkem byl prostý otok nártu nohy a nyní,téměř 1 rok,bolestivý otok celé nohy až do třísla a bolesti břicha.Absolvovala jsem vyš.CT břicha,kde byla rakovina prvně zjištěna.Následně potvrzena vyšetřením MR a nyní čekám na výsledky biopsie.Léčit se rozhodně nemohu.Jedině pokud mi Vy,nebo někdo jiný,poradíte nějaký přírodní ,citlivý a šetrný způsob samoléčby,kterou na sobě mohu praktikovat.Takovou léčbu mi dosud ŽÁDNÝ lékař skutečně nenabídl a drastcké způsoby léčby,které mi zatím,sice né jako již definitivní ale jako možné byly nabídnuty,tyto všechny já odmítám.V současnosti můj fyz.i duš.stav a věj jsou takovými,že by při těcht o drastických léčbách moje smrt byla uspíšena a zemřela bych mnohem dříve,než když se nebudu léčit vůbec.A já,přesto že jsem na tom nyní psychicky opravdu špatně,tak žít chci,co nejdéle.Slyšela jsem něco o léčbě JEDLOU SODOU,-v kombinaci s javorovým syrupem.Proto,pane Doktore,mám nyní na Vás 2 prosté dotazy.A VELMI VÁS PROSÍM o jejich ZODPOVĚZENÍ,NA MŮJ MEJL.SOUHLASÍM TAKÉ SE ZVEŘEJNĚNÍM MÉHO DOTAZU A VELMI VÁM DĚKUJI Marie. 1)Diagnosa C 539 a doba přežití bez léčby -Obecně,podle stadií klasifikací TNM. ? 2)Mohu při léčbě sodou javorový sirup nahradit obyčejnou vodou ?

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ad 1,prognóza resp.doba přežití karcinomu děložního čípku závisí na celé řadě faktorů.
   Hlavním prognostickým faktorem je klinické stádium onemocnění.
   Úspěšnost léčby je hodnocena pětiletým přežitím a je přímo úměrná stádiu
   karcinomu. Dle statistických hodnocení lze předpokládat pětileté přežití u:
   • Stádia 1 – v 80-85%
   • Stádia 2 – v 50-65%
   • Stádia 3 – v 30-40%
   • Stádia 4 – v méně než 12%
   Dalšími prognostickými faktory jsou:
   • velikost primárního nádoru a hloubka invaze
   • vzdálenost nádoru od okraje hrdla
   • extenze nádoru do děložního těla
   • invaze do krevních a lymfatických cév
   • nádorové postižení lymfatických uzlin
   • celkový stav pacientky, přidružené nemoci, poruchy imunity
   ad 2, Obávám se,že uvedené nelze nahradit

 • Andrea

  Dobrý den, prosím o radu. Jsem po celkové hysterektomii s násled. dávkami ozažování přes pochvu. Při sexu s partnerem má partner problém se do mně dostat pro úzkou (nebo plytkou) pochvu. Může se po operativním zákroku změnit velikost nebo délka pochvy? Prosím o radu jak odstranit uvedený problém. Může to být způsobené tím že se nejsem docela uvolněná a mám obavy z bolesti? Problémy jsem měla i dříve, ale jen když jsem měla něějaký psychický blok., když jsem se uvolnila a naladila, vždy jsme měli skvělý sex. Děkuji za radu i za pomoc.

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den,ano velikost resp.elasticita se změnit může. Samozřejmě jedním z aspektů může být Vámi uváděné psychické rozpoložení.Rovněž bych zkusil podporu elasticity pochvy užíváním CICATRIDINA vag čípky – blíže doporučuji dořešit se svým registrujícím gynekologem.

    

 • Denisa

  Dobrý večer mám na vás otázečku Je možné si nechat jako prevenci rakoviny odstranit dělohu? Ženy v naší rodině,které už nežijí zemřely na různé rakoviny,matka před dvěma lety na rakovinu plic a její mamince ted byla zjištěna rakovina dělohy,já sama se už od 16ti let potýkám s Hpv virem a i přes dvě konizace čípku se drží stále dál.Vím že čípek není děloha ale obavy jsou tak velké že kdyby bylo možné odebrat vše tak to udělám.Mám krásnou dcerku a vím jistě že další dítě už nechci. Doufám že jsem dotaz napsala srozumitelně a děkuji za jakoukoliv odpověď. Denisa 29

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, jste-li po 2 konizacích, přetrvává HPV infekce a neplánujete-li další dítě pak uvedenou cestou situaci řešit lze, resp.odeslání na operační řešení bych probral konkrétně se svým registrujícím gynekologem i vzhledem k Vašim obavám.

    

 • Lenka M.

  Dobrý den jsem po hysteroskopii a kyretáže děl.těla. bylo mi zjištěno v přední stěně se klene velký polyposní útvar vel.cca 3-4cm v průměru povrch bílý s prosítalícími cévami atyp.průběhu spirály atd.mám se obávat toho nejhoršího rakovina? Děkuji Lenka

   

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, je nutno vyčkat výsledků histologie a dle toho stanovení dalšího postupu – musí se vyloučit přednádorový či nádorový stav.

    

 • Jana

  Dobrý den pane doktore, přeji hezký večer a mám k Vám jeden dotaz. Byla jsem na zákroku , odstranění polypu, vzhledem k tomu,že polyp byl hraniční, tak mi pan doktor doporučil odstranění dělohy, s čímž jsem souhlasila, než užívat pořád prášky. Na zákrok jdu až 18.ledna a do té doby mám užívat prášky Megace, nyní vzhledem vánocům a různým oslavám, bych chtěla poradit, co se stane, když prášky přestanu užívat .Děkuji Jana

   

  • MUDr. Petr Kovář

   Během tak krátké doby se v zásadě asi nic moc nestane, pokud byste léky neužívala, ale doporučil bych se spíš řídit radami Vašeho lékaře, tomu ostatně asi věříte nejvíc. Neznám ani výsledek histologie, ani ultrazvuk aj., proto se neumím přesněji vyjádřit. A asi to ani není rozumné, toto je opravdu o úzkém vztahu mezi pacientkou a ošetřujícím lékařem – odborníkem.

    

Napsat komentář

Vaše zpráva byla odeslána.
Při odesílání došlo k chybě.