Biopsie

bios –živý (řec.), opsia – zrak (řec.)

Jedná se o metodu odběru malého vzorku živé tkáně.

Při správném zacílení a provedení je možné takto získat přesnou informaci o biologické povaze odebrané tkáně. K odběru tkáně můžeme použít kyretu, klíšťky, kartáček (např. cytobrush) či skalpel. Tato metoda je hojně využíváná k diagnostice nejasných nálezů na děloze, zejména pak děložního hrdla. Můžeme použít různé techniky: probatorní excize klíšťkama při hysteroskopii, , endocervikální kyretáž (malou kyretou, což je nástroj podobný lžičce), punch biopsie – odběr tkáně pomocí bioptických kleští, probatorrní excize skalpelem, excize pomocí tzv. LOOP elektrosurgical excision procedure (LEEP) – excize tkáně bioptickou kličkou, aj.

Vzorek se dále zpracovává metodou histologickou (vyšetření pod mikroskopem), která vyhodnotí povahu odebrané tkáně.

U výše jmenovaných technik je výhodou snadné provedení s minimální zátěží pacientky.

Komentáře (3)

 • Lucie

  Dobrý den, ráda bych se zeptala co může být příčinou vyššího endometria? Byla jsem u svého gynekologa na preventivní kontrole, kdy odebral klasicky cytologii ale také biopsii z "dutinky". Bohužel mne hned v ordinaci nenapadlo se zeptat, zda je tento odběr standardní, pan doktor neříkal, že by bylo cokoliv v nepořádku, důvod vyššího endometria mi sdělila sestra. Odběr byl proveden ještě před sonem, tedy u "vizuálního" vyšetření. Menzes mám pravidelný, 3-4 dny, silnější než před porodem, ale myslím, že nijak extrémně. Žádné krvácení ani špinění mimo něj. Den po prohlídce jsem dostala očekávaný menzes. Může být tedy vyšší endometrium způsobeno nástupem menstruace, nebo se mám něčeho obávat? Upřímně jsem z toho co mi vyskakuje na internetu dost vyděšena a na výsledky si ještě musím počkat. Moc děkuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano jeden z mnoha důvodů "vyšší sliznice"může být těsně před menses. Dále doporučuji vyčkat dle výsledků histologie a osobní domluvy s registrujícím gynekologem.

 • Luci

  Dobrý den, před par dny jsme byla u svého lékaře na roční prohlídce. Lékař mi vzal klasicky cytologii ale také udělal biopsii “z dutinky “. Nevysvětlil proč, sestra jen řekla, ze se mu zdálo vyšší endometrium. Je to standardní postup? Čeho se muzu obávat? Moc děkuji

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, "biopsii z dutinky" chápu jako odběr vzorku děložní sliznice,tj.endometria. Byl-li k tomu medicínský důvod pak je uvedený postup správný. Doporučuji nechat si vysvětlit podrobně včetně výsledků odběru a dle toho domluva stran dalšího postupu.

 • Gabriela

  Dobrý den chtěla bych se zeptat měla jsem výsledky citologie ASCUS dvakrát po půl roce pan doktor doporučil na konizaci pri vyšetření mi dělali biopsii a vyšli výsledky takto.Částky cervikalni sliznice, na povrchu v místy s úseky high - grade dysplastickeho dlazdicoveho epitelu úrovně až C III ( HSIL) se zlazovitou extenzi.Material bez invazivni malignity. Imunohistochemicky prukaz exprese p16 proteinu je pozitivni. Jsem již objednana tenhle měsíc na konizaci chtěla bych poprosit co to znamená jestli to není nějak vážný a jestli už tam třeba nemůže být něco horšího jestli jde jen o ty prednadorove buňky a ještě bych chtěla vědět jestli se z biopsie pozná nádor na čipku. Moc děkuju za odpověď.

  • MUDr. Vít Harazim

   Dobrý den, ano jedná se o těžkou přednádorovou lézi, tj. provedení konizace je určitě na místě aby se zabránilo změně v nádor čípku. Výkon určitě doporučuji. Blíže dle konkrétní domluvy s lékařem výkon provádějícím.

Napsat komentář

Vaše zpráva byla odeslána.
Při odesílání došlo k chybě.