Vaginální (poševní) mykóza

Stoupá v létě výrazněji počet mykóz u žen a co za ně nejvíce může? Bývají častou příčinou mokré plavky?
Syndrom „mokrých plavek“, tak by se dala opravdu souhrnně popsat jedna z velice obtěžujících potíží, která ženy v horkém létě může potkat. Ale „zapářka“ (jak tomu říkaly naše babičky) nemusí být nutně způsobena vždy jen kvasinkami (což je původce mykóz, jak milé čtenářky jistě tuší). Koupání se v rybnících a bazénech, ve kterých plave mnohdy ledacos, není vždy pro ženu úplně to nejhygieničtější. Zvláště pak pro tu, která během celého roku úzkostlivě dbá na ideální zásady intimní hygieny a svoji imunitu nechává v poklidu odpočívat. Z kultivačních vyšetření mnohdy prokážeme různé druhy bakterií, i když je pravdou, že kvasinkové infekce vévodí. Ale teď skutečně vážně. Zvýšené teplo a s tím spojené pocení napomáhá jak kvasinkovým, tak nekvasinkovým infekcím. A je vskutku jedno, zda je chytíme v bazénu, nebo jenom nedostatkem vhodné hygieny, navíc podpořené vyrýsovanými kalhotkami v uplých riflích.

Jaké jsou nejtypičtější příznaky, podle kterých žena může poznat, že jde o mykózu, nikoli o jiný problém?
Tady se dostáváme do úzkých. Svědění, zarudnutí genitálu, a bílý, hrudkovitý výtok (ne nepodobný hrudkám tvarohu) je sice pro mykózy poměrně typický, ale nemusí být vždy příznakem pouze kvasinkové infekce. S podobnými příznaky se setkáváme i u jiných infekcí, vč. přemnožení samotné mléčné baktérie – tzv. laktobacilózy.

Pokud žena na mykózy trpí opakovaně, co může udělat preventivně proto, aby se jim pokud možno vyhnula?
Pohodlné a ideálně bavlněné spodní prádlo (tanga jsou sice krásná věc, ale má smysl je nosit pouze tehdy, když to někdo ocení), snížit riziko pocení v intimních partiích (úzké rifle na cestování autobusem z Chebu do Košic také nejsou to pravé). Pokud jde o koupání, pak pokud možno v hygienicky nezávadném prostředí, ev. na krátké namočení lze použít poševní tampón, po koupání preventivně zavádět do pochvy probiotika nebo použít k tomuto účelu speciální intimní hygienu určenou.
Z lékařského hlediska opakovaný průkaz kvasinkové infekce by měl vést ke změně strategie v léčbě této infekce. Jedná se totiž s největší pravděpodobností již o infekci chronickou. Mezi zásady léčby patří: vyloučení možného opakovaného zdroje nákazy (např. podobný problém u partnera), systémová léčba antimykotiky (užívání tabletové formy léků po dobu několika měsíců), vakcíny či autovakcíny, ale také dlouhodobá probiotická léčba lokáními léky s mléčnou baktérií. Samozřejmostí u chronických mykóz je vyloučení jiných onemocnění (např. cukrovky), ale také případná úprava antikoncepce aj.

Když už se mykóza objeví, co dělat - pokoušet se nejdřív o samoléčbu či rovnou vyhledat lékaře?
Ideálnem je samozřejmě vyhledání lékaře, což ale není vždy vzhledem k akutně vzniklým a intenzivně obtěžujícím potížím možné.

Pokud se žena chce nejdříve "léčit" sama, tak jak? Jsou k něčemu volně prodejné produkty z lékárny, nebo návštěva lékaře ženu stejně nemine?
Ano, antimykotika v lokální podobě jsou naštěstí volně prodejná a ve velké části případů skutečně jako první pomoc pomohou. Také léky na jiné bázi se někdy nemusí minout účinkem, tam již je ale výsledek při intenzivních potížích poměrně nejistý.

Jak se díváte na babské rady, jak na mykózy? Např. zavést bílý jogurt apod.? Je nějaká opravdu účinná?
Bílý jogurt je v podstatě taková „prabába“ moderních progiotických přípravků. Obsahuje totiž zpravidla baktérie blízké mléčné bakterii (Lactobacillus acidophillus) a ty v pochvě žít mají. Pokud se jim podaří „ve válce“ s kvasinkami zvítězit, je „nastolen mír“ v poševním prostředí a potíže ustoupí. Osobně bych ale dal přednost skutečně sofistikovaným lékům z lékárny, než snaze o poměrně komplikovanou aplikaci třeba televizní reklamou proslaveného jogurtu s „0% tuku“ zakoupeného v makrostorech do intimních partií zmítaných t.č. po několikahodinovém škrábání a drbání bolestí.
Váš dotaz

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadovaná pole jsou označena *