Screening a edukace vyšetření prsní žlázy

Zásadní v péči o prsní žlázu je, aby žena sama uměla prsy vyšetřovat. Je prokázáno, že velkou část předrakovinných (a bohužel i rakovinných) změn nalezne jako první právě žena.

Zdaleka ne všechny ženy prsy vyšetřují, a ještě menší část z nich ví, co v prsou má vlastně správně hledat.

Jak vám pomůžeme

Gynekolog jako lékař prvního kontaktu by měl ženu především řádně zaučit a vysvětlit jí, co v prsou hmatat a hledat. Jeho role je také v prvotním posouzení případného nálezu či změn v prsní žláze. Řeší subjektivní stesky žen (bolestivost prsou v závislosti na cyklu, užívání hormonální antikoncepce aj.), objektivní potíže, jako je sekrece z prsů, ale např. také potíže při kojení apod.

Ženu také odesílá na další vyšetření - do 40 let je vhodnější ultrazvukové vyšetření prsů, po 40. roce věku je přesnější mamografické vyšetření. Počínaje 45. rokem věku odesílá ženský lékař také na screeningové mamografické vyšetření prsou, které je již hrazeno ze zdravotního pojištění.

Pokud je na místě přísnější sledování či podrobnější vyšetření prsou, pak gynekolog referuje pacientku ke specialistům na prsní žlázu – mamologům (lékařům zpravidla z řad chirurgů).

Váš dotaz

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadovaná pole jsou označena *