Samovyšetření prsu

Samovyšetření prsu

Vyšetřit sama sobě vlastní prsy je snadné. Těžší bývá vzpomenout si a provádět samovyšetření pravidelně, každý měsíc. Nezapomeňte však, že nemůže nahradit pravidelné preventivní vyšetření na mamografu, na který má každá žena starší 45 let nárok.

A/

Vyšetření začněte nejlépe po teplé sprše, kdy je pokožka vláčná. Stoupněte si před zrcadlo s volně spuštěnýma rukama a všímejte si všech nových nepravidelností ve tvaru a velikosti prsů. Rovněž se zaměřte na sekreci z prsu a kožní změny (např. důlkovatění, vtahování bradavky, změn připomínající jizvy, zarudnutí aj.).

B/

Vyšetření pohledem do zrcadla proveďte ještě jednou, ale tentokrát v lehkém předklonu. Ruce mějte založené v bok (některé změny mohou být patrné právě v této poloze).

C/

Dejte jednu ruku za hlavu a opačnou rukou postupně vyšetřete celý protilehlý prs bříšky tří prostředních prstů pohybem v malých soustředěných kruzích.

D/

Nezapomeňte stejným způsobem prohmatat i jamku podpažní, okolí nad prsem a vedle něj.

E/

Prohmatejte prs oběma rukama proti sobě a stiskem bradavky zkontrolujte, zda nemáte sekreci z prsu.

F/

Další část vyšetření se provádí vleže na zádech s lehce podloženou lopatkou, zvednutou paží nad hlavu. Postup je stejný jako ve stoji ( mnohé změny mohou být odhaleny vleže ) .

G/

Samovyšetření provádějte jednou měsíčně, ideálně s končící menstruací. V případě objevení pohmatové změny se obraťte na svého lékaře.

Možnost dalších odborných vyšetření (mamografie, ultrazvuku a dalších) konzultujte s lékařem.
Váš dotaz

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadovaná pole jsou označena *