Rakovina dělohy (těla děložního)

Nejčastějším nádorem ženských pohlavních orgánů je rakovina těla děložního. Výskyt v ČR se odhaduje až na 1800 nových případů za rok, nejčastěji u žen v období okolo menopauzy (přechodu). Úmrtnost je poměrně nízká, zejména proto, že většina nádorů je zachycena v časném stádiu onemocnění.
 
Onemocnění postihuje výstelku dutiny děložní a proto se první příznaky projeví nepravidelností menstruačního cyklu (špinění, nepravidelné krvácení, prodloužené krvácení, aj.). Přesto zhruba pětina nádorů těla děložního nemá žádné projevy.
 
Tomuto onemocnění předchází stádium tzv. přednádorových změn, mezi které se řadí hyperplazie děložní sliznice. Podezření na tyto abnormality může být identifikováno při preventivním gynekologickém vyšetření, zejména ultrazvukovým vyšetřením. Je vhodné podrobit se další diagnostice – tedy hysteroskopickému vyšetření, při kterém se odebere vzorek děložní sliznice (tzv. biopsie), popřípadě je doplněno o kyretáž, (při níž se získává větší množství děložní sliznice). Teprve po vyšetření tkáně histologickou metodou (rozbor mikroskopickým vyšetřením) může být stanovena diagnóza.
 
Příčinou vzniku rakovinových i předrakovinových změn je zejména nadbytek ženských pohlavních hormonů – estrogenů. Tento nadbytek se vyskytuje u obézních žen, u nádorů vaječníků, nebo při terapii samostatnými estrogeny. Jistou úlohu též hraje časný nástup menstruace (menarché) a pozdní menopauza. Mezi další rizikové faktory řadíme diabetes mellitus, vysoký krevní tlak, nuliparitu či poruchy funkce vaječníků.
 
Terapie závisí na stupni onemocnění. Zpravidla je indikováno chirurgické odstranění dělohy a vaječníků. Pakliže je nádor již více rozšířen, je nutné ještě odstranění spádových mízních uzlin, popřípadě ozáření (radioterapie). K radioterapii přistupujeme v první linii také u žen starších, a velmi nemocných, které by se operační léčbě nemohly podrobit. Chemoterapie je indikována pouze zřídka, a to u velice pokročilých onemocnění.
 
Výsledky léčby závisí na mnoha okolnostech. Při nižších stádiích onemocnění je šance na úplné vyléčení poměrně velká. Ovšem i tak jsou nutné pravidelné kontroly, které by odhalily případnou recidivu.Váš dotaz

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadovaná pole jsou označena *